İçeriğe Yönlendir

2013 Fiesta Lastik Tavsiyesi ve Ebat

Muhammet Dede

Recommended Posts

Muhammet Dede
(düzenlendi)

Merhabalar, 2013 1.25 makyajlı kasa fiesta aracım için yaz lastiği alacağım. Üzerindeki lastikler şu an 195/50/15 ebatında ve epeyce eskimiş durumda. Biraz daha konfor artarmı düşüncesi içinde 195/60 - 195/65 gibi ebatlara yöneleyim diyorum ancak, artan yakıt sarfiyatıyla birlikte ters orantılı performans düşermi sorunu kafamı karıştırıyor. Yada zaten olmayan konforu iyice hiçe sayıp salt performans ve yakıt sarfiyatını olumlu önde etkileyecek 175-185 / 50-55 tarzı genişlik-kesit oranına sahip bir lastikmi alsam diyorum. Bütçemde biraz kısıtlı açıkçası 4 lastik alacağım takım olarak ve 1.000 tl fiyat barajını pek geçmek istemiyorum. Aracımın kapı eşiğindeki etiketi aşağıya ekliyorum ve bu konuda beni aydınlatacak tavsiyelerinizi bekliyorum. 

FeuDS8.jpg

tarihinde Muhammet Dede tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

En iyisi orjinali ni takmaktır diye düşünüyorum Lassa nın lastikleri iyidir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Aynı araç için 1.5 ay önce nokian wetproof aldım  195/50/15 için. Bariz bir fark oldu aracın gidişinde. Bence ebatı değiştirmeden daha konforlu bir lastiğe geçin

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

195 60 a geçerseniz yanal yol tutuş kötüleşir alt devirde çekiş bir miktar azalır ancak bozuk zemin konforu çok belirgin şekilde artar. ben tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

195/60 ebatı etikete hangi akıllı ne amaçla yazdı merak ediyorum 😒

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

195 60 Fiestada çor çirkin duruyor. Artı güvensiz. 195 50 15 için Goodyear Efficent grip performance takın. Ben zamanında fiestayı satacaktım konforsuz diye bu lastikleri taktırdıktan sonra arabama bağlanmıştım. Aracınızın yalıtımı düşük yol sesi alan bir araç bu sebepten lassa bridgestone önermem. Alacağınız lastiğin db değerine dikkat edin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Orjinal ebatı değiştirmeyin bence de en mantıklısı sesi az yumuşak bir lastik almak. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konfor jant'ın küçülmesiyle artar. Konfor istiyorsanız 14", performans istiyorsanız 17" e geçmeniz lazım.

Ben olsam, mevcut 15'lerimi -jant değiştirmek istemiyorsanız- 195-60-15'le değiştiririm.

Jant değişecekse, Bursa yollarını bilmiyorum ama, 16 veya 17'ye kesin geçerdim. İstanbul'da 45 yanak kullanılması risk ama, 16 jantla hem görünüm güzelleşir hem de tutuş performansı artar.

Yorum bağlantısı
Muhammet Dede
(düzenlendi)

Mevcut jantıma 185 veya 175 taban genişliğine sahip lastik takabilirmiyim yani uyarmı janta acaba? 185/65/15 - 175/65/15 gibi

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

175/65R14 hariç muayeneden geçmeyebilir dediğiniz ölçüler. Orjinal devam edin bence de yada konfor istiyorsanız 14 janta geçin.

Yorum bağlantısı
Muhammet Dede
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

175/65R14 hariç muayeneden geçmeyebilir dediğiniz ölçüler. Orjinal devam edin bence de yada konfor istiyorsanız 14 janta geçin.

Neden geçmesin ki ? Firmanın belirlediği bir standart 195/60 kapı içindeki etikette de belirtmişler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Muhammet Dede yazdı:

185/65/15 - 175/65/15 gibi

Bu ölçüler var mı kapıda?  Bunları kastetmiştim son mesajınıza istinaden

Yorum bağlantısı
Muhammet Dede

195/60/15 olarak uygun fiyatlı güzel bir lastik bulamıyorum. Bu nedenle 185/65/15 olarak baktım ve dunlopun 2020 üretimi güzel bir modeli var 290 tl olarak. Şimdi sorum şu; kaç tane lastikçiye gittiysem 195/60/15 sürter diyorlar lakin arabanın kapı etiketinde 195/60/15 yazıyor. Firmanın belirlediği standartamı yoksa lastikçiyemi güvenmeliyim ?Bu firma kafasına göre yazmış olamaz sürtecek olsaydı herhalde değilmi ? 185/65/15 ile 195/60/15 arasında yanak yüksekliği olarak 3mm, toplam çap olarak 6mm ve değişim yüzdesi açısından %1 fark var. Mantıken 195/60 lastik bu arabaya uygunsa 185/65 alarak %1 lastiği büyüttüğümüzde yine sürtme olmaması lazım gibime geliyor, 1 cm bile olmayan 6mm %1 farktan bahsediyoruz netice de. Diğer bir sorum ise; jantın standartı 195 taban genişliği, 185 sorunsuzca takılabilirmi ? Janta oturmama gibi bir problem yaşanırmı ? Evet bu değişim isteğimle yol tutuşu zayıflayacak bunu biliyorum lakin bunu isteme sebebim; ben kendime tekrardan focus alacağım ve bu araç bozuk yolları olan bir belde de max 50-60 km hızlarla kullanılacak. Bu nedenledir ki yüksek yanak istiyorum en azından bir tık daha konforlu olabilir diye. Fikirlerinize ve görüşlerinize saygı duyuyorum, yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Muhammet Dede yazdı:

195/60 lastik bu arabaya uygunsa 185/65 alarak %1 lastiği büyüttüğümüzde yine sürtme olmaması lazım gibime geliyor

Şuan üstünde olan lastikten %7 büyük bir lastik sürtme ihtimali var, siz büyük olan ölçü ile kıyaslıyorsunuz ki etikette yazan iki ölçü zaten kafa karıştıracak ve kimsenin anlam veremediği kadar farklı fiestada.

İkincisi önceki mesajlarda yazıldığı gibi etikette olmayan lastk sürtmese bile muayenede sıkıntı olabilir. (beldede tanıdık görevli varsa çok mesele değil, kayın pedere öğrencisi denk gelmiş kabak lastikle geçmişti)

Yorum bağlantısı
Muhammet Dede
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Şuan üstünde olan lastikten %7 büyük bir lastik sürtme ihtimali var, siz büyük olan ölçü ile kıyaslıyorsunuz ki etikette yazan iki ölçü zaten kafa karıştıracak ve kimsenin anlam veremediği kadar farklı fiestada.

İkincisi önceki mesajlarda yazıldığı gibi etikette olmayan lastk sürtmese bile muayenede sıkıntı olabilir. (beldede tanıdık görevli varsa çok mesele değil, kayın pedere öğrencisi denk gelmiş kabak lastikle geçmişti)

Ama sürtme olacak olsaydı firma neden bu etiketi koyuyor orasına anlam veremiyorum 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kapıda bu yazarken sürtme olacağına ihtimal vermiyorum. Ancak bence bir yetkili serviste bunu teyit ettirin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Dede

Goodyear EfficientGrip Performance sipariş edeyim diyorum, 185/65 r15, üretim 2019 282 tl fiyat olarak cezbetti açıkçası. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Dede
(düzenlendi)

4 Adet 2019 üretim Goodyear EfficientGrip Performance 185/65 r15 88H sipariş verdim.
Fiyat olarak 1.129 ₺ 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...