İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta Motor Yağı Değişim Uyarısı

Furkan Kökoğlu

Recommended Posts

Furkan Kökoğlu

Merhaba. Bugün motor yağı değişim uyarısı çıktı karşıma. 3 yıl önce aracım 174'bin km'deyken bu uyarıyı vermişti. Şuanda 194.000 km'de. Aracımın yıllık periyodik bakımını 10.000 km'de bir yaptırıyorum. Merak ettiğim şey, herkes en fazla 13.000 km'de bir motor yağı ve filtrelerin değişmesi gerektiğini söylüyor.  Ford neden 20.000 km sınırı koymuş ? Yazılım ile bu sınırı düşürebilir miyim ?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Furkan Kökoğlu yazdı:

Merhaba. Bugün motor yağı değişim uyarısı çıktı karşıma. 3 yıl önce aracım 174'bin km'deyken bu uyarıyı vermişti. Şuanda 194.000 km'de. Aracımın yıllık periyodik bakımını 10.000 km'de bir yaptırıyorum. Merak ettiğim şey, herkes en fazla 13.000 km'de bir motor yağı ve filtrelerin değişmesi gerektiğini söylüyor.  Ford neden 20.000 km sınırı koymuş ? Yazılım ile bu sınırı düşürebilir miyim ?

Avrupada değişim 20 bin olduğu için beyin o şekilde programlı. Uyarıyı kontak açıkken aynı anda fren ve gaza sonuna kadar basın 10 saniye bekleyin ekranda silinir

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Kökoğlu
Eren Sağ yazdı:

Avrupada değişim 20 bin olduğu için beyin o şekilde programlı. Uyarıyı kontak açıkken aynı anda fren ve gaza sonuna kadar basın 10 saniye bekleyin ekranda silinir

Avrupa'da iklim koşullarından dolayı mı bakımlar 20 bin km'de yapılıyor ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
Furkan Kökoğlu yazdı:

Avrupa'da iklim koşullarından dolayı mı bakımlar 20 bin km'de yapılıyor ?

turkiyede ki iklim avrupaninki ile ayni zaten avrupa kitasinda sayiliriz surekli sehirici yogun trafikte kullanilyorsa onun icindir

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Avrupa'da 20bin km bir bakım. Bizde 15binde. Yeni modellerde 2 iki yıl 30bin km ye kadar çıkmıştır.
Yorum bağlantısı
Sefa Yamak
Evren Erakçora yazdı:
Furkan Kökoğlu yazdı:

Avrupa'da 20bin km bir bakım. Bizde 15binde. Yeni modellerde 2 iki yıl 30bin km ye kadar çıkmıştır.

10 binde bir degilmi ben öyle biliyorum 2007 fiesta var 10 binde yaptırıcam onu beklıyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Bizdeki erken yağ değişmi periyodu çakallık sadece.

Qashqaideki motoru kullanmayan reno grubu kalmadı, hepsinin değişim periyodu dünyada 20 bin km.. Türkiye'ye gelince 10 bin oluveriyor. Bakımları da serviste dünyanın parası. 

Yorum bağlantısı
Sefa Yamak
Mehmet Ozyurek yazdı:

Qashqaideki motoru kullanmayan reno grubu kalmadı, hepsinin değişim periyodu dünyada 20 bin km.. Türkiye'ye gelince 10 bin oluveriyor. Bakımları da serviste dünyanın parası. 

Ford serviste 2007 fiesta ne kadara yaparlar 10 bin bakımı çok merak edıyorum bi ögrenemedim

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Fransa başta avrupa 2012'den sonra 30.k yaptı. Bizde 25-30. değişimi yapıyoruz. 300.k mesafede yağ parasını düşünsene çöpe giden. Motora da zerre feydası yok 10.k sürede değişen yağın

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ford serviste 2007 fiesta ne kadara yaparlar 10 bin bakımı çok merak edıyorum bi ögrenemedim
Yaş indirimi ile falan 500,600. Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, işçilik. Buji,fren hidroliğini, polen vs de değişirse 909,1000 TL civarı.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sefa Yamak
Evren Erakçora yazdı:

Yaş indirimi ile falan 500,600. Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, işçilik. Buji,fren hidroliğini, polen vs de değişirse 909,1000 TL civarı.

Anldım normal bi ford ustası 500 liraya halleder heralde

Servet Aydın yazdı:

Fransa başta avrupa 2012'den sonra 30.k yaptı. Bizde 25-30. değişimi yapıyoruz. 300.k mesafede yağ parasını düşünsene çöpe giden. Motora da zerre feydası yok 10.k sürede değişen yağın

10 binde degıstırmıymı ben sımdı bosu bosuna 3 bin km kaldı 10 bine

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Alptuğ Özcan

Konuyu hortlatayım, Yeni konu açmak istemedim.

2013 TDCi Focus'um var 3-5 gün önce "Motor Yağı Değişim Zamanı" uyarısı verdi. Araç 104.600 Kmdeyken verdi uyarıyı. Son bakımı 99 bin km de yaptırmıştım. Sanırım bu uyarı periyotları 15000 km aralıklarla ayarlanmış. 105 bin km ye yaklaşınca uyarı verdi diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum. Sensörler motor yağının durumunu algılayıp böyle bir uyarı vermiş olamaz herhalde değil mi?

Araç 70.000km Den bu yana bende ilk defa böyle bir uyarıyla karşılaştım.

Bu uyarı nasıl silinir?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Alptuğ Özcan yazdı:

2013 TDCi Focus'um var 3-5 gün önce "Motor Yağı Değişim Zamanı" uyarısı verdi. Araç 104.600 Kmdeyken verdi uyarıyı. Son bakımı 99 bin km de yaptırmıştım. Sanırım bu uyarı periyotları 15000 km aralıklarla ayarlanmış. 105 bin km ye yaklaşınca uyarı verdi diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum. Sensörler motor yağının durumunu algılayıp böyle bir uyarı vermiş olamaz herhalde değil mi?

Bu uyarı nasıl silinir?

Focus'ta öyle bir sensör yok, km ya da yıl dolmuştur ya da son bakımda sıfırlamamışlardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alptuğ Özcan yazdı:

Bu uyarı nasıl silinir?

dpf ile ilgili de olabilir, yağ seviyesiniz artmış olabilir, uyarıyı silmeden servise/ustanıza gösterin

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

dpf ile ilgili de olabilir, yağ seviyesiniz artmış olabilir, uyarıyı silmeden servise/ustanıza gösterin

Yaklaşık 10 gün önce işe giderken  rejenerasyon yapmaya başladı. Yüksek rolantide ve sarsıntılı çalıştı. Kısa mesafe(13+13 km günlük) kullanıyor sayılırım. 

11'i pazar günü 350 km yok yaptım Dpf içini biraz temizlesin diye yüksek devirde kullandım. Faydası olmuştu inşallah.

Dün akşam motor yağını kontrol ettim herhangi bir seviye değişikliği olmamış son bakımdan bu yana.

Bu gün 18:00-19:00 civarı da Samsun'a yola çıkacağım (450 km civarı yol). Yola çıkmadan önce bir sorayım dedim

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
Bu DPF başa bela
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Sefa Yamak yazdı:

Yağ filtresi hava polen filtresi 150₺ orjinal

Yağ 200₺

işçilik 120-150₺ aralığında

Tabi bu fiyat malzemeleri sen alıp bir ustaya işçilik ile fiyattır.

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...