İçeriğe Yönlendir

Usta Mağduru Olmak

Ramazan Köpük

Recommended Posts

Ramazan Köpük

Aracımin enjektor pulları degısimi icin bmw özel servise goturdum aracı herkse normalde kurcalatmam buda bana bi ders oldu.. Arac yapildi 12 km yol gittim, arac ani gazlarda siyah duman atiyordu, bugune kadar hic atmazdı. Neyse dedim belki pul degisince yag kacmistir, pistona gecer dedim sabah arabayi calistirdim araba degisik tepkiler veriyordu, ilk calistirmada siyah bi duman, 2 3 saniye dedim bi uzun yol yapayim yansin icindeki yağ. 

Bu arada servisi aradim yapan usta donecek dediler arabaya bindim isiklarda frene bastim devir dalgalandi birden yukseldi. Arabamda daha once olmayan seydi her ani frende yapar olmustu. Artik usta aradi getir bakalim dedi, neyse goturduk isletme sahibi kabul etmiyor, bizden kaynaklanmasi mumkun degil diyor. 

Bende dedim bugune kadar arac yapmiyordu simdi hem siyah duman hem devir dalganmasi. Neyse ustayla tamir bolumune gectik, acti kaputu enjektorleri sokmeye basladi, o kadar duzensiz ki. Nerdeyse kufrederek araca muamle yapiyor. Bende tabi cok sinirliyim.. İs yeri sahibi maval okuyor tabi basimda. Bizim yaptigimiz islemlerden bu olmaz felan senin enjektorler bakimsiz dedi, ayarlaanmasi gerekiyor..

Hatalarini kabul etmiyorlar ... Sizce araca ne olmus olabilir.. Arac bmw 320d 2010 ...

Mersinde sakın Olkan otomativ bmw landrover servisi uzak durulmasi gereken bir yer aracınizi seviyorsanız eger.

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Geçmiş olsun. Enjektörlerde sorun gibi görünüyor ya denk geldi yada yapan usta bozdu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enjektörlerin sırası karışmıştır belki. 

Yeniden kodlanma imkanı varsa, bu işe yarar. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Köpük

Ben de dedim enjektorlerin sırası karismis olabilir diye, bunlarda fark etmez dediler.. Sen ustayla konusuyorsun diye ayar verdi bize, aklim almiyor. Arac 1 saat icinde nasil bu kadar degisebilir. Acaba yuvalara hava tutu temizlmek icin su veya bi madde puskurtu sonra hava tuttu sensorlere veya baska bir yere sicramis olabilirmi cunku arabayi aldidimda her yer  yağ icindeydi.

Yorum bağlantısı
Ramazan Köpük
Erol Güven yazdı:

Geçmiş olsun. Enjektörlerde sorun gibi görünüyor ya denk geldi yada yapan usta bozdu.

Ustanın ilk yaptigini degil ama 2 kez pulları degisirken isciligini gordum, adama telefonla isigi ben tuttum, karanlikta calisiyordu. 

Enjektorleri cikartip rast gele koydu kirli bir tezgahin uzerine, enjektorleri ilk cikarırken zorlandim dedi, bozma imtimali yuksek acikcasi youtubede izledigim işcilik ve gordugum iscilik arasinda cok fark var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracı bir enjektörcü görmeli bence. 

O karar versin, bozuktu da temizleyince mi sorunlar ortaya çıktı, yada söküp takarken mi bozuldu. Belli olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Enjektörde bi sıkıntı olduğu belli de, sök tak sonrası mı oldu, yoksa vardı da ortaya çıktı, bilinmez. Enjektörcü görmesi iyidir bence de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Köpük
Sani Gerşon yazdı:

Enjektörde bi sıkıntı olduğu belli de, sök tak sonrası mı oldu, yoksa vardı da ortaya çıktı, bilinmez. Enjektörcü görmesi iyidir bence de.

olabilir ama buyuk ihtimal sökerken oldu ileri giderken frene bas cek yapsam devir dalgalaniyor anaryada aynisi yapiyorum olmuyor ..bi fikri olan 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ramazan Köpük yazdı:

bi fikri olan 

Görünen tablo enjektöre işaret ediyor. 

Sebebini bilmek zor.. Belki bozuktu ortaya çıktı.. belki de o an bozuldu. 

Direk ustaya yüklenmek de yanlış. 

Sıkça karşılaşabiliyoruz bu tür durumlarla. Yani tesadüfen o an başlayabilir, temizlik yapıldı ise temizlik sonrası başlayabilir. yeri değişince başlayabilir.. Yada ters bir şey yapmıştır bozmuştur. 

Direk usta bozmuştur diyemeyiz.. 

Yorum bağlantısı
Ramazan Köpük
Mehmet Ozyurek yazdı:

Görünen tablo enjektöre işaret ediyor. 

Sebebini bilmek zor.. Belki bozuktu ortaya çıktı.. belki de o an bozuldu. 

Direk ustaya yüklenmek de yanlış. 

Sıkça karşılaşabiliyoruz bu tür durumlarla. Yani tesadüfen o an başlayabilir, temizlik yapıldı ise temizlik sonrası başlayabilir. yeri değişince başlayabilir.. Yada ters bir şey yapmıştır bozmuştur. 

Direk usta bozmuştur diyemeyiz.. 

yani demk istededigim frene basinca devir cıkıp inmeside mi enjektor ilgili 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ramazan Köpük yazdı:

Bu arada servisi aradim yapan usta donecek dediler

bu cümle kafi. adam gibi bir servise götürün baksınlar. şahsen bilmediğim bir sistem belki de sök tak yapınca kod isyior, belki usta sizin enjektörleri bozuğu ile değiştiri, o cümlerden sonra herşey mümkün orada

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Köpük
Çağlar Bayur yazdı:

bu cümle kafi. adam gibi bir servise götürün baksınlar. şahsen bilmediğim bir sistem belki de sök tak yapınca kod isyior, belki usta sizin enjektörleri bozuğu ile değiştiri, o cümlerden sonra herşey mümkün 

katılmamk munkun degil arabada yag kacgi icin gittik daha baska sorunlar actı başıma hem para veriyirsun üzerine araci bozup veriyorlar..

Yorum bağlantısı
Ramazan Köpük

dizel bi pompacıya sordum eger enjektorleri sökmeden  önce o sıkıntılar yoksa dedi enjektor pullarini kalin takmis olabilir dedi düsuncelerinizi alabilirmiyim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ramazan Köpük yazdı:

dizel bi pompacıya sordum eger enjektorleri sökmeden  önce o sıkıntılar yoksa dedi enjektor pullarini kalin takmis olabilir dedi düsuncelerinizi alabilirmiyim

Olabilir. silindir içinde mazotun dağılımı önemlidir.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
(düzenlendi)

Enjektörler içindeki pullar çalışma basıncını ayarlar. Bu pullarda fabrika montajda eşlenir. Eğer aynı enjektöre farklı pul takıp ayar yapmadan takarsanız bu tip sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Anlattıklarınıza göre arabayı enjektörcünün görmesi gerekir bence.

tarihinde Cihat Küçükay tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Geçmiş olsun kardeşim bu tür ustalar adamı Usta eder ben şahsen önce kendim bakarım aracımın arızasına en son çare ustadır  benim için  işinin ehli Usta piyasada sayılı kaldı

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Köpük

Sordugum pompacı nere gittigimi sordu, adama daha isminin 2 harfini soylemeye kamadı, adam başka yer mi yok dedi.

Bosuna senin  400 500 tl ni almak istemiyorum dedi, usta dedim pul bu kadar fark eder mi dedim, bmw yan sanayı sevmez dedi aslinda eski pullari gorme imkanim oldu yeni takilirken, vay be ne kadar incelmis dedim pullar oysa takılan pullar kalınmıs, Oysa müslümanız diye geciniyoruz amac memnun etmek degil amac orada senin ne kadarını alabilirim olmuş...

Bmw mercedes audi biniyor diye yollmak ne kadar dogru,  50 tl bir sey bmw biniyor diye 100 tl cekiyorlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ramazan Köpük

evt arkadaslar frene basinca devrin dalganma srunu cozmus bulunmaktayim intercoller cikan hortumun contasindan ama siyah dumanı cozemedim

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...