İçeriğe Yönlendir

Aramızda Avukat Var mı?

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Üst kat komşumun banyosunda bulunan küvet giderinden benim banyomun tavanına su sızıyor (Benim küvetin üzerinde olduğu için tahminim bu yönde). Damlama yok. Fakat belirli bir şekilde rutubetlendi. Aynı olay 1 yıl önce tekrarlanmış ve 1 ay içinde yaptırmıştı. 1 ay gibi bir sürenin biraz fazla olduğunu, komşumun işi önemsemediğini düşünmüştüm. Kaldı ki kendisi inşaat malzemeleri ve daha çok boya satan bir dükkan işletiyor. Çok kısa bir süre de usta bulup yaptırabileceği halde işi geciktirmişti. Şimdi olay tekrarladı ve kendisine söylememe rağmen yaklaşık 10 gündür değişen bir şey yok. Demek ki daha önce tamir edilmemiş, ötelenmiş. İlk sıkıntı çıktığında kendisinden tamir parası, boya falan gibi bir talebim de olmadı (Komşuyuz. Sigorta şirketi kendisine rücu eder diye düşündüğümden evimin sigortasını devreye sokmadım). 

Kendisine bir kere durumu söyledim. Artık söylemeyi düşünmüyorum. Direkt şikayetçi olmayı düşünüyorum. İşin ciddiyetini anlamalı. Yönetimi olan bir sitede oturuyorum. İzlemem gereken yasal süreci bilmiyorum. İlk olarak site yönetimi kanalıyla kendisine yazılı bir uyarı vs. tarzı bir yazı gönderilmesi gerekir mi? Yada yarın iş adli sürece girerse site yönetimine bir şikayette bulunmam gerekir mi? Yapmam gereken yasal işlemler konusunda bilgisi olanlar yazarlarsa sevinirim.

İkinci olarak evin sigortası var. Hiç uğraşmadan direkt sigortayla işi halledersem, üst katta tamir olmazsa yapılan iş boşa gidecek. Bir iki gün içinde sıkıntı tekrarlayacak. Eve giren çıkan olacak. 

Korona sürecinde olmamız bir şey değiştirmiyor. Yaptırması için korona sürecinin bitmesini bekleyemem . Banyonun tavanı yarım metre kare kadar benek benek karardı. Yer yer tavan boyası dökülmeye başladı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

direkt ev kaskosuna başvurun, ıslak zemin ortak alana girer, evini de açmak zorunda bırakın şimdi o düşünsün

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bunun direkt çözümü yok. 

sizin yerinizde olsam 

1- komşuya durumu tekrar anlatırım

2- site yönetimi ile konuşurum

3- belediye yapı denetime gidip üst kattakinim sözel uyarılmasını devlet ağzı ile isterim

bunlar çözüm olmuyorsa sigorta sizin masrafınızı karşılar ama üst katta tadilat yapmadıkça sorun çözülmez. 

bu tip olaylar çoğunlukla mahkemeye taşınır. Bilirkişi raporu sonrasında hem tazminat alırsınız hem mahkeme sorunun giderilmesi için üst kata süre verir. 

maalesef durum bu. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bu konuyu alttan üste doğru taşımanız gerekir. Sitenin yönetimine bildirirseniz gerekli aksiyonu daha çabuk alırsınız. Site yönetimi durumu kendisine bildirdiğinde mutlaka tebliğ eder ve imza alır. Sonrasında yapmaz ise hem kaçarı olmaz hem de sizin eliniz güçlenir. 

Doğrudan mahkemeye gitmeniz halinde hem süreç uzun olacak malum sebeplerden hem de site yönetimine bildirildi mi diye soracaklardır. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Üst katta duş teknesi, seramik banyo vs ne var acaba? Benim banyomda tekne yok. Seramik ve kabin var sadece. Alt kata su sızdı. Derzleri kırıp takrar silikonlu derz yapabilirdim ama uğraşmadım. Hemen mevcut seramik üstüne çift kompenantlı izolasyon sürüp tekrar seramik ve silikonlu derz yaptım. Gider etrafına da aynısını yaptım. Su kesildi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Üst katta duş teknesi, seramik banyo vs ne var acaba? Benim banyomda tekne yok. Seramik ve kabin var sadece. Alt kata su sızdı. Derzleri kırıp takrar silikonlu derz yapabilirdim ama uğraşmadım. Hemen mevcut seramik üstüne çift kompenantlı izolasyon sürüp tekrar seramik ve silikonlu derz yaptım. Gider etrafına da aynısını yaptım. Su kesildi. 

Evine hiç girmedim. Bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigortaya başvurursunuz, sigorta boya ve varsa sıva hasarınızı öder, üst kata da rücu eder. Ancak, üst katta bir onarım yapmaz veya yaptırmaz. 

Dolayısı ile sorun tekrarlar. 

Yani önce sorun giderilirse daha iyi olur. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sigortaya başvurursunuz, sigorta boya ve varsa sıva hasarınızı öder, üst kata da rücu eder. Ancak, üst katta bir onarım yapmaz veya yaptırmaz. 

Pekala kapalı otopark. Tavandan akan kireç nedeniyle araç boya isteyecek. Kasko bu durumda ne yapar ve misalen 10bin çıkan masrafını inşaat şirketine yıkar mı?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Pekala kapalı otopark. Tavandan akan kireç nedeniyle araç boya isteyecek. Kasko bu durumda ne yapar ve misalen 10bin çıkan masrafını inşaat şirketine yıkar mı?

Sana bir avukat lazım :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

yönetim adına çalışan sitenin teknik servisi geldiler, incelediler, sorunu bulmaya çalıştılar, çözdüler

binada imar iskan tapu tam alınmış mıydı?

Servet Aydın yazdı:

zengin apartmanı sanırım burası otoparklar felan? tavanı da var kapalı galiba? hamam da var mı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

bu konuyu herkes bilmiyor hocam. Ben kamuda çalıştığım için görüyorum. Sigorta hasar gören evi tadilat ettirip ücretini hasara sebep olan eve ödemesi gereken tutarı zarfla bildiriyor. Güzel bir şey tabi ama istismara biraz açık. Ödeme hangi haneye yazılıyor? Sigortaya ödeme yapılmazsa sigorta icra takibi mi başlatıyor? Nasıl oluyor bu iş?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

bu konuyu herkes bilmiyor hocam. Ben kamuda çalıştığım için görüyorum. Sigorta hasar gören evi tadilat ettirip ücretini hasara sebep olan eve ödemesi gereken tutarı zarfla bildiriyor. Güzel bir şey tabi ama istismara biraz açık. Ödeme hangi haneye yazılıyor? Sigortaya ödeme yapılmazsa sigorta icra takibi mi başlatıyor? Nasıl oluyor bu iş?

Siz hasarınızın bedelini muhtemelen fatura karşılığı alırsınız ve işiniz biter.
Ondan sonrası sigortanın sorunu ve alabilirse sigortanın geliri olur.
Bu tür hasarlarda sigortanın rücu hakkı vardır ve gerekirse icra takibi başlatabilir.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
zengin apartmanı sanırım burası otoparklar felan? tavanı da var kapalı galiba? hamam da var mı?

Spa yanından devam, kapalı havuzu hemen geçtikten sonra sağdaki spor salonuna bitişik
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Aynı şey benim de başıma geldi. Ebeveyn banyosunun tavanı nemlendi, yeşerdi. Üst kat komşuma söyledim , benden değildir dedi. Çağırdım gösterdim, "biz belli bir süre kullanmayalım, siz bakın" dedi. 1 hafta kullanmadılar değişen bir şey olmadı."Benden değilmiş bak" dedi, "senden kaynaklı , borulara bir baktır" dedi, akıl verdi. (kendisi tıp doktoru ama tesisattan falan anlıyor, bizi de iyice cahil yerine koyuyor, tavanda benim dairemin borusu ne arasın?). Ben de tam yasal işlere girecekken beni aradı onun da aynı banyosunun akmaya başladığını söyledi. :D Meğerse uzun süredir onun da öyleymiş farkında değilmiş, akmaya başlayınca dank etmiş kafaya... Sonuçta bir üst komşudan kaynaklandığını anladık. Adamcağız hemen yaptırdı. Sorun çözüldü.      

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam belki de üst komşunuz yaptırmış olabilir zira bazen çatıdan ya da daha da üst katlardan gelen su sizin dairenize girebiliyor. Geçenlerde baba evinde yaşadık. Çatıda oluklarda oluşan bir sızıntı bütün daireleri etkiledi ve herkes bir üst komşusunu suçladı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam belki de üst komşunuz yaptırmış olabilir zira bazen çatıdan ya da daha da üst katlardan gelen su sizin dairenize girebiliyor. Geçenlerde baba evinde yaşadık. Çatıda oluklarda oluşan bir sızıntı bütün daireleri etkiledi ve herkes bir üst komşusunu suçladı..

Daha önce aynı sorunu yaşadık. Ve tamirattan sonra nemlenme gittiği için sorunun aynı yerde olma ihtimali çok yüksek. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)

genelde su giderleri borularından kaynaklı oluyor annemgilin evde de olmustu 2 defa banyo yaptırdılar sorun çözüldü lavoba gideri borusu kırık cıkmıstı . @Sinan Akgöl daha iyi bilir bu işleri

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Site yönetimi ortak kullanim alanlarinin ve site mali islerinin yurutulmesi ile sorumludur... Sizin veya baska bir komsunuz daire icerisine mudahele etme şansı yoktur... 

Bence izlemeniz gereken yol sigortanizdan evi tadilatını yaptırın daha sonra adli yollara basvurun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Bülent Tarakçı yazdı:

Üst kat komşumun banyosunda bulunan küvet giderinden benim banyomun tavanına su sızıyor (Benim küvetin üzerinde olduğu için tahminim bu yönde). Damlama yok. Fakat belirli bir şekilde rutubetlendi. Aynı olay 1 yıl önce tekrarlanmış ve 1 ay içinde yaptırmıştı. 1 ay gibi bir sürenin biraz fazla olduğunu, komşumun işi önemsemediğini düşünmüştüm. Kaldı ki kendisi inşaat malzemeleri ve daha çok boya satan bir dükkan işletiyor. Çok kısa bir süre de usta bulup yaptırabileceği halde işi geciktirmişti. Şimdi olay tekrarladı ve kendisine söylememe rağmen yaklaşık 10 gündür değişen bir şey yok. Demek ki daha önce tamir edilmemiş, ötelenmiş. İlk sıkıntı çıktığında kendisinden tamir parası, boya falan gibi bir talebim de olmadı (Komşuyuz. Sigorta şirketi kendisine rücu eder diye düşündüğümden evimin sigortasını devreye sokmadım). 

Kendisine bir kere durumu söyledim. Artık söylemeyi düşünmüyorum. Direkt şikayetçi olmayı düşünüyorum. İşin ciddiyetini anlamalı. Yönetimi olan bir sitede oturuyorum. İzlemem gereken yasal süreci bilmiyorum. İlk olarak site yönetimi kanalıyla kendisine yazılı bir uyarı vs. tarzı bir yazı gönderilmesi gerekir mi? Yada yarın iş adli sürece girerse site yönetimine bir şikayette bulunmam gerekir mi? Yapmam gereken yasal işlemler konusunda bilgisi olanlar yazarlarsa sevinirim.

İkinci olarak evin sigortası var. Hiç uğraşmadan direkt sigortayla işi halledersem, üst katta tamir olmazsa yapılan iş boşa gidecek. Bir iki gün içinde sıkıntı tekrarlayacak. Eve giren çıkan olacak. 

Korona sürecinde olmamız bir şey değiştirmiyor. Yaptırması için korona sürecinin bitmesini bekleyemem . Banyonun tavanı yarım metre kare kadar benek benek karardı. Yer yer tavan boyası dökülmeye başladı. 

Bina yaşı 5 seneden düşük ise Yapımcı firma ile irtibata geçebilir durumu bildirebilirsiniz. 5 sene yasal olarak yapımcı firma binadan sorumludur.

Eğer 5 yaştan büyük ise sorunu site yönetimine bildirin site yönetimi uyarı ve şikayet olarak daire sahibine bildirim yapmalıdır.

Yüksek oranla küvet ise gider kısmına uygulanan baskıdan gider hortumu ya tıkandı yada zemindeki gider kısmından kırılarak çıktı en yüksek oran bu. Yönetime bildirirken küvetin yanındaki plastik kısmı sökerek gidere ulaşması 2 dksını almaz bunuda isterseniz not edin.

Bu şekilde de hala umursamaz tavırda ise o zaman sigorta şirketi ile iletişime geçip önce durum tespiti yaptırın dediğiniz gibi yapacağınız tamir bir işe yaramaz. Hatta tamir sonrasından bile en az 15 gün beklemenizi tavsiye ederim kusma yapabilir tamamen kuruması gerekir. Zaten su süreçte yapılmadığı her gün ıslaklık beton zemince emilecek tüm tavana yayılma durumuda var.

Küvet gideri çıkması, taharet musluğu kaçırması, klozet alt bağlantıya sızıntı, çamaşır makinesi gideri sızıntıları, gömme sistem klozet sistemlerin iç mekanizmasından kaçırması olasılıklar

Ancak su basma gideri de küvete yakın pozisyonda ise banyo zemininde halı kilim vs yıkama ile de olabilir. Sattığım dairenin birinde başımıza geldi.

Tamir esnasında da şunu belirtebilirsiniz ya küvetin orta kesimine yada gider kısmına ahşap takoz konulması yoksa gene tekrarlar. 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...