İçeriğe Yönlendir

Vida / Somun Farkı

Samet YILMAZ

Recommended Posts

Samet YILMAZ

Herkese iyi forumlar.

Biliyorum ard arda konular aciyorum ama araci acikcasi bende sizle birlikte taniyorum. Pazartesi uzun yola cikacagim icin ROT ayari yaptirmaya gittim. Teknik personelin dedigine gore Amerikanlarin cogunda arac servis disinda biryere gitmesin diye bilerek yapilan bir uygulamaymis. Arka taraftaki ile on taraftaki farkli oldugu icin aracin rot ayarinin bir kismi yapilamadi. Acikcasi ben pek fark goremedim ama illaki farki vardir. Arka taraftakiler gibi on tarafa serviste taktirmami soyledi, aksi halde rot ayarinin bir kismi yapilamazmis. Bilginiz var mi , ne ise yarar yada bulabilme sansimizi.

yGGtw0.png

yGG9gy.png
yGG0oh.png

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ilginç bir konu takipteyim ben nasıl bir fark olduğunu anlayamadım bilenler yazacaktır 😐

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Sallamak gibi olmasında aranan somunu görünce benim motordaki arka teker bağlantısına taktıkları somuna benziyor.Bu somun sıktıkca kilitleniyor.İçerisinde plastik,demir gibi birşey var.Somunu sıktıkca içerisindeki malzemede somunu titreşim ve darbe ile gevşememesi için sabitliyor.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
Sallamak gibi olmasında aranan somunu görünce benim motordaki arka teker bağlantısına taktıkları somuna benziyor.Bu somun sıktıkca kilitleniyor.İçerisinde plastik,demir gibi birşey var.Somunu sıktıkca içerisindeki malzemede somunu titreşim ve darbe ile gevşememesi için sabitliyor.
Onun adına kilitli somun yada çözülmez somun deniyor. Plastik dediğiniz kısım da TEFLON dan yapılıyor. Teflon iç çapı vida çaoından dar oldugu için erkek vida yı sarıyor ve sıkıştırıyor.
Bende incelwdiğimde bir fark göremedim anlama için vida tarağı ile somunu elime alıp bakmam lazım. Böyle foto ile zor bir konu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Samet YILMAZ yazdı:

Arka taraftaki ile on taraftaki farkli oldugu icin aracin rot ayarinin bir kismi yapilamadi.

biri metrik diğeri sae normunda olabilir, avruğadaki takımlar metrik tir. bir o geliyor aklıma da, bunun bir rot ayarcıyı durdurması komik.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
biri metrik diğeri sae normunda olabilir, avruğadaki takımlar metrik tir. bir o geliyor aklıma da, bunun bir rot ayarcıyı durdurması komik.
Çağlar bey whitword veya metrik oldugunu anlamak için yine tarak gerekiyor. Görsel ile zor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sinan Akgöl yazdı:

Araştırma sonucu şöyle bir video buldum ama?

özel takımı varmış. şimdi oldu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

evet ofsetli somun onlar. eski jeeplerde hep bununla ayar yapılıyordu mesela.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

İyi de ROT ayarı bu somunla mı yapılıyor, bu somun salıncağı tutmuyor mu? ROT ile alakası nedir? çözemedim.ROT ayarı aşağıdaki ROT kolu üstündeki somun ile yapılmıyor mu?

Not : Videoyu sonra gördüm, bir kısmı dedikleri kamber ayarı demek ki ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İlginç. Komple ön düzen ayarı yapacaklardı demek. Arka ayar yapan azdır

Yorum bağlantısı
Samet YILMAZ

Araştırma sonucu şöyle bir video buldum ama?

Harika oldu valla tesekkurler, bundan siparis vereyimde taktiralim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet YILMAZ

Direk TR ye kargo yapsinlar dedim 130$ kargo ucreti cikti, Bende new jerseydeki arkadasa kargo yaptim, ona ulasinca oda postaneden gonderir, illaki 130$ dan az utar bence. aa0196440b8b14d91a5af593acec2ed1.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Furkan Avcı yazdı:

İyi de ROT ayarı bu somunla mı yapılıyor, bu somun salıncağı tutmuyor mu? ROT ile alakası nedir? çözemedim.ROT ayarı aşağıdaki ROT kolu üstündeki somun ile yapılmıyor mu?

Not : Videoyu sonra gördüm, bir kısmı dedikleri kamber ayarı demek ki ;)

sizin aracta yok boyle atraksiyonlar 🙂

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

sizin aracta yok boyle atraksiyonlar 🙂

Kamber ayarı var da, böyle ali cengiz oyunlarına gerek kalmadan yapılıyor. Mercedes C ile S arasında Yazılım vs harici bir karmaşıklık farkı yok. Kapı kaplamalarını söktüğümde anladım, mantık ve mühendislik zeka aynı. Malzeme kalitesi farklı ama her şey yap boz gibi sistemli. 

Ama yazılımsal ve elektronik donanımlar karmaşık, mesela araçta ana iletişim fiber optik kablo ile dolaşıyor, görünce kısa bir şok geçirdim :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Furkan Avcı yazdı:

Kamber ayarı var da, böyle ali cengiz oyunlarına gerek kalmadan yapılıyor. Mercedes C ile S arasında Yazılım vs harici bir karmaşıklık farkı yok. Kapı kaplamalarını söktüğümde anladım, mantık ve mühendislik zeka aynı. Malzeme kalitesi farklı ama her şey yap boz gibi sistemli. 

Ama yazılımsal ve elektronik donanımlar karmaşık, mesela araçta ama iletişim fiber optik kablo ile dolaşıyor, görünce kısa bir şok geçirdim :D

Fiber alt yapı ülkeye sonradan geldi i derece 😛

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Furkan Avcı yazdı:

Ama yazılımsal ve elektronik donanımlar karmaşık, mesela araçta ama iletişim fiber optik kablo ile dolaşıyor, görünce kısa bir şok geçirdim :D

zaten baştan ödemişiz değilmi :D gerek yok yani.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Samet YILMAZ

Ya ben bunu direk istanbulda servise gitsem orda halledemezmiyim. Yada bostancidaki jeepci usta. Belki ellerinde vardir takarlar. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Samet YILMAZ yazdı:

Ya ben bunu direk istanbulda servise gitsem orda halledemezmiyim. Yada bostancidaki jeepci usta. Belki ellerinde vardir takarlar. 

Yüksek oranda halleder diye düşünüyorum, sonuçta İstanbul'da Türkiye'de de Amerikanlar rot balanssız dolaşmıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Samet YILMAZ yazdı:

rally rot balans maslak

sektörde nirvanadır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet YILMAZ

Kaza yaptim arkadaslar gelisim ertelendi, Gelmemem gerekiyormus demek o yolu hayir vardir diyelim.  Doner kavsakta yavas akan trafikte onumdeki arac aniden durunca benim aci frenim ile arac kafayi yere yatirip altina girdim. Farda sikinti yok ama kesin ayaklari kirilmistir. Kaskoyu gecen hafta yaptirmistim Allahtan.
yzLbK6.png
yzLd8j.png
yzNn51.png

yzNChS.png

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

uzun yol öncesi sakınan göze çöp batar derler, demekki günü değilmiş seyahat için. geçmiş olsun

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...