İçeriğe Yönlendir

Hız Koridoru Limit Değerler

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Merhaba arkadaşlar. Dün trabzon’a giderken dikkatimi çekti. Bu hız uyarılarında %10 esneklik dahil mi değil mi? Yani 110 yazan yerde hızımız ort 115 çıkarsa ceza yer miyiz?

ya da 82 yazan yerde 87 ile gitmişsek ceza yer miyiz? Karayolları hız limit tablosunda hep %10 kısmı vardır diye biliyorum. 

0-D57-D631-A59-F-4-C52-B57-D-F9612-B876-

DABC16-AB-4-D89-4729-9-B38-7-D1370-F89-E

51-DA6-D76-BAA9-470-A-83-C6-E36-D2-A3-E6

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

İstanbul sahil yolundaki hiz koridorlarinda 80km sinir arti 8 veriyor. 88 limit. Bir genelge dolaniyor internette radarlara gonderilen cok radar olacak ve edslerde affi yok 110km diyosa bile ben 95le giderim bu ara. Cezalar yigilicak hizdan. 110 yazan yerde yuksek ihtimap 115le ceza gelmez ama guvenme

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

%10 luk tolerans tabaledaki değerlere dahil değil. Yani ortalama 120 km/s çıkarsa ceza yemezsiniz

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
%10 luk tolerans tabaledaki değerlere dahil değil. Yani ortalama 120 km/s çıkarsa ceza yemezsiniz

Doğru cevap.
%10 tolerans hızla ilgili her kuralda geçerlidir
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

%10 tolerans değil. Tespit edilen hız limitin%10 üstünde ise ceza yazılıyor.

Yani siz kadrana güvenip de limit yükseltmeyin. Genelde altını gösterir kadran ama her araç aynı değil .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ben daima +%10 toleransla giderim şimdiye kadar 2 yer hiç ceza yemedim. Ceza yediğim yerlerde ilk defa geçip tabelaları göremediğim yerler oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

70 lik yerde 75, 82 lik yerde 87 ile gectigim hic bir yerde ceza yemedim :)

Ceza maddelerinde de zaten hiz sinirini %10-%30 aşma diye yazili. Yanlis hatirlamiyorsam 51-2A idi ceza maddesi de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Teşekkürler. Ben de 110+%10 diye düşünüyorum. 

kadran 120 iken gps ve obd hızım 113. O yüzden 110 sınırlı yerde 120 ile gidiyorum. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Hız limitini göstergedeki değer üzerinden tam ayarlayarak gitmekte yarar var, benim fiestada gösterge tam gösteriyor gibi (1-2 km sapma var göstergede dijital hız yok ondan kaynaklıdır) %10 luk kısımı sigorta olarak saklarım hep, sabitleyici dahi kullansak eğimde vs hızda 3-5 km artma oluyor. Ceza tutarları malum yüksek dikakt etmek lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Yakıt ekonomisi bizi çağırıyor

Zamanı satın aldığını düşün bir de :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Zamanı satın aldığını düşün bir de :) 

Tamam işte Saate 14 liradan çalışan akarabalarım var. Saate 100 km hızla giden sıradan bir otomobili finanse etmek için asgari ücretlinin neredeyse 3 saat çalışması gerekiyor. 

Yakıt ekonomisi yapınca asgari ücretilinin çalıştığı 1 saati veya 1,30 saati kurtardığımı düşünüyorum.  

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Tamam işte Saate 14 liradan çalışan akarabalarım var. Saate 100 km hızla giden sıradan bir otomobili finanse etmek için asgari ücretlinin neredeyse 3 saat çalışması gerekiyor. 

Yakıt ekonomisi yapınca asgari ücretilinin çalıştığı 1 saati veya 1,30 saati kurtardığımı düşünüyorum.  

Bu sefer de yaşayacağı tatil zamanında 2 saat gidecek ama. Arabada 2 çocuk olunca yasal hız limitlerinde gitmek durumunda kalıyorum. Yoksa yolculuk çok yorucu oluyor. Hatta koltuğunda durmayan çocukları düşününce güvenliksiz de oluyor. O yüzden akşam yatma saatlerinde 9 gibi yola çıkıp uyanma saatlerinde varmam gerekiyor hocam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu sefer de yaşayacağı tatil zamanında 2 saat gidecek ama. Arabada 2 çocuk olunca yasal hız limitlerinde gitmek durumunda kalıyorum. Yoksa yolculuk çok yorucu oluyor. Hatta koltuğunda durmayan çocukları düşününce güvenliksiz de oluyor. O yüzden akşam yatma saatlerinde 9 gibi yola çıkıp uyanma saatlerinde varmam gerekiyor hocam. 

En güzeli klimadanda tasarruf. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

En güzeli klimadanda tasarruf. 

Full açıktı 😂😂

o da ayrı bi konu. Akşam dışarısın12-13 derece. Sadece dışarıdan temiz hava girişi açıyorum ama yine de içeride insan sayısı fazla olduğu için terleme bunalma oluyor. 

mecbur otomatik klimayı açtım ve 22’ye ayarladım. Dışarı da 13 derece. Böyle yapınca klima eco modda çalışıyor ve içeride terleme bunalma olmuyor. Sanırım klima o sırada nem almaya yarıyor. Hatta bazı zamanlar sıcak bile üflediğini gördüm

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu

Farklı bi soru; 82km/h hız sınırının mantığı nedir? Neden 80km/h değil de 82 km/h?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Sinan Uzundumlu yazdı:

Farklı bi soru; 82km/h hız sınırının mantığı nedir? Neden 80km/h değil de 82 km/h?

yüzde 10 toleransla 90 olsan diye galiba. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Muammer Şen
Mustafa Tüfekçi yazdı:

%10 tolerans değil. Tespit edilen hız limitin%10 üstünde ise ceza yazılıyor.

Yani siz kadrana güvenip de limit yükseltmeyin. Genelde altını gösterir kadran ama her araç aynı değil .

Araçlar genelde %5-10 civarı hızın üstünü gösterir şayet sensörlerde vs bir sorun yoksa. Mevcut hızın altını gösterir bilgisi doğru değil.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Muammer Şen yazdı:

Araçlar genelde %5-10 civarı hızın üstünü gösterir şayet sensörlerde vs bir sorun yoksa. Mevcut hızın altını gösterir bilgisi doğru değil.

Kadran, Yüzde 5 oranla olduğun hızdan fazlasını gösterir. Hız koridorunda sınır 82 ise %10 tolerans ile bu 90 olur. Siz de kadrana göre 90 ile giderseniz aslında 85 ile gitmiş olursunuz ve sorun yaşamazsınız. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kadran, Yüzde 5 oranla olduğun hızdan fazlasını gösterir. 

Gösterir şeklindeki bir cümle yanlış Tansu. 

Şu an kullandığım C5 % 100 doğru gösteriyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Gösterir şeklindeki bir cümle yanlış Tansu. 

Şu an kullandığım C5 % 100 doğru gösteriyor. 

Kadran Digital mi abi? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kadran Digital mi abi? 

Hem analog hem dijital ve ikisi de paralel

56E024BA-8870-4641-B29F-7754FD678879.jpeg.f48e4efa5d1b4e02cbf6a7e3bcb59df8.jpeg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hem analog hem dijital ve ikisi de paralel

56E024BA-8870-4641-B29F-7754FD678879.jpeg.f48e4efa5d1b4e02cbf6a7e3bcb59df8.jpeg

Yeni clio’da da kadran digital. Onda da gerçek hızı gösteriyor. Digital olunca iş değişiyor sanki. Ama çoğu araçta %5 pay koyuyorlar. O yüzden genelleme yaptım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İster cruze olsun ister i10. 

Kadranda hızı eksik göstersede ortalama hız %99 doğru çıkıyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...