İçeriğe Yönlendir

Bu Tabloda Ev Alınır mı?

ibrahim Tiryaki

Doğru ve Mantıklı Olan?  

36 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ibrahim Tiryaki
(düzenlendi)

Merhaba,

95/100 bin TL değerinde arabam var. Ama 13 bin TL'si borç, ödemesi Kasım ayında başlayacak, Aylık ödemesi 585 TL.

- Ben memur, eşim özel sektörde çalışıyor. Hane geliri toplamı: 7000 TL. 

- Peşinatım hiç yok, sadece arabam var. 

- Bedelli askerlik durumum var. 

Yeni çıkan kredide ilk 1 sene ödeme yok. Dolayısı ile 1 sene içerisinde bedelli parasını biriktirmeyi düşünüyorum olursa.

Arabayı satıp yarısını peşinat yapıp yarısı ilede işimizi görecek bir araç almayı düşünüyoruz. Araba fiyatı daha aşağı da olabilir, duruma göre değişecek yani. Ne diyorsunuz? 

Düşündüğüm ev fiyatı 230/300 arası max. Minimum peşinat yüzdesi %10muş. Vade 180 ay olacak.

Dipnot: Arabayı min 95'e satarsam 13 bin TL'si borç olduğu için geriye 82 bin TL net rakam kalıyor.

Dipnot2: Çocuğumuz yok, Allah nasip eder bir kaç sene sonra olursa, hem çocuk, hem tek maaş kredi ödenmesinde sorun yaşanabilir mi? Şuan kendi maaşım 4105 civarında bir rakam, alacağım ev rakamına göre ortalama kredi tutarım 1900-2300 TL arasında olur gibi gözüküyor.

Dipnot3: Kendi memleketimizde yaşamadığım için çocuk olursa bakacak kimse yok, dolayısı ile eşimin çalışmama ihtimali yüksek gibi.

Sizce bu tabloda ne yapılır? 

tarihinde ibrahim Tiryaki tarafından düzenlendi
ilave
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bir sene ödemesi yok, bir an önce al . Bedelli işini de hallet kredi ödemen yokken, sonra kredin var gibi paranı kenarda tut. Yıllar karşısında krediye ödediğin para enflasyon karşısında azalacak. Duruma göre Görükle tarafından ev bakabilirsin alışkınsın o taraflara , 50.000 peşinat ve 150.000 kredi ile olur o iş, karart gözünü :) 

Ben krediyi ilk çektiğimde asgari ücretten 400 tl fazlaydı geçen sene eşit oldu bu sene 400 tl altında kaldı. Taşınma işinde de ben yardımcı olacağım sana ;) 

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Eflasyonun düşük seyredeceğini varsayrsak yine de kredi sabit maaşınız yükselir durumda olacak. Şartlar ev almak için çok müsait. Ev fiyatları daha da artmadan ( sadece rantcılardan değil maliyetler de ciddi arttı) niyetiniz varsa hayırlı işde acele etmek lazım. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Emrullah Aydoğdu yazdı:

Eflasyonun düşük seyredeceğini varsayrsak yine de kredi sabit maaşınız yükselir durumda olacak. Şartlar ev almak için çok müsait. Ev fiyatları daha da artmadan ( sadece rantcılardan değil maliyetler de ciddi arttı) niyetiniz varsa hayırlı işde acele etmek lazım. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Hocam size katılmakla beraber dipnot kısmındaki hususları da gözeterek bir yorum rica edeceğim.

Recep Selim Kaya yazdı:

Çanakkale 'ye gelecektiniz sanırım.

Son durum nedir?

Hocam şuanlık belirsiz, askıya aldık gibi açıkçası.

Fatih Evcin yazdı:

Bir sene ödemesi yok, bir an önce al . Bedelli işini de hallet kredi ödemen yokken, sonra kredin var gibi paranı kenarda tut. Yıllar karşısında krediye ödediğin para enflasyon karşısında azalacak. Duruma göre Görükle tarafından ev bakabilirsin alışkınsın o taraflara , 50.000 peşinat ve 150.000 kredi ile olur o iş, karart gözünü :) 

Ben krediyi ilk çektiğimde asgari ücretten 400 tl fazlaydı geçen sene eşit oldu bu sene 400 tl altında kaldı. Taşınma işinde de ben yardımcı olacağım sana ;) 

Abi ilk 1 sene bedelli parasını biriktirirsem güzel olur, diğer türlü zor.

Hatun çalışmadığında tek maaş + çocuk + ev kredisi döngü sağlıklı devam eder mi emin değilim. Kirayı her türlü ödeceyiz. Şuan 1000 TL kira, ama normalde karşı komşum aynı katta 1200 liraya oturuyor, ideal kira 1200 desek, kredi ödemem 1000 TL fazlası olsa... 

Kafamda deli sorular.. 

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Dipnotlara göre, Alacağınız evin ekpertiz değeri aldığınız fiyattan düşük olabilir. bunun da %90 ını kredi çekebilirsiniz. Mevcut aracınız tapu gibi ilave masrafları da karşılayacak gibi. Forumdaki km si yüksek olsa da Getz, kalan para ile alınabilir gibi.

Birkaç sene sonra hayırlısı ile çocuk olduğunda sizin ücret 5000 lere çıkar. krediniz ise sabit kalır. Doğum yardımı ücretli ücretsiz izinler derken bereketi ile gelir inşallah.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Emrullah Aydoğdu yazdı:

Dipnotlara göre, Alacağınız evin ekpertiz değeri aldığınız fiyattan düşük olabilir. bunun da %90 ını kredi çekebilirsiniz. Mevcut aracınız tapu gibi ilave masrafları da karşılayacak gibi. Forumdaki km si yüksek olsa da Getz, kalan para ile alınabilir gibi.

Birkaç sene sonra hayırlısı ile çocuk olduğunda sizin ücret 5000 lere çıkar. krediniz ise sabit kalır. Doğum yardımı ücretli ücretsiz izinler derken bereketi ile gelir inşallah.

%10 peşinat nerde devreye giriyor? ev 270 bin tl diyelim, %10 27 bin tl eder. Banka bu rakamı da mı dahil ediyor, ev sahibine havale ederken anlamadım bu kısımları

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

2-3 sene sonra ev fiyatları yerinde durmayacak.Alabiliyorken almak lazım.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Fatih Sarıkaya yazdı:

2-3 sene sonra ev fiyatları yerinde durmayacak.Alabiliyorken almak lazım.

Hocam almasına alınırda, dipnottaki detayları düşünüyorum hep

Almaya alırsın ama ya sonrası? 

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Dipnot 2 ve 3 birazda sizin yaşantınıza bağlı.

Şuan ki maaşınızla krediyi ödeyebilirim diyorsanız evi alın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Zeki Yelboğa yazdı:

Dipnot 2 ve 3 birazda sizin yaşantınıza bağlı.

Şuan ki maaşınızla krediyi ödeyebilirim diyorsanız evi alın.

şuanki maaşla öderim de daha sonra ödeyebilir miyim onu düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
ibrahim Tiryaki yazdı:

şuanki maaşla öderim de daha sonra ödeyebilir miyim onu düşünüyorum

Bu sayısaldan falan para çıkmayınca çoğu zaman böyle devam ediyor bizler için. Bence çocuğu 2 yada 3 yıl düşünmezseniz maaşlara gelen zamlarla krediyi ödemek kolaylaşabilir.

12 ay ödemesiz aldığınızda bedellide aradan çıkar sanırım.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
(düzenlendi)
Onur Çelebi yazdı:

Bu sayısaldan falan para çıkmayınca çoğu zaman böyle devam ediyor bizler için. Bence çocuğu 2 yada 3 yıl düşünmezseniz maaşlara gelen zamlarla krediyi ödemek kolaylaşabilir.

12 ay ödemesiz aldığınızda bedellide aradan çıkar sanırım.

Çocuk kısmet işi ama 2 sene daha düşünmüyoruz diyebilirim. Ama Allah nasip eder olur bilemem. Dediğim gibi kısmetten öte yol yok.

Plan şu gibi: Araç satışından elde kalan net tutar: 82 bin tl.

Peşinat: 30 bin TL.

Araç: 40 bin TL

Ev masrafı: 12 bin TL

---toplam: 82 bin TL bu kalemlere ayrılmış oldu --

12 ay ödemesiz dönem: Bedelli için para biriktirme dönemi

kabaca böyle düşündüm.

tarihinde ibrahim Tiryaki tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aykut Selçuk

Evi al kiradan kurtulursun şu anki kredi koşulları çok uygun

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
ibrahim Tiryaki yazdı:

%10 peşinat nerde devreye giriyor? ev 270 bin tl diyelim, %10 27 bin tl eder. Banka bu rakamı da mı dahil ediyor, ev sahibine havale ederken anlamadım bu kısımları

%10 peşinat tamamen sanal bir durum. 270 e alacağınız eve ekpertiz yaklaşık 240 gibi fiyat biçer. Bunun %90 ını kredi çekebilirsiniz. Yani 216 bin. Üstünü cepten karşılamak gerekir. banka 216 yı verir ev sahibine kalanı siz ödersiniz. Duruma göre aldığınız fiyata yakın veya üstü de değer biçebiliyor ama bu çok nadir ve sizin elinizde olmayan bir durum. Evi belirleyince bankaya alacağınız fiyatı biraz yüksek söylerseniz belki biraz etkisi olabilir. 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Emrullah Aydoğdu yazdı:

%10 peşinat tamamen sanal bir durum. 270 e alacağınız eve ekpertiz yaklaşık 240 gibi fiyat biçer. Bunun %90 ını kredi çekebilirsiniz. Yani 216 bin. Üstünü cepten karşılamak gerekir. banka 216 yı verir ev sahibine kalanı siz ödersiniz. Duruma göre aldığınız fiyata yakın veya üstü de değer biçebiliyor ama bu çok nadir ve sizin elinizde olmayan bir durum. Evi belirleyince bankaya alacağınız fiyatı biraz yüksek söylerseniz belki biraz etkisi olabilir. 

Ev sahibinin veya bizim bankaya bildirdiğimiz ev fiyatının banka için bir geçerliliği yok o zaman? Ekspertiz bu evin bedeli bu fiyattır derse olay bitiyor mu? 

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
ibrahim Tiryaki yazdı:

Ev sahibinin veya bizim bankaya bildirdiğimiz ev fiyatının banka için bir geçerliliği yok o zaman? Ekspertiz bu evin bedeli bu fiyattır derse olay bitiyor mu? 

Evet genel olarak bu şekilde ama bazı emlakçıların tanıdığı eksperler olabiliyor. Biraz daha yüksek fiyat ya da tam fiyat çıkmasını sağlayabiliyorlar. Tabi tanıdıkları bir eksperin gelmeme ihtimali ve tanısa dahi emlakçının "nazının geçmeme ihtimali" herzaman var. 2.5 sene önce evimi alırken eksper geldiğinde bende eve gittim ekspere herşeyimiz hazır 250 bin değerinde çıkarsa ev gerekli olan kredi alabileceğiz diye söyledim. Ama ne kadar etkili oldu ya da zaten o fiyatı biçecek miydi bilmiyorum. 😀

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
ibrahim Tiryaki yazdı:

Evet ; Evin fiyatını sen değil eksper belirliyor. Evin konumu, balkonları , fayansları , kapıları , camları , çerçeveleri , toplu taşımaya uzaklık, market - pazar mesafeleri , dış kapılar , odaların büyüklükleri ve hatta duvardaki boya bile fiyatı etkiliyor. 2018 de 310.000 tl idi bizim ev, eksper 280.000 TL fiyat biçmişti.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Satıcı firma ile bankanın ilişkisi bile etki eder. Ben evimi alırken normalde % 70'e kredi çıkarken, firmaya söyledim % 85'e çıkarmışlardı. 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Fatih Evcin yazdı:

Evet ; Evin fiyatını sen değil eksper belirliyor. Evin konumu, balkonları , fayansları , kapıları , camları , çerçeveleri , toplu taşımaya uzaklık, market - pazar mesafeleri , dış kapılar , odaların büyüklükleri ve hatta duvardaki boya bile fiyatı etkiliyor. 2018 de 310.000 tl idi bizim ev, eksper 280.000 TL fiyat biçmişti.

keşke devlet kanun getirse ekspertiz bedelinin üstüne ev satılamaz diye :D 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Kirada durmak dipsiz kuyu gibi. Biraz zorlanmadan malesef mal sahibi olunmuyor. Evi aldiğimda asgari ücretin üzerinde ödemesi vardı 3.5 senede asgari ücretin altına düştü. Kalan 6.5 yillik ortalama da kiranın üzerine en fazla 900-1000 TL ödemek demek. Ev sahibi olmak için 1000 TL ödeme fedakarlığı her zaman kazandırır. Çocuk olursa da çizdiğiniz tabloda ekstra durumlar çıkmadığı durumlarda maaşlarında artmasıyla sorun çekeceğinizi düşünmem. Şimdiden hayırlısı olsun başlamak bitirmenin yarısıdır

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Onur Doğan yazdı:

Kirada durmak dipsiz kuyu gibi. Biraz zorlanmadan malesef mal sahibi olunmuyor. Evi aldiğimda asgari ücretin üzerinde ödemesi vardı 3.5 senede asgari ücretin altına düştü. Kalan 6.5 yillik ortalama da kiranın üzerine en fazla 900-1000 TL ödemek demek. Ev sahibi olmak için 1000 TL ödeme fedakarlığı her zaman kazandırır. Çocuk olursa da çizdiğiniz tabloda ekstra durumlar çıkmadığı durumlarda maaşlarında artmasıyla sorun çekeceğinizi düşünmem. Şimdiden hayırlısı olsun başlamak bitirmenin yarısıdır

Peki 3/4 sene sonra eşim çalışmadığında geçim nasıl olur 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...