İçeriğe Yönlendir

Araç Üzerinde Akü Şarj Etmek

Çağatay Özsoy

Recommended Posts

Çağatay Özsoy

Merhaba Arkadaşlar, 

Bildiğiniz gibi şu günlerde araçlar bi çalışıyor 3 gün 5 gün yatıyor, dün aküyü ölçtüm önce 11,9V gösterdi sonra 5 dk kendini biraz topladı galiba 12,2V gösterdi. Bildğim kadarı ile akü bu şekilde sülfatlaşma yapıp 5yılsa ömrü 3 yıla düşüyor. Araç zaten Qashqai, yani aküde şarj dinoması da vukuatlı, 2 yıl önce garantiden akü değişti ama ucuz yollu 12V 70A  720A CCA EFB akü takmışlar. 

Elimde 12V 30A lık  bi güç kaynağı var, çıkışı 14V kadar değiştirilebiliyor, 13V yapıp araç Akünün kutup başlarını hiç sökmeden direk bağlasam bi sıkıntı olur mu? Fazla durursa akünün patlaması filan söz konusu mudur? Bölme kapaklarını açmak gerekir mi? birçok yerde kutup başlarını sökün demişler ama kutupbaşlarını sökünce neler sıfıranacak hiç bir fikrim yok.

Garanti 5-6 ay sonra bitiyor, acaba garantiden tekrar değiştirmeye mi çalışsam? Ama büyük ihitimal servise kadar gidince şarjı yerine gelir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Akü sökülünce, teyp şifre isteyebilir, cam hafızaları bozulur, otomatik şanzıman ise öğrendiklerini unutur.
Teybin şifresi varsa sökün aküyü.
Cam programlamak kolay, şanzıman da tekrar kendi kullandıkça öğrenir.

Patlama işi Servet’te. O cevaplasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

14volt hatta 15volta kadar her dizel araca bağlantı yapılabilir akü sökülmeden. Eğer araç benzinli ise 14voltu aşmayın. Sorun olmaz. Uzun süreli bağlantı kalacak ise 13.5 volt ideal olacaktır. Akü ısınmaz asit salınımı olmaz

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Akuyu bitirmistim ben 15V laptop adaptoru bagladim mars yapti. Direk bagladim ben. Daha yuksek voltajli adaptorlerr araya ampul seri baglaniyor. Sayin King Emmi ve Mustafa Arikan ile yapilan istisare sonucu bu sekilde cozume ulastik.

Su videolara goz atin.

Avometre multimetre bu iste gerekli ekipmanlar.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Metin Akbal yazdı:

Akuyu bitirmistim ben 15V laptop adaptoru bagladim mars yapti. Direk bagladim ben. Daha yuksek voltajli adaptorlerr araya ampul seri baglaniyor. Sayin King Emmi ve Mustafa Arikan ile yapilan istisare sonucu bu sekilde cozume ulastik.

Su videolara goz atin.

Avometre multimetre bu iste gerekli ekipmanlar.

Tşkler Metin bey, benim adaptörün çıkışı ayarlandığı için ampule gerek yok, Servet abinin tavsiyesi üzerine 13,5 V ayarlayıp direk bağlayacağım araç üzerinde, akü daha sonraları yine 12,2 v düşerse değişim için servise gideceğim, artık bakacağız razı edebilecek miyiz? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...