İçeriğe Yönlendir

Megane 3 2011 El Freni Ayarı

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar. Önceki konumda fren problemimden bahsetmiştim. 4 disk ve balatayı da değiştirince sürüş anında fren sorunum ortadan kalktı. Arabayı da 500 km kadar kullandım. Ancak başka bir sorunum var. El frenim rampada kaçırıyor. Bugün arabayı sanayide ustaya gösterdim, Megane 3 Ph1 için el freni ayarı yok diye bir cümle kurdu. Düz yolda el freni çekik şekilde arabayı sürmeyi denedi araba yerinden oynamayınca tamam dedi. Ama ben biliyorum ki el frenim yine kaçıracak. Ben de daha fazla kurcalatmadım. Kardeşim arabamı teslim aldığında teli sıktırdığını söylemişti. Tahminim el freninde bir boşluk var. 5 diş çektikten sonra tutmaya başlıyor. Köküne kadar asılırsam ancak tutuyor. Normal olmadığını biliyorum çünkü eski aracımda böyle değildi. Bu ayar olmaması efsanesi doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

El freni nin şaseye bağlandığı yerin orada mekanizması var oradan ayar yapılıyor olmalı benim Kangoo 2 Faz 1 de orada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Ayarsız el frenide mi varmış aklıma yatmadı

El freninin teli özelliğini kaybeder se noolacak balatalar biraz azalınca noolacak 

Son model araçları bilmiyorum fakat şimdiye kadar bildiğim bütün araçlarda el freni ayarı vardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

El freni ayarı var. Ayar yapmayı bilmiyor sanırım. Hatırladığım kadarı ile balata kısmından ayarlamıştı bana Osman usta. 3. tıkta taş gibi tutuyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Ayari var. Ayarsiz el frenimi olur? ayrica Eskiden biraz geri geri hizlanip el freni cekilirdi. hafiften faydasi olurdu. Musait bir yerde bi denebebilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Alpay Sumer yazdı:

Ayarsiz el frenimi olur?

Mondeo3'lerin gerçekten yok. Komple kol mekanizması değişmesi gerekiyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Sani Gerşon yazdı:

Mondeo3'lerin gerçekten yok. Komple kol mekanizması değişmesi gerekiyor maalesef.

ilk kez duydum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Sani Gerşon yazdı:

El freni ayarı var. Ayar yapmayı bilmiyor sanırım. Hatırladığım kadarı ile balata kısmından ayarlamıştı bana Osman usta. 3. tıkta taş gibi tutuyordu.

Bence de bilmiyor. O yüzden kurcalatmadım. Bir frenci bulup ayar yaptıracağım.

Alpay Sumer yazdı:

Ayari var. Ayarsiz el frenimi olur? ayrica Eskiden biraz geri geri hizlanip el freni cekilirdi. hafiften faydasi olurdu. Musait bir yerde bi denebebilir.

Bu işlemi sabah denedim pek faydası olmadı. Sanırım frenci yolu görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

3 değil de mondeo 2 de yok.. 

Ancak onda da otomatik ayar var.. Boşluk yaptıkça boşluğunu koldan kendisi alır. Yani ayara gerek yok.. 

Bu zamanla bozuluyordu.. Onu tamir ediyor veya kolu değiştiriyorduk.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

Megane 3 araçlarda manuel El freni ayarı var yapılıyor, balataları diskleri ve el freni halatını değiştirdiğimde kendim yaptım . 12 açık ağız anahtarla yapılıyor. Orta kolçak arkası havalandırma ızgarası ve arka  12 v çıkış soketinin bağlı bulunduğu parça sökülerek ulaşılıyor, yanlarında 2 adet tork vida var. 

Resim bizim araçlara ait değil ama neredeyse aynı sistem. Ortadaki vidayı sıkıyoruz.

UVOHzH.jpg

tarihinde Yücel Meta tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Yücel Meta yazdı:

Megane 3 araçlarda manuel El freni ayarı var yapılıyor, balataları diskleri ve el freni halatını değiştirdiğimde kendim yaptım . 12 açık ağız anahtarla yapılıyor. Orta kolçak arkası havalandırma ızgarası ve arka  12 v çıkış soketinin bağlı bulunduğu parça sökülerek ulaşılıyor, yanlarında 2 adet tork vida var. 

Resim bizim araçlara ait değil ama neredeyse aynı sistem. Ortadaki vidayı sıkıyoruz.

UVOHzH.jpg

Teşekkür ederim. Fren meselesinde benim motorcu ustaya güvenmemek gerektiğini anlamış oluyorum bu şekilde :)

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmazsa el freni telini de değiştirteyim. Bostancı oto sanayide bir frenci var demişlerdi (Tomris sanırım). 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...