İçeriğe Yönlendir

Ağaç Oyma

Fatih Evcin

Recommended Posts

Fatih Evcin

Uzun zamandır peşinde olduğum ağaç oyma takımını bugün teslim almış bulunmaktayım.

Siparişe göre el ile imal edildiğinden üretimi biraz zaman alıyor. Amacım ağaç ile oyarak bir şeyler ortaya çıkartmak ve ruhumu dinlendirmek. Şu anlık kısa hedef olarak kaşık ve kâse var. Zamanla hedefimi büyüteceğime inanıyorum .

Belki forumdan da ilgili olan arkadaşlar yada merak edilen sorular olabilir. Bu konuyu elimden geldiğince canlı tutmaya özen göstereceğim.

Malzemelerin tanıtımı ile başlayalım; ben şu anlık 3 adet ceviz sap bıçak aldım.

1- büyük olan : deve boynu ıskarpela - sap torna

2- yuvarlak olan : kaşık oyma ( kanca ) - sap torna

3- küçük olan : düz yontma - sap el yapımı

Daha hiç ağaca sürmedim ,yarın uygun blok ağaç temin edip ilk tecrübeme başlayacağım default_smile.png

İlk aşamada ıhlamur ağacı yumuşak ve oymaya en yatkın olanıymış.

6d3e136eeccf4f4891d5ca13d3d91987.jpg

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Çok emek isteyen zahmetli bir iş. Eğitim aldınız mı? Böyle eğitimlerde püf noktaları, önemli teknikler öğretilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Çok emek isteyen zahmetli bir iş. Eğitim aldınız mı? Böyle eğitimlerde püf noktaları, önemli teknikler öğretilir.
Hiç bir eğitim almadım. Fakat tedbirler gevşetildiğinde katılmayı düşünüyorum.
Ele dikkat.
Kesilmeye dayanıklı eldivenler tamam [emoji846]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Fatih Evcin yazdı:

Uzun zamandır peşinde olduğum ağaç oyma takımını bugün teslim almış bulunmaktayım.

7 sene önce benim de merakım vardı halen de var aslında. Ucuz malzeme aldım ve zorlandım. Başlangıçta kırtasiyeden ucuz bir oyma seti aldım. Tahtayı internetten sipariş ettim. Ama malzeme kötü olunca bir de tahtayı sabitleyecek tezgah olmayınca çok zorlandım ve bir kenara attım. Bir gün bu iş için gerekli bir oda veya garajım olursa daha profesyonel aletlerle tekrar niyetim var. Umarım güzel işler yaparsınız, başkalarına da ilham verirsiniz. Bu arada torna ile yapılan işler de hoşuma gidiyor. Wood turning etiketi altında bolca video var internette. Ama görüldüğü kadar kolay değil sanırım.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
7 sene önce benim de merakım vardı halen de var aslında. Ucuz malzeme aldım ve zorlandım. Başlangıçta kırtasiyeden ucuz bir oyma seti aldım. Tahtayı internetten sipariş ettim. Ama malzeme kötü olunca bir de tahtayı sabitleyecek tezgah olmayınca çok zorlandım ve bir kenara attım. Bir gün bu iş için gerekli bir oda veya garajım olursa daha profesyonel aletlerle tekrar niyetim var. Umarım güzel işler yaparsınız, başkalarına da ilham verirsiniz. Bu arada torna ile yapılan işler de hoşuma gidiyor. Wood turning etiketi altında bolca video var internette. Ama görüldüğü kadar kolay değil sanırım.
Başınızdan geçen olayı bahsettiler biraz genelde başa gelen bir durummuş, inşallah bende olmaz , bereket sizde sakatlık olmamış. Bu işlem için ekipman çok önemli o yüzden kalitesiz ve uygun olmayan ekipman bu hobiden soğutur diyor hobi ile uğraşan herkes. Ben çok araştırdım ve alanında uzman bir arkadaşa özel yaptırdım, kendisinin bana en başta söylediği şey eldiven takmak olmuştu. Yarın ağaç parçayı sabitlemek için el mengenesi alacağım.
İç işleri bakanlığı temizlik daire başkanlığı resmi talimatı ile evin bir balkonunu da kendime ağaç oyma balkonu olarak revize ediyorum [emoji846]
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Hayırlı olsun,kolay gelsin Fatih , güzel işler çıkaracağını umuyor ve merakla takip ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Hayırlı olsun,kolay gelsin Fatih , güzel işler çıkaracağını umuyor ve merakla takip ediyorum.
Teşekkür ederim Adnan abi desteğin çok kıymetli.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

İç işleri bakanlığı biraz zaman geçtikten sonra izinleri iptal edecek çünkü balkondan eve taşınan istenmeyen talaş ve tozlar sorun teşkil etmeye başlayacak tecrübe edildi. Ayrıca evin ufak bireyleri zaman içersinde rahat bırakmayıp kendileri de yardım etmek ve oynamak için senin izin almış olduğun alanı gasp edecek sonrası bütün toz içeri girecek. Ben oyma değil ama ahşap maket yapımı ile bir dönem uğraşmaya başladım senin adaşın olan sipa ile yapma etme demekten baktım ki stres atmak için yapmaya başladığım maket ler daha fazla stres yapmaya başladı bende ara verdim ama ev dışında kendime ait ufak bir mekan ayarlarsan tekrar başlarım veya fatih'in biraz daha büyüyüp yardım edecek ve ya beni engellemeyecek yaşa gelmesi lazım 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Liseden arkadaşım da böyle başladı. Babası kemençeciydi. Kendisi ahşap oymaya zaman geçirmek için başladı. Zaman içerisinde işi bıraktı. Şimdi müzik aletlerine oyma işlemeler yapıyor. Birkaç firma da bağlamış. Kanun ağırlıklı işler alıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Sami Demirpaz yazdı:

Adnan Ziyagil de oyardi. 

onun km ile oynadılar son bölümde 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sami balkonda araba yaptı ya
Ağaç oyma kupa mı yapamayacağız.

Evden tepki gelirse Sami’yi örnek gösterin. [emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evden tepki gelirse Sami’yi örnek gösterin. emoji23.png

abi Sami evdekilerin istediği dört gözle beklediği bir şeyi yaptı ve resimlerden gördüğüm kadarı ile bitene kadar kimseyi yanına yanaştırmadı. ancak kupa yaparken ziyaretçiler fazla olacak izin vermezsen stres olacak o zaman da hobinin anlamı kalmayacak 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yurek yedik abi. Dekopaj makinesini bi calistiriyordum cikan toz talas pislik ucusuyordu 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Sinan Akgöl yazdı:

Kardeşim bakalım neler çıkacak göreceğiz. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim, bakacağız bakalım neler olacak :)

Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

İç işleri bakanlığı biraz zaman geçtikten sonra izinleri iptal edecek çünkü balkondan eve taşınan istenmeyen talaş ve tozlar sorun teşkil etmeye başlayacak tecrübe edildi. Ayrıca evin ufak bireyleri zaman içersinde rahat bırakmayıp kendileri de yardım etmek ve oynamak için senin izin almış olduğun alanı gasp edecek sonrası bütün toz içeri girecek. Ben oyma değil ama ahşap maket yapımı ile bir dönem uğraşmaya başladım senin adaşın olan sipa ile yapma etme demekten baktım ki stres atmak için yapmaya başladığım maket ler daha fazla stres yapmaya başladı bende ara verdim ama ev dışında kendime ait ufak bir mekan ayarlarsan tekrar başlarım veya fatih'in biraz daha büyüyüp yardım edecek ve ya beni engellemeyecek yaşa gelmesi lazım 

var benimde bir planım abi :) dün akşam ilk denemeyi yaptım. oğlan 10 gibi uyudu sonra balkonda ufak ufak uğraştım. Küçücük bir oyuk için bütün balkon perişan oldu :) hanım şimdilik hobimi destekliyor tabi balkonu süpürdüğüm sürece :D 

Sami Demirpaz yazdı:

Adnan Ziyagil de oyardi. 

Maalesef Ednan beyi de içerden oydu yeğeni.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Sami yüzünden oğlanla başım dertte zaten abi , göstermez olaydım el yapımı aracı.:) bakalım ilerleyen zamanlarda bizde ağaçtan oyuncağını yaparız belki :) 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Çocukken kızılçam kabuklarından bıçakla araba, oyuncak yapardık.Güzel bir hobi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Evcin yazdı:

Sami yüzünden oğlanla başım dertte zaten abi , göstermez olaydım el yapımı aracı.:) bakalım ilerleyen zamanlarda bizde ağaçtan oyuncağını yaparız belki :) 

Oyarsın en güzelinden.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Bende severim ahşap oymacılığını. Dremel setim ve amatör ekipmanlarım var. Yazın köyde yapacağım bişeyler inşallah. Favorim bu abi:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Çam dan yapma dediler ama dinlemedim, paletten kestigim bir parçadan ilk ürünü meydana getirdim. Çok aşırı amatör olsa da, evde tuz vs. İşi görecek iç işleri bakanlığı onayladı. Zımpara vs . Bir kaç işlemi kaldı. default_smile.png 350819836aa21f02144ca6483818017c.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Muhittin Kaplan yazdı:

bardak, kuksa. yapan olsada alsak. 😉

bir kaç kaşık denemesi sonra kuksaya geçiş yapacağım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

İlk kaşığım tamamlandı sayılır, zımparalamayi biraz hızlı geçtim :) yarın ıhlamur a başlıyorummm.1c5bfa4de343ab327597ae07bb6850ca.jpg31ca7d83881b00d3114d1d742b809663.jpg

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...