İçeriğe Yönlendir

2010 Fiesta Fan Problemi

Gökhan Mecit

Recommended Posts

Gökhan Mecit
(düzenlendi)

Öncelikle merhaba. Aracım 2010 1.25 lpg li  fiesta. Ortalama 6 yıldır fiesta kullanicisiyim diğer aracım da 2000 1.25 lpgli fiesta idi.Eski aracımda adana sıcakları da dahil olmak üzere klima kullanımı haricinde hiç fan açtığını duymazdım çok sıcaklarda kaputu açıp baktığımda fan motorunun düşük devirde çalıştığını görürdüm. Bu aracımı alalı  2 ay kadar oldu  malûm havalar ısındı 35 C leri gördük ankarada . Aracım bugün fazla dur kalk yapamama rağmen park ederken fan açmaya başladı. Bana garip gelen kısmı ise sanki klima acıkmış gibi yüksek devirde fan açması.  Acaba bu modelde 2 kademeli fan yokmu bilen varsa yardımını beklerim. 

Not: Radyatör fan motoru sanırım orjinal değil KALE marka.  Bu durumun bununla bir ilgisi olabilir mi acaba? Ve şayet bununla alakalı ise fan motoruna 2 kademeli bir müşür takılabilir mi?

tarihinde Gökhan Mecit tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Mecit
Mehmet Ozyurek yazdı:

Markayla alakalı değildir.
Motor ısısını kontrol edin.

Peki sorunlu bir parça varsa şayet nereden bakmaya başlamamı tavsiye edersiniz. Şu an için su eksiltme, kaynatma, yağa su karıştırma ya da borularda sertleşme yok. 

Metin Taşcı yazdı:

aracın gizli menusunde su ısı sıcaklığı görünüyor, isterseniz bi takip edin. 

bildiğim kadarıyla;

90cde termostat

100-105cde fan acıyor.

Evet bunu sık fan açmaya başlayınca deneyecegim teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Gökhan Mecit
Metin Taşcı yazdı:

Ek olarak lpg ayarı bozulmuş olabilir, afr ayarı da yaptırabilirsiniz

Lpg yi yeni taktırdım belkide bununla ilgilidir.  1000 km olmasını bekliyorum 100 km kaldı. afr ayarına gidicem tekrardan. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Gökhan Mecit yazdı:

Peki sorunlu bir parça varsa şayet nereden bakmaya başlamamı tavsiye edersiniz. Şu an için su eksiltme, kaynatma, yağa su karıştırma ya da borularda sertleşme yok. 

Parçaya bakmadan önce Hararete bi bak. 

Gösterge yanıltır.. gösterge 65'ten sonra hararet yapana kadar hep aynı yerde durur. 

Gauge menü kullanarak harareti bi gör.. Kaçlarda duruyor. 

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Hararet müşiri sağlammı.eğer sağlamsa termostat ta problem olabilir.arac yeteri kadar soğumadığı için fan yüksek kademede çalışıyordur

Yorum bağlantısı
Gökhan Mecit

Bugün triger değişimi için bakıma gittim .Gittiğimde ustama fan probleminden de bahsettim. Elektrikçi rezistans arızası olabilceğini düşünüp  yaptığı kontrollerde tek kademe fan olduğunu fan üzerinde rezistans olmadığını söyledi . Yani kademeli fan olmadığını söyledi. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serhat Mirkelam

Arabanda sorun yok tek kademe fan ve tek fan var, benım aracta park ederken fan acıyor ve klıma kompresorunude acıyor arac bu sekılde yapılmıs... Ve fordlar az fan acıyor kısın fan hıc acmıyor gıbı bırsey

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...