İçeriğe Yönlendir

Kredisi Devam Eden Ev Satışı

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)

Merhaba,

Kredisini ödemeye devam ettiğim bir evim var. Satmayı düşünüyorum. Netten araştırdım fakat kafam hiç basmıyor. O kadar karışık ki. Blokeli çekmiş, ipotek kaldırmaymış, bankaların yazışmasıymış vs vs beynim allak bullak oldu.

Forumda daha önce bu şekilde ev satan ya da alan oldu mu? Alıcı için, borçsuz bir evi almakla borcu devam eden evi almak arasında olumsuz bir fark var mı?

Çocuğa anlatır gibi anlatabilirseniz sevinirim :)

tarihinde Ahmet Caliskan tarafından düzenlendi
Düzeltme
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İpotekli satış olacak. Alıcı nakit mi alıyor kredili mi

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mustafa Tüfekçi yazdı:

İpotekli satış olacak. Alıcı nakit mi alıyor kredili mi

Ortada alıcı yok henüz :) alıcı nasıl alır bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Alıcı çıksın ozaman detay değişir çünkü.

Nakit alacaklarsa . 

Tapuda ipotekli satış yapılacak. Siz gidip krediyi kapatıp ipotek fek talebinde bulunacaksiniz. Yeni sahibinde 1. Dereceden ipotekli yeni tapusunu alacak daha sonra banka ipoteği kalkacak.

Kredili satış olacaksa

Evi alacak kişi 2. Dereceden ipotekli olarak tapuda satışı yapacak kullandığı Kredi + kalan parayı sizin banka borcunuz kapanmak üzere sizin bankanıza gönderecek. Siz kredinizi kapatıp 1. Dereceden ipotegin kaldırılmasıni talep edeceksiniz. Yeni sahibinin 2. Dereceden ipotegi 1.dereceden ipotege dönecek. 

Kredili satışta krediyi kullandiracak banka sizin bankanızdan banka kredi kapama tutarını belirten ve borcun kapandığında ipoteğin kaldırılacağını beyan eden bir taahhütname talep edecek.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Nakit alacaklarsa . 

Tapuda ipotekli satış yapılacak. Siz gidip krediyi kapatıp ipotek fek talebinde bulunacaksiniz. Yeni sahibinde 1. Dereceden ipotekli yeni tapusunu alacak daha sonra banka ipoteği kalkacak.

Kredili satış olacaksa

Evi alacak kişi 2. Dereceden ipotekli olarak tapuda satışı yapacak kullandığı Kredi + kalan parayı sizin banka borcunuz kapanmak üzere sizin bankanıza gönderecek. Siz kredinizi kapatıp 1. Dereceden ipotegin kaldırılmasıni talep edeceksiniz. Yeni sahibinin 2. Dereceden ipotegi 1.dereceden ipotege dönecek. 

Kredili satışta krediyi kullandiracak banka sizin bankanızdan banka kredi kapama tutarını belirten ve borcun kapandığında ipoteğin kaldırılacağını beyan eden bir taahhütname talep edecek.

Uzun bir süreç galiba. Evi alırken kredi çekmesi tapusu vs 2 haftama mal olmuştu, yıllık iznimi buna kullanmıştım. Satışı da bir o kadar zahmetli herhalde.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Alacak kişide sizin kredi kullandığınız bankayı tercih edecek olursa, hiç bir zorluğu yok. Tapu işlemleri bittikten sonra şubeye gidilerek bankaya  borcunuz kapatılıyor gerisi sizin hesabınızda kalıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yada.
Faizler şu an düşük.
Borcun az ise ihtiyaç kredisi çekip ev kredisini kapat ve sonra satışa çık.
Herkes uğraşmaz kredili evle.
Ciddi bir avantajı yoksa ben girmem şahsen böyle bir evi almak için.
Bu durumda, Ya ucuz satacaksın ya tanıdığa satacaksın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Nakit alacaklarsa . 
Kredili satış olacaksa

Buna benzer bir şeyi normal araba satışında yapsalar hiç kimse dolandirilmaz
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yada.
Faizler şu an düşük.
Borcun az ise ihtiyaç kredisi çekip ev kredisini kapat ve sonra satışa çık.
Herkes uğraşmaz kredili evle.
Ciddi bir avantajı yoksa ben girmem şahsen böyle bir evi almak için.
Bu durumda, Ya ucuz satacaksın ya tanıdığa satacaksın.

Evet merak ettiğim bir konu da buydu. Borcun devam ediyor olması bir dezavantaj doğuruyor sanırım.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Ben sattım, karşılıklı güvene dayalı olarak parayı bankaya borcu kapatmak için kullandık, sonra da notere gidip satışı verdik. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Nakit alacaklarsa . 

Kredili satış olacaksa

Bu kadar basit olduğunu daha önce söyleseydin ya :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kredili satış olacaksa

Tam aradığım bilgiydi.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Alan kişi de kredi kullanacaksa kredi devri söz konusu olmaz mı?

Toki de olduğu gibi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Fatih Evcin yazdı:

Alan kişi de kredi kullanacaksa kredi devri söz konusu olmaz mı?

Toki de olduğu gibi.

Duydum görmedim. Bankada değilde TOKİ de felan olur o iş anca. Kişinin kredi puanından tut yaşına vs gore maliyet kalemleri farklı sonuçta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Levent Güzelkalp yazdı:
Mustafa Tüfekçi yazdı:
Nakit alacaklarsa . 
Kredili satış olacaksa

Buna benzer bir şeyi normal araba satışında yapsalar hiç kimse dolandirilmaz

Var şu an ziraatbankası ve vakıfbankta  var galiba. Notere gidiyorsun para hesaba geçiyor ama banka satış olana kadar parayı vermiyor satıcıya. 20 lira masrafı var.

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/arac-alis-satista-guvenli-odeme-sistemi

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Duydum görmedim. Bankada değilde TOKİ de felan olur o iş anca. Kişinin kredi puanından tut yaşına vs gore maliyet kalemleri farklı sonuçta.

Göz rengi mavi olanlara hatta saçı sarı olanlara düşük maliyet çıkarıyormuşsunuz? Doğru mudur? 

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Ümit Türk yazdı:

krediyi devretme olayı yok mu? 

Yok. Alan kişi Mustafa'nın dediği gibi yeni kredi çekecek. Süreç yukarıda anlatıldığı gibi. Banka yönlendirir zaten. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Hakan Tarım yazdı:

Göz rengi mavi olanlara hatta saçı sarı olanlara düşük maliyet çıkarıyormuşsunuz? Doğru mudur? 

Şimdi onda cinsiyet de  medeni durum da önemli olabilir 😛

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Mart ayında üstünde kredi olan evin kredi borcunu kapattım. Aldığım kişi emekli bankacı üstünde varolan her ne ise kalktı .

(Burgüven gerekiyor) Sonra  randevu ile tapuya gittik. Tapu çıktı . Bizim banka memuru arkadaş kalan parayı havaleyi yaptı . Sistemsel olarak para biraz geç geçti karşı hesaba. Ev aldığımız adamın yüzündeki endişeyi görmenizi isterdim. Tapu gitti ortada  para yok diye.  Bu gibi işlerde kanunen ne diyorsa öyle davranmakta fayda var. Ancak çok iyi tanıyorsunuz güvene dayalı iş olabiliyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Banka kullandırdığı krediyi evi satana geçmekle yükümlü. Krediyi kullandirana yedirtmezler kredi tutarını. Kalan kısımla alakalı da yazı alıyoruz elden verildi ise.  Mutahitlerle papaz çok oldum o yüzden :)

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş
Banka kullandırdığı krediyi evi satana geçmekle yükümlü. Krediyi kullandirana yedirtmezler kredi tutarını. Kalan kısımla alakalı da yazı alıyoruz elden verildi ise.  Mutahitlerle papaz çok oldum o yüzden [emoji4]
Peki tapuda satış olduktan sonra alıcı bi daha bankaya ugramazsa? [emoji3]
Bugün yarın evi devredecegim hafiften bi gerginlik oluyor bu işlerde.
Yorum bağlantısı
Hasan Çil
Peki tapuda satış olduktan sonra alıcı bi daha bankaya ugramazsa? [emoji3]
Bugün yarın evi devredecegim hafiften bi gerginlik oluyor bu işlerde.
Alıcının bankaya uğramasına gerek yok.
Satış olur para bankaya isme yada kişinin hesabına aktarılır. Yani bizde katılım bankalarında is bu sekilde oluyo :)
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş
Alıcının bankaya uğramasına gerek yok.
Satış olur para bankaya isme yada kişinin hesabına aktarılır. Yani bizde katılım bankalarında is bu sekilde oluyo default_smile.png
Yani satıştan sonra adam arazi olsa da biz paramızı alıyor muyuz? [emoji38]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...