İçeriğe Yönlendir

Yol Ortasındaki Tır Lastiğine Çarptım (resimli ) Nasıl Yol İzlemeliyim?

Emre Akbas

Recommended Posts

Emre Akbas

Buğün Ankara ya doğru yola çıktım Ankaraya 90 km kala sağ şeritten giderken tam boy tır tekeri birden yolun ortasındaydı ve tekere sol far tarafından direksyonu kırsam bile çarpmak zorunda kaldım far tırnağı kırıldı davlumbaz kırıldı alt kartel muhafaz ve tampon hasarlı sonrasında 300 metre gittiğim de tekeri patlayan tırcı ve benden önce aynı tekere çapmış 2 araç la karşılaştım 2 sinde de tampon ve ön kaput hasarı vardı kamyoncunun ilk işi tekeri uygun yere kaldırmak olmasına rağmen kendi aracına yoğunlaştığı için 3 araçı birden takla attırma nokta sına getirerek hasar aldırdı sonrasında polis geldi herkezin durumu anlatmasını söyledi anlattık yarın tutanağı gelip alabileceğimizi söyledi kaskom yok aslında yaptırdım ama bu ayın 20 sinde başlıyacaktı sigortam var sigortayı yapan yerle görüştüm geç saat olduğu için tam anlayamadım başka araç çarpması olmadığı için sigortanın ödeme yapmıyabileceğini tırcıyla görüşüp hasar miktarını istememiz gerektiğini kabul etmezse de mahkemeye vermemiz gerekecek falan dedi olayın sıcağıyla tam anlayamadım şimdi benim hasarımı tırcının siğortası karşılaması gerekmiyormu nasıl bir yol izlememiz gerekecek. Gerçekten aklım karıştı

CyvHdY.jpg

CyvNT0.jpg

CyvOvv.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Mehmet Özyürek bey gereken tam bilgiyi verecektir. Geçmiş olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Geçmiş olsun, karşı tarafın sigortasından yapılacak ancak öncelikle kusurun kime verildiğinin belli olması lazım. Misalen %50 verilir ise hasar tutarının yarısını siz ödersiniz yarısını sigorta öder. Aynı şekilde karşıda da hasar mevcut ise yarısını siz ödersiniz. 

Bı nedenle kusur oranı önemli kısım. Sonrasında sigortanın anlaşmalı yerlerinden birinde yaptırırsanız ödeme yapmadan çıkarsınız, kendiniz yaptırmak isterseniz fatura alarak sigortaya göndermeniz ve sonrasında ödemeyi almanız mümkün

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Kaplama yapılan lastikler çok dayanıksız oluyor.  özellikle ticari araçlara daha sıkı kontrol yapılmalı, artık ömrünü doldurmuş lastiklerle trafie çıkartmamaları lazım. İşim gereği yılda 60k km yapıyorum, yolda o kadar çok üstü sıyrılmış lastik, at , inek , plastik kasa vs. ile karşılaştım ki, en son geçen yıl kırılmış paletin üzerinden geçtim , iki lastik de patladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Bu aşamada kusurlu olan tır sürücüsüdür. Uyarı levhasını bırakması gerekiyordu. Dolayısıyla hasarın büyük bölümünü o ya da onun sigortası ödeyecektir. Ekspertiz raporları da o şekilde olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Sigorta boyutu bir yana, çok büyük kazaya sebep olabilirdi, ucuz atlatmışsınız. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.. 

Trafik sigortası genel şartları şu şekilde.

A.3.  SİGORTANIN KAPSAMI

Sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, üçüncü şahısların ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre sigortalıya düşen hukuki sorumluluk çerçevesinde bu Genel Şartlarda içeriği belirlenmiş tazminatlara ilişkin talepleri, kaza tarihi itibariyle geçerli zorunlu sigorta limitleri dahilinde karşılamakla yükümlüdür. Sigortanın kapsamı üçüncü şahısların, sigortalının Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki sorumluluk riski kapsamında, sigortalıdan talep edebilecekleri tazminat talepleri ile sınırlıdır. 

Bu tanıma göre, bu hasarı tırın trafik sigortasının ödemesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emre Akbas yazdı:

kaskom yok aslında yaptırdım ama bu ayın 20 sinde başlıyacaktı

Kaskoyu ertelemeyin.. Karşınıza ne zaman ne çıkacak bilemezsiniz. Her zaman trafik sigortası olan bir araca da rastlayamazsınız çünkü trafikte dolaşan araçların % 20'sinin trafik sigortası yok. Yada tek taraflı bir kaza yapma ihtimaliniz de çok yüksek. 

Bu kısım ile alakalı çok anlattığım bir anım da vardır. 

Bir müşterim ile telefonda konuşup anlaştık. Poliçesini başlatacağız. 

Ruhsatın fotoğrafını bana atıver de poliçeyi başlatayım dedim. 

Ben geleceğim yanına dedi. uğraşmayalım şimdi fotoğrafla dedi. 

Yanıma gelirken kaza yaptı ve aracı pert bile olamadı çünkü kaskosu başlamamıştı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Erhan Doruk yazdı:

Kaplama yapılan lastikler çok dayanıksız oluyor.  özellikle ticari araçlara daha sıkı kontrol yapılmalı, artık ömrünü doldurmuş lastiklerle trafie çıkartmamaları lazım. İşim gereği yılda 60k km yapıyorum, yolda o kadar çok üstü sıyrılmış lastik, at , inek , plastik kasa vs. ile karşılaştım ki, en son geçen yıl kırılmış paletin üzerinden geçtim , iki lastik de patladı.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı gece uzun yola çıkmıyorum.

@Emre Akbas çok geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Geçmiş olsun, büyük kaza atlatmışsınız.

Sol taraftan demişsiniz ama fotoğrafta sağ taraf görünüyor.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Çok geçmiş olsun.

Başıma benzer bir olay geliyordu neredeyse.

Sinop'tan İstanbul'a geliyorum. O zaman Connect var. Yanımda sadece annem var ve aracın arkası arka koltuklar yatık şekilde yüklü.

İzmit Gültepe/Korutepe tünelinden çıkmak üzereyim. Sağ şeritte 90 civarı gidiyorum.

Tünelden çıkarken birden kocaman lastiği fark ettim. Hem de lastik jantla beraber.

O an dikizden orta şeritin müsaitliğine bakmamla kendimi atmam bir oldu. Saniyelik olay.

Allah' tan araba yüklüydü.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erdoğan Temur yazdı:

Yukarıdaki sebeplerden dolayı gece uzun yola çıkmıyorum.

@Emre Akbas çok geçmiş olsun

bir tarihte ışıkları yanmayan kamyon çıkmıştı yola... çok uyanık olmak lazım gece sürüşlerinde. hız az olacak ve farlar çok iyi olacak.

Aydın Sert yazdı:

Çok geçmiş olsun.

Başıma benzer bir olay geliyordu neredeyse.

Sinop'tan İstanbul'a geliyorum. O zaman Connect var. Yanımda sadece annem var ve aracın arkası arka koltuklar yatık şekilde yüklü.

İzmit Gültepe/Korutepe tünelinden çıkmak üzereyim. Sağ şeritte 90 civarı gidiyorum.

Tünelden çıkarken birden kocaman lastiği fark ettim. Hem de lastik jantla beraber.

O an dikizden orta şeritin müsaitliğine bakmamla kendimi atmam bir oldu. Saniyelik olay.

Allah' tan araba yüklüydü.

jant lastiği alıp yürüyeceksin. şimdi onlar düşünsün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bu tır ve kamyonların çoğu aracın gidişini engellemeyen lastikleri yolda parcalanincaya kadar bitiriyorlar. Ülkede buna karşı bir düzen olmadığı sürece, başkasının da hayatını bitirebilirler. İşte kanunlar, kanun yapıcı tarafından çatır çatır vergilerini aldığın vatandaşın can ve mal güvenliği için yapılır (?)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Akbas
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaskoyu ertelemeyin.. Karşınıza ne zaman ne çıkacak bilemezsiniz. Her zaman trafik sigortası olan bir araca da rastlayamazsınız çünkü trafikte dolaşan araçların % 20'sinin trafik sigortası yok. Yada tek taraflı bir kaza yapma ihtimaliniz de çok yüksek. 

Aslında ben ertelemedim bu ayın 20 sinde trafik sigortam bitiyordu ayın 12 sinde sigortacıya hem zorunlu sigortayı yenilemesini hem de yeni bir tam korunaklı kasko yapmasını söyledim ikisinide yaptı evraklarını bile almıştım ayın 12 sin de ama önceki sigortam 20 sinde biteceği için hem zorunlu sigortanın hem de kaskonun 20 sinde otomatik yenilenebileceğini öncesinde istesekte olmayacağını söyledi bu doğrumu gerçekten? 

tarihinde Emre Akbas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aslında ben ertelemedim bu ayın 20 sinde trafik sigortam bitiyordu ayın 12 sinde sigortacıya hem zorunlu sigortayı yenilemesini hem de yeni bir tam korunaklı kasko yapmasını söyledim ikisinide yaptı evraklarını bile almıştım ayın 12 sin de ama önceki sigortam 20 sinde biteceği için hem zorunlu sigortanın hem de kaskonun 20 sinde otomatik yenilenebileceğini öncesinde istesekte olmayacağını söyledi bu doğrumu gerçekten? 

Önceden kaskon yok muydu.
Yoksa bu ifadeler yanlış.

Trafik için söylemen doğru. Ama bir birini bağlamaz.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Trafik sigortanız mecburen bir öncekinin bittiği tarihte başlar. Ama önceden kaskonuz yokken yeni kaskonuz sizin istediğiniz gün başlar. Bugün başlamasını isterseniz bugün başlar, 20 sinde  ikisi bir olsun derseniz 20 sinde başlar. İleri tarihli başlamalar işte böyle riskler içerir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Akbas
Mehmet Ozyurek yazdı:

Önceden kaskon yok muydu.
Yoksa bu ifadeler yanlış.

Trafik için söylemen doğru. Ama bir birini bağlamaz.

Önder Özcan yazdı:

Trafik sigortanız mecburen bir öncekinin bittiği tarihte başlar. Ama önceden kaskonuz yokken yeni kaskonuz sizin istediğiniz gün başlar. Bugün başlamasını isterseniz bugün başlar, 20 sinde  ikisi bir olsun derseniz 20 sinde başlar. İleri tarihli başlamalar işte böyle riskler içerir.

Evet öncesinde kasko yoktu kaskoyu yeni yaptırmıştım 12 sinde söyledim hem kaskoyu hem sigortayı yapmasını demekki bi önceki sigorta bitimine yani 20 sine ayarlamış kaskoyuda. Anladığım kadarıyla sigortayı değilde kaskoyu istediği tarih başlatabiliyor eğer öyleyse sigortacının burda büyük ihmali var bunu söylerim kendisine bidahada çalışmam allah göstermesin daha büyük bir kazada olabilirdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet öncesinde kasko yoktu kaskoyu yeni yaptırmıştım 12 sinde söyledim hem kaskoyu hem sigortayı yapmasını demekki bi önceki sigorta bitimine yani 20 sine ayarlamış kaskoyuda. Anladığım kadarıyla sigortayı değilde kaskoyu istediği tarih başlatabiliyor eğer öyleyse sigortacının burda büyük ihmali var bunu söylerim kendisine bidahada çalışmam allah göstermesin daha büyük bir kazada olabilirdi.

Belge yok mu elinde.
Tarihine bak bakalım.
Şayet dediğin gibiyse çok gereksiz bir öteleme olmuş.
Kasko 12 sinde trafik 20 sinde başlasın. Ne olur ki.

Ben 15 dakka ertelemem bu tür şeyleri.
Ne zaman ne olacağını bilemeyiz.

Elinde poliçen yoksa. Motor numarasını bana yazıver, bakayım.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

çok geçmiş olsun, Maalesef bu lastik patlaması değil , lastik gümlemesi. Fazla yük , yaşlı , önceden darbe almış yada aşırı ısınmış lastiklerin genelde başına gelen durum. Lastik fiyatlarından dolayı lastikleri herkes bitirene kadar kullanılıyor. Yurt dışında lastikler çok titizlikle kontrol ediliyor ama Türkiye'de böyle bir kontrol yok. Karşı tarafın trafik sigortasından zararın karşılanacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Akbas
Mehmet Ozyurek yazdı:

Belge yok mu elinde.
Tarihine bak bakalım.
Şayet dediğin gibiyse çok gereksiz bir öteleme olmuş.
Kasko 12 sinde trafik 20 sinde başlasın. Ne olur ki.

Ben 15 dakka ertelemem bu tür şeyleri.
Ne zaman ne olacağını bilemeyiz.

Elinde poliçen yoksa. Motor numarasını bana yazıver, bakayım.

Size gönderdim poliçeyi

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Çok geçmiş olsun. Çok şükür ucuz atlatılmış. Canınıza bir şey olmamış önemli olan bu. Geçen ay kapı komşumuz Gaziantep'e gelirken aynı olay başına geldi ve aracı çok ciddi hasar aldı kendi de kolundan yaralanmıştı.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Geçmiş olsun. Daha büyük kaza olabilirdi. 

Işıklarda felan yanımda tır, kamyon olduğu zaman hep lastiklerine bakarım. Gördüklerimin neredeyse %90 kabak lastikle kullanıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mesele anlaşıldı.. 

20 Haziranda biten dar kapsamlı bir kasko poliçesi var.. 

Yeni poliçe yapılırken de 20 haziranda bitecek dar kapsamlı poliçe referans gösterilmiş. 

Dolayısı ile sigortacının uygulaması doğru. 

Bu durumda mevcuttaki poliçenin kapsamına bakmak gerek.. Dar kapsamlı olduğunu görüyorum ama neleri kapsadığını göremem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...