İçeriğe Yönlendir

Hisse Senedi Dersleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar

Hisse senedi alımı satımı görüldüğü kadar basit değil. 

Bu sebeple önce eğitim diyorum. 

Bu konuda forumda bilgili arkadaşlarımızın olduğunu bunun yanında, borsaya giren herkesin köşeyi döndüğü intibalarına katılanları da görüyorum. 

Öncelikle teknik ve devamında temel eğitim olmak üzere, bilgilerimizi paylaşalım istiyorum. 

Kazançlarımızın yem olmaması için dikkat edilmesi gerekenler nedir. 

Grafik nasıl oluşur, nasıl okunur, grafik mumları neler söyler. 

Destek nedir, direnç nedir, stop-loss nedir ? 

Gibi onlarca kuralı konuşalım. 

Bu konuda asla şu yükselecek bu düşecek şu alınır, bu tavan olacak demeden.. Sadece teknik ve temel konuşalım. 

Burada konuşulanları sonra derleriz. 

"

DİKKAT

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Burada yer alan bilgiler genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan yorum yazan kişiler sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan yorum yazan kişiler sorumlu tutulamaz."

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

mesela gaza gelip manupilatif hürmetli teyzelerin sözüne uyulmamalıdır... 1. kural bu.

sene 2003, eşimle henüz evlenmemişken, işe gidip gelmesi için ikinci el ama çok temiz bir 1998 model 316ti bulmuştuk. 16 bin tl idi. borsada 15 bin tl sini kaybettik iki hafta sonra.  enerji şirketiydi... şakası olmaz yani. moral bozukluğu da cabası.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Bizim gibi gelişen ve gelişme potansiyelinin ucu açık olan ülkelerde, ekonominin orta/uzun vade yönü, yukarıya doğrudur.

Buna paralel olarak, hisse senedi piyasasında yer alan şirketlerin de ekseriyeti, uzun vadede büyürler, değerleri artar.

Bu değer artışından nemalanmak isteyen bireysel yatırımcı, kendince bir "uzun vade" çerçevesi çizdikten sonra, borsadaki şirketlerin temel finansal değerlerini inceleyip, bu çerçevenin içine dahil edebileceklerini bulabilir.

Bunu yapmak için, temel analiz tabir edilen ve belirli bir dönemin şirket bilanço rakamlarına bakılarak yapılan değerlendirmeler sistemini duymuşsunuzdur.

Aşağıdaki yazılar, bu (temel analiz) konusuna giriş niteliğinde olup, ilgisi olanları yönlendirebilecek sadelikte ve netlikte de olduklarını düşünerek, burada paylaşmak istedim.

https://medium.com/fintables/tagged/fundamental-analysis

Bu kavrama kendimce küçük bir püf noktası da eklemem gerekirse, şunu söyleyebilirim:

Temel analiz amaçlı, hiçbir şirketin rasyoları münferit olarak ele alınmamalıdır. İnceleme altında olan bir bilanço parametresi, (o şirketin içinde olduğu) sektör ortalamaları ile mukayese edildikten sonra, yüksekliği veya düşüklüğü konusunda yargıya varmak daha sağlıklıdır.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Destek nedir, direnç nedir, stop-loss nedir ? 

filmi izledikten sonra senaryo yazıp bunu da eynı  filmi birlikte izlemiş olanlara para ile satmaktır

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Borsada yatırım yapacaksan öyle aşırı beklenti olmayacak bist 30 dan her ay düzenli alıp atacan bir köşeye , öyle uçsun kaçsın vursun kırsın hisse bakarsan eninde sonunda sana vurup geçerler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Banka da en sevmediğim işler arasında öyle diyeyim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Banka da en sevmediğim işler arasında öyle diyeyim

şubeler azalınca derdin de kalmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bende bir kaç şey söylemek isterim. Kendimce kurallarım şu şekilde ; 

Seni üzmeyecek bir parayla girmek , 

Kağıdı alınacak firmayı kağıdı almadan önce araştırmak - verilerini incelemek, 

Kâr  yada zarar hedefi belirleyip, hedefte kağıttan çıkmak.

Oyun değil yatırım olarak görmek.

Hırs yapmamak,

Büyümekte olan, gelişime açık ve uzun vadeli yatırımların yapmaya gayret etmek.

Ve çok sevdiğim bir arkadaşımın sözü. Kağıda aşık olmamak.

Yatırım tavsiyesi değildir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

mesela gaza gelip manupilatif hürmetli teyzelerin sözüne uyulmamalıdır... 1. kural bu.

Şimdi onların yerini telegramcılar aldı. 

Çağlar Bayur yazdı:

filmi izledikten sonra senaryo yazıp bunu da eynı  filmi birlikte izlemiş olanlara para ile satmaktır

Sen temelcisin.. bunu biliyoruz :)

Ersev Kaya yazdı:

Altın - döviz olsaydı konu, ben de iki kelam ederdim.

Yasak hemşerim :)

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Emtia, Parite ve Hisse den bağımsız olacaksa ben elimden geleni Teknik analiz Yöntemleri konusunda yaparım. Şunun durumu ne olur bu çıkacakmı sorusunu duyduğumda konuyu kapatma eğilimine giriyorum.

"

DİKKAT

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Burada yer alan bilgiler genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan yorum yazan kişiler sorumlu tuutlamaz.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan yorum yazan kişiler sorumlu tutulamaz."

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

şubeler azalınca derdin de kalmaz

Sanayide çırak başlarız napalm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Teknik Analiz:

1. Dow Teorisi Nedir ?

Dow Teorisi, "Piyasa herşeyi yansıtır" fikriyle başlar. "fiyat, ondan önce oluşmuş tüm bilgileri ve olayları içinde barındır" diye devam eder. Yani şunu demek ister Dow, X hissesinin şu andaki fiyatı 10 ise, bu fiyatın içerisinde herşey vardır. Teknik Analiz Bu Kabul ile başlar.

2.Grafik Türleri

Genelde Kullanılan Grafik türü Mum Grafikleridir. Mum Grafiğinin birinde, Açılış,EnFazla,EnAz,Kapanış Bilgileri bulunur. içi boş mum Yükselen fiyat mumuyken siyah mum düşen fiyat mumudur.

0*mOUGBcjAYtzY5gh4.png

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Fiyat Sağlayıcının (bist, bankalar, 3.taraf -investing-tradingview gibi) Bilgisayar araçlarında bulunan grafik zaman çeşitleri, sadece bir mum içindir. Yani siz H seçmisseniz Haftalık, S seçmisseniz Saatlik, 4S seçmisseniz 4saatlik anlamı taşır ki bu sadece 1 mum un zamanını belirler.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Aşağıda Ham petrol Haftalık grafiği vardır. tradingview den alınmıştır.

evdDjj.png

Grafik Okuma ile alakalı sorulardan sonra devam edebiliz.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

YTD yi soran çok oluyor çeşitli sitelerde gördüğüm kadarıyla. 

YTD = Yatirim Tavsiyesi Değildir 

:)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Yatırım Tavsiyesi Vermek için İzin ve yetki alınması gerekir.

Grafik ile ilgili bir not, önemli bir not ama,

Grafik iki tür gösterime sahip olabilir. Lineer ve Logaritmik. Pek Bahsetmezler ama Logaritmik bakmak daha doğrudur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Nacizane ben de 3 yıl oldu borsa ile tanışalı. Kötü bir deneyimle başladım yüzde elli zararla.. Daha sonra aldığım karlarla neredeyse o zararımı çıkardım. Bildiğim, paranızın tamamıyla hisse almayın, tek bir kağıda yatırmayın sepet yapın, kağıtlarınızın biri zarar ederse diğerleri kar edebilir. Sabırlı olun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Emtia, Parite ve Hisse den bağımsız olacaksa ben elimden geleni Teknik analiz Yöntemleri konusunda yaparım. Şunun durumu ne olur bu çıkacakmı sorusunu duyduğumda konuyu kapatma eğilimine giriyorum.

İzin yok.. Forum sadece bilgi içerecek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Çağlar Bayur yazdı:

Memnun kalınmaz ise İade ediliyor mu ?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

Memnun kalınmaz ise İade ediliyor mu ?

misli tecrübelerini paylaş bizimle

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Çağlar Bayur yazdı:

misli tecrübelerini paylaş bizimle

Tarihe meraklıysanız ,  olur izin var mı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

Tarihe meraklıysanız ,  olur izin var mı

borsa tarih demektir,1934 müydü damdan atlayanlar? mortgeyç i biliyoruz dur çoğumuz?

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Profesyonel olarak Borsayla ilgilenmeyeceksiniz. Emminin yazdığı bilgileri öğrenmek çok elzem değil. Oldukça vakit alır ve ciddi bir eğitimdir. Peki ne yapacaz derseniz. Teknoloji oldukça gelişti .Hemen her  aracı kurumun,bankaların bu işi yapan profesyonel elamanları var .(Onlardan daha iyi yapacağınıza inanıyorsanız tabi karar sizin) bu kurumlar günlük, haftalık, aylık, yıllık Teknik analiz  ve bilanço dönemlerinde bilanço analizi yayınlarlar. Bunlar da her türlü bilgi olur.Bunlar takip edilip, karar verilebilir. Bu bile başlı başına bir iştir. Biraz meraklıysanız, bu  bilgilerden işe yarayanı seçebilirsiniz. Gerçi şunu da söyleyeyim ,iktisatçılar,  yani temel analiz uzmanı olması gereken kişiler, borsada pek başarılı değillerdir.Bu tabiri caiz ise "şeytan ayrıntıda gizlidir" bunları keşfetmek lazım. Bunun içinde gelecek öngörüsü, ülkenizi ekonomisini iyi bilmeniz, Dünya konjonktürünü tahmin etmenize bağlıdır.O kadar çok değişken ve parametre vardır ki . Borsacılar, " Şeytan bile, borsa da donunu bırakıp kaçtı, asla uğramaz" derler. Bir anayasa kitapçığının fırlatılmasını veya bir pandemiyi  tahmin etmek  imkansızdır.

Size tavsiyem, Herkes oldük bittik derken , eğer sizde batmamış iseniz en az 2 sene   ihtiyacınız olmayan bir birikiminiz varsa ,  Yatırımcı  olarak  borsaya  yatırım yapabilirsiniz. Bu işin özü zamanlamadır. Herkes kazananları söyler ama  inanın çok daha fazla kaybeden vardır.Herkesin kazanacağı bir piyasa yoktur olamaz da . Sizin kazancınız başkasının kaybıdır. Bire 10, 20, 50 yapan hisseler hep görülür bunu yakalamanız piyango gibidir. O da doğru zamanda girmişseniz. Bu primler uzun vade de bluchip dediğimiz hisselerde de olur. Örneğin 2000 krizinde Arçelik 300  m dolar değere düşmüştü ki fabrika arazisini bile alamazsınız. yaklaşık 2 yılda değerine geldi ki ,buda 1- 6 demektir. Kısaca zamanlama  oldukça önemli. Trene ilk binenler olacağı gibi son binenlerde olacaktır.

• Beğen 10
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

Size tavsiyem, Herkes oldük bittik derken , eğer sizde batmamış iseniz en az 2 sene   ihtiyacınız olmayan bir birikiminiz varsa ,  Yatırımcı  olarak  borsaya  yatırım yapabilirsiniz.

en sevdiğim kısım , 1 haftada % kaç alırım derler genelde

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...