İçeriğe Yönlendir

Fusion Radyatör Hortumu Patladı

Osman Yavuz

Recommended Posts

Yusuf Berke

Ford tüm servislerine sanırım 2008'de yazı gönderip bu motorlar için ekonomi ve şartlar gereği 10W-30 yerine 5W-30 yağ kullanılmasını bildirmişti, 2008 kitapçığında da WSS-M2C913D spesifikasyonunu eklediler. 10W-30 kullanmayın, bu spesifikasyonu karşılayan yağlardan kullanabilirsiniz. Ben Castrol Magnatec A5 5W-30 alıyorum Fusion'a. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Uygun yağ değil, 5-30 kullanmanız gerekir, ayrıca motorda su olmayınca hararet göstergesi uyarı veremez.
Uçak kazası Raporu programında , deniz üstünde helikopterin dişli yağı seviye lambası yanıyor, pilotlar yağ seviyesinin sensörü bozuk olabilir diye düşünüyor, çünkü yağ sıcaklık göstergesi normal görünüyor. Halbuki yağ kalmadığı için sıcaklığı düzgün ölçemiyor sensör, pilotlar bunu hesap edemiyor. Yağ kalmadığı için pervane dişlisi duruyor, denize düşüyorlar.
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Evren Erakçora yazdı:
Selçuk Bakış yazdı:
Uygun yağ değil, 5-30 kullanmanız gerekir, ayrıca motorda su olmayınca hararet göstergesi uyarı veremez.

Uçak kazası Raporu programında , deniz üstünde helikopterin dişli yağı seviye lambası yanıyor, pilotlar yağ seviyesinin sensörü bozuk olabilir diye düşünüyor, çünkü yağ sıcaklık göstergesi normal görünüyor. Halbuki yağ kalmadığı için sıcaklığı düzgün ölçemiyor sensör, pilotlar bunu hesap edemiyor. Yağ kalmadığı için pervane dişlisi duruyor, denize düşüyorlar.

Güzel kıssa, benzer bir konu ile alakalı film bırakayım şuraya bende 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:
Selçuk Bakış yazdı:

kontrol rehberinde de acil iniş gerektirecek bir yazı da yoktu bu tip bir arıza halinde , fenaydı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Osman Yavuz

Tekrar merhaba değerli arkadaşlar son durumu paylaşmak istiyorum.

Bugün aracı ustaya götürdüm, öncelikle motorun suyu ve hortumlarını kontrol etti @Mustafa Tüfekçi hocamın söylediği gibi, patlayan hortumun uç kısmı ile radyatörü kilitleyen şey ince bir telden klipsmiş normal su hortumu kelepçesi takmak yerine orjinal şekli bozulmasın diye onu taktı. Bu arada köyden merkezdeki eve ordan da sanayiye kadar geçen süreçte suda fark edilecek düzeyde eksilme olmadı. Daha sonra patlama hava girişine yakın yerde gerçekleştiğinden filtreye ardından turboya sıvı akışı olma ihtimaline karşı söktürdüm düşündüğüm gibide çıktı bir miktar sıvı hava filtresine kadar ulaşmış. Hava filtresi kabını ve borusunu temizletip yeni filtre taktırdım. Buranın devamında sanırım olayı fark edene kadar geçen süreçte conta arızası meydana gelip gelmediğine ilişkin birkaç basit kontrol yapıldı.

Son olarak genleşme kabının kapağında motocraft yazıyor ve iyi düşünmek istiyorum sonuçta araç arızasını seven kimseyi görmedim. En yakın zamanda da yağı 5-30la değiştirmeyi düşünüyorum.

Evren Erakçora yazdı:
Selçuk Bakış yazdı:

Bu güzel betimleme için teşekkür ederim, normalde aracın yağını suyunu her daim kontrol ederim ancak arızanın yolda hangi ara meydana geldiğini fark etmedim. Bazen sadece şanslı olduğumu düşünüyorum umarım öyleyimdir.

Yorum bağlantısı
Osman Yavuz
Selçuk Bakış yazdı:

Güzel kıssa, benzer bir konu ile alakalı film bırakayım şuraya bende 😊

Aslında hepimiz birer sullyiz, arabanın tekerleri hareket ettiği an kendimizi ve arabanın içindekileri dışarıdaki etkenlere karşı korumak için ani kararlar alabilmeliyiz. Çözümümüz en iyisi olmayabilir ama işe yaraması önemli değil mi zaten. Açtığım başlık altında konuya ilgi gösteren bütün üstadlara teşekkürlerimi sunarım, @Çağlar Bayur Bey, burada çok fazla çözümlerinizi okudum sanırım çok değerli bir insan olduğunuzu söyleyen ne ilk nede son kişi olurum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...