İçeriğe Yönlendir

Kia Stonic Tecrübelerim

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Mesut Eyibil
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba;

Mart sonu gibi BMW 118i aracımı satıp aldığım Kia'nın yeni model aracı olan B-SUV 'u Stonic'i kullanım tecrübelerimi paylaşmak istedim. Yeni bir model olduğu için çok bilinen bir araç değil bu nedenle ilginizi çekebileceği ve az çok görmüş aklında soru işareti olan arkadaşlar için aydınlatıcı olacağı düşüncesindeyim.

Araçla ilgili ilk izlenimler dıştan çok yakışıklı olduğu yönünde oldu, işyerinde BWM yi sormayan birçok kişi gelip araç hakkında bilgi istedi,bende eşimin beğenmesi ve biraz yüksek araç istediğimiz için tercih ettik. Araç yerden yüksekliği gayet güzel, memleket giresun ve dağ köyünde yaşadığımız için tam bize göre olduğunu ifade edebilirim. ilk olarak aracın motorundan bahsedeyim, araç 1.0 - 120 bg. benzinli ve motor seçenekleri arasında en yüksek fiyatlı olan bu motor, diğer seçenekler 1,4  100bg otomatik ve 1,25 84 bg ve manuel seçenekleri var, direk kafada 1.0 motor mu olurmuş diyenler olacaktır, gelende tepki öyle geliyor ama 120bg gayet gayet yeterli geliyor. Hızlanmalar, atlamaları yeterli seviyede, beklentinin üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Uzun yol kullanımım virüs nedeni ile olmadığı için yol tutuş konusunda pek tecrübem olmadı, kısa sürüşlerden anladığım ise yerden yüksek oluşu virajlarda biraz sıkıntı yaratacağı yönünde olur, keza son aracım bmw ye göre kısyas yaparsam kabul edilebilir seviyede diyebilirim. Konfor olarak araçtan 2 yerden trim sesi geliyor, birini bulamadım,sanki ön cam yerinde oturmamışta kasislerde,çukurlarda o ses yapıyor gibi, diğeri de ilgiç bir şekilde ön sağ yolcu koltuğundan geliyor, üst kısım kasislerden vs geçerken titrediği için ses yapıyor. koltuklar genel anlamda normal rahatlıkta. dışı kadar iç dizaynıda çok hoşuma giden bir araç oldu. özellikle direksiyon ve vites görünüşleri çok güzel. aracın donanımlarına gelirsek. Açar gerçekten full+full u hak eden donanıma sahip. özellik bakımından sadece en yeni özellikler, araç takip sistemi, kör nokta uyarıcı gibi sistemler dışında diğer bilindik tüm özellikleri var, aşağıya tek tek belirtiyorum. yakıt konusunda gelirsek benim bu aracı tercih etmemdeki en büyük sebeplerden biriydi biraz hayal kırıklığına uğradım dersem yalan söylememiş olurum, keza yaptığım araştırmalarda ve izlediğim videolarda 6,5-7,3 gibi rakamlardan bahsetseler de ben sürekli 8-9 km ev-iş arası gidip geldiğim ve sakin kullanım yaptığım halde 8,4 altını görmedim henüz. araç tanırım videolarında özellikle iyimser tüketim değerleri verildiği kanaatindeyim. aracın fabrika verilerinde göre şehir içi 5,9 - şehir dışı 4,9 - karma tüketimi 5,2 olarak belirtilmiş, beklenti fabrika verisine göre 1-1,5 litre fazla olmasıydı ama nerdeyse 2,5 litre fazla göstermesi beni pek memnun etmedi. Aracın ön halojen ve gündüz aydınlatmalı led farları sinirli bir görsel sunsada alt kısımdaki ledin yanıp üst kaş kısmının yanmaması benim garibime gidiyor. ayrıca normal farlar ile sis farları beyaz değilde sarı yanması çok hoşuma gitmedi.

Özetlersek;

araç donanım, motor (vergi bakımından ve çekiş olarak), görsel konularda çok güzel bir araç görenleri meraklandıran ve yeni bir araç olması bakımından son derece güzel özellikleri var, aracı bazı konularda eleştirmemin sebebi benim eksik gördüğüm konular olduğundan, bu klasmanda kendi rakipleri olan seat arona, hundai kona, pegeout 2008, Vw Troc ve diğer bilindik araçlara göre fiyat/donanım olarak alınabilecek tek araç diyebilirim. 183 bin tl gibi bir fiyatı var indirimle 180 gibi alınabiliyor en full versiyonu muadilleri 200-250 arasında özellikle donanım olarak.

Araçta;

-sunroof

-yağmur ve far sensörleri

-led gündüz ve stop lambalar

-viraj aydınlatma ve projeksiyon tipi sis farları

-fonksiyonel direksiyon

-Cruze kontol-hız sabitleyici

-Android ve apple car play

-yarı hayalet gösterge

-otomatik ve dijital klima

-7" multimedya ekran

-geri görüş kameralı arka park sensörü

-Bluetoot bağlantısı

-kendiliğinden kararan iç dikiz aynası

-start/stop sistemi -17" alaşımlı jantlar

-Elektrikli ısıtmalı katlanabilir yan aynalar

-Tavan rayları -aux ve usb girişleri

-gözlük saklama haznesi

-lastik basınç sensörü

yrTTeR.jpg

yrTL1P.jpg

yrTHaN.jpg

yrTIXc.jpg

yrT5nt.jpg

yrTNfq.jpg

yrTcMv.jpg

yrTjuY.jpg

yrTXB0.jpg

yrThJx.jpg

tarihinde Mesut Eyibil tarafından düzenlendi
  • Beğen 21
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
(düzenlendi)
Mehmet Yeter yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın rengi de çok iyi. 

Alptuğ Özcan yazdı:

Hayırlı olsun:nazar:

Çok teşekküler arkadaşlar daha iyileri sizlerin olsun inş :)

Bu arada yazmayı unutmuşum, araçla ilgili merak edilen konular olursa hertürlü cevaplanır :)

tarihinde Mesut Eyibil tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)
Mesut Eyibil yazdı:

ayrıca normal farlar ile sis farları beyaz değilde sarı yanması çok hoşuma gitmedi.

Aslında tüm araçların sis lambalarının sarı olması gerekir. Göz sarı rengi daha kolay işler, daha az yorulur. Üstelik beyaz ışığa göre sarı ışık sisli havada daha iyi bir görüş sağlar. Güzel görünsün diye artık beyaz ışık kullanan çok. Hatta sislere beyaz led bağlayanları hiç anlamıyorum. Beyaz sis kullananlar, mümkünse bir de sarı kullanırlarsa farkı anlayacaklardır. 

Bu arada aracın maşallahı var. Ağız tadıyla kullanmanızı dilerim.

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
Son cümleyi yazmayı unuttum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Çok güzel aracınız hayırlısı olsun kazasız belasız kullanın. BMW'yi aramıyor musunuz? 😀

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Önder Özcan yazdı:

Hayırlı olsun, güzel günlerde inşallah :)

Abim teşekkürler,daha iyiler sizlerin olsun inş.

Bülent Tarakçı yazdı:

Aslında tüm araçların sis lambalarının sarı olması gerekir. Göz sarı rengi daha kolay işler, daha az yorulur. Üstelik beyaz ışığa göre sarı ışık sisli havada daha iyi bir görüş sağlar. Güzel görünsün diye artık beyaz ışık kullanan çok. Hatta sislere beyaz led bağlayanları hiç anlamıyorum. Beyaz sis kullananlar, mümkünse bir de sarı kullanırlarsa farkı anlayacaklardır. 

Bu arada aracın maşallahı var. Ağız tadıyla kullanmanızı dilerim.

türkiye şartlarında doğrudur ama konu biraz teknoloji ile alakalı bence, eski araçlar için ok ama önceki aracımda hem sis hemde normal lambalar beyaz led ve adaptif far sistemi vardı, tüm araçlada bu sistem olsa hiçbirşekilde gözü almaz, keza öndeki araca göre takip yapıyor karşıdan gelen araç ister sağ ister sol olsun farları aşağı yönde otomatik indiriyordur, yine öndeki araç için dikizden gözünü almaması için lambaları aşağı inidiyordu. iyi dilekleriniz için çok teşekkürler :)

Onur Çelebi yazdı:

Çok güzel aracınız hayırlısı olsun kazasız belasız kullanın. BMW'yi aramıyor musunuz? 😀

çok teşekkürler,Allah razı olsun. BMW'yi tabiki aratıyor, şu tok sesci bir tayfa vardır bilirsiniz o mevzu bmw den indikten sonra doğruluk kazanıyor, bu araç Allah'ın gücüne gitmesin tabi ama biraz teneke gibi geldi bana, tabi ben biraz titiz kullnıcıyım tık ses geldimi işkilleniyorum araçtan her an arıza yapacakmış gibi, bunda da bazı sesler olunca bide kapıları fln kapatırken özellikle bagaj çok hafif ve sesi boş teneke tınısı gibime geliyor, konfor olarak pek bir değişiklik yok ama kaliteyi arıyorsun o kesin, birde bu araç çok daha dolu bmw den o konuda da gayet güzel. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Japon ve Kore araçlarının kapıları ,bagajları hafif olur, dandik olduğundan değil tercih meselesi bence.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Selçuk Bakış yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun, gülerek kullanın

çok teşekkürler.

Evren Erakçora yazdı:

Japon ve Kore araçlarının kapıları ,bagajları hafif olur, dandik olduğundan değil tercih meselesi bence.

dandik kesinlikle denemez zaten ona bende karşı çıkarım, keza japon araçlarındaki sorunsuzluğu 4-5 sene kadar tecrübe ettim. benim bahsettiğim kalite gerçekten bmw den inince hissettiriyor eski aracım olan i20 den inip binsem muhtemelen belki daha kaliteli gelebilirdi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Hayırlı olsun güzel araç xceed ile arasında ne fark varki?

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Hayırlı olsun. Kia sorunsuzlukta Amerikada her zaman en iyilerden. Ben alıştıktan sonra Bmw yi unutursunuz diye umuyorum. Giresun yaylalarında çok daha rahat edersiniz. Yakıt konusunda hyundai ve Kia grubu malesef bencede istenileni veremediler. Benim i10 otomatik 1.5 ton araç klasmanında yakıyordu.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Kemal Korkmaz yazdı:

Hayırlı olsun güzel araç xceed ile arasında ne fark varki?

çok teşekkürler, xceed i showroom da inceleme fırsatım oldu, nerdeyse tüm konularda farklılıklar var, xceed çok daha donanımlı ve premium diyebilirim, hemde çok daha kaliteli, içine binince zaten direk kalitesi anlaşılıyor, xceed direk suv olarak geçmiyor, normal ceed'in az daha yüksek ve donanımlı aileye hitap edecek şekilde dizayn edilmiş crosover tarzı bişey ne olduğuda belli değil aslında  sınıf olarak :) ama güzel araç

Cihaner Öztürk yazdı:

Hayırlı olsun. Kia sorunsuzlukta Amerikada her zaman en iyilerden. Ben alıştıktan sonra Bmw yi unutursunuz diye umuyorum. Giresun yaylalarında çok daha rahat edersiniz. Yakıt konusunda hyundai ve Kia grubu malesef bencede istenileni veremediler. Benim i10 otomatik 1.5 ton araç klasmanında yakıyordu.

teşekküler abim, dediğiniz gibi amerikada  en çok kullanılan araç markası olarak biliyorum bende kiayı, alışkanlıklar kolay bırakılmıyor ama bir durum var eğer o olursa zaten alışamadan ayrılmak zorunda kalacağız araçla kısmet diyelim.

yine burda sanırım server abiyidi heralde bir laf söylemişti, yada çağlar abi de olabilir, çok yakan araç sağlam araç olur demişti, sanırım o hesap, araçları orlamanın hep 1-2 litre üstü yakıyor ama sağlam araç üretiyor adamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

Hayırlı olsun,yakıt tüketimi 2500 km den sonra fabrika değerlerine yaklaşacaktır.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Ersen şahin yazdı:

Hayırlı olsun Güle güle kullanın

çok teşekkürler

Kutluay Selçuk yazdı:

Hayırlı olsun,yakıt tüketimi 2500 km den sonra fabrika değerlerine yaklaşacaktır.

teşekkürler, aracı sıfır almadım aldığımda 26900 kmlerdeydi şuan 27150 küsürlerde fabrika verilerinin 1-1,5 litre üzerine razıydım ama sanmıyorum bu km den sonra :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Güle güle kullanın. Aktif güvenlik önlemleri olarak neler mevcut?

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

ayrıca eklemeyi unutmuşum, vites geçişleri hiseettirmiyor hiç, + olarak da manuel olarak da vitesi kullanım sağlayabiliyorsunuz, bmw deki gibi sola çekip gibi geri yaparak.

Sani Gerşon yazdı:

Güle güle kullanın. Aktif güvenlik önlemleri olarak neler mevcut?

teşekkürler, direk aşşağı sitesinden copy/paste yapıyorum :)

Hız Sabitleyici (Cruise Control)
Boyun yaralanmalarını önleyen aktif ön koltuk başlıkları
Aktif gergili ve yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri
Üç noktalı arka emniyet kemerleri
ISOFIX Çocuk koltuğu bağlantı noktaları
Sürücü ve ön yolcu hava yastığı
Yan ve perde hava yastıkları
Ön yolcu hava yastığı devre dışı bırakma anahtarı
Uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm
Çocuk güvenlik kilidi
Motor kilitleme sistemi (immobilizer)
EBD destekli ABS fren sistemi
HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)
ESP (Elektronik Dengeleme Programı)
BAS (Fren Destek Sistemi)
VSM (ESP'li Araç Denge Yönetim Sistemi)
TCS (Patinaj Engelleme Sistemi)
ESS (Acil Fren Sinyali)
TPMS (Lastik Basınç İzleme Sistemi)
ABS fren sistemi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kia'nın tek eksiği, maalesef ki aktif güvenlik önlemleri eskide kaldı. Şerit takip bile yok ki, bu zamanda güzel bi özellik.

Renegade almasaydım, Ceed veya Niro'lara bakıyordum.

Ceed kullandım kiralık araç olarak. Bayıldım. Konfor, tüketim, vites şahane. Gel gelelim, dediğim gibi tek eksik aktif güvenlikti.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Sani Gerşon yazdı:

Kia'nın tek eksiği, maalesef ki aktif güvenlik önlemleri eskide kaldı. Şerit takip bile yok ki, bu zamanda güzel bi özellik.

Renegade almasaydım, Ceed veya Niro'lara bakıyordum.

Ceed kullandım kiralık araç olarak. Bayıldım. Konfor, tüketim, vites şahane. Gel gelelim, dediğim gibi tek eksik aktif güvenlikti.

renegate benimde aklımda olan bir araçtı bende teknoloji hastasıyım ama benim bütçeye göre ancak stonic alınabiliyordu, olsa tabi iyi olurdu ama eksikliğini hissetmiyorum açıkcası. para varsa tabi sportage yada xceed alınabilir yada dün eski sorentonun yeni çıkacak halini gördüm o beklenebilir efsane olmuş araç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Hayırlı olsun, kazasız, belasız ve cezasız sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Hayırlı olsun. Kazasız belasız güzel günlerde kullanın. Kia güzel markadır. Özellikle ceed premium bir araç. Stonic de güzel görünüyor. Bi önceki astra aracımı almadan önce ceed almayı çok düşünmüştüm ama dizelin yakıt değerleri çok fenaydı. 2016 da şanzımanda iyileştirme yaptılar ama yine de az yakmıyor kialar. İnşallah ilerleyen zamanda daha iyi değerler yakalarsınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Maşallah, çok güzel araba, tekerine taş değmesin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...