İçeriğe Yönlendir

Nasıl Kurtulucağız Bunlardan?

Hayrettin Bahadır

Recommended Posts

Hayrettin Bahadır

Hasar kaydı yok, 4 parça boya var!!

aee9d66ad757336e60c3879d3c2f2603.jpg

d7c7017ce37a42c59d30d3d7690b6fbb.jpg

0d0248a3da9f061b02448f01e8e4e59c.jpg

ab5d2cadceea46032dc3d6c46fb60511.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
  • Şaşkın 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ancak, Yeni ve düzgün nesiller yetiştirerek.

Bizim yapmamız gereken ise, çok fazla el değiştiren araçlara prim vermeyeceğiz.
Tramer sorgusunu her şeyden önemli görmeyeceğiz.

• Beğen 10
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Benim anlamadığım alttaki arabayı toplayıp yapmak, çöpe atmaktan zor değil mi?

Vicdan, merhamet ve ahlak olmadıktan sonra (Allah korkusuna gelmedim daha, belki tanımıyordur) gerisi boş.

Araba ağır hasar kayıtlıdır diyip detayları yazan ve ona göre fiyat yazan insanları arayıp teşekkür etmek geliyor içimden.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bu arabayı kaza yaptığı yerden neden hurdaya çekmiyorlar da tamirhaneye çekiyorlar anlamıyorum. Niye böyle bir sistemimiz yok

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır
Osman Yücel Çetin yazdı:

Bildiğin çıtır hasarlı bu, boş muhabbet yapmayın kalp kırarım. :crazy:

Dosta gider ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Bundan daha berbat bir Clio görmüştüm sanayide. Aracı komple soymuslardi. Parçalarını mi kullanacaksiniz dedim. Hayır yapılacak bu demişti usta.

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

keyfe keder taklalı..

para, ticaret, kâr vicdandan once geliyor malesef..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Çok basit bunu önlemenin yolu, bu şekilde bir durumun tespiti halinde toto kısmından bir miktar inceltme yapmak suretiyle cezalandırılır ise kimse cesaret edemez. 

Kasko yaptırıyoruz ufak bir şey oluyor aman kaskom bozulmasın seneye fazla ödemeyeyim diyoruz. Bu duruma da en güzel uygulama tüm onarım yapn yerlere yapılan bütün onarımların bildirilmesi ve işlenebileceği bir sistemin getirilmesi. Yapmayanın kapat dükkanını iptal et çalışma ruhsatını bak bakalım oluyor mu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Ü.Emre Kartal yazdı:

Çok basit bunu önlemenin yolu, bu şekilde bir durumun tespiti halinde toto kısmından bir miktar inceltme yapmak suretiyle cezalandırılır ise kimse cesaret edemez. 

Kasko yaptırıyoruz ufak bir şey oluyor aman kaskom bozulmasın seneye fazla ödemeyeyim diyoruz. Bu duruma da en güzel uygulama tüm onarım yapn yerlere yapılan bütün onarımların bildirilmesi ve işlenebileceği bir sistemin getirilmesi. Yapmayanın kapat dükkanını iptal et çalışma ruhsatını bak bakalım oluyor mu. 

O zaman yaptığı işlerde vergi ödemek zorunda kalırlar dimi ama, benim 5-10 katım kazanan birçok esnaf var fatura hak getire, hep zarardalar, ben devlete de özele de faturasız iş yapmadığım için vergimi ödüyorum.... Neyse yine iş ahlak, vicdanda bitiyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ü.Emre Kartal yazdı:

Dediğiniz en mantıklı olan ama uygulamada sıkıntı olur. Sanayi de hangi usta fiş veya fatura keserek iş yapıyor. Adamın iki katlı kocaman dükkanı var ama aylık gelirim 1000 lira deyip sosyal yardımlaşmadan para talep ediyor. Bunların kontrolü çok zor görünüyor belki de dediğiniz gibi çok kolaydır fakat bilemiyorum. Geçenlerde bir esnafa 1000 lira ödeme yaptım karttan çekmek istemedi, 200 lirası vergiye gidecek gitmesin dedi. Hayır da diyemiyorsun. Sorun biraz da bizde galiba. Daha uygun olsun diye kabul ediyoruz bu tarz yaklaşımları.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eyüp Çetin yazdı:

.200 lirası vergiye gidecek gitmesin dedi..

Darül Harpçi bozuntuları onlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Ama nakit para yerine kartla ödeme zorunlu olsa bak gör neler oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Furkan Avcı yazdı:

O zaman yaptığı işlerde vergi ödemek zorunda kalırlar dimi ama, benim 5-10 katım kazanan birçok esnaf var fatura hak getire, hep zarardalar, ben devlete de özele de faturasız iş yapmadığım için vergimi ödüyorum.... Neyse yine iş ahlak, vicdanda bitiyor.

Oy Oy Oy.. yönetim istese hepsi düzelir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şimdi bir yandanda şunu diyor insan vergisi affedilen kodaman şirketlere bakıyorsun, herkese aynı şefkatte olması gereken devlet baba adamın 1 milyar TL vergi borcunu tek kalemde siliyor, ama bizim 50 TL borcumuz kalsa eve icra gönderiyor... Ne bileyim ya ironik bir durum işte....

Mehmet Göktürk yazdı:

Eyüp Çetin yazdı:

Dediğiniz en mantıklı olan ama uygulamada sıkıntı olur. Sanayi de hangi usta fiş veya fatura keserek iş yapıyor. Adamın iki katlı kocaman dükkanı var ama aylık gelirim 1000 lira deyip sosyal yardımlaşmadan para talep ediyor. Bunların kontrolü çok zor görünüyor belki de dediğiniz gibi çok kolaydır fakat bilemiyorum. Geçenlerde bir esnafa 1000 lira ödeme yaptım karttan çekmek istemedi, 200 lirası vergiye gidecek gitmesin dedi. Hayır da diyemiyorsun. Sorun biraz da bizde galiba. Daha uygun olsun diye kabul ediyoruz bu tarz yaklaşımları.

Mehmet Göktürk yazdı:

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Furkan Avcı yazdı:

Şimdi bir yandanda şunu diyor insan vergisi affedilen kodaman şirketlere bakıyorsun, herkese aynı şefkatte olması gereken devlet baba adamın 1 milyar TL vergi borcunu tek kalemde siliyor, ama bizim 50 TL borcumuz kalsa eve icra gönderiyor... Ne bileyim ya ironik bir durum işte....

Onu hiç sormayın. Niye af var arkadaş. Sadece bu konuda değil bir çok konuda af, kuralına göre hareket eden insanlara yapılan kötülük resmen.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Göktürk yazdı:

İtalya'da da başıma gelmişti Mehmet hocam bu durum. Orada da Darü'l Harpçılar var mı acaba?! Fiş vermeyim diyen esnafa rastladım. 😊

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Eyüp Çetin yazdı:

Onu hiç sormayın. Niye af var arkadaş. Sadece bu konuda değil bir çok konuda af, kuralına göre hareket eden insanlara yapılan kötülük resmen.

Taksite bölme kısmını yine anlarım ama üstünü çizmek nedir arkadaş.

Ben mesela 10 liralık fatura kessem %35 dilimdeysem 3.5 TL sini köşeye koyar asla dokunmam. 4 senedir böyle yapıyorum. Borcu gördüğüm anda öderim vadesine bakmam, mesela 31/07 vadeli olan yıllık vergiyi şubat martta öderim. Çoğu mükellef bunu yapmayıp geleni kendi parası gibi yediği için sonra vade gelincede sıkıntı oluyor...

Mehmet Göktürk yazdı:

Bence aşağısı da istemediği için yönetim el atmıyor hocam, sizce?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Göktürk yazdı:

Forumda af talep ediyorum.

Yok mu ki :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Furkan Avcı yazdı:

Yok mu ki :D

Ya olsun yapalım. Af istemeyenler var..Yaşasın af. hede höde..:)   (olmadı galiba ama işte hocadan bu kadar )

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Furkan Avcı yazdı:

Bence aşağısı da istemediği için yönetim el atmıyor hocam, sizce?

Çok zor sosyolojik antropolojik konular. Bunların çalışılması lazım.  Şehir devletlerinden geçişle bugüne gelinmediği için "şehirli" kavramı bizde pek yok. Biz "roma" imparatorluğu modeliyiz. Hükümdar çok uzakta. Onun sadece vergicileri ile muhatabız. Bu durumda da vermemeye çalışıyoruz. İlber ortaylı öyle demişti. Anadolu hala romadır diye. Başka yerde de okudum. Bu toprak sahipliği felan.

Daha evelsi gün tv de söyledi, resmi geçit olayını avrupadaki tarihsel önemini. Halk yöneticisini yakından görüyor. Herkes tüm devlet yürüyüş yapıyor. Böylece kurallar toplanan vergiler vs bir düzene doğru gidiyor. Hiç şüphesiz aydınlanma döneminin de etkisi var ama coğrafi büyüklükler ve şehir devleti yapısı etken sanırım. 

İçimizde kaç kişi hükümdarı yahut diğerlerini yakından gördü? Ben görmedim. 

Türkiye kurulduktan sonra bir kısım "darülharpçı atatürk düşmanı" bu devleti özellikle halifelik yüzünden kabul etmediler. Aslında bu grup sykes picot sürecinin, şeyh sait ayaklanmalarının pohpohlayıcıları vahabi mezhebinin kurucuları tarafından pompalandı. Bunlar 100 senedir vergi vermemeye, devletin tüm kaynaklarını talan etmeye çalışır. Çünkü onlar için Türkiye Cumhuriyeti düşmandır, legal devlet değildir. Bunu tam bilmeyerek de olsa algı olarak yaparlar. Diyeceksin ki niye böyle. İşte yukarda anlattım, coğrafi beşeri yapımız bu pohpohlamaya uygun.

Bu süreci atlatmak ve modern toplum olmak için Atatürk çok hızlı devrim yapmış ama bu o kadar kolay değil. Tam olamamış. Koca bir başıbozuk rüşvetçi imparatorluk çöküşü var. Onun da arkasında yine roma usulu devlet yapısı var. 

Önce dibi vuracağız sonra anlayıp birkaç nesil sonra düzelecek. Tabi bu arada memleketi hintliler çinliler basacak. Bakın görün. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Furkan Avcı yazdı:

Benim anlamadığım alttaki arabayı toplayıp yapmak, çöpe atmaktan zor değil mi?

Vicdan, merhamet ve ahlak olmadıktan sonra (Allah korkusuna gelmedim daha, belki tanımıyordur) gerisi boş.

Araba ağır hasar kayıtlıdır diyip detayları yazan ve ona göre fiyat yazan insanları arayıp teşekkür etmek geliyor içimden.

Onun da kolayı var çalıntı bir poloya kazalı aracın şase ve motoru işlenip muayeneden geçtimi satarkende 2000 tl altına verdin mi....

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Furkan Avcı yazdı:

mesela 31/07 vadeli olan yıllık vergiyi şubat martta öderim

Parayı ayır, vadeye koy. 4 ayda devlet kazanırken sen de kazan ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...