İçeriğe Yönlendir

C5 OBD, Canbus İle Tablet Çalışması

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

Aracımda multimedia yok, oem birşeyler alsam da direksiyon tuşlarının çalışması için araya aparat alınacak vs. Yıl olmuş ikibinyirmi tabletimiz cep telefonumuz var ama bağlamakta problem yaşıyoruz. Bugün itibariyle, aracın can hattını dinleyip, gelen verilerin arasından multimedia ile alakalı olanları bulup, herhangi bir cihaza (cep telefonu yada tablet) komut göndermeyi planlıyorum. Gelişmeleri buradan yazmaya devam edeceğim.

Ilk olarak aracın CAN+ ve CAN- hatlarını dışarı alarak bir test ortamı oluşturdum.

2e27eab93c45c7eca95d237b4939e9d2.jpg

5fd6edd89ce81d39af418655a3684e43.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Fransız arabaları ile kulaktan dolma bildiğim kötü anlamda tek bir şey var, elektroniği ile oynanmamalı.

Allah yardımcınız olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

Fransız arabaları ile kulaktan dolma bildiğim kötü anlamda tek bir şey var, elektroniği ile oynanmamalı.

Eskidendi o.. 

308, 3008, 508 hayallerimiz arasında artık.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Recep Selim Kaya yazdı:

Allah yardımcınız olsun.

Zaten Arıza Yapacak, Öyleyse benim elimden olsun dedim. 🤪

Herşeyi bosch ama nedense fransız arıza yapar diyorlar.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim multimedya cok parca oldugu icin proje yarim kalmisti.

Basarilar diliyorum Arduinoyu iyice bellemek lazim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Muhittin Kaplan yazdı:

Zaten Arıza Yapacak, Öyleyse benim elimden olsun dedim. 🤪

Herşeyi bosch ama nedense fransız arıza yapar diyorlar.

O halde Almanların, Fransız otomobil endüstrisi için bir komplosu diyelim :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Benim multimedya cok parca oldugu icin proje yarim kalmisti.

Basarilar diliyorum Arduinoyu iyice bellemek lazim :)

Ardunio bilmiyorum Stm32 kullanıyorum ama bu projede ardu kullanabilirim.

Önce Seleae Logic Analyser ile verilere bakacağım. Sonra MCP2515 CAN-SPI çevirici ile alırım onu bakarım, sonra İşlemci işi.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ardunio bilmiyorum Stm32 kullanıyorum ama bu projede ardu kullanabilirim.
Önce Seleae Logic Analyser ile verilere bakacağım. Sonra MCP2515 CAN-SPI çevirici ile alırım onu bakarım, sonra İşlemci işi.
Arduinoda direk karti kodluyorsun bluetooth ile tablete bagliyorsun arsivime bakayim bulabilirsem detaylari paylasirim. Hatta dandik bir park sensensorunun sistemini cozup kameradan mesafe goruntu alan bile vardi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bismillah dedik.. hadi bakalım.. 

c5 i olanlar favlamış :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Ardu varmis bende. [emoji1625][emoji574]

aeb951ca37de6cc96250b8527283c861.jpg

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Bugün bir çalışma yaptım. CAN hattında lojik analizör ile veri gördüm ama ardu ve CANtransiver ile başarı sağlayamadım.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arduinoda direk karti kodluyorsun bluetooth ile tablete bagliyorsun arsivime bakayim bulabilirsem detaylari paylasirim. Hatta dandik bir park sensensorunun sistemini cozup kameradan mesafe goruntu alan bile vardi.
Mesajimi alinti yapayim. Kendime sakliyordum foto cekmistim lazim olur paylasirim diye ama bulamadim. Hack parking sensor veya hacking park sensor diye konu bulmustum netten arduino icin. Mesafeyi tablet ekraninda goruyordu vatandas geri gorusle birlikte arduinoyla basarmisti. Bulamadim o fotoyu da konuyu da.
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mesajimi alinti yapayim. Kendime sakliyordum foto cekmistim lazim olur paylasirim diye ama bulamadim. Hack parking sensor veya hacking park sensor diye konu bulmustum netten arduino icin. Mesafeyi tablet ekraninda goruyordu vatandas geri gorusle birlikte arduinoyla basarmisti. Bulamadim o fotoyu da konuyu da.
207 miydi araç?
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Sanırım birşeyler yakaladım.

Bu ID leri bulmak lazım, Hangi ID ne iş yapıyor.

ndAl6G.png

Acaba

https://autowp.github.io/

link eklendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Klima Kontrollerini (Hepsini), Direksiyon Üzerindeki Tuşları çevrilebilir tuş dahil (CC hariç), Kapı Açık Durumlarını (Pek Anlamlandıramadım Bir yardımcıya İhtiyacım Oldu.), CD durum (zaman parça numarası vb), AUX a geçmeyi (Source ile),Far Durumlarını Tespit ttim. Ama Çalışmaya Devam Etmem Gerek. Döküman Bulamamak Garip.

Hız, Devir, Sıcaklıklar(iç,dış,soğutmasıvısı,yağ vb). Teyp Üzerindeki diğer butonları bulmam gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Klima Kontrollerini (Hepsini), Direksiyon Üzerindeki Tuşları çevrilebilir tuş dahil (CC hariç), Kapı Açık Durumlarını (Pek Anlamlandıramadım Bir yardımcıya İhtiyacım Oldu.), CD durum (zaman parça numarası vb), AUX a geçmeyi (Source ile),Far Durumlarını Tespit ttim. Ama Çalışmaya Devam Etmem Gerek. Döküman Bulamamak Garip.
Hız, Devir, Sıcaklıklar(iç,dış,soğutmasıvısı,yağ vb). Teyp Üzerindeki diğer butonları bulmam gerek.
Teypte araba kontrolleri yok ise hic gerek yok ses kis ac sarki degistir radyo mp3 gecisi yap yeter.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Olay tesla type panel e evrilmek üzere [emoji86]

Vuhuuuvvv o zaman dans.

Enistemde de Astra J var bende 7 inc normal multimedya onda ise 10 inc tesla var. Teslayi kullanmak cidden zor. Ha yakisiyor namuzsuz o ayri. Ama pratik gelmedi. Ustelik bende tesla kovaliyordum ve iyiki almamisim diyorum.
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Vuhuuuvvv o zaman dans.

Enistemde de Astra J var bende 7 inc normal multimedya onda ise 10 inc tesla var. Teslayi kullanmak cidden zor. Ha yakisiyor namuzsuz o ayri. Ama pratik gelmedi. Ustelik bende tesla kovaliyordum ve iyiki almamisim diyorum.
Hiç kullanmadim, ne gibi özellikleri var ?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...