İçeriğe Yönlendir

8000 TL Bütçeli Masa Üstü PC Önerileri?

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Eyüp Çetin

Başlıktan anlaşılacağı gibi bir masaüstü bilgisayar toplamak istiyoruz. Daha çok oyun için kullanılacak. Hangi ekran kartı, hangi anakart alınmalı? Hangi özellikleri ön planda olmalı? Bayağı geride kaldığımız için bu işleri unutmuşuz. En çok nelere dikkat etmeliyiz?Anlayan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. 

https://www.teknobiyotik.com/bilgisayar/oyuncu-bilgisayari/ekran-kartli-oyuncu-bilgisayari/teknobiyotik-rtx2060-firsat-sistemi-amd-ryzen-5-2600x-3-6ghz-rtx2060-6gb-16gb-ram-480gb-ssd-oyuncu-bilgisayari.html

https://www.teknobiyotik.com/bilgisayar/oyuncu-bilgisayari/ekran-kartli-oyuncu-bilgisayari/intel-coffee-lake-i5-9400f-2-8ghz-rtx2060-6gb-8gb-ddr4-1tb-hdd-oyun-bilgisayar.html

Şu tarz iki tane tavsiye aldık ama daha iyisi de olur derseniz değerlendirmek isteriz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

amd nin harici ekran kartsız sistemini kurdum, 3400G işlemci ile. en yüksek res de kasma yaşamadık hiçbir oyunda henüz. ilerleyen yıllarda sonradan ekran kartı da lıp güncelleyebilirsiinz. oyunun dosyları için normal Hdd tercih edin 1-2 Tb, işletim sistemini ssd ye kurarsınız. Ana kartınıza para harcamaktan kaçınmayın. ram de çift 8 veya çift 16 olsun. anakart a uyumlu ram olmasına dikkat edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Metin Mankal yazdı:

Eyüp ,Maltepe Pazarından toplayalımmı ?

😊 Olur Metin hocam. Okul çıkışı gidelim. 😆

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben her zaman intelciyim işlemcide. Asus nvme destekli anakart, nvme ssd gibi ince ayrıntıları atlamayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

İşlemci amd ekran kartı nvidia olsun. Fakat yeni modelleri duyurdu amd işlemcide bence onları bekleyin fiyatlar değişecektir. 

anakartta kesinlikle nvme ssd portu olsun. Sıvı soğutma için kasanız uygun olsun. Birde mutlaka fan kontrolcüsü edinin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sani Gerşon yazdı:

Ben her zaman intelciyim işlemcide. Asus nvme destekli anakart, nvme ssd gibi ince ayrıntıları atlamayın.

Ben bu ince ayrıntıları bilmek istiyorum işte. Yeni çıkan hiçbir şeyi bilmiyorum.  Siz yazdıkça dikkate alacağım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Eyüp Çetin yazdı:

Ben bu ince ayrıntıları bilmek istiyorum işte. Yeni çıkan hiçbir şeyi bilmiyorum.  Siz yazdıkça dikkate alacağım.

Ben vatan bilgisayar'dan bi sistem toplar, sunarım birazdan :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Eyvallah çok teşekkür ederim.

👍🏻

Sani Gerşon yazdı:

Ben vatan bilgisayar'dan bi sistem toplar, sunarım birazdan :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Ben her zaman intelciyim işlemcide

oyun denmiş, gaming

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet YILMAZ
Eyüp Çetin yazdı:

Başlıktan anlaşılacağı gibi bir masaüstü bilgisayar toplamak istiyoruz. Daha çok oyun için kullanılacak. Hangi ekran kartı, hangi anakart alınmalı? Hangi özellikleri ön planda olmalı? Bayağı geride kaldığımız için bu işleri unutmuşuz. En çok nelere dikkat etmeliyiz?Anlayan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. 

https://www.teknobiyotik.com/bilgisayar/oyuncu-bilgisayari/ekran-kartli-oyuncu-bilgisayari/teknobiyotik-rtx2060-firsat-sistemi-amd-ryzen-5-2600x-3-6ghz-rtx2060-6gb-16gb-ram-480gb-ssd-oyuncu-bilgisayari.html

https://www.teknobiyotik.com/bilgisayar/oyuncu-bilgisayari/ekran-kartli-oyuncu-bilgisayari/intel-coffee-lake-i5-9400f-2-8ghz-rtx2060-6gb-8gb-ddr4-1tb-hdd-oyun-bilgisayar.html

Şu tarz iki tane tavsiye aldık ama daha iyisi de olur derseniz değerlendirmek isteriz?

Bizim yas grubu en son PENTIUM 4 de kaldi sanirim , Yada Celeron da :D   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şöyle bi öneride bulunabilirim. Orta Üst segment diye düşünün.

frfNoG.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

oyunları nereye depolayacağız ? gaminge 2400 ram le girersek döver bizi rafadan tayfalar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

oyunları nereye depolayacağız ? gaminge 2400 ram le girersek döver bizi rafadan tayfalar?

İhtiyaca göre HDD eklenebilir. RAM frekansı 2400 olarak gayet yeterli.

DDR5 olduğunda ram'ler, o zaman frekansları görüşelim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

İhtiyaca göre HDD eklenebilir. RAM frekansı 2400 olarak gayet yeterli.

DDR5 olduğunda ram'ler, o zaman frekansları görüşelim :)

bizim veletleri salarım inteline  e 10 dak da dumanlar çıkar valla, ısınınca yavaşlıyor onlar

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Samet YILMAZ yazdı:

Bizim yas grubu en son PENTIUM 4 de kaldi sanirim , Yada Celeron da :D   

Öyle oldu galiba. O zamanlar kasanın içini açardık, RAM çıkarır satardık, üzerine para koyar yüksek kapasiteli alırdık. Windows kurardık disketli. 😊 Ne günlerdi. FIFA serisi oynardık. MP3 CD'si yaptırırdık. 

Sani Gerşon yazdı:

Şöyle bi öneride bulunabilirim. Orta Üst segment diye düşünün.

frfNoG.png

Yanlız bir sorun var, monitör de alınacak. 😊

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Eyüp Çetin yazdı:

Öyle oldu galiba. O zamanlar kasanın içini açardık, RAM çıkarır satardık, üzerine para koyar yüksek kapasiteli alırdık. Windows kurardık disketli. 😊 Ne günlerdi. FIFA serisi oynardık. MP3 CD'si yaptırırdık. 

Bence monitöre ikinci el bak. Letgo sahibinden vs

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Eyüp Çetin yazdı:

8 bin'e dahil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

amd 3400g  1150 TL

asus prime b 450 666 TL

team t force 3200 2x8 ram 600 Tl

toshiba p300 1Tb 353 TL

samsung 860 evo 250 gd ssd 390 TL

güzel kasa iyi güç kaynağı 850 TL

Philips 248E9QHSB/00 23.6" 4ms 75Hz 960 Tl

5000 TL civarı.

anakart seçiminde AMD StoreMI teknolojisi ön planda, ssd ile hdd yi birlikte kullanıyor, oyunlarda ilk yükleme ve sonra fps te en iyi sonucu veren bir teknoloji. bu sisteme sonradan ekran kartı da takabilir, daha sonra çok daha hızlı amd işlemci de alabilirsiniz. gelişmeye açık. Şu anda açamayacağı oyun kasamayacağı çözünürlük yok gibi. karşılaştırmada çok daha pahalılar ile aynı skoru verir (ben aldım benzer bileşenler ile)

anakartta otomatik overclock vs. imkanı var, çökmeye karşı geri açılma vs. konusunda da sıkıntısız. bios a girmeden bile ayarlar ile oynayabiliyorsunuz, ram hızı hariç.

detayda, anakartta hız ayarı yapabileceğniz 2 fan grubu var, yani 4 fana da ayrı ayrı hız atayamıyorunuz, ikişer fan hızını ayrı ayarlayabiliyorsunuz. kasa dahilinde fan hızı ayarlı bir kasa alabilirsiniz fanlara ayrı ayrı renk ve hız atama isteğiniz var ise

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ben şu anda toplayacak olsam işlemci için ryzen tarafından seçim yapardım. 😀

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

3570k lı intel sistem kurmuştum 2013'te.

Bilgisayarı oyun odaklı kullanırım. O zamandan bu güne 8 GB rame 4 GB ekleme yaptım, 4+4+2+2 şeklinde. 

Bendeki ekran kartını satıp ikinci el bir 1070 ekran kartı aldım. Şu an en yüksek grafikteki oyunları bile 4.3 GHz e O.C. lu olarak 100 kare seviyesinde oynuyorum.

Darboğaz yaratmıyor. 

Şimdi bu tecrübenin üstüne INTEL daha bi yakın geliyor bana. 7 sene hizmet etmiş, hala yeterli.

Mevzu oyunsa, tek çekirdek performansı önem kazanır. Intel formunu kaybetmesine rağmen tek çekirdek performansında hala ileride.

Naçizane tavsiyem 1-2 ay kadar bekleyip çıkacak 10. nesil işlemcileri bi görmek. 9. nesiller ömrünü tamamlamaya başladı.

Ayrıca 10. nesilde soket yapısı değişeceği için, ileriye uyumluluk anlamında daha uzun ömürlü bir seçenek olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

3570k lı intel sistem kurmuştum 2013'te.

Bilgisayarı oyun odaklı kullanırım. O zamandan bu güne 8 GB rame 4 GB ekleme yaptım, 4+4+2+2 şeklinde. 

Bendeki ekran kartını satıp ikinci el bir 1070 ekran kartı aldım. Şu an en yüksek grafikteki oyunları bile 4.3 GHz e O.C. lu olarak 100 kare seviyesinde oynuyorum.

Darboğaz yaratmıyor. 

Şimdi bu tecrübenin üstüne INTEL daha bi yakın geliyor bana. 7 sene hizmet etmiş, hala yeterli.

Mevzu oyunsa, tek çekirdek performansı önem kazanır. Intel formunu kaybetmesine rağmen tek çekirdek performansında hala ileride.

Naçizane tavsiyem 1-2 ay kadar bekleyip çıkacak 10. nesil işlemcileri bi görmek. 9. nesiller ömrünü tamamlamaya başladı.

Ayrıca 10. nesilde soket yapısı değişeceği için, ileriye uyumluluk anlamında daha uzun ömürlü bir seçenek olacaktır.

Soket yapısı değişecekse dediğiniz gibi 10. nesil almak daha uygun olacaktır. Büyük oranda oyun oynamak için kullanılacak. Kardeşim eski PC'sini benim oğlana verdi kendisine topluyor şu anda. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Eyüp Çetin

11.000 maliyetle bunu yaptık. Tavsiyeler üzerine 10. Nesil intel işlemciyi bekledik. Şunu fark ettim ki işi bilgisayar üzerine olanlar genelde Intel tavsiye ediyor. O yüzden AMD Ryzen yerine yeni nesil Intel i5 aldık. Şu anda birleştiriyoruz.

XzDP6C.jpg

Bir de bütçe ne olursa olsun mutlaka aşılıyor. 😊

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

O bütçeye Amd ile ne sistem toplanırdı yazık olmuş. Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...