İçeriğe Yönlendir

Kene Kovucu Tavsiye

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın
(düzenlendi)

Malum yaz aylarının gelmesiyle beraber hemen hemen tüm illerimizde kene problemi baş göstermeye başladı. Pandemi dolayısıyla herkes ormana kaçmakta. Biz yaz ve kış zaten keyif için çıkıyorduk fakat başımıza gelmediğinden ve görmediğimizden dolayı çok dert etmiyorduk. Dün 980 rakımlı ormanda bulunan yere ailem ile piknik yapmaya gittik. Herşey keyifli ve güzel ilerledi toparlanırken yerdeki çöplerimizi toplayıp çöp konteynerına attığımda kollarıma baktım ve kolumda toplu iğne başından çok az daha büyük bir kene yürüdüğünü gördüm. Renk olarak açık kahverengiydi daha yavrumuydu yoksa ki normalde de o kadarlar mı bilmiyorum. Her gittiğimizde ormana eve dönüşte zaten gerekli kontrollerimizi yapıyorduk vücudumuzda ama dün onu görünce hemen toparlanıp eve döndük. Çok şükür kimsenin vücudunda yok. Fakat pimpirikli olduğumdan tedirgin oldum. Zaten hanım çocuklar ve annem marttan beri nereden baksanız 3-4 defa serbest günlerinde dışarı çıktılar evde patlayacaklar artık insanın az olduğu yere getiriyorum kafa rahat ediyor ve bana iyi geliyor. Bu hafta sonu veya bundan sonraki süreçte de gittiğimde gönül rahatlığıyla kullanabileceğim ilaç var mı bildiğiniz? Kullanıp memnun kaldığınız. İnternette birçok var ama daha çok yorumlar sivrisinek için yapılmış.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yazım hatası
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

her kene kırım kongo kanamalı ateşine neden olmaz. keneler her daim vardı, böcek sonuçta. dünyada çiftçi kalmazdı aksi olsa.

konağını nefesindeki karbondioksit kokusundan buluyormuş. enteresan birşey yani. günün bilgisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ

geçen ay, köpeğimle ormanda dolaşıp eve geldiğimizde bir tanesini kolumdan söküp çıkardım. yarı beline kadar derimin içine girmişti musibet.  Köpeğimde dış parazit  ilacı kullandığım için ona bulaşmıyorlar. evet hepsi hastalık taşımıyor ama size hangisinin isabet edeceği belli olmaz. doğada mutlaka uzun kollu, vücudunuzu örten kıyafetler giyin. uzun otların ucuna tutunup ordan geçen bir hayvan ya da insanı bekliyorlar. mümkün olduğunca yüksek otların olduğu bölgelerde yürümeyin. açık alanları tercih edin. Köylülerin dediğine göre gözüne kestirdiği kurbanını takip etme huyu da varmış. bir kere tutunup derinizin içine girmeyi başarırsa tespiti zor. uyuşturucu bir madde salgılayarak lokal anestezi yaptığı için acı hissi de duyulmuyor. sivrisinek kovucu losyonlar kısmen işe yarıyor, ama öldürmesi ya da tamamen uzak tutması zor.  içinde DEET maddesi yoğun olan böcek ilaçları ve spreyler en iyisi. evinizin bahçesi varsa, sarımsak, nane ve biberiye yetiştirin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

bu tip ilaçlarda başarılı olanlar kalıcılığı olanlar, Piknik yapmaya gittiğinizde yapacağınız ilaç kene dışındaki böcekleri de etkileyecektir. Ben bahçede her yıl evi ve çevresini ilaçlıyorum ilaç özellikle, kene akrep, bit, sinek üzerine etkili, ilacın kalıcı etkisi var, evde çok sayıda örümcek vardı, artık görmüyorum. Bu yıl ilaç da yapmadım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

İlacı bilmiyorum ama açık renkli kıyafetler tavsiyemdir. Biz balığa giderken bu yöntemi kullanirdik. Üzerinizde yürüyen haserat hemen belli olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Öldürmesi önemli değil şahsen üzerime gelemesin istiyorum. Sizlerin korunmak için kullandığı ürün varsa sevinirim. Ormanlık alana giderken kullanılacak.

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Arif Aykın yazdı:

Öldürmesi önemli değil şahsen üzerime gelemesin istiyorum. Sizlerin korunmak için kullandığı ürün varsa sevinirim. Ormanlık alana giderken kullanılacak.

Maalesef kesin çözüm sağlayan ürün yok. Diğer böcek ilaçları keneye etkisiz. Onu uzak tutacak ya da öldürecek zehirleri de üzerinizde bulundurmanız çok tehlikeli. Doğru, koruyucu kıyafet ve azami dikkat kalıyor geriye.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Biz denemiştik. Off diye bir sivrisinek kovucu var ondan kaçıyor. Biz çok yakın mesafeden oldukça yakınına sıktık. [emoji2956] En önemli koruma çorap içine pantolon

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

konağını nefesindeki karbondioksit kokusundan buluyormuş. enteresan birşey yani. günün bilgisi.

Sivrisinek gibi desene
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Ben vücudumda gördüğümde ilacı sıkayım gitsin derdinde değilim hiç gelmesin derdindeyim 😂 e-bebek te satılan ürünü aldım. Bakalım deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Alparslan Coban
(düzenlendi)

Yaşadığınız ile göre çok mühim bir konu kirim kongo kanamali ateşi adi bile yeterince korkunç hastalik hali de sancili eziyetli. Özellikle sivas tokat çorum civarinda bulunan kenelerde bu hastalik görülebiliyor Ben uzun zamandir Tokat'ta yasiyorum burada kene ile gelen hastalara standart bir protokol uygulanir halk da eskiye nazaran bilinçlendi kendileri cikartmiyor en yakin sağlık kuruluşuna basvurmak lazim zira vücuttan cikartmanin basit ama cok muhim bir teknigi var gecen sene bana da yapisti ondan belki de bu ilgim. Açik renk giyinip coraplar pacalara cekilir eve gelince komple kene kontrolu şart. Bunun aşısı cikacakti en son ben de bu soruyla devam edeyim bilgisi olan vardir belki. Kirim kongo covide rahmet okutur hepsi de evlerden irak olsun.

tarihinde Alparslan Coban tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Alparslan Coban yazdı:

Yaşadığınız ile göre çok mühim bir konu kirim kongo kanamali ateşi adi bile yeterince korkunç hastalik hali de sancili eziyetli. Özellikle sivas tokat çorum civarinda bulunan kenelerde bu hastalik görülebiliyor Ben uzun zamandir Tokat'ta yasiyorum burada kene ile gelen hastalara standart bir protokol uygulanir halk da eskiye nazaran bilinçlendi kendileri cikartmiyor en yakin sağlık kuruluşuna basvurmak lazim zira vücuttan cikartmanin basit ama cok muhim bir teknigi var gecen sene bana da yapisti ondan belki de bu ilgim. Açik renk giyinip coraplar pacalara cekilir eve gelince komple kene kontrolu şart. Bunun aşısı cikacakti en son ben de bu soruyla devam edeyim bilgisi olan vardir belki. Kirim kongo covide rahmet okutur hepsi de evlerden irak olsun.

Bende Tokat’ta iki yıl kalmıştım çok şükür birşey yaşamamıştım. Evet kırım Kongo’nun tedavi yöntemi de yok covid hiç değilse şu an biraz tedavisi bulunmakta. Bildiğim aşı çalışması devam ediyor ama ilacı veya tedavisi yok. Paçaları sıvıyoruz zaten ama yine de tedirginlik aşırı oluşuyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...