İçeriğe Yönlendir

Sandero Stepway 0.9 Easy-R 2020

Erdem GÖNCÜ

Recommended Posts

Erdem GÖNCÜ
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar;

Birkaç gün önce 2020 Mayıs çıkışlı 0.9 otomatik stepway aldım. Araç hakkında kullanıcı deneyimlerinizi, tavsiyelerinizi ve dikkat etmemi gerektirecek tecrübe bilgilerinizi öğrenmek isterim.

Ayrıca, aracı kullanmaya başladıktan bir gün sonra lastik basınç uyarısı almaya başladım (Mersin sıcağından olması muhtemel). Kapı içerisindeki bilgiler 32 bar gösteriyor fakat istasyonda kontrol ettiğimde lastikler 40-44-38-42 çıktı. Bu arkadaşların sabiti nedir, hangi bara sabitlemeliyim?

tarihinde Erdem GÖNCÜ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kapı içinde yazanı uyguladıktan sonra kadranda SET TP ekranına gelin. Sonra basılı tutun. Yanıp sönüp, sabitlenene kadar basın. Sonra öğrenmiş olacak sistem.

Unutmayın, yol yapmamışken yapmanız gerekiyor basınç ayarını.

Hayırlı olsun aracınız.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Barış Göktürk
Erdem GÖNCÜ yazdı:

Merhaba arkadaşlar;

Birkaç gün önce 2020 Mayıs çıkışlı 0.9 otomatik stepway aldım. Araç hakkında kullanıcı deneyimlerinizi, tavsiyelerinizi ve dikkat etmemi gerektirecek tecrübe bilgilerinizi öğrenmek isterim.

Ayrıca, aracı kullanmaya başladıktan bir gün sonra lastik basınç uyarısı almaya başladım (Mersin sıcağından olması muhtemel). Kapı içerisindeki bilgiler 32 bar gösteriyor fakat istasyonda kontrol ettiğimde lastikler 40-44-38-42 çıktı. Bu arkadaşların sabiti nedir, hangi bara sabitlemeliyim?

Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız Güzel günlerde kullanın.

Kapı içerisindeki 32 bar değil de 32 PSI olsa gerek diye tahmin ediyorum. Petrol istasyonlarındaki hava üniteleri üzerinden bar/psi ekran seçimi yapılıyor çoklukla. Lastik ayarlarınızı yaparken buna dikkat ederek 32 psi havayı, henüz çok yol yapmamışken (yani lastikler ısınmamışken) uygulamak uygun olacaktır. Sonrasında yapılan ayarın araç hafızasına kıyas olarak alınması ile ilgili yönlendirmeyi @Sani Gerşon aktarmış sağolsun.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Öncelikle hayırlı olsun. Lastik havaları 32 ideal. 2 sene sizdekinin aynısından kullandım. Sonra satarak 2018 sonunda dizel otomatik olanı aldım. Neden. Bunların otomatiği çok kötü değil. Ancak güç kullanımını törpülüyor. Aracı sakin kullanmanız gerekiyor. Zaten benim stilim bu tarz. Hobi amaçlı hafif arazide kullandım. Benzin ile dizel arasında çok fark gördüm ve dizele geçtim. Benzinli olan eskilerin tabiri ile çok sağır bir kullanım hissi veriyor. Aracınız muhtemelen 10 k larda kafa sallamaya başlayacak. Sallamayan çok az. Ben garantiden yaptırdım sıkıntı olmadı. Baskı balata volan hepsi değişti. Yolda bırakmıyor ama kalkışlarda kafa sallıyor. Onun haricinde sıkıntı yok. Çok detaylı bilgi ihtiyacınız olursa yardımcı olabilirim. Ha birde bu arabayla karda toprakta patinaj yaptırmayın, araba tangır tungur sesler veriyor. Doğru vitesi bulamıyor. Selamlar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
(düzenlendi)

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Kalkışlarda titreme ya da kafa sallama durumu ilk çıkan easy-r’larda görülmüş ve yazılım ile düzeltilmiş diye biliyorum: 0.9 motor olduğundan dolayı ilk kalkışta kavrama direk bırakınca motor gücü yetmediğinden dolayı (o sırada turbo da devrede olmuyor) kalkış titremesi yaşanıyormuş. Bu durum yazılım ile çözülmüş (kavrama yavaş bırakıyor) ve şuan üretilen araçlarda bu sorun görülmüyormuş. Gerçekten de öyle. Hem birinci hem geri viteste freni bıraktığımda araç sorunsuz yürümeye başlıyor. Yarım gaz pedalında ise vites geçişlerini hiç hissettirmeden hızlanıyor. Fakat ani gaz/fren tepkilerinde şanzıman tek kavrama olduğunu bariz hissettiriyor.

start-stop çok uyumlu çalışıyor, tık ses gelmeden motor duruyor ve çalışıyor. Hız sabitlemesinde vites geçişleri daha da stabil oluyor; rampada hissettirmeden vites düşürüp hızını sarsmadan ivmelendiriyor.

tarihinde Erdem GÖNCÜ tarafından düzenlendi
Ek
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
Erdem GÖNCÜ yazdı:

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Kalkışlarda titreme ya da kafa sallama durumu ilk çıkan easy-r’larda görülmüş ve yazılım ile düzeltilmiş diye biliyorum: 0.9 motor olduğundan dolayı ilk kalkışta kavrama direk bırakınca motor gücü yetmediğinden dolayı (o sırada turbo da devrede olmuyor) kalkış titremesi yaşanıyormuş. Bu durum yazılım ile çözülmüş (kavrama yavaş bırakıyor) ve şuan üretilen araçlarda bu sorun görülmüyormuş. Gerçekten de öyle. Hem birinci hem geri viteste freni bıraktığımda araç sorunsuz yürümeye başlıyor. Yarım gaz pedalında ise vites geçişlerini hiç hissettirmeden hızlanıyor. Fakat ani gaz/fren tepkilerinde şanzıman tek kavrama olduğunu bariz hissettiriyor.

start-stop çok uyumlu çalışıyor, tık ses gelmeden motor duruyor ve çalışıyor. Hız sabitlemesinde vites geçişleri daha da stabil oluyor; rampada hissettirmeden vites düşürüp hızını sarsmadan ivmelendiriyor.

ewkZug.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

Hocam aracınız hayırlı olsun, bende de aynı motora sahip fabrikasyon LPG'li (Eko-G) modeli mevcut. Performansı güzel, basit,sade kullanışlı bir araç. Tarla yolları, dağ,bayır,hafif arazide, hatta bazı traktör yollarında bile bana mısın demiyor :) B segment, altı yüksek başka bu fiyatlarda bir araç yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
ibrahim Tiryaki yazdı:

Hocam aracınız hayırlı olsun, bende de aynı motora sahip fabrikasyon LPG'li (Eko-G) modeli mevcut. Performansı güzel, basit,sade kullanışlı bir araç. Tarla yolları, dağ,bayır,hafif arazide, hatta bazı traktör yollarında bile bana mısın demiyor :) B segment, altı yüksek başka bu fiyatlarda bir araç yok.

Bu aracı seçtiğim için çevremdeki bir çok kişi beni eleştirdi. Hiçbirini umursamadım çünkü ekonomik yakıt, ucuz parça maliyeti, aracın yüksekliği, altı aylık mtv’nin tabandan hesaplanması ve araç fiyatının “segmentlerine göre” makul olmasını da düşündüğümde fiyat/performans oranı ortadaydı. Ya bu aracı ya da 2013-15 model pert kayıtlı otomatik Focus ya da Polo almayı planlıyordum. Bu paraya başka seçeceğim yoktu. Ki zaten Haziran ayı fiyat listeleri açıklandı.

Dacia Fiyat Listesi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Tepe tepe kullanın. Görünüş çok güzel, parça ucuz, yerden yüksek. Ben dizel-otomatik olandan çok memnunum. Hatta yıkamacılar büyük araç parası istiyor, hep kavga ediyoruz. Yahu bundan 5 cm alçak olan sandero için küçük, buna büyük diyorsunuz diye.:)) Sakin kullanın, aracı yormayın yıllarca binersiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Bu aracı seçtiğim için çevremdeki bir çok kişi beni eleştirdi. Hiçbirini umursamadım çünkü ekonomik yakıt, ucuz parça maliyeti, aracın yüksekliği, altı aylık mtv’nin tabandan hesaplanması ve araç fiyatının “segmentlerine göre” makul olmasını da düşündüğümde fiyat/performans oranı ortadaydı. Ya bu aracı ya da 2013-15 model pert kayıtlı otomatik Focus ya da Polo almayı planlıyordum. Bu paraya başka seçeceğim yoktu. Ki zaten Haziran ayı fiyat listeleri açıklandı.
Dacia Fiyat Listesi

Güzel günlerde, kazasız, cezasız kullanın inşallah.
En sevmediğim şey, alınan şeyin üzerine kulp takmak, şunu alsaydın vs gibilerden yorum yapılması. Valla benim de “madem çok biliyosun, sen onu al kardeşim” diyesim geliyor da çok samimi ya da akraba olunca denmiyor maalesef. Aynen, umursamayın, gülerek kullanın aracınızı.
Yorum yapmadan insanların şunu düşünmesi lazım. Kimse parayı kolay kazanmıyor ve bir mal sahibi olacağı zaman ölçüp biçip, hesabedip, gönlüne uygun olanı seçiyor. Bu durumlarda söylenecek en güzel söz : hayırlı olsun, gülerek kullanın inşallah [emoji4]
Gayet yakışıklı kerata. Makyajdan sonra estetik görünümü güzelleşti ziyadesiyle..
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erdem GÖNCÜ

Merhaba Üstat’lar;

Eşimle beraber dört günlük bir seyahat gerçekleştirdik. Mersin merkez üzerinden Alanya, Antalya, ilçelerdeki ören yerleri vs. sonrasında ise duraksız Antalya merkezden Mersin’e dönüş. Bu süreçte stepway 0.9 benzin otomatik yakıt tüketim verilerini sizlerle paylaşmak isterim.

Eco mod : Kapalı

Klima : Sürekli açık
Toplam km : 1.300

Ortalama hız : 53 Km/h

Ortalama yakıt : 5.8 L/100km

Tüketilen toplam yakıt : 60 Litre

Km’de ortalama yakıt maliyeti : 34 krş

Araç km: 2.500

Stepway yolculuk boyunca bizi hiç üzmedi. Bagaj hacmi, yerden yüksekliği, yokuşlardaki performansı, sis farları, hız sabitleme ve el gazı ile uzun yoldaki tüm beklentimizi karşıladı. Belki ufak bir ayrıntı fakat iki çakmaklık olması sayesinde arka koltuğa oturttuğum araç buz dolabını rahatlıkla kullandık. Diğer çakmaklık ve usb girişi ile telefonlarımızı her daim şarj edebildik.

Görsel için bkz. Dacia Stepway Aspendos

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Beyazda yakışmış. Ben kum beji için 1.500 tl fazla verdim. Yakıt değerleri bence iyi. İyi tatiller.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Eskiden romanya nın üstünde milli gelirimiz vardı. Şimdi ise bizi geçmişler. :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bunlarda yıldız tip kara jant vardı sanırım. Ben olsam kapakları söktürür, jantı kapak rengine boyatırdım.

:nazar:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Erdem GÖNCÜ yazdı:

Dacia Fiyat Listesi

Valla bizim egealar varken romene kaçtı. Alacağın olsun.. :)

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Bunlarda yıldız tip kara jant vardı sanırım. Ben olsam kapakları söktürür, jantı kapak rengine boyatırdım.

Kapak takılıyken jant görünmüyorki boyatmaya gerek var mı? Jantı boyatıp kapak iptal edilecekse o başka tabi :)

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:

Tabii ki boyle olmali :)

İşlemci eski nesil hocam, ram'i de gereksiz uygulamalarla fazla doldurmuşum bazen geç dank ediyor :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

fiyatları harbi uçuk, az önce baktım sıfır sanderoya robotik oto olanı 127 kaat,  navlı teybini ekle 131 kaat,  sıfır hata son kasa sunrooflu çift renk 1.2 tsi dsg en üst donanım fabia tanıdıkta var 120 kaat mesela...  yinede sandero en ucuz sıfır araçlardan biri sanırım...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

fiyatları harbi uçuk, az önce baktım sıfır sanderoya robotik oto olanı 127 kaat,  navlı teybini ekle 131 kaat,  sıfır hata son kasa sunrooflu çift renk 1.2 tsi dsg en üst donanım fabia tanıdıkta var 120 kaat mesela...  yinede sandero en ucuz sıfır araçlardan biri sanırım...

Vazgeç artık bakmaktan bir süre. 10-15 yıl.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Vazgeç artık bakmaktan bir süre. 10-15 yıl.

bencede, hele kış gelsin onuda bırak 2021 gelsin hele....

tek fırsat oda kesin değil, kışın olabilir, o zamanda bakıcaz artık duruma, %50 ucuzlasa bile alacak hal kalırmı belli değil...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Araçla ilgili tek sorun güvenlik. Diğer markalardan daha geride puanları var. O yüzden daha temkinli kullanmanız dileğiyle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
Cihaner Öztürk yazdı:

Beyazda yakışmış. Ben kum beji için 1.500 tl fazla verdim. Yakıt değerleri bence iyi. İyi tatiller.

Aslında benim favorim de o renkti fakat Mersin'in sıcağıyla ancak beyaz renk baş edebiliyor. Aksi durumda boya koruma vs. yaptırmam gerekecekti. Bir de Mersin'de beyaz renk araçlar ikinci elde daha kıymetli oluyor.

Oktay Göktaş yazdı:

Güzel günlerde, kazasız, cezasız kullanın inşallah.
En sevmediğim şey, alınan şeyin üzerine kulp takmak, şunu alsaydın vs gibilerden yorum yapılması. Valla benim de “madem çok biliyosun, sen onu al kardeşim” diyesim geliyor da çok samimi ya da akraba olunca denmiyor maalesef. Aynen, umursamayın, gülerek kullanın aracınızı.
Yorum yapmadan insanların şunu düşünmesi lazım. Kimse parayı kolay kazanmıyor ve bir mal sahibi olacağı zaman ölçüp biçip, hesabedip, gönlüne uygun olanı seçiyor. Bu durumlarda söylenecek en güzel söz : hayırlı olsun, gülerek kullanın inşallah emoji4.png
Gayet yakışıklı kerata. Makyajdan sonra estetik görünümü güzelleşti ziyadesiyle..

Güzel dilekler için çok teşekkür ederim..

Ali Darbaz yazdı:

Eskiden romanya nın üstünde milli gelirimiz vardı. Şimdi ise bizi geçmişler. :(

Çok daha iyi araçları hak eden, kullandığı malın kıymetini bilen, oyuncağını bile temiz kullanan, kolay para kazanmayan bir toplumuz ama bizlere bu yaşam standartları layık görüldü, o da toplumun şanslı ve iş bulabilen kesimi için maalesef :/

Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
Sani Gerşon yazdı:

Ben baktım üstat, kapaksız çok kötü duruyor kara jant. Ama üzerindeki kapak tasarımı çelik olsa gerçekten çok güzel olurdu 😎

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...