İçeriğe Yönlendir

Notebook Ekranı Bozuldu

Oktay Göktaş

Recommended Posts

Oktay Göktaş

81f1d5fca2ab394701479ebcb98b838e.jpg

Yakın zamanda Samsung marka notebookumun ekranı bu hale geldi. Darbe falan da almadı aslında ama olacağı varmış demek ki.

Bu paneli en uygun ve orjinal olarak nereden temin edebilirim? Önerileriniz nedir? Paneli bulduktan sonra kendim monte edebilirim, basit, sokete bağlantı yapmakta sorun olmaz.

Asıl uzman sorusu şu: normalde bu panel 1440x900 led panel. Bunun yerine 1920x1080 panel takılır mı? Soket ve ekran kartı ile ilgili uyum sorunu olur mu. Asıl önemlisi çok pahalıya gelir mi?

Notebook Samsung NP550p5c

Panelin model numarası ve soket de aşağıdaki gibi

de19a9bb37f9ec69791e3df55c84cc18.jpg

307376956c1790a925672d53634eb9f4.jpg

İlgili ve bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum..

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Yüksek çözünürlüklü ekran takmanız 2 durumu beraberinde getirir,

1) Ekran kartınız daha fazla piksel besleyeceği için performans düşüşü yaşarsınız (oyun vs oynanıyorsa özellikle)

2) Panel olarak aynı tüketim değerine sahip bir panel olması gerekir, o flex üzerinden besliyor anakart çünkü.

Samsunglarda(birebir aynı cihazdan çok söküp taktım) model koduyla özelliklerde ciddi değişimler var. Eğer full hd panelli bir model çıkarmış ise onun panelini alırsanız uyar. Ya da aliexpress üzerinden panelin koduyla aratıp önce tüketim değerini, pin sayısını vs öğrenceksiniz. Sonrasında aynı pin sayısına ve aynı güç tüketimine sahip ya da en azından yakın bir tip seçeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Yüksek çözünürlüklü ekran takmanız 2 durumu beraberinde getirir,

1) Ekran kartınız daha fazla piksel besleyeceği için performans düşüşü yaşarsınız (oyun vs oynanıyorsa özellikle)
2) Panel olarak aynı tüketim değerine sahip bir panel olması gerekir, o flex üzerinden besliyor anakart çünkü.

Samsunglarda(birebir aynı cihazdan çok söküp taktım) model koduyla özelliklerde ciddi değişimler var. Eğer full hd panelli bir model çıkarmış ise onun panelini alırsanız uyar. Ya da aliexpress üzerinden panelin koduyla aratıp önce tüketim değerini, pin sayısını vs öğrenceksiniz. Sonrasında aynı pin sayısına ve aynı güç tüketimine sahip ya da en azından yakın bir tip seçeceksiniz.

O zaman biraz çetrefilli bir iş o. Ben de değişecek madem, full hd olsun bari ekran demiştim[emoji3525] pek oyuna vaktim olmuyor, çok nadiren. Ssd taktım, ram yeterli şimdilik. Performansı kötü değil normalde. Sorun çıkarmaya aday bir durum madem, o iş kalabilir.
Peki aynı orjinal paneli nereden temin etmemi önerirsiniz? Sivasta bulmam sorun olabilir ya da daha pahalıya malolabilir..

Aliexpressten ram almıştım. Ortadan yamulmuş şekilde geldi. Paneli ordan getirtmek pek akıllıca gelmiyor o yüzden. Bozuk gelirse beklediğimle kalırım. Normalde çok alışverişim oldu oradan ama panele cesaret edemiyorum. Yoksa orada daha uygun.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam pin sayısı ve led olup olmadığına göre diyat değişiyor. Ben de uzun süre aramıştım. Letgo da ve sahibinden de bulursanız ne ala. Zira dolar fiyatlarından ötürü ekranlar uçuyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Oktay Göktaş yazdı:

O zaman biraz çetrefilli bir iş o. Ben de değişecek madem, full hd olsun bari ekran demiştimemoji3525.png pek oyuna vaktim olmuyor, çok nadiren. Ssd taktım, ram yeterli şimdilik. Performansı kötü değil normalde. Sorun çıkarmaya aday bir durum madem, o iş kalabilir.
Peki aynı orjinal paneli nereden temin etmemi önerirsiniz? Sivasta bulmam sorun olabilir ya da daha pahalıya malolabilir..

Şöyle diyeyim, aynı cihazın ekran data kablosunu yenisi ile değiştirmek istedim, Aliexpress dahil toplasanız 5-6 tane denk geldim diyebilirim, onlarında fiyatı ekranın yarı parasına yakındı. En son bir yerden çıkma aldım. Sizin ekran sıkıntısı olduğu için ciddi fiyatlar çıkacaktır, tahmini olarak 600-700 liralara hazırlıklı olun. Yurtdışı fiyatı 70-80 dolar, daha bunun gümrüğü var :)

Ya da iade edilebilecek bir yerden, ekranın pin sayısını ve soketin yeri(sağ sol orta vs) belirtilmiş şekilde başka cihazların ekranlarına bakın. Ekran çözünürlüğü ve panel tipi aynı olsun güçleri yakın olacaktır. Ortalama 300-350 liraya bu tarz ekranları bulursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Oktay Göktaş

Hepinize teşekkür ediyorum. Bu firmayla bi iletişime geçeyim. 1440x900 olanına ne fiyat isteyecekler.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Oktay Göktaş

Konuyu hortlatayım. Ekranı türkiyede bulamadım. Samsung notebook üretimini bitirince yedek parça sorun oldu. Yazın Ankarada aramadığım ekrancı kalmadı. Samsungun İstanbuldaki servis merkezini aradım, onlarda da yokmuş ve şans eseri bi yerde denk gelirsem bulabileceğimi söylediler. Velhasılı kelam, tek çare Çinden almak oldu. Aliexpress ten orjinal ekranı buldum. Yaklaşık 1000 tl ye geldi. Sapasağlam paketlenmiş, aynı ekran geldi. Ben de montajını yaptım. Montaj dediğim de diğerini çıkarıp, bunu soketine takmak. Çok zor değil. Ekran çerçevesini çıkarınca kolayca takılıyor. Gayet memnunum.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bende samsung fotoğraf makinesi var , o pazardan da çekildi.  Yedek parça , lens yok.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Bende samsung fotoğraf makinesi var , o pazardan da çekildi.  Yedek parça , lens yok.  

Aslında köklü marka diye alıyoruz ama şu anda durum bu maalesef. Kullan at noktasına getiriyorlar böyle olunca. Beni bu tür durumlar şu noktaya götürüyor: asıl işi onu üretmek olan markalardan şaşmamak lazım.
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Oktay Göktaş yazdı:

Aslında köklü marka diye alıyoruz ama şu anda durum bu maalesef. Kullan at noktasına getiriyorlar böyle olunca. Beni bu tür durumlar şu noktaya götürüyor: asıl işi onu üretmek olan markalardan şaşmamak lazım.

Fuji, canon, nikon varken bunu aldık hata ettim tabii.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...