İçeriğe Yönlendir

Ev Alma Danışması

Ali Darbaz

Ev alma seçeneği   

83 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mert Üçkaleler

Ali seninle aynı durumdaydım. Ben arabamı satarak ev aldım. Şuanki aklım olsaydı kesinlikle biraz fazla ceker krediyi aracımı satmazdım. 75 e verdim ekim ayında toyota corolla mı şimdi almak istesen aynısı 115-120. Ev o kadar prim yapmadı 😀

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben hala arabayı sat diyenlerdenim, çünkü evde iki araba var. Birisi fazla gibi. Yok tek araba olsaydı satmak yanlıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

72.000 TL deli para azda değil. Ama güvencen olsun araç dursun. hali hazırda beklesin. Dünyanın bin bir türlü hali var. 

ömrüde ipotek etmekte pek mantıklı değil. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

Ali çok ballısın. İlk 1 sene ödemesiz, 0.74 faizle konut kredisi verilecek. Birkaç gün sonra açıklanacak. 

dilediğin konuta mı , listesi yapılan konuta mı acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mahmut Yıldız yazdı:

Arsaya var mı kredi, ya da müstakil eve? 

arsaya yok. 

Müstakil eve şöyle var (aslında daireye de aynı da)  iskanının ve tapunun ev  olması lazım. Yani arsadan eve dönüşümün felan bitmiş olması lazım. 

Ben yaptırmış olduğum yazlığı 7-8 sene sonra sattım bu işi yaptım. 3-4 günlük belki bir haftalık süreç. Çok abartı işler deği ama üç beş bin masraf kadastro ölçüm vs gidiyor. Tabi ev plansız ise o zaman sorun. İskan alınmadı ise iskan için ayrıca süreç var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

arsaya yok. 

Müstakil eve şöyle var (aslında daireye de aynı da)  iskanının ve tapunun ev  olması lazım. Yani arsadan eve dönüşümün felan bitmiş olması lazım. 

Ben yaptırmış olduğum yazlığı 7-8 sene sonra sattım bu işi yaptım. 3-4 günlük belki bir haftalık süreç. Çok abartı işler deği ama üç beş bin masraf kadastro ölçüm vs gidiyor. Tabi ev plansız ise o zaman sorun. İskan alınmadı ise iskan için ayrıca süreç var. 

Evin ödemesi 11 ay sonra bitiyor. 12 ay ödemesiz olması avantajlı oluyor yani. Arsa türü bir yer alıp müstakil hayata geçiş yapmak için düşünmüştüm. Bakalım bu tarz bir yer var mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mahmut Yıldız yazdı:

Evin ödemesi 11 ay sonra bitiyor. 12 ay ödemesiz olması avantajlı oluyor yani. Arsa türü bir yer alıp müstakil hayata geçiş yapmak için düşünmüştüm. Bakalım bu tarz bir yer var mı? 

Kayseride vardır. Ancak ülkemiz güvensiz ülkeler kategorisinde. O nedenle ancak eşya bırakılmayacak yazlık felan olur ya da site içi olur. Tavsiyem köyde olabilir. Kayseride Rüstem Yıldız adında benle yaşıt bir müteahhit arkadaşım var. Soyadınız aynı akraba olma şansınız var mı?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

Kayseride vardır. Ancak ülkemiz güvensiz ülkeler kategorisinde. O nedenle ancak eşya bırakılmayacak yazlık felan olur ya da site içi olur. Tavsiyem köyde olabilir. Kayseride Rüstem Yıldız adında benle yaşıt bir müteahhit arkadaşım var. Soyadınız aynı akraba olma şansınız var mı?

Benim tanıdığım yok, soyadı benziyor galiba.

Oturduğum yere yakın yerler var, yerleşim yerine uzak olanlarda güvenlik sorunu da var ama ev sayısı arttıkça sorun azalıyor. Hırsızlık da genellikle o an neye ihtiyaç varsa o oluyor, kimi zaman çaydanlık, kimi zaman mutfak eşyası, kimi zaman kazma kürek. Çok tenha bir yerde mobilya, beyaz eşya çalındığını duydum. Bi araştıralım bakalım. 

Asıl niyetim arsa alıp zamanla evi yapmak. Arsa için kredi olmuyorsa ev için kredi çekerim, arsayı da bu evi satıp alırım. Kısa bir araştırma ve hesap yapayım. Gözüm yerse girerim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mahmut Yıldız yazdı:

..kredi çekerim, arsayı da bu evi satıp alırım. 

nasıl oluyor o? Ev rehinli?

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sefa Çelik yazdı:

Ali çok ballısın. İlk 1 sene ödemesiz, 0.74 faizle konut kredisi verilecek. Birkaç gün sonra açıklanacak. 

sıfır konutta 0,64 oran

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

parayı ödemezseniz bankacılar sırayla gelip evden çalışıyorlarmış :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O değilde deri direksiyona geçilmiş? Bu hali ile satılır mı, yazık.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

O değilde deri direksiyona geçilmiş? Bu hali ile satılır mı, yazık.

İptal etti direksiyonu. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Göktürk yazdı:

Evin kredisi devam ediyor, 11 ay var. Bu bitince diğerine başlarım. Bu evi de arsa için kullanırım. Ama hepsi teori şimdilik.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabama teklif geldi. 61000 tl önerdiler. 

Bende ilanı düzenleyip fiyatı 69000 tl yaptım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Yeldan yazdı:

65 yazıp ilana 65i beklenek imkansız. 67.500 TL yap bari

Tecrübe konuşmuş.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Sani Gerşon yazdı:

Tecrübe konuşmuş.

Tecrübe sattım, ücretini ödemen gerekiyor :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Yeldan yazdı:

Tecrübe sattım, ücretini ödemen gerekiyor :D

Sattığın kişiye git, ben mi satıyorum arabayı :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Sani Gerşon yazdı:

Sattığın kişiye git, ben mi satıyorum arabayı :D

Arabanın ticareti ayrı, ben şuan tecrübe sattım. Ödemeyi alayım :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

Sıfır konutlara 0.64 ile, ikinci el konutlara 0.74 ile. Ankara, İstanbul, İzmir için max 750 bin, diğer şehirler için max 500 bin. 12 ay ödemesiz. 

2el arabalar ucuzlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Çağlar Bayur yazdı:

2el arabalar ucuzlar

Siz yetkili bir abiye benziyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

Abi tam tersi, öngörüm daha da artar. 

sebep?

benim 2 sbebim:

1. karantina dolayısı ile gelmeyen sıfırlar gelecek arz artacak 1. elde

2. ev kredisi makul oranda ise, arabasını satıp ev almak isteyenler olacak, arz bir daha aratacak 2.elde

Mert Yeldan yazdı:

Siz yetkili bir abiye benziyorsunuz.

çay var?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bizim ülkede yeterince 2. El Araç olmadığı ile ilgili bir yazı okumuştum. Yaşadıklarımızı görünce hak verdim, ev kredisi düşse de ucuzlamaz bizde fiyatlar çünkü talibi çok 2. El aracın.

Konuya bakacak olursak eve niyet varsa arabayı sat veya ucuzunu al. Kapıda araba varken de gereksiz olur 2. Araba. Hem kendi araban gibi kafana göre gezmeyerek ek hipermil yaparsın. Arabayı amaç değil araç olarak görüyorum bazen.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Arabayı sat hem arabanın bakımı sigorta kasko vs gibi harcamalardan kurtulursun. Bunlar da önemli giderler. İleride tekrar alınabilir araba. Ama ev alınca yenge hanım bir çok şey ister yok avize yok cam balkon yok dolap vs bunlar da var 😉 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...