İçeriğe Yönlendir

Tost Makinasi Termostatının Isısını Nasıl Yükseltirim?

Ahmet Göçmen

Recommended Posts

Ahmet Göçmen

Merhabalar termostat ayarını yüseltmek istiyorum kızarmasını istiyorum ince ayarı nasıl yaparım üstatlar? saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ahmet Göçmen yazdı:

Merhabalar termostat ayarını yüseltmek istiyorum kızarmasını istiyorum ince ayarı nasıl yaparım üstatlar? saygılar.

Karaköy Meneviş handa termostat satılır. Kendi resminizi ve avatarınızı koyup kendinizi tanıtırsanız belki biz de birşeyler sorarız. forumumuzda kendi resmimiz ve ismimiz avatar olarak tercih edilir takdir görür. İyi sohbetler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Bence servise götür. Ekmek yapma makinesi çalışıyor ama, merdaneyi döndürmüyordu. Servisin de sonra bakarız koy bir tarafa demesine bozuldum, ne gibi arızalar olabilir diye internette araştırırken motorun gücünü merdaneye veren kayışın yıprandığını öğrendim. Kendim değiştirdim, ilk ekmeği yaptım yapmasına da zaman dolunca makine durmadı, pişirmeye devam etti. Kısa sürede farketip fişten çektim ama makinenin plastik kısımlarının erimesine engel olamadım. Allah korudu yangına sebep olabilirdi. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Taş
Ahmet Göçmen yazdı:

bunu bende merak ediyorum, sıradan bir tost makinesinin mesela, 3. son kademesinde bile ekmekleri kızartacak kadar ısı vermediğini görüyorum, atıyorum o seviyede 180 derece ısı veriyorsa, bunu 200 dereceye çıkarabilmek için ne yapmalı? 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Cihazda bulunan termostat üzerinde ufak bir oynama yapmanız gerekir; termostatın ortasında minik bir mil bulunur, siz sağa doğru çevirdiğinizde bu mil yiv ile ittirilerek ortadaki iletken kanatçığa baskı uygular. Baskı ne kadar artarsa yani mil ne kadar ileri giderse çıkılacak son sıcaklık derecesi de o kadar artar. Üretici son dereceyi belirlemek için düğmenin sağa doğru dönebileceği hizaya mini bir tırnak koyar. Orası sizin cihazda 3'ü gösteren yerdir. O tırnağı eğerek mekanik sınırı ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece cihazın düğmesi sağa doğru çevirirken 3' ü atlayabilir hale gelir. 

Ama unutmayın termostat aynı zamanda kullanıcı için de bir güvenlik önlemidir. Bu modifiye ile cihaz standart güvenliğin dışına çıkar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)
M. Asım Kahraman yazdı:

Cihazda bulunan termostat üzerinde ufak bir oynama yapmanız gerekir; termostatın ortasında minik bir mil bulunur, siz sağa doğru çevirdiğinizde bu mil yiv ile ittirilerek ortadaki iletken kanatçığa baskı uygular. Baskı ne kadar artarsa yani mil ne kadar ileri giderse çıkılacak son sıcaklık derecesi de o kadar artar. Üretici son dereceyi belirlemek için düğmenin sağa doğru dönebileceği hizaya mini bir tırnak koyar. Orası sizin cihazda 3'ü gösteren yerdir. O tırnağı eğerek mekanik sınırı ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece cihazın düğmesi sağa doğru çevirirken 3' ü atlayabilir hale gelir. 

Ama unutmayın termostat aynı zamanda kullanıcı için de bir güvenlik önlemidir. Bu modifiye ile cihaz standart güvenliğin dışına çıkar.

en kısa zamanda deneyeceğim bunu, birde elimde ısı ayarı olmayan birtane var, sanırım içinde ısıya duyarlı termostat gibi bişey var, yani ısı belli bir seviyeye yükselince otomatik kapanıyor, bunun için de o parçanın daha yüksek ısıda devre kesenini bulmak grekli galiba.

tarihinde Fatih Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim simbonun rezistansının biri bozuldu.
Servise gönderdim.
Onarıldı geldi.
İlk kullanımda şok oldum. Gücü %100 artmıştı.
Rezistansın ikisini de güçlüsüyle değiştirmişler.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Tost makinelerinin termostatları eskiden bi metal yapıda olurdu şimdi farklı tiplerinede rastlıyoruz.

Tecrübelerime dayanarak belirtmeliyimki mevcut tost makinesinin termostat yapısını değiştirerek ona göre tasarlanan makinenin dayanım yapısını zorlamış oluyorsunuz illaki yapacağım diyorsanız ısıtıcıların gücüne göre kontak akım kapasitesine sahip bir termostat seçmelisiniz , çoğu satıcı elindekini verip geçiyor.Ayrıca bu modifikasyon sonrası devreye gövde tipi ek bir emniyet termostatı koymanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
Fatih Taş yazdı:

en kısa zamanda deneyeceğim bunu, birde elimde ısı ayarı olmayan birtane var, sanırım içinde ısıya duyarlı termostat gibi bişey var, yani ısı belli bir seviyeye yükselince otomatik kapanıyor, bunun için de o parçanın daha yüksek ısıda devre kesenini bulmak grekli galiba.

M. Asım Kahraman yazdı:

tırnağı eğemyi denedim de, orayı eğince busefer de 0 konumu hep açık kalıyor, termostatı inceledim baya hassas birşey pek fazla da uğraşmaya gelmeyecek birşey, konu açılmışken, bilen varsa şöyle ekmeği yakar gibi ısıtabilen, plakaları çıkan bir tost makinesi varmı bildiğiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...