İçeriğe Yönlendir

Ne Diyorsunuz Bu İşe :) (Servis Bakım Fiyatı Hakkında)

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Onur Kutluğ
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhaba arkadaşlar, bir süredir takibimde olan ve artık ihtiyacımında yaklaşması sebebiyle faydalanmak amacıyla Ford Yetkili servislerin birinden hem net rakamı hem de randevu almak amacıyla aradım. İhtiyacım olan şey sadece yağ ve filtrelerin değişimi birde elbette genel kontrol ve ihtiyaç duyulan şeylerin duruma göre yapılması idi. Aradığım servisteki ilgiliye "2015 model 1.5 dizel fiestam için yağ ve filtre bakımı yaptırmak istiyorum, ücreti ne kadar acaba" dedim. Aldığım yanıt; "aracınızın yağ ve filtre bakım fiyatı 1300 lira civarında" oldu. Yakıt filtresini de ekletince aldığım teklif 1600 lira :) Bir şey diyemedim ve görüşmeyi bitirdim. Websayfasında yakıt filtresi hariç yağ bakım rakamları bu şekilde verilmiş ve 30 Hazirana kadar geçerli rakam olarak sunulmuş. Yakıt filtresini eklemeden 1300 lira gibi rakam istenen şeyin rakamı bu. Şimdi siz söyleyin ne yapmak lazım 🙄

A7uA6w.png

Garantisi bitmiş arabayı yetkili servise götürüp bakım yaptırmak akıl işi değil. Ben size 23 yıl yetkili serviste çalışmış kendi yerini açmış ustaya yönlendireyim 500 liraya çıkın :))

tarihinde Onur Kutluğ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Onur Kutluğ yazdı:

Garantisi bitmiş arabayı servise götürüp bakım yaptırmak akıl işi değil.

Bu kısmı açıklayabilirmisiniz, merak ettim. 

Yorum bağlantısı
Onur Kutluğ
Ersen Tapan yazdı:

Yetkili servise götürüp bakım yaptırmak diyelim.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Onur Kutluğ yazdı:

Yetkili servise götürüp bakım yaptırmak diyelim.

Neden akıl işi değil orasını merak ettim. Mesela ben garantisi dolmuş aracımı yetkili servise götürüyorum , tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Onur Kutluğ yazdı:

Garantisi bitmiş arabayı yetkili servise götürüp bakım yaptırmak akıl işi değil. Ben size 23 yıl yetkili serviste çalışmış kendi yerini açmış ustaya yönlendireyim 500 liraya çıkın :))

Duruma ve imkana göre değişir. 500 e değil 300 e de yaparsınız 🙂

Ama kaliteli filtre yağ kullanayım derseniz 500 liraya ancak onları alırsınız. 

Örnek; 

Yağ 180 lira

Yağ filtresi 40 lira

Hava filtresi 70 lira

Polen filtresi 50 lira

Yakıt filtresi 100 lira (hadi bunu pas geçelim)

Derseniz (en en ucuz rakamları yazdım kaliteli markalar için) Daha işçilik vs hariç. Kaldıki bunlar dışında frenler, sıvılar gibi şeyler çıkıyor. 

Ben hiçbir zaman parçacıdan şu araç için parça diye alışveriş yapmadım. Kendim şasiden baktım, kodunu markasını vs edindim. O şekilde aldım, ona rağmen kaliteli markaları ve orjinal ürünü (örnek Otosan yerine FOMOCO gibi) seçince maliyet artıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Kutluğ
(düzenlendi)
Ersen Tapan yazdı:

Neden akıl işi değil orasını merak ettim. Mesela ben garantisi dolmuş aracımı yetkili servise götürüyorum , tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. 

Arkadaşın bahsettiği konudan doğru yola çıkalım... Yetkili servise arabayı götürdüğünüz zaman yağ + filtreler + genel kontrol olarak 1500 TL gibi bir fiyat istiyorlar.
Bir de uzun süre bu işi düzgün yapan ustaya götürelim. aynı işi eksiksiz olarak 400-500 TL fiyata yapıyorlar. Hem siz aracın başında oluyorsunuz görüyorsunuz nasıl yaptıklarını. Ek olarak parça fiyatları arasında ucurum oluyor. Örnek veriyorum balata değişecek servis size 500 - 600 lira gibi fiyat söylerken bunun yarısı fiyatına ford orjinal parca satan yerden parcayı alıp sizin aracınıza takıyorlar. İşcilik fiyatı da yetkili servislerde yüksek fiyatlarda. Her yaptığı iş için size işcilik fiyatı ekler. Yağ değişimi işcilik, balata değişimi işcilik. Özel ve işin ehli servise gittiğinizde oturur pazarlık bile yaparsınız.

Sonuç olarak hem gözünüzle görürsünüz arabanıza yapılan işlemleri hem de bu devirde en önemli kısmı olan fiyat konusunda daha ucuza kapatırsınız...

Ü.Emre Kartal yazdı:

Duruma ve imkana göre değişir. 500 e değil 300 e de yaparsınız 🙂

Ama kaliteli filtre yağ kullanayım derseniz 500 liraya ancak onları alırsınız. 

Örnek; 

Yağ 180 lira

Yağ filtresi 40 lira

Hava filtresi 70 lira

Polen filtresi 50 lira

Yakıt filtresi 100 lira (hadi bunu pas geçelim)

Derseniz (en en ucuz rakamları yazdım kaliteli markalar için) Daha işçilik vs hariç. Kaldıki bunlar dışında frenler, sıvılar gibi şeyler çıkıyor. 

Ben hiçbir zaman parçacıdan şu araç için parça diye alışveriş yapmadım. Kendim şasiden baktım, kodunu markasını vs edindim. O şekilde aldım, ona rağmen kaliteli markaları ve orjinal ürünü (örnek Otosan yerine FOMOCO gibi) seçince maliyet artıyor. 

Haklısınız... Ortalama fiyat olarak 500 lira dedim. 415 liraya 2014 model ford fiesta aracımı orjinal parçalar ile bakımını tüm kontrollerini geçen hafta yaptırdım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Onur Kutluğ yazdı:

700 Tl civarında bakım yaptırdım yetkili serviste, gayet iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Peki şöyle bir soru sorayım neden ikinci el araba alırken servis bakımlı olanları tercih ediyoruz. Dışarıda ustaların yaptıklarına kendimiz de güvenmiyormuyuz ? 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Onur Kutluğ yazdı:

Garantisi bitmiş arabayı yetkili servise götürüp bakım yaptırmak akıl işi değil.

Bu cümlenize katılmıyorum. 

Evet yetkili servis pahalı ama bu İstanbul gibi bir yerde parça ve ustayı çok rahatlıkla bulabilirken en uç bölgede yaşayan insanlar usta bile bulamıyorlar. 

Nereden baktığınıza bağlı. 

Herşey para değil. 

Yorum bağlantısı
Onur Kutluğ
(düzenlendi)
Ersen Tapan yazdı:

Peki şöyle bir soru sorayım neden ikinci el araba alırken servis bakımlı olanları tercih ediyoruz. Dışarıda ustaların yaptıklarına kendimiz de güvenmiyormuyuz ? 

Evet servis bakımlı araba istiyoruz . Kendimden örnek vereyim yaptırdığım her işlemi gittiğim özel serviste makbuza döktürüyorum. Yıllık bakım + triger değişimi + balata değişimi en ufak işlemine kadar bunlar ne zaman ne kadar tutara değişmiş hepsi kayıtlarda elimde duruyor. Yani benim için servis bakımlı demek bu araba her yıl bakım görmüş mü zamanı gelen parçalarını değiştirmiş mi bunu bana gösterecek belgeleri olması demektir. Bugün araba almaya gidiyorsunuz adama soruyoruz triger değişti mi ? cevap olarak bakımları yapılıyor diyor. Ama özel ya da yetkili servisten aldığınız makbuzu çıkarıp gösterdiğiniz zaman tamam bu arada bakımlıdır alınabilir diyebiliyoruz.

Ümit Türk yazdı:

Bu cümlenize katılmıyorum. 

Evet yetkili servis pahalı ama bu İstanbul gibi bir yerde parça ve ustayı çok rahatlıkla bulabilirken en uç bölgede yaşayan insanlar usta bile bulamıyorlar. 

Nereden baktığınıza bağlı. 

Herşey para değil. 

Tabii ki de bu yazdığım büyük şehirler için ve güvendiğiniz ustalar için geçerli. Sizin olduğunuz bölgede sağlam usta yoksa mecburen yetkili servise gideceksiniz.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Çağlar Bayur yazdı:

mali yolsuzluktan dolayı sistemden atıldı

hergün önünden geçiyorum özel servis olarak veriyorlardı en son. 

İlave olarak BMW ve Mazda vardı. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Onur Kutluğ yazdı:

Ama özel ya da yetkili servisten aldığınız makbuzu çıkarıp gösterdiğiniz zaman tamam bu arada bakımlıdır alınabilir diyebiliyoruz.

İşte bu noktada ben güvenemem mesela. Aldığınız makbuzun hiçbir resmi geçerliliği yok. Ben böyle bir araç alsam tüm kayışları vs yeniden değiştiririm. Ayrıca da yağ bakımları yapılmışmı yapılmamışmı hep aklımda kalır. 
Demek istediğim şu aslında, başkalarının yaptığı işler sırf size uymuyor diye" akıl işi değil "demeniz hoş değil. Herkesin bir tercihi ve sebebi vardır. Tercihlere saygılı olmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ersen Tapan yazdı:

şahsen tüm malzemeleri kendim alıp yetkili (orcinal servis :) ) serviste bakım yaptırıyordum, ayıp olmasın diye yağ filtresini onlardan alırdım, komik rakamlara çıkardım, tek şart, zamanı onlara bırakırım uygun anda gel derler ortam sakinken sabahları genelde hallederlerdi, standart bakım tamam kendim bile yaparım, ama karmaşık ve sonradan pahalı masraf açacak pahalı malzemeler kullanılan durumlarda yetkiliden zor şaşardım gerçi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Onur Kutluğ yazdı:

Haklısınız... Ortalama fiyat olarak 500 lira dedim. 415 liraya 2014 model ford fiesta aracımı orjinal parçalar ile bakımını tüm kontrollerini geçen hafta yaptırdım.

Yineliyorum şuan 300-350 liraya yakıt filtresi hariç diğer bütün filtreler ile bakım yaptırırım. Benzinliklerin çoğunda yağ alınca değişim ücretsiz. 

Otosan yağ filtre 30 lira

Otosan hava filtresi 70 lira

Polen filtresi 40 lira

Alacağınız yağ 200 lira olsa

340 liraya bakım 🙂 Bakım demek sadece filtre demek değil, en basiti ben 200 lira bakım işçiliği ödedim sanayide fren ayarları sensörlerin sökülüp temizlenmesi ve en son motor temizliği gibi şeyler yapıldı. Genel kontrol cabası. Başka yerde 100 liraya yaparlar belki yağ filtre bakımını ama motoru temizletmek istesen 50 lira verirsin en az. Bu gibi detaylar var. 

Yanlış anlamayın ama akıl karı değil denilince ben üzülüyorum. Aklımdan da direkt bir sen akıllısın başka kimse bilmiyor cümlesi geçiyor ne zaman bu cümleyi duysam. 

Sanayide birçok kişide cihaz yok( ids gibi cihazlar, sıradan olanlar değil) kalibrasyon ve kodlama olunca iş öyle sanayide her dükkanda yapılmıyor mesela. 

Yorum bağlantısı
Onur Kutluğ
Ersen Tapan yazdı:

İşte bu noktada ben güvenemem mesela. Aldığınız makbuzun hiçbir resmi geçerliliği yok. Ben böyle bir araç alsam tüm kayışları vs yeniden değiştiririm. Ayrıca da yağ bakımları yapılmışmı yapılmamışmı hep aklımda kalır. 
Demek istediğim şu aslında, başkalarının yaptığı işler sırf size uymuyor diye" akıl işi değil "demeniz hoş değil. Herkesin bir tercihi ve sebebi vardır. Tercihlere saygılı olmalı. 

Anlıyorum fakat orada belirttiğim '' akıl işi değil '' demem kişinin kendisine hakaret olarak algılanmamalı. Fahiş fiyat çeken yetkili servislere sitem :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Onur Kutluğ yazdı:

Örnek veriyorum balata değişecek servis size 500 - 600 lira gibi fiyat söylerken bunun yarısı fiyatına ford orjinal parca satan yerden parcayı alıp sizin aracınıza takıyorlar. İşcilik fiyatı da yetkili servislerde yüksek fiyatlarda.

Bir zamanlar aynı düşüncedeydim, 2004 fusion aracım triger seti değişimi için parçacıya gittim şase numarasından tezgaha üç set getirildi. Ambalaj vs. her şey aynı biri çin malı 75 tl, diğeri çinin kalitelisi 125 tl diğer orjinal taiwan malı 150 tl. orjinali aldığımı nasıl anlayacağım deyince ben biliyorum sen anlayamazsın dedi ve ben direkt servise gidip orjinalliğini sormadan endişe etmeden 2 yıl garantili olarak yaptırdım. İçimi derin bir huzur ve güven kapladı bu duyguyu uzun yolda çoluk çocuk ailen test etmenin bedeli o günün şartlarında paha biçilemez.

ikinci bir örnek vereyim Ankara da yetkili bir servis dizel fiesta bakımında bütün kayışlar değişti deyip fatura kesiyor ısparta civarında aracın trigeri kopuyor o günün bedeli 4500 tl araç servise çekiliyor trigerin seri numarasından veya tarihinden değişmediği anlaşılıyor Ford Otosan aracın masrafını Ankarada ki bayiden tahsil ediyor.

bu iki örnekten dolayı yıllardır (2003 den beri) yetkili servisi tercih ediyor. üçüncü örnekte var ama uzun olacak.   

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Yetkili servis tabi daha güvenilir.Bende yetkiliye gidiyordum ancak bir sebepten ötürü kendiler ile ters düştük gitmeyeceğim, başka alternatifimde yok.Son bakımıda parçaları alarak dışarda yaptırttım bir sonrakide dışarıda yapılacak.Maddi açıdan bir bakıma yılda bir kez 2000 liraya yakın para ödemekte zor gelmiyor.İş düzgün olsun yeter.
Satın alırken yetkili bakımlı ise 1.tercihim olur tabiki.Ben aracımı satarken 5 lira aşağıya satsam sorun yok zaten cebimde kaldı para.
Tercihlere saygı duyulmalı.Bulunduğum ilde başka yetkili olsa oraya giderim. Ters bir durumda özelde muhattap bulmakta zor.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Otosan yağ filtre 30 lira

Otosan hava filtresi 70 lira

bunlaro orjinal parça mıdır? eğer evet ise, frankfurtaki Hans ın aracına da bunlar mı takılıyor? ben takmam arabama mesela.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

bunlaro orjinal parça mıdır? eğer evet ise, frankfurtaki Hans ın aracına da bunlar mı takılıyor? ben takmam arabama mesela.

Değil, fakat yetkili serviste dahi özellikle şasiden çıkan filtreyi istemezseniz bunu kullanırlar. 

Hans Bey in aracına takılan yağ filtresi 140 lira serviste. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motorumu severim, feda olsun, bir de benzincilerde yağ değişimi ücretsiz der ancak lt sini parçacıdan daha pahalıya satar. şuna benzer: bakımda işçilik almıyoruz levhasınana girip 1000 TL ye yağ yağ filtresi faturası ödemeye. Faturaya Kalem Kalem bakılırsa daha net olur

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

motorumu severim, feda olsun, bir de benzincilerde yağ değişimi ücretsiz der ancak lt sini parçacıdan daha pahalıya satar. şuna benzer: bakımda işçilik almıyoruz levhasınana girip 1000 TL ye yağ yağ filtresi faturası ödemeye. Faturaya Kalem Kalem bakılırsa daha net olur

yetkili servislerde en sevdiğim olay şu

peryodik bakım kampanyası. peryodik bakim 600 TL . Peki mazot filtresi değişcekmi ? mazot filtresiyle 1500 olur :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

Güncel fiyat bilgisi vereyim belki işine yarayan olur.

Tatil dolayısıyla bulundugum Bergama'da özel servise cmaxin periyodik bakımını yaptırdım.

Tüm filtreler+castrol edge yağ+ön fren balatalarının  değişimi 670 malzeme+200 işçilik =870 TL  ödedim.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...