İçeriğe Yönlendir

Ford Kuga Aracımdan Frene Basmadan Ses Geliyor

Taner ÇAM

Recommended Posts

Taner ÇAM

Aracım 1.5 dizel otomatik Titanium Ford Kuga, 2019 aralıkta trafiğe çıktı ve henüz 6 aylık, yaklaşık 10 gündür frene basmadan ön balata ya da disk takımından düşük hızlarda bazen ses geliyor. Frene basınca ya da araç hızlanınca ses geçiyor. Daha 9 bin kilometrede, balatalar sertleşmiş olabilir toz almış olabilir dediler temizlediler ama çözüm olmadı.Ses her zaman gelmiyor.  Daha büyük bir sorun olabilmesinden korkuyorum

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Hiç frene basmadan 3 km yol gidin. Disklere bakın ısınma vs. varmı herhangi birinde. Kaliper sıkışmış olabilir.

Ben de arabayı uzun süredir kullanmıyorum garip sesler geliyor düşük hızlarda ciyk ciyk ötme sesi gibi. Şimdi bi uzun yol yaptım bakalım tekrar gelecek mi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

disk yüzeyi paslanmıştır durduğu için. sürekli fren yapın geçer.

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Sert bir kasise girdiyseniz disk eğilmiştir. Ya balata ya da disktendir. Benim de başıma gelmişti. Diskte sorun çıktı. Sert bir çukura girdikten sonra bu olmuştu. 

Yorum bağlantısı
Taner ÇAM

Arkadaşlar sesi dinlediniz değil mi? Bu sesi uzun yolda giderken duymuştum ilk olarak zaten. Balata disk sac hepsine bakıldı bir şey yok dendi 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Taner ÇAM yazdı:

Arkadaşlar sesi dinlediniz değil mi? Bu sesi uzun yolda giderken duymuştum ilk olarak zaten. Balata disk sac hepsine bakıldı bir şey yok dendi 

Ses nerede

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Taner ÇAM

Pardon başka forum a atmıştım burada atamadım daha doğrusu nasıl atıldığını bilmiyorum 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

fırş fırş fırşfırş frışfşfşfşfşfşfş  diye hızlandıkça artan bir ses mi var, yoksabelli devirde duyulmaya başlayan cikcikcikcik sesi mi. fırş fırş fırş sesi paslanan disklerden olur. cikcikcik sesi eskiyen balataların retainer denen tutucu metal pimlerinden gelir ve amacı da ses yapıp bitmekte olduğunu duyurmaktır zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner ÇAM
Dogan Arsiray yazdı:

fırş fırş fırşfırş frışfşfşfşfşfşfş  diye hızlandıkça artan bir ses mi var, yoksabelli devirde duyulmaya başlayan cikcikcikcik sesi mi. fırş fırş fırş sesi paslanan disklerden olur. cikcikcik sesi eskiyen balataların retainer denen tutucu metal pimlerinden gelir ve amacı da ses yapıp bitmekte olduğunu duyurmaktır zaten.

Hocam şöyle söyleyeyim aracım 6 aylık ve 9 bin km de. 9 bin km nin de 6 bin km si zaten uzun yolda yapıldı. Bu sesi yaklaşık 2 hafta önce uzun yolda farkettim ve hep çıkmıyor. Örneğin 10 kalkış yaparsam 2 tanede falan. Araç hızlandıktan 40-50 yi geçtikten sonra ya da frene bastıktan sonra ses geçiyor. Aslında video ya aldım sesi ama buraya yükleyemedim. Aracın dün Balata temizliği yapıldı. Dün ses yine tekrarlayınca bugün götürdüm disk ve sac a da baktılar. Sac da hafif eğrilik var düzelttik dediler. Bugün ses duymadım ama dediğim gibi zaten hep duymuyordum

https://www.sikayetvar.com/ford/ford-frene-basmadan-balata-ya-da-diskten-ses-gelmesi Link i buraya attım ses i buradan dinleyebilirsiniz  arkadaşlar 

https://www.sikayetvar.com/ford/ford-frene-basmadan-balata-ya-da-diskten-ses-gelmesi Ses bu linkte mevcut bakarsanız sevinirim 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çok basit birşey olmalı. bence doğru düzgün bir mekanik bunu bulur. ben şu ana kadar araçta duyduğum bu tip dönen tekerleğe bağlı seslerin çözümünü balata tutucusunda buldum. 

Yorum bağlantısı
Taner ÇAM
Dogan Arsiray yazdı:

çok basit birşey olmalı. bence doğru düzgün bir mekanik bunu bulur. ben şu ana kadar araçta duyduğum bu tip dönen tekerleğe bağlı seslerin çözümünü balata tutucusunda buldum. 

Balata tutucusu dediğiniz şey kaliper mi oluyor acaba 

Yorum bağlantısı
Taner ÇAM

https://www.sikayetvar.com/ford/ford-frene-basmadan-balata-ya-da-diskten-ses-gelmesi Ses e bu linkten ulaşabilirsiniz arkadaşlar 

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Ses nerede

https://www.sikayetvar.com/ford/ford-frene-basmadan-balata-ya-da-diskten-ses-gelmesi Bu linkten ses e ulaşabilirsiniz hocam 

Murat Birinci yazdı:

Sert bir kasise girdiyseniz disk eğilmiştir. Ya balata ya da disktendir. Benim de başıma gelmişti. Diskte sorun çıktı. Sert bir çukura girdikten sonra bu olmuştu. 

https://www.sikayetvar.com/ford/ford-frene-basmadan-balata-ya-da-diskten-ses-gelmesi Ses e bu linkten ulaşabilirsiniz hocam 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Taner ÇAM yazdı:

Balata tutucusu dediğiniz şey kaliper mi oluyor acaba 

balatayı kaliperin içinde sabit tutan metalden bükülen parça. yada balatanın kendi içinde olur ve eskimeye başlayınca diske değerek ses yapması amaçlanmıştır. balataları ve tutucularını tek tek incelemek lazım.

Yorum bağlantısı
Taner ÇAM
Dogan Arsiray yazdı:

balatayı kaliperin içinde sabit tutan metalden bükülen parça. yada balatanın kendi içinde olur ve eskimeye başlayınca diske değerek ses yapması amaçlanmıştır. balataları ve tutucularını tek tek incelemek lazım.

6 aylık araçta hemen eskir mi bu 

Kaldı ki servisteki adam bunu bilmez mi 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dönen birşey ile alakalı. hız artınca artıyor sıklığı. en basitinden başlayarak deneyip bulmanız lazım.  6 ayda normalde olmaz, ama tamiri zor birşey değildir. illaki çözmeleri lazım.

Yorum bağlantısı
Taner ÇAM

Belli bir hızdan sonra hiç duyulmuyor. Şöyle hız 40-50 yi geçtikten sonra 

Dogan Arsiray yazdı:

dönen birşey ile alakalı. hız artınca artıyor sıklığı. en basitinden başlayarak deneyip bulmanız lazım.  6 ayda normalde olmaz, ama tamiri zor birşey değildir. illaki çözmeleri lazım.

Belli bir hızdan sonra duyulmuyor. Şöyle hız 40-50 yi geçtikten sonra duyulmuyor 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu genelde dediğim nedenlerden olur. iyi bir mekanik ustası tek tek deneyerek görebilir. mesela bu ses gelirken hafifçe pedala basınç uygulayınca kesiliyormu ses?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Dogan Arsiray yazdı:

Şu cik cik cik sesi bende de var 10 gündür.. Sağdan ve tahminim önden geliyor. Balatalarım yepyeni az evvel kontrol ettim. Sanayi yolu görünüyor.

Yorum bağlantısı
Taner ÇAM
Dogan Arsiray yazdı:

bu genelde dediğim nedenlerden olur. iyi bir mekanik ustası tek tek deneyerek görebilir. mesela bu ses gelirken hafifçe pedala basınç uygulayınca kesiliyormu ses?

Frene basınca ve hızlanınca ses kesiliyor 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

demekki kaliper ile ilgili bir durum var. balataların iki türü var. ses uyarısı için pimli ve pimsiz. sizinkinde bir tür problem varsa yada balata bittiyse ses yapabilir. ayrıca dediğim tutucularda ses yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Taner ÇAM
Dogan Arsiray yazdı:

demekki kaliper ile ilgili bir durum var. balataların iki türü var. ses uyarısı için pimli ve pimsiz. sizinkinde bir tür problem varsa yada balata bittiyse ses yapabilir. ayrıca dediğim tutucularda ses yapabiliyor.

Valla hocam bugün aracı kaldırdılar lastikleri söktüler temizlediler bir şey yok dediler, bugün ses Çıkmadı bakalım artık 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Bijonlardan olabilir mi, bir kontrol edin, ford metal kapaklı bijon kullanıyor, onlar da birkaç sök tak yapınca boşluk yapıp ses çıkarmaya başlıyor

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner ÇAM
Mustafa Yanar yazdı:

Bijonlardan olabilir mi, bir kontrol edin, ford metal kapaklı bijon kullanıyor, onlar da birkaç sök tak yapınca boşluk yapıp ses çıkarmaya başlıyor

Hocam linkten ses e baktınız mı acaba 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...