İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2004 LPG / Stop Etme sorunu

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Merhaba arkadaşlar, 

Aracım 3.silindir teklemeden kaynaklı(ekspertizde bu sonuç çıkmıştı ve enjektör vb. değişimleri yapacağım lpgci sorunun bundan olduğunu söyledi) lpgde inanılmaz titreme ve tar tar sesler yapıyordu. Aldığımda bariz bi durum yoktu ama 1 hafta falan kullandıktan sonra çok ciddi canımı sıkmaya başlamıştı.Giderek lpgde kullanılmayacak hale geldi. Bujilerin altına kadar söktük. https://hizliresim.com/hHgMOG  bu parça yıpranmış ve hafif bir tarafları kopar gibi olmuştu. Linkteki parçanın olduğu yeri, Bujilerin olduğu yeri ve altını tamamen temizledik. Yağ birikintileri falan vardı. Linkini attığım parçayı değiştirdik. Eski sahibi LPG'yi taktırdığı yere götürdü aracı. Lpgde araç inanmayacaksınız ama benzinden bile daha sessiz çalışır hale gelmiş ve titreme neredeyse %90-95 oranında azalmıştı. Lpgnin sorunlu olduğu sıralarda aracı benzinde 20 km kullandım sanayiye giderken. Hep tek marş çalışıyor. Rölantide devir dalgalanması yok. Benzinde araç çok atik performanslı. Canlıydı yani. Benzinde hiç stop etmesi yaşamadım. (Şuanda benzinde hiç sorun görmedim, gerçi uzun kmler sadece benzinde kullanmadım.) Aracı yeni aldım toplamda 250 km civarı yol yaptım şehiriçi.

Lpgde araç rölantide  veya sabit gaz verirken hiç stop etmiyor ancak diyelim yokuşu 3. vites çıkıyorum ve ilerden sağa döneceğim. Dönerken dönme öncesi 3-5 saniyelik boşa alıyorum  2. vitese çekip devam edeceğim ancak stop ediyor. Dün mesela bir yere giderken 3.vites ilerlerken ışıklarda durmam gerekti. Işıklara gelene yakın boşa attım ve araç stop etti. Attığım gibi değil genellikle oldukça yavaşladığımda frendeyken ediyor. Bazen yavaşlamıyorkende edebiliyor. İşin garibi şans eseri o sıra gaz verdim geri çalıştı.(Ekranda akü ışığı yanmıştı ve araç kendini kapatmış modundaydı) Normalde hep marş basıp çalıştırırdım. Bu durumada şaşırmadım değil. Lpgde araç rölantide sabit dururken devir dalgalanması neredeyse yok diyebiliriz. Sesinde de sorun yok. Ancak bazen dikkatimi çekiyor boşa alınca mı yoksa debriyaja sonuna kadar basınca mı ne devir normalde 0.75 ken 0.50 ye kadar düşebiliyor. Bu çok sık olmuyor. Lpgde her dakka stop edicekmiş tereddütüyle sürüyorum. Sorun ciddi bir durum mu bu olayı çözen lpgciye gitsem basit bir işlem mi bilemedim. Araca hafifte olsa gaz verirken hiç stop etmedi lpgde. Hep gaz vermiyorken boşta veya debriyaj sonuna kadar basılıyken stop etti. Tam emin değilim ancak vitesdeyken gaz vermiyorkende etmedi sanırsam.

En çok korktuğum olay araç giderken stop edince direksiyon çok sertleşiyor, allah korusun tam virajda falan stop etse direksiyon kitlense ne yaparım çok korkuyorum. Özellikle eşimle bodruma gideceğiz daha da korkar oldum. Aracı 3-4 farklı motor ustasına gösterdim hepsi motor güzel dedi yürürünede baktı. Ama yine de içim rahat edemedi bir türlü.

2004 Fiesta 1.4i comfort 

120 Binde LPG takılmış. Atiker sıralı

Araç şuan 173.500 km de

Lpg enjektörü, lpg ısı sensörü, lpg filtresi, yağ ve filtreler değişti. Daha yeni değiştirdim.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Lpgde bir ayarsız lık var gibi duruyor virajlarda yada rampalar da aracı boşa atmayın araç vitesteyken stop etse bile direksiyon sertleşmez 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Ersen şahin yazdı:

Lpgde bir ayarsız lık var gibi duruyor virajlarda yada rampalar da aracı boşa atmayın araç vitesteyken stop etse bile direksiyon sertleşmez 

Peki hocam boşta lpgde stop etse direksiyon örn 60 km/h ile. Vitese taksam en azından o anlık vites çalışıyormuşcasına mı tepki ve sertlikte olur.

Birde boşta sürmeye çok alışmışım mesela 3. vites yokuş çıkarken ilerden dönülecekse 3. vitesde baya hız düşürünce stop edicekmiş gibi geliyor boşa alıp dönerken 2 ye alıyorum genelde. napayım yavaşlayacakken hiç boşa almadan direk 2 ye alıp mı çıkayım yokuşun sonunu

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen şahin
(düzenlendi)
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Peki hocam boşta lpgde stop etse direksiyon örn 60 km/h ile. Vitese taksam en azından o anlık vites çalışıyormuşcasına mı tepki ve sertlikte olur.

Evet araç seyir halindeyken boşa attın stop etti direk vitese takıp ayağını debriyajdan çektiğinde direksiyon normale döner 

Yanlız şuna dikkat edin araç seyir halindeyken boşa attın stop etti mümkün mertebe yüksek vitese takın 

Örneğin 60 km süratle giderken 2. Yada 3. Vitese takarsanız bir anda motora aşırı yüklenme yapar ve sente atlama ihtimali yüksek yani motora zarar verebilir  en iyisi böyle bir durumda aracı en yüksek vitese takmaktır

tarihinde Ersen şahin tarafından düzenlendi
Yanlış yazım
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kilometre sensörüne odaklanmanızı tavsiye ederim.

Bahsettiğiniz sorunlardan sonra sırası ile yaşadığım belirtiler, kilometre sayacının - - - - olarak görülmesi ve hız ibresinin sıfıra düşmesi olmuştu.

Çıkması bulunacak bir parça değil. Deneme yanılma yapılacak bir parça da değil. Yukarıdaki belirtilere sıra gelirse değerlendirirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Biçer

Hocam aynı sorun bende de oluyor ara sıra... 2003 fiesta 154... Km benzin lpgli araç bendekide. kavşaklara yaklaşırken bende frene basmadan önce mutlaka debriyaj basıyordum alışkanlık olmuş ve araba bir anda stop ediyor sonra herşey semsert fren tutmuyor takı debraji bırakıp araba tekrardan çalışana kadar. Daha önce bende kulbulutor contasini değiştirdim buji ve buji kablolarini ayrıca triger kayışını yağını falan ama bunlarla alakası yok diye düşünüyorum. Şimdi şu şekilde kullanıyorum henüz gösterme fırsatı da bulamadım daha bir sürüde sorunum var sıra gelmedi bir türlü:) kavşağa yaklaşırken normal frene basıyorum debriyaj la isim çok kısa süre oluyor vitesimi düşüp devam ediyorum... Belki normalide budur çok usta şoför de değilim. Geçen hava filtresini soktum bujilerimi kontrol ettim gene yağ birikmişti usta sözde contayi değiştirip yapmışti, yağı iyice temizledim. Hala her zaman yapmasada ara sıra yapıyor.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Emre Biçer yazdı:

Hocam aynı sorun bende de oluyor ara sıra... 2003 fiesta 154... Km benzin lpgli araç bendekide. kavşaklara yaklaşırken bende frene basmadan önce mutlaka debriyaj basıyordum alışkanlık olmuş ve araba bir anda stop ediyor sonra herşey semsert fren tutmuyor takı debraji bırakıp araba tekrardan çalışana kadar. Daha önce bende kulbulutor contasini değiştirdim buji ve buji kablolarini ayrıca triger kayışını yağını falan ama bunlarla alakası yok diye düşünüyorum. Şimdi şu şekilde kullanıyorum henüz gösterme fırsatı da bulamadım daha bir sürüde sorunum var sıra gelmedi bir türlü:) kavşağa yaklaşırken normal frene basıyorum debriyaj la isim çok kısa süre oluyor vitesimi düşüp devam ediyorum... Belki normalide budur çok usta şoför de değilim. Geçen hava filtresini soktum bujilerimi kontrol ettim gene yağ birikmişti usta sözde contayi değiştirip yapmışti, yağı iyice temizledim. Hala her zaman yapmasada ara sıra yapıyor.

Sadece lpg demi yapıyor hem benzinde hem lpgde yapıyosa rölanti valfine ve ateşleme ye bakın sadece lpgde yapıyosalpg ayarlarına bakın

Yorum bağlantısı
Emre Biçer
Ersen şahin yazdı:

Sadece lpg demi yapıyor hem benzinde hem lpgde yapıyosa rölanti valfine ve ateşleme ye bakın sadece lpgde yapıyosalpg ayarlarına bakın

Hocam benzinde hiç denk gelmedim LPG de yapıyor sanıyorum. Bir fırsat bulayım ona da baktiracagim öneriniz için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Emre Biçer yazdı:

Hocam benzinde hiç denk gelmedim LPG de yapıyor sanıyorum. Bir fırsat bulayım ona da baktiracagim öneriniz için çok teşekkür ederim.

Hocam benim sadece lpgde yapıyor. Benzinde aman aman uzun kmler yapmadım ama toplasan benzinde şehiriçi yaklaşık 45 km kullanmışımdır benzinde hiç sorun yaşamadım. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Hocam aracı benzinde kullanın bakın rölanti de herhangi bir dalgalanma oluyormu eğer benzinde stop etmiyor ama dalgalanma yapıyorsa rölanti  motoruna bakın boğaz kelebeği temizliği yapın eğerki benzinde hiçbir problem yoksa direk lpgye yoğunlaşın ilk başta bir lpgciye gidip ayar yaptırın

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Recep Selim Kaya yazdı:

Kilometre sensörüne odaklanmanızı tavsiye ederim.

Bahsettiğiniz sorunlardan sonra sırası ile yaşadığım belirtiler, kilometre sayacının - - - - olarak görülmesi ve hız ibresinin sıfıra düşmesi olmuştu.

Çıkması bulunacak bir parça değil. Deneme yanılma yapılacak bir parça da değil. Yukarıdaki belirtilere sıra gelirse değerlendirirsiniz.

Hocam bu km sensörü ayrı devir göstergesiyle alakalı sensör ayrı mı? Yoksa ikisinide aynı sensör mü idare ediyor. Çünkü bazen 0.75 rolantıden gaz verince 1.5 2 den başlıyor gibi oluyo arada devir. Onuda düzeltir mi yoksa onada ayrı bir şey mi gerek acaba.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Sırası ile denemekte fayda var. Kilometre (hız) sensörü mecbur değişecek zaten.

Bendeki arızayı tarif edeyim. Yanlış hatırlamıyorsam ilk çalıştırmada sorun yoktu. Trafik ışıklarına yaklaşırken ya da durduğumda bazen de şehir içi düşük hızlardaki dönüşlerde ara sıra araç stop edecek kadar devir düşmesi oluyordu. Gaza dokunmazsam stop ediyordu. Çok fazla tekrarlamadan değişimi yapmıştım.

İlk çalıştırmada devir ile alakalı bir sorun yaşıyorsanız bunun bir çok sebebi olabilir. Bobin, buji kablosu ve buji gibi ateşleme elemanlarında, yakıt hattında, rölanti sensöründe, belki de yan etkisi devir dalgalanması olan başka bir parçada sorun olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...