İçeriğe Yönlendir

Sandero Stepway 0.9 Easy-R 2020

Erdem GÖNCÜ

Recommended Posts

Erdem GÖNCÜ
Ali Darbaz yazdı:

Valla bizim egealar varken romene kaçtı. Alacağın olsun.. :)

1.4 Easy Egea'ya eşimle beraber oturduk, sonrasında ise birbirimize bakarak hiçbir şey söylemeden geri indik. Stepway ile aralarında çok bir malzeme kalite farklı olduğunu düşünmüyorum ancak yağ eksiltme sorunu, servisin landrenzo tüpe 5000 tl, tüpe uyumlu yağ değişimine ise 500 tl (Bilen Otomotiv) istemesi, "sabit fiyat politikamız" var diyerek 1000 tl dahi liste fiyatında indirim yapmaması (nasıl olsa satıyoruz duruşu), boş paket olması, manuel vites olması, 1.3-1.6 MTV dilimine dahil olması vs.. nedenler ile egea'yı tercih etmedik. Tabi buradaki temel etken stepway'in otomatik vites olması :)

Ali Cihangiroğlu yazdı:

fiyatları harbi uçuk, az önce baktım sıfır sanderoya robotik oto olanı 127 kaat,  navlı teybini ekle 131 kaat,  sıfır hata son kasa sunrooflu çift renk 1.2 tsi dsg en üst donanım fabia tanıdıkta var 120 kaat mesela...  yinede sandero en ucuz sıfır araçlardan biri sanırım...

Evet Ali Abi, hala en ucuz otomatik sıfır otomobil Stepway. Motor turbolu, üzmüyor şimdilik bizi. Yoksa bu fiyatların aracı değil hiçbirisi. Ben eşim için otomatik polo aradım 3 ay. 2013-15 model. En son insanlarla yüz göz olmaya başlayınca sıfır araca yöneldim. 50-60 bin km'deki hava yastığı açılmış pert otomatik polo'lara 120 istiyorlardı Mayıs ayında. Ben o zaman 117'ye çıkarmıştım stepway'i.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Araçla ilgili tek sorun güvenlik. Diğer markalardan daha geride puanları var. O yüzden daha temkinli kullanmanız dileğiyle. 

Teşekkür ederim, haklısınız. NCAP 3 yıldız vermiş. Allah kaza bela vermesin kimseye. Yoksa ağır biz kazada içinden çıkılmaz, 4 hava yastığı da kimseyi kurtarmaz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem GÖNCÜ yazdı:

Teşekkür ederim, haklısınız. NCAP 3 yıldız vermiş. Allah kaza bela vermesin kimseye. Yoksa ağır biz kazada içinden çıkılmaz, 4 hava yastığı da kimseyi kurtarmaz.

🙏 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Erdem GÖNCÜ yazdı:

Evet Ali Abi, hala en ucuz otomatik sıfır otomobil Stepway. Motor turbolu, üzmüyor şimdilik bizi. Yoksa bu fiyatların aracı değil hiçbirisi. Ben eşim için otomatik polo aradım 3 ay. 2013-15 model. En son insanlarla yüz göz olmaya başlayınca sıfır araca yöneldim. 50-60 bin km'deki hava yastığı açılmış pert otomatik polo'lara 120 istiyorlardı Mayıs ayında. Ben o zaman 117'ye çıkarmıştım stepway'i.

Hayırlı olsun, seninle aynı durumdayım, eş açısından yani :D  bende bulamadım gibi yada bulduklarım uçuktu, sıfır almak daha cazip geldi resmen, tabii şuan piyasadaki araçların-markaların tamamı ederinde satılmıyor, habire zam, ee bu işin durması gereken zamana az kaldı, bakalım kime satacaklar o araçları....

neyse araban güzel, robotik şanzıman nasıl peki, bende şuan duster var, benzer araçlar aslında, o yüzden yabancı gelmiyor bana ki akrabamda sendekinin 1 alt kasası var, düz vites dizeli, işimizi rahatça görür araçlar, yalnız fazla hızlı gitme aracın kaza dayanımı için pekte iyi diyemem ona göre ki zaten sende demişsin 3 yıldız diye,, yinede elbette o kadarda kötü değil, sonuçta testi var belli bir standartı var vs., robotik şanzımanda sanırım benim hanım için iyi olacak zira zaten yavaaş ve sakin kullanıyor, o düşünene kadar şanzımanda düşünmüş olacaktır mutlaka :D  sanderoda alınabilirler listemde, sadece otomatiği tabii...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Araçla ilgili tek sorun güvenlik. Diğer markalardan daha geride puanları var. O yüzden daha temkinli kullanmanız dileğiyle. 

Geyik testinde segmentinde kendinden pahalı bir çok arabadan başarılı. Çarpışma testinde de aynı şekilde. Parasına göre çok kötü değil. Yapı olarak yüksek olduğu için dikkat şart. Sürate uygun değil. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

sürat yapma dikkatli sür onun dışında tamda bizim ülkenin süpriz dolu yollarına uygun, yerden yüksek rahat kullanımlı bir araç, bu ekonomik durumdada daha pahalısına ne gerek var zaten....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cihaner Öztürk yazdı:

Geyik testinde segmentinde kendinden pahalı bir çok arabadan başarılı. Çarpışma testinde de aynı şekilde. Parasına göre çok kötü değil. Yapı olarak yüksek olduğu için dikkat şart. Sürate uygun değil. 

Geyik testi bence kıstas değil. Hem sürücü her testte aynı tepkileri veremiyor hem de araçların çıkış hızları verilmiyor. Porsche 82 ile geçemediği test oldu. Porsche’nin yol tutuşu kötü mü diyelim? :) Bazı araçlar hiç riske girmeden esp müdahalesini yüksek tutuyor. Araç 77 ile girip 30 ile çıkıyor ama başarılı oluyor. Diğer 77 ile girip 40 ile çıkıyor ama birkaç duba deviriyor. Burada markanın kullanıcının sürüş özgürlüğüne verdiği pay da çıkıyor. 

Geyik testi esp kapalı yapıldığı zaman tam bir kıstas olabilir bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şu bayanları otomatik belasından kurtarabilsek ne güzel arabalar var. Ben eşime inat almıyorum. Kaç defa derse gitti oda bana inat bilerek öğrenmedi. Bende arabayı komple satıp ev aldım. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Erdem GÖNCÜ yazdı:

3 yıldız kötü bir değer değil bence.. Araçta olmayan güvenlik ekipmanları yüzünden ve yaya güvenliğinden dolayı 2 yıldız kırpılıyor genelde. Malum teknoloji ilerledikçe çıta yükseliyor ve beklentiler artıyor :) 

Kazasız cezasız sürüşler dilerim :nazar: 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
Ali Darbaz yazdı:

Şu bayanları otomatik belasından kurtarabilsek ne güzel arabalar var. Ben eşime inat almıyorum. Kaç defa derse gitti oda bana inat bilerek öğrenmedi. Bende arabayı komple satıp ev aldım. 

O dert bende de olmasa gider lpg'li temiz bir ford taunus bulur, keyfime bakardım üstat :)

Cihaner Öztürk yazdı:

geyik ve slalom testlerini inceledim. Araç salınım yapıyor ama esp sayesinde tutunuyor. esp olmasa "uçan tabut" lakabından kurtulamazdı muhtemelen :)

Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Hayırlı olsun, seninle aynı durumdayım, eş açısından yani :D  bende bulamadım gibi yada bulduklarım uçuktu, sıfır almak daha cazip geldi resmen, tabii şuan piyasadaki araçların-markaların tamamı ederinde satılmıyor, habire zam, ee bu işin durması gereken zamana az kaldı, bakalım kime satacaklar o araçları....

neyse araban güzel, robotik şanzıman nasıl peki, bende şuan duster var, benzer araçlar aslında, o yüzden yabancı gelmiyor bana ki akrabamda sendekinin 1 alt kasası var, düz vites dizeli, işimizi rahatça görür araçlar, yalnız fazla hızlı gitme aracın kaza dayanımı için pekte iyi diyemem ona göre ki zaten sende demişsin 3 yıldız diye,, yinede elbette o kadarda kötü değil, sonuçta testi var belli bir standartı var vs., robotik şanzımanda sanırım benim hanım için iyi olacak zira zaten yavaaş ve sakin kullanıyor, o düşünene kadar şanzımanda düşünmüş olacaktır mutlaka :D  sanderoda alınabilirler listemde, sadece otomatiği tabii...

Ali Abi;

Aklımdaki araç eko-g duster'dı, şubat ayında fiyat dahi aldım, eşim de bu aracı sevdi fakat otomatik vitesi TR piyasasına sokulmayacakmış. Duyduğum kadarıyla otomatik duster, kadjar'ın satışını kesiyormuş (eğer öyleyse fiyat\performans olarak tüketici haklı bence). Sonrasında zaten fiyatlar uçtu. Dün resmi sitede boş paket bin motor duster 142'ydi, bu gün 145 olmuş. Stepway hala 127 ama yakında o'na da eklerler diye düşünüyorum.

Robotize şanzıman hakkında şunları söyleyebilirim;

Bilenler bilir, Alanya ve Anamur arasında 35 km'lik yoğun viraj ve iniş-çıkışlı yol kullanılıyor. Direksiyon sürekli sağa ve sola manevra yapıyor, karşıdan kamyon ya da otobüs geldiğinde trafik duruyor. Bu yolda tek kavrama otomatik şanzımanlar, özellikle opel ve fiat grubunda, sürücü vitesi manuel'e alarak motor devrini doğru yönetebiliyor. Aksi takdirde aracı ağlatıyorlar. Ben stepway ile bu yolda hem gidiş hem dönüş istikametinde hiç manuel kullanma gereği duymadım. Araç gayet devirli ve şanzımanla uyumlu çalıştı. Eski tek kavrama vitesler ile alakası yok. Virajsız yolda ayağınız gaz pedalında sabitken vites geçişlerini hissetmiyorsunuz, sorun şurada ortaya çıkıyor üstat: ani dip gaz, fren ve tekrar dip gaz yaptığınızda şanzuman size "kardeş ben önceki vitesteyim bi'sakin ol" cevabını veriyor ve motor 5.000 devire çıktığı halde şanzıman hala 2. viteste kalmış oluyor.

Aslında her şey maliyet ile alakalı Ali Abi. 1.6 dizel otomatik audi a3 kullandım, eve giderken çevre yolunu kullanarak yolu uzatıyordum daha çok basmak için. Şimdi düşünüyorum, kesinlikle gerek yokmuş; hem ailemize sağ salim kavuşmak hem de maliyet oluşturmamak için. Öyle ki o araç serviste 120 bin km bakımında kavrama değiştikten kısa bir süre sonra "mekatronik" arızası verdi ve 20.000 (yirmi bin TL) fatura çıkardı. Servis de "araç 2013 model, garanti bitmiş, gayet siz ödeyeceksiniz" dedi.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Ali Cihangiroğlu yazdı:

fiyatları harbi uçuk, az önce baktım sıfır sanderoya robotik oto olanı 127 kaat,  navlı teybini ekle 131 kaat,  sıfır hata son kasa sunrooflu çift renk 1.2 tsi dsg en üst donanım fabia tanıdıkta var 120 kaat mesela...  yinede sandero en ucuz sıfır araçlardan biri sanırım...

En ucuz otomatik araç yine sandero hocam. Siz diğer markaların otomatik olanına bi bakın birde :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Merak edenlere benzin ve dizeli kullanan biri olarak yarı otomatik vitesin başarılı olduğunu söylemek isterim. Citroen ve Toyata dan daha iyi emin olun. (3-4 yıl önceki modellerini şirkete almak için denemiştim.) Tek sorun 2 den 1 e geçerken, buda araba çok düşük süratte olduğu için gayet normal. Ama kesin olarak dizelin 6 ilerisinin çok daha başarılı olduğunu söylemek isterim. Tork dolayısıyla araç daha güzel hızlanıyor. 2 araçtada vites geçişleri tam yerinde değişiyor. Rampa inerken doğru vitesi buluyor. Çok ender manuele ihtiyaç duyuyorsunuz. Araca alıştıkça gaz tepkileriyle vites değişimini daha yukarıda yapabiliyorsunuz. Ben başarılı buluyorum. 3 sene benzinliyi, 2 yıldır dizeli kullanıyorum ve hafif arazide çok işime yarıyor. Şimdi yeni araç kullanmaya başlayan kızımda bu aracı kullanıyor. Hiç vitesle ilgili sorun yaşamadı. Tavsiye ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
ibrahim Tiryaki yazdı:

En ucuz otomatik araç yine sandero hocam. Siz diğer markaların otomatik olanına bi bakın birde :)

öyle evet ama ne yazıkki yerli değil, kredi açısından sorun çıkıyor, bu olmayınca ne alırım dediğim ve bulduğum idare edecek araç bence sadece yeni Clio1.0 tce 100 hp. X-tronic (CVT şanzıman)

yinede şuan en uygun sandero

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem GÖNCÜ
Ali Cihangiroğlu yazdı:

öyle evet ama ne yazıkki yerli değil, kredi açısından sorun çıkıyor, bu olmayınca ne alırım dediğim ve bulduğum idare edecek araç bence sadece yeni Clio1.0 tce 100 hp. X-tronic (CVT şanzıman)

yinede şuan en uygun sandero

Ben kredi faiz kampanyası çıkmadan önce Renault finans üzerinden 1.0 oranı kullanmıştım (3 ay masrafsız ötelemeli). Geçen hafta arkadaşımla beraber servise uğradık, faiz oranlarını sordum; Renault olarak 0.98’den kredi çıkıyoruz, daha düşük oranla veremiyoruz dedi. Belki sadece kamu bankaları katılabiliyordur 0.49 oranına. Ayrıca Joy paket 1.0 turbo cvt clio 150 kağıt olmuş Ali abi. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Erdem GÖNCÜ yazdı:

Ben kredi faiz kampanyası çıkmadan önce Renault finans üzerinden 1.0 oranı kullanmıştım (3 ay masrafsız ötelemeli). Geçen hafta arkadaşımla beraber servise uğradık, faiz oranlarını sordum; Renault olarak 0.98’den kredi çıkıyoruz, daha düşük oranla veremiyoruz dedi. Belki sadece kamu bankaları katılabiliyordur 0.49 oranına. Ayrıca Joy paket 1.0 turbo cvt clio 150 kağıt olmuş Ali abi. 

aynen, arka cam manuel olmasın dersen 160 kaat :)

halkbank 2 el kredi oranı 0.89 mesela.....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Evren Erakçora yazdı:

Egea Hb yı begenmedin galiba.

banamı dedin, dediysen evet beğenmedim, 180 küsür ve doğuştan hatalı bence, şaka gibi, fiatta model sadece 500x ve panda gerisi hikaye...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

banamı dedin, dediysen evet beğenmedim, 180 küsür ve doğuştan hatalı bence, şaka gibi, fiatta model sadece 500x ve panda gerisi hikaye...

Doğuştan hatalı olan tek şey 1.4 tsi 160hp motor olabilir. 😛

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...