İçeriğe Yönlendir

Bu Tabloda Ev Alınır mı?

ibrahim Tiryaki

Doğru ve Mantıklı Olan?  

36 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Selçuk Bakış

3 yada 4 sene sonrası sizin maaşınız ciddi oranda artacaktır, o süre sonunda da ödediğiniz ücret komik duruma gelecek. 5 yıl önce 1.5 asgari ücret karşılığına geliyordu ev kredim, şimdi asgari ücretin neredeyse yarısına yaklaştı. Şu an ki oranlar ile kiraya ödediğiniz her ücret bir kayıp demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Peki 3/4 sene sonra eşim çalışmadığında geçim nasıl olur 
3-4 sene sonra sizin maaşınız son iki yılda ki gibi artmaya devam ederse 5500 -6000 civarına çıkar eşiniz ayrıldığında 300-400 arası güncel eş yardımı eklenir.
Demem o ki bence alın 3-4 yıl sonra Kredi taksiti ödeyeceğiniz kiraya çok yakın olacaktır.
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
ibrahim Tiryaki yazdı:

Merhaba,

95/100 bin TL değerinde arabam var. Ama 13 bin TL'si borç, ödemesi Kasım ayında başlayacak, Aylık ödemesi 585 TL.

- Ben memur, eşim özel sektörde çalışıyor. Hane geliri toplamı: 7000 TL. 

- Peşinatım hiç yok, sadece arabam var. 

- Bedelli askerlik durumum var. 

Yeni çıkan kredide ilk 1 sene ödeme yok. Dolayısı ile 1 sene içerisinde bedelli parasını biriktirmeyi düşünüyorum olursa.

Arabayı satıp yarısını peşinat yapıp yarısı ilede işimizi görecek bir araç almayı düşünüyoruz. Araba fiyatı daha aşağı da olabilir, duruma göre değişecek yani. Ne diyorsunuz? 

Düşündüğüm ev fiyatı 230/300 arası max. Minimum peşinat yüzdesi %10muş. Vade 180 ay olacak.

Dipnot: Arabayı min 95'e satarsam 13 bin TL'si borç olduğu için geriye 82 bin TL net rakam kalıyor.

Dipnot2: Çocuğumuz yok, Allah nasip eder bir kaç sene sonra olursa, hem çocuk, hem tek maaş kredi ödenmesinde sorun yaşanabilir mi? Şuan kendi maaşım 4105 civarında bir rakam, alacağım ev rakamına göre ortalama kredi tutarım 1900-2300 TL arasında olur gibi gözüküyor.

Dipnot3: Kendi memleketimizde yaşamadığım için çocuk olursa bakacak kimse yok, dolayısı ile eşimin çalışmama ihtimali yüksek gibi.

Sizce bu tabloda ne yapılır? 

7000 lira gelir olup da hiç peşinatın olmamasına takıldım ben ?

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Oturmak için ev alınıyorsa hiç düşünmeden alınır.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Selçuk Keleş yazdı:

7000 lira gelir olup da hiç peşinatın olmamasına takıldım ben ?

Hocam 2018 eylülde evlendim, eşimle beraber o gelir ediyor . Ayrıca iki seneden beri düğün borcunu ödüyorum son 2 taksitim kaldı. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
ibrahim Tiryaki
Ali Gök yazdı:

bundan daha iyi tablo yok imkan gelmiş yapıştır

Hocam şartlar şuan şu; 

320'ye ev buldum, kredi 250 çekicem. 

aylık ödemesi 2550 tl oluyor.

4 sene sonra allah nasip eder çocuğum olursa eşim çalışamaz, çocuğa bakacak kimsemiz yok; benim maaşım 5200 dolaylarında oluyor 4 sene sonra.

4 sene sonra 2550 ödeyip, 2600-2700 gibi parayla geçinmek zor gibi..

o zamanki paranın değeri daha da az olacak. 2700 tl asgari ücretin baya baya aşağısında olur o zamana..

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

4 sene sonraki maaşı hesaplamak zor biraz, o kadar ileriyi görmek zor, belki memuriyet bile kalkabilir ileride, bilemeyiz.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Evren Erakçora yazdı:

4 sene sonraki maaşı hesaplamak zor biraz, o kadar ileriyi görmek zor, belki memuriyet bile kalkabilir ileride, bilemeyiz.

kamuda çalıştığım için verilen zam üş aşağı beş yukarı belli. enflasyon neyse o rakama göre zam alıyoruz işte.

%3 diye komik zam mı olur, özelde çalışanlar %15'den aşağı zam almıyor..

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Ev almaya karar verirken oturduğunuz evin aylık kirası çok büyük etkendir. Şu an kredi faizleri düştü ama ev fiyatları da yükseldi.

Yıllık %20 civarı enflasyon olacağını varsayarsak , 3-4 yıl sonra kredi taksitleri daha kolay ödenecektir.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

İlk günlerdeki rüzgar biraz dindi gibi kirada oturmak yerine ev alınabilir şartlar oldukça makul ama iyi hesap etmek lazım elbette 180 ay dile kolay ama 15 yıl demek. Türkiye'de plan yapmak için en uzun vade 3 ay hatta o bile uzun bana göre ekonomik olarak ne olacağı belli olmaz gerçek enflasyon ile açıklanan arasında ciddi fark var 2017 eylül paket süt 2 liraydı bugün 6 lira...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...