İçeriğe Yönlendir

Araç Alma

Mehmet Delen

Recommended Posts

Mehmet Delen

Arkadaşlar bir yılda üzerime kaç araç ala bilirim bir sınırlama varmı acaba, varsada ne kadar vergi öderim prosedürü nedir nasıldır acaba 

Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Benim bildigim istedigin kadar alabilirsin. Ama ayni yil icinde en fazla 3 tane satabilirsin .

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Satıştan kâr elde edilirse ve bu kârın vergisi ödenirse yine de sınırlama oluyor mu acaba?

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Recep Selim Kaya yazdı:

Satıştan kâr elde edilirse ve bu kârın vergisi ödenirse yine de sınırlama oluyor mu acaba?

Hocam vergi veriliyorsa zaten oto alım-satım şirketi kurmuş oluyorsunuz. O zaman sınır yok. Örnek vermek gerekirse bizim birader oto alım satım ile alakası olmayan bir şirketteydi ancak arada araba alıp satıyordu. Bu sınırlama çıkınca şirketin ismine oto alım-satım da ekledi ve sınırsız şekilde şu anda alıp satıyor.. Tabii vergisini de veriyor..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dilediğiniz kadar araç alabilirsiniz her gün 1 adet isterseniz, cüzdana kalmış bir durum

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mert Yeldan yazdı:

3 derler ama 5 dir.

Şunun kanunu mevzuatı nerde var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mert Yeldan yazdı:

Satış için yazmıştım. Da bulurum birazdan

Okuyup idrak edeyim kıstaslar ne tam olarak

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Okuyup idrak edeyim kıstaslar ne tam olarak

Gelir vergisi Kanunun 37. Maddesi

Aslında net tarif yok. Normal şartlarda bir kişi bir yıl içerisinde bu kadar çok araç satamaz bu bir ticari satıştır içtihati ile değerlendiriyorlar. Genelde 3 diye bilinir ama 5 dir sınır. 4. Aracını satan bir şahsa çıkan vergi nedeniyle açılan dava sonucu sayıyı 5 e çıkardılar.

Dayanak dediğim gibi gelir vergisi kanununun 37. Maddesi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

İş inada binerse memurların memurluğu tehlikeye girebilir. 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Şunun kanunu mevzuatı nerde var :)

Kanun yok.. Bazı şeylerin kanunu olmaz tavsiyesi olur.. 

Görüş birliği olur. 

Yani maliye bakanlığı demiş ki, bir yılda 3 defadan fazla alıp satanların durumunu bi inceleyin bakalım. Ticaret yapıyorlarsa vergisini versinler.. 

Yani bu aşamada gelir vergisi kanununun ticari kazanç tespiti ile ilgili maddeleri geçerli. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

İş inada binerse memurların memurluğu tehlikeye girebilir. 

Genel kültür olması açısından şeeettim :D 

Yoksa aldığımı satamıyorum biliyorsun :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

Konu başlığından harika bir üniversite sınav sorusu olur.

Soru, araç alma ile ilgili, satma ile ilgili değil. Cağlar abiyi ve Ali Gürbüzü tebrik ediyorum 👏

satmaktan anlamadığım içindir aslında :mangal:

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yani maliye bakanlığı demiş ki, bir yılda 3 defadan fazla alıp satanların durumunu bi inceleyin bakalım. Ticaret yapıyorlarsa vergisini versinler.. 

vergiye girdğinde, ticarete, oradan memurun ticaret yapamaması na gider. mazallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

son 6 ayda araçlar üzerine en az %50 koydu

şimdi ben aralıkta opeli alırkenki fiyatıyla şimdiki fiyatı arasında 15 bin fark var ortalama

ben arabayı satsam vergimi vermem gerekir ?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Yakinda kendi evinizi de kendiniz satamayacaksiniz ev icinde emlakcilar olmak zorunda yasa cikti bende gidip kendi insaatlarimdaki daireleri satmam icin once egitime sonra sinava girip emlak sertifikasi alicam. Toplam 1100tl odeyip.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl yazdı:

Yakinda kendi evinizi de kendiniz satamayacaksiniz ev icinde emlakcilar olmak zorunda yasa cikti bende gidip kendi insaatlarimdaki daireleri satmam icin once egitime sonra sinava girip emlak sertifikasi alicam. Toplam 1100tl odeyip.

sadece 1100 tl ise kendi evimi canım istediğinde satmak için kendim de alabilirmiyim :D 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

sadece 1100 tl ise kendi evimi canım istediğinde satmak için kendim de alabilirmiyim :D 

5 sene sende emlak satış şirketi ne zaman istersen istediğine sat istersen tapu dairesine tek git kendime satıcam de :D 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...