İçeriğe Yönlendir

Mondeo - MK3 Seyir Halinde Stop

Seyyitali Mollabeyi

Recommended Posts

Seyyitali Mollabeyi
Çağlar Bayur yazdı:

kendi kendine giderken stop etmesini hiç duymadım , takipteyim konuyu aklımıza birşey gelirse .. bobin ısındıkça ateşleme yapamıyor, biraz bekleyince soğuyor ve düzeliyor olabilir. tek ekla gelen bu bende. stop etme öncesi veya herhangi bir zaman km ibresi sıfıra düşüyor mu?

Abi stop ettiginde çalışmıyor araba 

Tek calistiran sey atesleme bobini kablosunu sok tak yapmak. Stop ettiğini sadece gaza basınca gitmediğinden, direksiyon agirlasmasindan ve fren sismesinden anlıyorsun. En korktugum da abi hizli iken yapmasi durmuyor cunki. Allah korusun haberlere bile çıkabiliriz bu durumda.

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

3 gündür gaz tesisatı sökük vaziyette deniyorum sorun yok gibi. Benzinde bi başkaymış araba :) . Neyse denemeye devam ediyorum 2 hafta denicem toplamda yapmazsa atikerci ile görüşmeye gideceğim. Sonra olanları çözülene kadar yine yazarım.

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Bugün 20 dk lik kullanimdan sonra lambada kalkarken pır pir yapıp akü lambasi da pir pir la yandi yandi söndü. Burda kalma diyerek gaza bastim topladi çıktı. Asıl arızaya benzemiyordu fakat benzinde de boyle mi olacak diye düşündüm. Sonra keske gaza basmasaydim da stop edecek mi ariza kayita dusecek mi gormus olurdum diye üzüldüm. Denemelere devam ediyorum. Toplamda 98 km oldu.

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

4 gündür sorun yoktu bugün arabamla ailemi gezdirmek istedim 70 km yol yaptık tam gideceğimiz yere vardık stop etti. Bobin soketini söktüm taktım dönüş yolunda tekrar etti sanırım beyinden olduğu kesinleşmeye başladı.Bugün bir arkadaşıma anlatırken Onun da buna benzer bir şey yaşadığını triger zinciri ni değiştirince düzeldiğini söyledi. Ustası demiş ki zincir boşladığından dolayı oluyordu aracı Nissan. Özetle bu hafta oto beyinci ye gitmeyi düşünüyorum. Zincir pek mantikli gelmedi.

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Oto beyin ustası ısrarlarıma rağmen beyine bakmadı ve map sensoru senin sorunun dedi yolladı. Tanıdıktan map sensoru değiştim ayni gün arızayı tekrarladı. 

Beyin ustasina gidip durumu izah ettim. Senin sorununu ben çözemem dedi yolladı. (Sabit ariza olsa neyse arada bi yapiyor yapamam dedi şok oldum) Şaşırdım üzüldüm ve gerildim. Senin derdini class ford çözer diye de ekledi. Şuan ne yapacağımı bilmiyerek akşam class forda bi uğramayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Kürşat Gönüllü

Çok can sıkıcı durum, İnşallah bir çözüm bulurlar da rahatlarsınız..

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Bugün başka bir beyin  ustası tarafından hiç bakılmadan yine red yedim. :) moral bozuk dönüyuorum ve gidecek yer de kalmamıştı. Son olarak bi usta tavsiye etmişlerdi. Uğradım durumu anlattım kısa bi özet geçtim. Baktı araca sisteme bağladı inceledi. Sonra bana bi valf gibi birşey gösterdi ve dedi ki " şunu görüyormusun sen gaza bastıkca bu hortum bunu çekip aşağı bastırması gerekiyor. Bu yada hortumun geldiği yer yada beyin bozuk" dedi. Ben bakamam ama bu 3 parça için bir usta bul dedi. 

Uzun lafın kısası motor ustamın dükkana gittim. Şu parça böyle böyle dediler dedim. Hortum taktı ağzıyla çekti bıraktı. Bu değilde hortumun geldiği şu sensör bozuk olabilir dedi. " Daha önce değişen (dün değişen map ) sensörünün biraz üzerinde 2 hortum giren birde soket giren bi sensör. fotosunu çek bi soralım ama sıfırı yoktur çıkma bakalım dedi. Fotosunu çektim gittim parçaçı artık geliyor önceden yoktu dedi orjinal 310 TL yan 160 dedi 310 TL ye onu aldık taktık. Dedikleri gibi o valf artık açıyor kapatıyor. Çözüldü
 deyip bozulunca moralim çok kötü oluyor. :) Şimdilik deniyoruz. Bu arada değişen parçanın adını satıcı bile bilmiyor. Ben fotoyu gösterdim oda fotoya göre arama yaptı vs. vs. vs.

bu hafta 3 gün benzinde denicem sonra gaz tesisatını tekrar bağlatıp gazda bakıcam. Yine buradan paylaşırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aykut Selçuk
Seyyitali Mollabeyi yazdı:

Bugün başka bir beyin  ustası tarafından hiç bakılmadan yine red yedim. :) moral bozuk dönüyuorum ve gidecek yer de kalmamıştı. Son olarak bi usta tavsiye etmişlerdi. Uğradım durumu anlattım kısa bi özet geçtim. Baktı araca sisteme bağladı inceledi. Sonra bana bi valf gibi birşey gösterdi ve dedi ki " şunu görüyormusun sen gaza bastıkca bu hortum bunu çekip aşağı bastırması gerekiyor. Bu yada hortumun geldiği yer yada beyin bozuk" dedi. Ben bakamam ama bu 3 parça için bir usta bul dedi. 

Uzun lafın kısası motor ustamın dükkana gittim. Şu parça böyle böyle dediler dedim. Hortum taktı ağzıyla çekti bıraktı. Bu değilde hortumun geldiği şu sensör bozuk olabilir dedi. " Daha önce değişen (dün değişen map ) sensörünün biraz üzerinde 2 hortum giren birde soket giren bi sensör. fotosunu çek bi soralım ama sıfırı yoktur çıkma bakalım dedi. Fotosunu çektim gittim parçaçı artık geliyor önceden yoktu dedi orjinal 310 TL yan 160 dedi 310 TL ye onu aldık taktık. Dedikleri gibi o valf artık açıyor kapatıyor. Çözüldü
 deyip bozulunca moralim çok kötü oluyor. :) Şimdilik deniyoruz. Bu arada değişen parçanın adını satıcı bile bilmiyor. Ben fotoyu gösterdim oda fotoya göre arama yaptı vs. vs. vs.

bu hafta 3 gün benzinde denicem sonra gaz tesisatını tekrar bağlatıp gazda bakıcam. Yine buradan paylaşırım. 

Walfın fotosunu bizlerle paylaşırsan bizde bilgileniriz.Ayrıca sorun çözüldüğü zaman bizleri de bilgilendirir seniz memnun kalırız

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

bu dediginiz malzeme manidold selenoidi. ama bu malzeme aracı stop ettirmez. sadece manifold kelebekleri çalışmaz. inip çıkan pistonda sarı renklı. bobinin alt tarafında

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Yusuf Davaz yazdı:

bu dediginiz malzeme manidold selenoidi. ama bu malzeme aracı stop ettirmez. sadece manifold kelebekleri çalışmaz. inip çıkan pistonda sarı renklı. bobinin alt tarafında

Valla okuyunca moralim bozuldu. 

Duzelmedi ise cidden ne yaparim bilmiyorum bile

Belki ondandır diyemiyormuyuz cidden 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Valla okuyunca moralim bozuldu. 

Duzelmedi ise cidden ne yaparim bilmiyorum bile. 

Belki ondandır diyemiyormuyuz cidden 

egerki o söyledigim parça ise hiç oraya bakmayın bile. o parça olmadan bile araba gidiyor. performansa etksinin oldugunu söylüyorlar ama benh bir etkisini görmedim. bendede bozukdu bi ara çünkü. bilgisayar aracılıgı ile forscan programından bi kontrol edin. elektronik bir sorun ise hata düşecektir zaten. egerki bir problem yoksada yagsız kontak sprey alın tüm sensörlerin söketlerine sıkın. oksitlenme felan varsa alacaktır. bu tarz oksitlenmelerde zaman zaman sinyal gitmiyor ve hata veriyor. belki sizinkide böyle bişidir. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Otomobiller ile ilgili en korktuğum şey bu başlıkta. Takipteyim. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bugün 20 dk lik kullanimdan sonra lambada kalkarken pır pir yapıp akü lambasi da pir pir la yandi yandi söndü. Burda kalma diyerek gaza bastim topladi çıktı. Asıl arızaya benzemiyordu fakat benzinde de boyle mi olacak diye düşündüm. Sonra keske gaza basmasaydim da stop edecek mi ariza kayita dusecek mi gormus olurdum diye üzüldüm. Denemelere devam ediyorum. Toplamda 98 km oldu.

Aracın şarj dinamosu, akü bağlantıları kontrol edildi mi?

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Yusuf Davaz yazdı:

egerki o söyledigim parça ise hiç oraya bakmayın bile. o parça olmadan bile araba gidiyor. performansa etksinin oldugunu söylüyorlar ama benh bir etkisini görmedim. bendede bozukdu bi ara çünkü. bilgisayar aracılıgı ile forscan programından bi kontrol edin. elektronik bir sorun ise hata düşecektir zaten. egerki bir problem yoksada yagsız kontak sprey alın tüm sensörlerin söketlerine sıkın. oksitlenme felan varsa alacaktır. bu tarz oksitlenmelerde zaman zaman sinyal gitmiyor ve hata veriyor. belki sizinkide böyle bişidir. 

Bu hata dusmustu ve bundan yapar demişlerdi. Bulduk diye usta da sevinmişti.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Aracın şarj dinamosu, akü bağlantıları kontrol edildi mi?

Çok donanımlı ve tanıdık bir yer değildi fakat saglam dediler

Yinede ilk gün 14 km dün 6 km yol yaptim sorun olmadı  bugünde sanırım 50 km yol yapacam yine yazarım ..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Seyyitali Mollabeyi

9 gün deneme yapıldı. Hemde ciddi deneme yapıldı. toplam 800 km yol. Herhangi bir sorun olmadı. Arabanın çekişi bile değişti. Dün 15.00 sularında gaz tesisatını bağlatayım artık yeter dedim. Gazı bağlattık eve gelirken lambada stop etti. Bizim sorunmu bilemem ama ustayı aradım gazcıyı. Durumu anlattım. Hafta içi bi gel birlikte yola çıkıp seyir halinde gaz ayarı yapalım dedi. 

Parçalar değişti gaz ayarına etkisi olmuştur belki ondan dedi belki de 1 aya yakındır gaz tesisatsız kullandım belki ondan ama canım yine çok sıkıldı.....

Bu hafta içi yarım gün izin alıp gideceğim. 

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Sinirden dolaşırken farkettim.
 Bu abinin sorunu benimkine çok benziyor...

Gerçi benim bobin 3. bobin ilk 2 si ucuzdu. 3. sü orjinal

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şimdi araba benzinde sorunsuz, lpg’de stop mu ediyor?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu güzel bi haber bence. Sorunu lpg tesisata ya da onun etkilediği şeylere yoğunlaşarak çözeceksiniz

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Bugün gidiyorum ustaya. Ustalarin tavrida ariza net olmayinca çok kötü oluyor. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün gidiyorum ustaya. Ustalarin tavrida ariza net olmayinca çok kötü oluyor. :)

Tekrar benzine geç.. 

Sorun bi netleşsin. Acele etme. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Lpg’nin elektrik tesisatı da gözden geçirilmeli. Yolda giderken stop etme olayını bir şeylerin birden kesildiğinin belirtisi de olabilir

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Lpg hep masraf kapısı. Bende hepten benzine geç.Trafik olmayan memelketette isen benzin artık eskisi kadar pahalı değil. Benzin opsiyonunu değerlendir. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Lpg hep masraf kapısı. Bende hepten benzine geç.Trafik olmayan memelketette isen benzin artık eskisi kadar pahalı değil. Benzin opsiyonunu değerlendir. 

Sorun basit bir şey çıkaca. mondeo’nun benzinde kullanılabilme ihtimali bence olası değil :) ali sen ne ara bu kadar döndün yav. Lpg milyonlarca liralık tasarruf yaptırıyor ülkeye. Birden 180 derece dönecek bir durum yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sorun basit bir şey çıkaca. mondeo’nun benzinde kullanılabilme ihtimali bence olası değil :) ali sen ne ara bu kadar döndün yav. Lpg milyonlarca liralık tasarruf yaptırıyor ülkeye. Birden 180 derece dönecek bir durum yok. 

Lpg tasaruf oranı benim arabalarımda % 12 bile olmuyor. Verimli kullanım teknikleri sayesinde aradaki makas çok dar. Çünkü gaza az bastığım için , geri kalanını yer çekimine bırakıyorum. Bu da yer çekimini etkin kullanmamı sağlıyor. İlk defa Cruze modelinde vitesimi boşa atma yapmaya başladım. Eğimin az olduğu alanlarda motor frenin etkisi altında kalmadan hızı sabit tutuyorum. ayağımda dinlenmiş oluyor 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...