İçeriğe Yönlendir

Mondeo Selective 1.6 Ecoboost

Çetin ÇAM

Recommended Posts

Çetin ÇAM

Merhaba. Araniza yeni katildim. 

Foed Mondeo Selective 1.6 Ecoboost Lpg alacagim.

Internetten yorumlara bakiyorum. Kafam karıştı. 

Kimisi hic alma diyor. Kimisi cok guzel lpg de sıkıntı yok guzel arac diyor .

Allah askina kullanan üyelerimiz varsa ne olur cevap versinler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Evren Erakçora yazdı:

Lpgsiz alın bence

Lpg nin sıkıntısı nedir bu araçta peki

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çetin ÇAM yazdı:

Lpg nin sıkıntısı nedir bu araçta peki

turbolu, yüksek güzçlü bir araç riskli bence. Tüketim önemli ise dizel alın. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Düşünmeden alın bence ama aracın temiz olmasına dikkat edin

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Evren Erakçora yazdı:

turbolu, yüksek güzçlü bir araç riskli bence. Tüketim önemli ise dizel alın. 

Evren bey zahmet olmaz ise biraz daha detay verseniz.

Normalde sehir ici kullanacagim aylik 1200 km. Hiz yapma luksum pek yok.  Memlekete giderken belki 160 170 yoksa sakin kullanirim.

Nelere dikkat etmeliyim bu aracta. Teknik konularda hic bilgim yok. 

Ayhan Asil yazdı:

Düşünmeden alın bence ama aracın temiz olmasına dikkat edin

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ayhan bey 136 binde arac . Kaza yok hasar yok.

Sadecw camurlukta ufak cizikten boya var. Triger baski balata uani agir bakimlar hep yapilmis. 

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Evren Erakçora yazdı:

1.6 dizel daha iyi size bence, lpg ayar tutmaz, subap yer , bilmem ne.

Aracin ilk sahibi lavato lpg sahibi kendisi taktirmis. Ilk sahibine kadar ulastim alacagim kisi bilgi almam icin numarasini verdi konuştum. 

Lpg alirsam neye dikkat etmem gerekir.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Çetin bey hoşgeldiniz. Bir konuyu açıklığa kavuşturmak adına sormak istiyorum. Alacağınız araç 1.6 120 veya 125 beygir olan değil değil mi?

1.6 120 olan İçin LPG uyumu İçin iyi olduğu söyleniyor.

Gelelim 1.6 ecoboost a o sanırım 180 beygir felan olması lazım. Şehir içine gelmez benzin ile bilnilmeyecekse. Bir çok nedeni olacak ama en başta çok iyi bir yerde LPG takılmadı ise sürekli sorunlar çıkacak. Subap gidecek, şarj dinamosu gidecek ayrıca tamamen LPG kullanmayacaksınız üst devirlerde benzin takviyesi isteyecek. Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyecek.

Şehir içi için benim şahsi fikrim d segmentlerin de kullanımda zorlukları olacak park yeri dar sokaklardan giriş çıkışlar. Geri geri park etme sıkıntıları vs olacak.

İlla d segment olacaksa ayda 1200 km için benim tavsiyem passat yada daha donanımlı alabileceğiniz Süperb şikoda 1.4 TSİ olabilir. Değişik olsun derseniz daha bir çok model bulabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çetin bey hoşgeldiniz. Bir konuyu açıklığa kavuşturmak adına sormak istiyorum. Alacağınız araç 1.6 120 veya 125 beygir olan değil değil mi?

Gelelim 1.6 ecoboost a o sanırım 180 beygir felan olması lazım. Şehir içine gelmez benzin ile bilnilmeyecekse. Bir çok nedeni olacak ama en başta çok iyi bir yerde LPG takılmadı ise sürekli sorunlar çıkacak. Subap gidecek, şarj dinamosu gidecek ayrıca tamamen LPG kullanmayacaksınız üst devirlerde benzin takviyesi isteyecek. Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyecek.

Şehir içi için benim şahsi fikrim d segmentlerin de kullanımda zorlukları olacak park yeri dar sokaklardan giriş çıkışlar. Geri geri park etme sıkıntıları vs olacak.

İlla d segment olacaksa ayda 1200 km için benim tavsiyem passat yada daha donanımlı alabileceğiniz Süperb şikoda 1.4 TSİ olabilir. Değişik olsun derseniz daha bir çok model bulabilirsiniz.
Bence de şehir için aşırı uzun bir araç, Tiguan vs daha rahat olabilir.
Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Hacı Şenyurt yazdı:

Hos bulduk Hacı bey detayli cevabiniz için teşekkür ederim.

Alırsam sayet3. Mondeo aracim olacak.

2009 125 bg-   2011  115 bg 

Bu160bg ecoboost. Üzerinde lovato marka lpg var.

BAzi siteler de 35 ila 40 krs yaktigi soyleniyor bu benim icin ideal. 

Park etmeye artik alistim artik. Peki bu aracilpgsiz kullansam nasil olur.

Selim Bilgin yazdı:

1.6 Ecoboost 160PS, ben olsam LPG takılmış ecoboost almazdım. 

Kafam cok karisti. Lovato.marka lpg . 136binde kaza bela yok lpg uyumlu deniliyor.

Ilk sahibine kadar ulastim. Lovato Lpg servisi sahibiymiş .35 ila 40 krs yakiyor diyor.

Ici dizayni durusu on numara geliyor.

Kafa karisti

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ecoboost motor bir araç alıyor olsam LPG olmayan bir model bakardım. Ayrıca sanırım hararet sistemi ile alakalı bir hortumda güncelleme yapılması gerekiyor diye hatırlıyorum. Alacağınız aracın tek dezavantajı LPG gibi duruyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM

Araci lpgli kullanmasam diyorum .

Hararet ile alakali bende birkac sey okudum. Parca degisince sorun kalkiyor diyorlar

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Lpg siz kullanacaksanız alın, gayet donanımlı oluyor. Ancak lpg takılmamış olanı, lpgsiz binme şartı ile alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

Alırsanız Alırken mutlaka kompresyon silindir testi yaptırın ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Serkan Karakoca yazdı:

Alırsanız Alırken mutlaka kompresyon silindir testi yaptırın ...

Serkan bey kompresyon testini exper yaparmi .

Yoksa farkli bir test mi

Sizin yazınızdan sonra biraz arastirdim 2 türlü test varmış.  Bu testlerde cikan sonucun makul derecesi ne olmali

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
 Kafam cok karisti. Lovato.marka lpg . 136binde kaza bela yok lpg uyumlu deniliyor.
Ilk sahibine kadar ulastim. Lovato Lpg servisi sahibiymiş .35 ila 40 krs yakiyor diyor.
Ici dizayni durusu on numara geliyor.
Kafa karisti

Çetin bey kompresyon testini saniye yaparlar. Ancak benim tavsiyem aracı akşam bırakıp sabah ilk iş kompresyon testi yapılmasıdır. Araç sahibi bunu kabul eder mi orasını bilemem. Ancak ben olsam LPG olmayan ve hiç takılmamış bir araç tercih ederdim. Çok sıkışık trafiği olmayan bir yerde yaşıyorsanız zaten fabrika verisi ş.içi 9.7 olan bir araçla 8-8.5 litre/100 km verilerinde kullanırsınız ki bu durumda LPG size bir şey katmaz. İlla LPG Li birşey olsun diyorsanız İnsignia 1.4T 140-150 bg sanırım fabrika çıkışlı LPG Li olan modeller var. Onu tercih edebilirsiniz. Ama performans olsun LPG olsun derseniz çok seçenek yok gibi. İstanbulda oturuyorsanız hafta içi gelin benim 1.6T İnsignia mi deneyin. Hoşunuza giderse 1.4T sini yada başka konfigürasyonu olan araçlara bakabilirsiniz. Benim de almadan önce tercihim Mondeo idi ancak içişleri bakanı izin vermeyince İnsignia almıştım. Hakkınızda hayırlısı olsun.
Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Hacı Şenyurt yazdı:

Çetin bey kompresyon testini saniye yaparlar. Ancak benim tavsiyem aracı akşam bırakıp sabah ilk iş kompresyon testi yapılmasıdır. Araç sahibi bunu kabul eder mi orasını bilemem. Ancak ben olsam LPG olmayan ve hiç takılmamış bir araç tercih ederdim. Çok sıkışık trafiği olmayan bir yerde yaşıyorsanız zaten fabrika verisi ş.içi 9.7 olan bir araçla 8-8.5 litre/100 km verilerinde kullanırsınız ki bu durumda LPG size bir şey katmaz. İlla LPG Li birşey olsun diyorsanız İnsignia 1.4T 140-150 bg sanırım fabrika çıkışlı LPG Li olan modeller var. Onu tercih edebilirsiniz. Ama performans olsun LPG olsun derseniz çok seçenek yok gibi. İstanbulda oturuyorsanız hafta içi gelin benim 1.6T İnsignia mi deneyin. Hoşunuza giderse 1.4T sini yada başka konfigürasyonu olan araçlara bakabilirsiniz. Benim de almadan önce tercihim Mondeo idi ancak içişleri bakanı izin vermeyince İnsignia almıştım. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Kayserideyim. Yardımlarınız ve dusunceniz icin tesekkurler  Haci bey alacagim arac ise Izmirde. Bakalim zaman ne gösterecek 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Hacı Şenyurt yazdı:

İnsignianın fabrikasyon lpglisini duymamıştım. Malum dizelleri pahalı. Bu değerlendirilebilir.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
İnsignianın fabrikasyon lpglisini duymamıştım. Malum dizelleri pahalı. Bu değerlendirilebilir.

Yani evet sanırım 1-2 yol boyunca getirmişler ama süreden emin değilim. Donanımda sadece tek bir seviye gelmiş. Manuel 1.4T fabrikasyon LPG varmış. Ben cosmo donanım seviyesi istediğim ve bütçem 1.6T ye yettiği için onu almıştım. Dizellerinden 1.6 dizel otomatiğini çok sakin ve neredeyse şehir içine girmeden 600 km kadar dı sanırım kullandım. Yakıt tüketimini buna rağmen 7.5-8.0 litre civarı idi. Artı basınca da gitmekte zorlanıyordu. Denemeden 1.6 dizel otomatiğini kesinlikle almamak lazım.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serkan bey kompresyon testini exper yaparmi .
Yoksa farkli bir test mi
Sizin yazınızdan sonra biraz arastirdim 2 türlü test varmış.  Bu testlerde cikan sonucun makul derecesi ne olmali

Eksper yapmaz. Yada standart testte yoktur. İmkanı varsa özel isterseniz yapabilir. Farklı bir testtir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çetin ÇAM yazdı:

Teşekkürler 

Forumda kuga ecoboost aracına sığırından itibaren lpg taktıran işinin uzmanı makina mühendisi bir üyemiz vardı. Yıllarca sorunsuz kullanıp hemde bakımlarını otokoç ta yaptırıp satmıştı. lpg ne marka ve kimin taktiği ecoboost motorlarda çok önemli.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...