İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2004 Direksiyon Sert ( Sıvı Önerisi )

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Arkadaşlar merhaba, 

2004 Fiesta 1.4i comfort benzin&lpg aracım var. Direksiyon oldukça sert. 2020 model clio var babamda. onun sertlik derecesi 1 çok yumuşak 10 çok sert olarak değerlendirildiğinde 2 ise bu en az 7. 

Aracın 3. sahibiyim. İlk sahibi bayan 110 bine kadar kullanmış 2'inci sahibi ise 173 bine kadar kullanmış. 2. sahibi direksiyon sıvısını değiştirmemiş. Kırmızı yağ gibi bir sıvı var direksiyon sıvısı yerinde. Büyük ihtimalle ilk bayanda değişmemiştir diye düşünüyorum. Değişmiş olsa bile en az 75 bin km dir değiştirilmediği kesin. Belki bir nebze direksiyon yumuşar rahatlar diye değiştirmek istiyorum. Özel bir sıvısı mı var bunun? Bazı arkadaşlar kırmızı değil yeşil olması lazım. Yeşil olan sıvıyı tercih edin gibi şeyler söylemişler.

Marka ve ürün tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

2004 Fiesta 1.4i comfort benzin&lpg aracım var. Direksiyon oldukça sert. 2020 model clio var babamda. onun sertlik derecesi 1 çok yumuşak 10 çok sert olarak değerlendirildiğinde 2 ise bu en az 7

Öncelikle bu normal. Clio elektrikli pompa kullanıyor, Fiesta hidrolik pompa. Fiesta'nız ne yaparsanız yapın onun yumuşaklığına gelemez.

Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Özel bir sıvısı mı var bunun?

Direksiyon pompa sıvınız genelde otomatik şanzıman yağıdır, ATF diye geçer. Ancak mutlaka aracınızın kullanım kitapçığında karşılaması gereken özellikler belirtilmiştir. Onları bularak değişim yaptırmanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Bir arkadaşımın Megan 1 de başına gelmişti buna benzer bir olay içindeki yağ özelliğini yitirmiş katı hal almıştı Direksiyon da sertleşme ve uğultu vardı yağı değiştirince düzelmiş ti genellikle atf2 kırmızı yağ kullanılır 

Yorum bağlantısı
Kemal Demirden

Hocam kıyaslamanız yanlış bence. Sani Bey'in dediği gibi farklı sistemler kullanılıyor. Kaldı ki aynı sistem olsa bile 2020'de üretilen ile 2004'te üretilen yine aynı seviyede olmaz. Direksiyon hidroliği WSA-M2C195-A ya da WSS-M2C204-A2 olarak kılavuzda belirtilmiş. Bir değişim yaptırın derim.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Öncelikle bu normal. Clio elektrikli pompa kullanıyor, Fiesta hidrolik pompa. Fiesta'nız ne yaparsanız yapın onun yumuşaklığına gelemez.

Direksiyon pompa sıvınız genelde otomatik şanzıman yağıdır, ATF diye geçer. Ancak mutlaka aracınızın kullanım kitapçığında karşılaması gereken özellikler belirtilmiştir. Onları bularak değişim yaptırmanızı öneririm.

Değerli hocam, zaten ben aynı seviyeye gelsin demiyorum. Şuan sertlik derecesi 10 üzerinden aynı tabloda 7-8 diyebiliriz. En azından 5-6 ya dahi düşse yeter benim için. 

Yürürüne bakan bir ustaya söyledim bu sertlik olayını. Doğru söylüyosun bendeki şahindeki direksiyonla aynı sertliği dedi. Birde bu araçtaki direksiyon elektriklimi hidrolik mi nedir tam olarak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...