İçeriğe Yönlendir

Ford Focus Arka Tampon

Selcuk Ercan

Recommended Posts

Selcuk Ercan

Herkesin bayramı mübarek olsun .Benim 2009 ford focus titanium x plus sedan aracim var ve yaklasik 2 hafta önce park halinde sarhoş ehliyeti olmayan yaşı tutmayan biri arka sağ tampona çarptı yüzde yüz hatalı olduğu durumda karşı tarafın sigorta sirkesi yan sanayi tampon ve stop gönderdi benim aracım orjinal park sensorlu öldüğünü belirtmeme rağmen bana yan sanayi olarak gönderiyoruz orjinal gondermiceklerini ve bana sizin cikma parca bulabileceğimi söylediler.bende hicbir sekilde yan sanayi parca tanıyacağını taKmiyacagimi halkımı sonuna kadar arayacağımi belirttim ve sigorta şirketini cimere ve hazine müsteşarligina şikayet ettim.konu halkında nasil bisey yapmam gerektigini bilgi vermenizi cok rica ediyorum. Birde tamponun orjinal oldugunu nasil anlarim kodu ford simgesi neresinde yazar tamponun orjinal sifir tampon alsam park sensoru delikleri delik mi geliyor yoksa biz mi deldiriyoruz.tekrardan iyi bayramlar

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Geçmiş olsun, öncelikle sizin kaskonuzda orjinal parça seçeneği var ise, zaten dosya açılması gerekiyor sigorta ödemesi için, kendi kaskonuzdan yaptırın. Kusur karşı tarafta çıkacağı için rücu edilecek sizin sigortanız tarafından karşı tarafa ve onlarda sürücüde alkol olduğu yaşı tutmadığı nedeni ile kişiden tahsil edecektir. Ancak bu noktada alkol olduğu ve yaş küçüklüğü olduğu için polis tarafından tutanak tutuldu mu? Bu şartlarda kendiniz tutanak tutamazsını geçersiz olur çünkü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Cok tsk edrm.benim aracımda kasko yoktu ve trafik çağırdın bütün raporları trafik tuttu zaten biz sadece trafiğin tuttuğu raporu ertesi gün trafikten aldık ve o raporla ben bi özel serviste dosya açtırdım.zaten aracim cinsin bu konuyla alakalı değer kaybi davası nasıl açabiliyorum bilginiz varmı.tskr edrm simdiden

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selcuk Ercan yazdı:

Cok tsk edrm.benim aracımda kasko yoktu ve trafik çağırdın bütün raporları trafik tuttu zaten biz sadece trafiğin tuttuğu raporu ertesi gün trafikten aldık ve o raporla ben bi özel serviste dosya açtırdım.zaten aracim cinsin bu konuyla alakalı değer kaybi davası nasıl açabiliyorum bilginiz varmı.tskr edrm simdiden

Bu durumda iki seçeneğiniz var ya yansanayi takılacak ya da orjinal parçanın farkı ödenerek orjinal alınacak. Sizin trafik sigortanızda orjinal parça seçeneği var mı ona da bakın(sanmıyorum ama) Bu farkı karşı taraftan kanunen alma şansınız yok, ancak deneyebilirsiniz şansınızı anlayışlı birileri ise öderler.

Değer kayıbında ise aracın hasar alan parçaların öncesinde orjinal ve hasarsız olması gerekiyor. Ayrıca, tampon gibi plastik aksamlardan değer kayıbı alamazsınız. Tampon haricinde bir aksam var ise, hasarlı, hasarın onarımı sonrası resimleri hasar dosyanızdaki belgeler, yapılan işlemin dökümü faturaları ile beraber karşı tarafın trafik sigortasına başvuracaksınız.

Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Tampon ve stoptan alınmıyor sanırım ama benim mekanik olarak poyra salıncak ve disk değişti belki bunlar için değer kaybi alma şansım var tam olarak bilmesemde.sigorta eksperi eğer cikma orjinal parca bulursanız bilgi verin onu taktirin yada yan sanayi parca değeri 400 tl ödeme yapilir gibi laflar konuştu. Tamponun orjinal olduğunu gösteren kod yada ford yazısı nerede yazıyor tamponun bilginiz varmi

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selcuk Ercan yazdı:

Tampon ve stoptan alınmıyor sanırım ama benim mekanik olarak poyra salıncak ve disk değişti belki bunlar için değer kaybi alma şansım var tam olarak bilmesemde.sigorta eksperi eğer cikma orjinal parca bulursanız bilgi verin onu taktirin yada yan sanayi parca değeri 400 tl ödeme yapilir gibi laflar konuştu. Tamponun orjinal olduğunu gösteren kod yada ford yazısı nerede yazıyor tamponun bilginiz varmi

Mekanik parçalardan da değer kayıbı alamazsınız, zira hepsi değiştirilebilir ve aracın orjinalliğini bozan şeyler değildir. Kaporta aksamında metal kısımlarda değer kayıbı söz konusudur. Orjinal parçalarda tamponda iç kısımda tırnakların olduğu yerde markanın logosu, parça numarası üretim tarihi gibi bilgiler yer alır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kanunen trafik sigortasının yan sanayi parça gönderme hakkı var. kaskonuz olsa idi siz kaskodan dosya açtırıp orjinak taktırırdınız sigortanız da karşı trafiğe rucü ederdi.

Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Anladım ilgi ve alakanız için çok tsk edrm.simdi ben sıfır tampon alsam park sensoru yerleri açılmış vaziyettemi gelecek yoksa açılmamış bi haldemigelir bilginiz varmı hıc ve orjinal cikma tampon alıp taktırmak daha iyi değilmi sigortadanda yan sanayi parca parasını alarak tabikide

Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Evet orjinal park sensoru mevcut aracimda

Kazadan sonra baktığımda sensörler hep orjinal ford ve ustada söledi orjinal diye ve saseden de baktirdim öle en dolu modeli

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selcuk Ercan yazdı:

Anladım ilgi ve alakanız için çok tsk edrm.simdi ben sıfır tampon alsam park sensoru yerleri açılmış vaziyettemi gelecek yoksa açılmamış bi haldemigelir bilginiz varmı hıc ve orjinal cikma tampon alıp taktırmak daha iyi değilmi sigortadanda yan sanayi parca parasını alarak tabikide

Şöyle bir durum var, normal şartlarda gelen parçanın orjinal sensör delikleri hazır gelmesi lazım. Ancak yansanayi olması ve aracın tamponu bu denilerek alt donanımlarınki gönderilir ise mecburen delinecek. Yan sanayi yerine çıkma orjinal daha iyi olabilir ancak orjinal tamponlar sıfır olsada çok pahalı değil. Izgara kısımı mesela tampondan daha pahalı :) Ben olsam tampon kısmını sıfır orjinal alırım, ızgaralar değişecek ise onları çıkma bakardım.

Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Zaten arka tampon olduğu için ızgara vs yok sadece park sensoru ve çeki kapağı var bende cikma orjinal tampon araştırmaya başladım sigortadan kesin bi sonuç gelene kadar

Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Şimdi sıfır orjinal tampon aldığımda park sensor delikleri açıkmı gelecek kapalimi

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Çağlar Bayur yazdı:

2009 focus da park sensörü mü var fabrikasyon?

Abi,Titanyum X pakette mevcut fabrika çıkışı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selcuk Ercan yazdı:

Şimdi sıfır orjinal tampon aldığımda park sensor delikleri açıkmı gelecek kapalimi

şase no dan sipariş veirlir ise fabrişka ne takmış ise o gelir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selcuk Ercan yazdı:

hicbir sekilde yan sanayi parca tanıyacağını taKmiyacagimi halkımı sonuna kadar arayacağımi belirttim ve sigorta şirketini cimere ve hazine müsteşarligina şikayet ettim.

Maalesef sonuç alamasınız.

3 yaşını doldurmuş araçların hasar alan parçalarında işlem sıralaması şu şekildedir.  

1- Onarım mümkün ise onarılır. onarım mümkün değil ise

2- Eşdeğer (Muadil) parça verilir. eşdeğer parça bulunamıyorsa, 

3- Orijinal çıkma parça verilir. bu da bulunamıyorsa, 

4- Orijinal sıfır parça verilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selcuk Ercan yazdı:

bu konuyla alakalı değer kaybi davası nasıl açabiliyorum bilginiz varmı.

2009 model için trafik sigortası değer kaybı ödemez.. 

10 yıl ve 160 bin km sınırı var. 

Ancak zaten; Tampon, stop, mekanik olarak poyra, salıncak ve disk değişimi için değer kaybı oluşmaz.  

Tampon farkını kusurlu taraftan talep edip, size gelen parçayı satıp orijinal parça satın alıp takabilirsiniz. Yada kusurlu tarafın sigorta şirketinden parçayı değil de eşdeğer parçanın parasını talep edebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Yani sigorta şirketinden orjinal cikma parçanın ücretini isteme hakkımız var öylemi mehmet bey

Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Arkadaşlar bildiniz bi yerlerde cikma orjinalfocus arka tampon satan varmı 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yani sigorta şirketinden orjinal cikma parçanın ücretini isteme hakkımız var öylemi mehmet bey

Hayır, yan sanayi parça gönderir normalde.
Parçayı gönderme parasını ver diyebilirsiniz. Üstüne fark koyar orijinal tampon alırsınız. Farkı da size çarpandan talep edersiniz.

Tampon bence çamurluktan daha önemli.
Yan sanayi tamponu araca oturtmak daha zor.
Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Çarpandan mahkeme yolu ile alacağız sanırım.bende zaten orjinal cikma tampon ariyorum en azindan orjinal tsk edrm mehmet bey

Yan sanayi tamponu ve stop lambasını geri iade edeceğim parasını yatırmalarını isteyecem bende cikma orjinal tampon ve stop alacam artık nekadar fark çıkarsa sineye çekeceğim çok tsk edrm mehmet hocam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

parça tedarik edildi ise şimdi geri dönüp nakit istemeniz de biraz zor olabilir

Yorum bağlantısı
Selcuk Ercan

Parçayı göndermişlerdi evet ama geldiği gün parçanın olmadığını ve istemediğimi belirtmiştim eksper şirketine 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...