İçeriğe Yönlendir

Ev Alma Danışması

Ali Darbaz

Ev alma seçeneği   

83 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

İlkay Başaran

95 tane de bende var. İki ucu bir ortası kaldı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Metin Akbal yazdı:

15 taksitim kaldı şükür ki emoji4.png

ben tam ortasındayım. Aldığımda ödediğim aylık taksit iki asgari ücretti. Şimdi yarım asgari ücret olacak. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Darbaz yazdı:

Allahım asgari ücrete %45 zam yap sen yarappim. 

10 bin tl olsa ne olacak, kısır döngü

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

2025 i anlatayım mı :mangal:

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Mert Yeldan yazdı:

ben tam ortasındayım. Aldığımda ödediğim aylık taksit iki asgari ücretti. Şimdi yarım asgari ücret olacak. 

Bende ortayı geçtim, aldığımda 1.5 asgari ücretti şimdi yarım asgari ücret, yılbaşında 0.33 olur galiba 😅

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Ali Darbaz yazdı:

Bir güncelleme yapayım. 

Babam köye ev yapınca kira geliri mi kesti. 

Eşimi işten çıkardım. İşsizlik maaşı alıyoruz. 

Cruze halen bende bakım maliyeti hariç herşey devletten. 

Bu koşullara rağmen 17 nci taksidi mi de ödemeyi başardım. Şu an için ödemede güçlük çekmeye başladım. Allah kerim, 1 yıl içinde iki ev sahibi olduğumuz için kendimi motive ediyorum. 

Eşiniz işten çıkartıldı mı, kendi isteği ile mi ayrıldı? 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ali Darbaz yazdı:

Sonra yağa zam geldi, kızartma yemiyoruz deme ama? Asgari ücret zammı nereye yansıyacak, Cruze termostatına değil heralde, en çok gıdaya..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Sonra yağa zam geldi, kızartma yemiyoruz deme ama? Asgari ücret zammı nereye yansıyacak, Cruze termostatına değil heralde, en çok gıdaya..

Almanya verdiği yardımları geri istiyorlarmış diolar. Şimdi siz düşünün sokaktaki kızarmış sosisleri :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Almanya verdiği yardımları geri istiyorlarmış diolar. Şimdi siz düşünün sokaktaki kızarmış sosisleri :) 

Nasıl yani. Hani 3 milyar avro vereceklerdi. Dünyada çelik üretiminde amerikadan sonra en az karbon salan ikinci ülke olduk. Boşamı paraları harcadık şimdi

Tahir İlter yazdı:

Eşiniz işten çıkartıldı mı, kendi isteği ile mi ayrıldı? 

Çalıştığı kurumda işciler maaş sorunu yaşadığı için bazı hoşuma gitmeyen yazılar gördüm. İşten ayrılmasını istedim. Şimdi yeni iş arıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Erdem Doğan yazdı:

Tamamen ödediğim kredinin değer kaybetmesine odaklandım. Çalıştığım kurum askari ücreti oranına yakın zam yapar her sene. Ödemesi zorlaştı. Kredi artı dengeli beslenme ve monoton olmayan bir hayatı ikame etmek zor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

o kadar vukuat her yerde olur. Biraz özel işe karışmamak lazım kendi kararını herkes kendi vermeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

o kadar vukuat her yerde olur. Biraz özel işe karışmamak lazım kendi kararını herkes kendi vermeli.

Hanım çoktan çıkmak istemişti, ev borcu nedeniyle kendini zorluyordu. Akşamları 2 saat trafikten geliyordu. İnsani yönleri azalmış, rengi solmuş hortlak gibi bişeye dönüştüydü. Bahane bulup çalışmamasını istedim. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Ali Darbaz yazdı:

Nasıl yani. Hani 3 milyar avro vereceklerdi. Dünyada çelik üretiminde amerikadan sonra en az karbon salan ikinci ülke olduk. Boşamı paraları harcadık şimdi

Çalıştığı kurumda işciler maaş sorunu yaşadığı için bazı hoşuma gitmeyen yazılar gördüm. İşten ayrılmasını istedim. Şimdi yeni iş arıyor. 

İşsizlik maaşı nasıl alabiliyor? Kendi isteği ile ayrılanlara verilmiyor diye biliyorum. 

Kanun mu değişti, yoksa farklı bir durum mu var onu merak ettim

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tahir İlter yazdı:

İşsizlik maaşı nasıl alabiliyor? Kendi isteği ile ayrılanlara verilmiyor diye biliyorum. 

Kanun mu değişti, yoksa farklı bir durum mu var onu merak ettim

Anlaşarak ayrıldı. Mobing mesafe ve maaş geç yatması sebebiyle ayrıldı. 2 ay maaş alamadı. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Yani onlar çıkardı görünüyor yanlış anlamadıysam o zaman kredinizin ya işsiz kalırsam sigortası varsa birkaç taksiti de bankaya ödetseydiniz eliniz rahatlardı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Yani onlar çıkardı görünüyor yanlış anlamadıysam o zaman kredinizin ya işsiz kalırsam sigortası varsa birkaç taksiti de bankaya ödetseydiniz eliniz rahatlardı.

Şimdilik bir sıkıntı yok. Asgari ücret zammına göre zam alacağımız için elimiz dahada rahatlıyacaktır Ocak ayı benim için önemli bir ay. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

1 ay rahatlarsın. Asgariye yapılan zam anında yansıyacak piyasaya. Asgari ücrete yüzde 300 de zam yapılsa rahatlayacağın oh diyeceğin süre 1 ay.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
İlkay Başaran yazdı:

1 ay rahatlarsın. Asgariye yapılan zam anında yansıyacak piyasaya. Asgari ücrete yüzde 300 de zam yapılsa rahatlayacağın oh diyeceğin süre 1 ay.

Hocam, öyle düşünme, benim kredimin bedeli sabit,  Ödemesi daha kolay olacak. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Darbaz yazdı:

Hocam, öyle düşünme, benim kredimin bedeli sabit,  Ödemesi daha kolay olacak. 

Yine dönüp dolaşıp bize gelecek. O sabit ama devlet zararını çıkaracak bizden. Konuşuldu hep işte. Kredin dörtte bir asgari ücret olacak evet ama ekmek 6 tl olacak? benzin 11

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Ali Darbaz yazdı:

Şimdilik bir sıkıntı yok. Asgari ücret zammına göre zam alacağımız için elimiz dahada rahatlıyacaktır Ocak ayı benim için önemli bir ay. 

Biz iki yıl önce yaptırmıştık sonra gerek duymadık. 600 lira gibi bir para yatırıyorsunuz  işsiz kalırsanız banka sizin için yaklaşık 15bin liralık taksit ödüyor. Birkaç ay içinde işsiz kalma ihtimaliniz varsa sigorta yaptırmak çok mantıklı

Tabi bu yılın fiyatlarına bakmak lazım değişmiştir

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Metin Akbal
Metin Akbal yazdı:

Evi alali 2.5 sene bitti. Arabayi satip 30 40 bin liralik araba alacaktim. 20 30 bin icin degmez dedim. Araba o zamanlar 60 lira falan ediyordu su an 100 liradan fazla miktarda ilanlarda.

Ilk 1.5 yil biraz sikintili gecti ama su an rahata kavustuk. Benim aylik odemem 3980 lira.

Arabayi satsaydim su an ayni arabadan alamiyorum.

Kendime bir güncel çekeyim. Şükür bitti. 2018 Ocak ayında 210 bin e alınan, 48 bin elde olan nakit 7 bin tapu 60 ayın ilk senesi 3250 kalan 48 ay 3980 liradan olan 231 bin lira geri ödeme ile toplamda 285 bine malolan ev şu an 1.5 milyon civarında. Darısı borcu devam eden, ev almaya niyetlenen arkadaşlara inşallah :)

Arabam da şu an 400 bin civarındadır sanırım ki.

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Her ay 2700 tl ödeme yaparak 10 yıllık kredimin 2,5 yılı bitti. Şimdi 2700 tl bana çerez gibi geliyor. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...