İçeriğe Yönlendir

Focus Blokta Su Kaçağı ve Tekleme

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Sani Gerşon
Görkem Karakaş yazdı:

Evet ya sani hocam. Buji neden bozarı değiştirebilir miyiz. Forumdaşlara bilgi almaya gelen arkadaşlara yanlış kılavuz olmasın. Bujide su-Tapa değişimi vs uygun olacak şekilde değiştirelim.. :)

En üst yetkiliyi işaretleyelim, o birine atar görevi @Mehmet Ozyurek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Tapa tornada yapıldı ise yine sızıntı yapabilir çünkü şu an piyasada orjinali yok
Tapa yerine takıldıktan sonra etrafına güzel bir yalıtım yapılması lazım
İlk yaptırdığım yer beceremeyince tanıdık usta körlemişti tapaları hiç sorun yaşamadık ardından
Yenisini alıp geldim rektefiyeciden. İyice çaktı önce spreyle temizleyip hava tuttuk. Daha sonra da silikon gibi bir şey ile güzelce tutturdu. Teki delinmiş dedi ben ikisini de değiştirttim. İşçilik olarak içime sindi. Bakalım zaman gösterecek akıbetini.
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Takip edin ara ara buji kablosunu sökerek iç tarafta su var mı kontrol edin
Tamamdır dikkat edeceğim. Sağolun
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Tamamdır dikkat edeceğim. Sağolun
Geçtiğimiz hafta başıma geldi ustam kapağı sokup tornaciya gönderdi 2 tapa değişti 50 tl mal oldu şimdilik bir sorun yok umarım sorun olmaz

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Geçtiğimiz hafta başıma geldi ustam kapağı sokup tornaciya gönderdi 2 tapa değişti 50 tl mal oldu şimdilik bir sorun yok umarım sorun olmaz  
Sıfır 2 tapa 20 lira dediler. Bi litre yağ koyduk. 100 lira verdim.
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Arabada küçük küçük teklemeler var. Kontrol ettim su kaçağı yok.
Dibine kadar bastım 180 civarına kadar soluksuz çıktı..
Su kaçağı Buji buji kablosunu vs bozmuş olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Arabada küçük küçük teklemeler var. Kontrol ettim su kaçağı yok.
Dibine kadar bastım 180 civarına kadar soluksuz çıktı..
Su kaçağı Buji buji kablosunu vs bozmuş olabilir mi?
Ben bujileri degistirdim küf içinde idi atmosforik arabanın tek mermisi ateşleme bobin buji kablosu buji takım olarak orjinal parca ile değiştirin derim hiç bir şey olmazsa yakıttan düşer
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Aynı sorunu geçen sene yaşadım, tapaların çürüyüp buji yataklarına su kaçırması bu motorun en büyük yapısal zafiyeti malesef. Yalnız dikkat edin, tapalar iyi monte edilmezse tekrarlıyor. Benim öyle oldu, 10 gün sonra yine tekleme başlayınca bir de baktım ki yeni tapalar çevresinden sızdırıyor. Tekrar değiştirildi, usta bu sefer çakarken çift karışım iran tutkalı sürdü çevresine bir daha sorun olmadı. Fakat su olmamasına rağmen ufak teklemeler devam edince önce bujileri değiştirdim sorun çözülmedi ardından buji kablolarını yeniledim motor canavar gibi oldu. Sanırım işlemler esnasında defalarca sökülüp takıldığı için kablolarda içten kopmalar oluşmuş. Sizin de aklınızda bulunsun, uzun zamandır değişmediyse değiştirin, yenilenen kablolar yanma verimini de artırır.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Aynı sorunu geçen sene yaşadım, tapaların çürüyüp buji yataklarına su kaçırması bu motorun en büyük yapısal zafiyeti malesef. Yalnız dikkat edin, tapalar iyi monte edilmezse tekrarlıyor. Benim öyle oldu, 10 gün sonra yine tekleme başlayınca bir de baktım ki yeni tapalar çevresinden sızdırıyor. Tekrar değiştirildi, usta bu sefer çakarken çift karışım iran tutkalı sürdü çevresine bir daha sorun olmadı. Fakat su olmamasına rağmen ufak teklemeler devam edince önce bujileri değiştirdim sorun çözülmedi ardından buji kablolarını yeniledim motor canavar gibi oldu. Sanırım işlemler esnasında defalarca sökülüp takıldığı için kablolarda içten kopmalar oluşmuş. Sizin de aklınızda bulunsun, uzun zamandır değişmediyse değiştirin, yenilenen kablolar yanma verimini de artırır.
Ekim ayında değişti. Su değince sıkıntı mı yaptı acaba?
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Çok normal
Kesinlikle su temas etmemesi lazım yeniden değiştirdikten sonra
Tamam hocam ben bi bakayım sağolun
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
duzelmis sanirim[emoji846]
Evet buji kablolarını değiştirdim. 50 kmlik bi test sürüşü yaptım. Şimdilik bi sıkıntı yok. :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Levent Güzelkalp
Levent Güzelkalp yazdı:

1 yıl Geçmiş aradan . Son Durum Sanayide takılmış tapalar maalesef başarılı olmadı. yavaş yavaş su eksiltme başladı. Baktım yine kaçırmış ama 10 saatte 300ml falan şimdi internetten orjinalini bulup bir şekilde taktıracağım. 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Levent Güzelkalp yazdı:

yok abi takılanlarda çelikti ama herhalde tam uymadı tornacı yapmıştı. Şimdi sipariş verdim salı gelir taktırırım ustama .

https://www.fordyedekparcacisi.com/Urunler/Ford-Fiesta-Fusion-14-16-Dizel-Blok-Tapasi-Orjinal.html

link burada kalsın

Fiestada ben de degiştirttim o tapaları, çakan usta tekrar kaçırmaması için iran tutkalı dedikleri gri bir macun ile monte etti, satana kadar bir sene civarı kullandım sorun çıkarmamıştı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Fiestada ben de degiştirttim o tapaları, çakan usta tekrar kaçırmaması için iran tutkalı dedikleri gri bir macun ile monte etti, satana kadar bir sene civarı kullandım sorun çıkarmamıştı.
Bende de aynı şekilde. Ne olduğunu bilmemekle beraber çok yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir şeyle yapıştırmıştı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
M. Asım Kahraman yazdı:

Görkem Karakaş yazdı:
M. Asım Kahraman yazdı:

Bende de aynı şekilde. Ne olduğunu bilmemekle beraber çok yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir şeyle yapıştırmıştı.

Gelsin Tapalar  Bende yapıştırayım o zaman uzun zamanlı bir test olur muhtemelen 5 sene daha satmam 20. yaşında ilk sahibinden diye ilan acacam 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Gelsin Tapalar  Bende yapıştırayım o zaman uzun zamanlı bir test olur muhtemelen 5 sene daha satmam 20. yaşında ilk sahibinden diye ilan acacam 
Bizde aynısını düşünüyoruz ilan açarken tr de tek ilk sahibinden diye yazacaktım sizde de durum aynıymış [emoji23][emoji23]
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Benim su kacağı bir kelepçe yüzünden miş bujilerin orada gördüğüm yağ imiş , Külbürütör kapağının oradaki conta gitmiş 6 ay önce yine bozulmuştu yan sanayi takmıştık bir o vardı yine mecbur yan sanayi taktık 2-3 ay idare etse yeter internetten orijinalini alacam artık yağ bakımında değiştiririz

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Levent Güzelkalp yazdı:

yok abi takılanlarda çelikti ama herhalde tam uymadı tornacı yapmıştı. Şimdi sipariş verdim salı gelir taktırırım ustama .

https://www.fordyedekparcacisi.com/Urunler/Ford-Fiesta-Fusion-14-16-Dizel-Blok-Tapasi-Orjinal.html

link burada kalsın

Scorpiodan beri burdan alırım fordun parçalarını. Senelerdir. Fiestanınkinide burdan alıyorum. Baba oğul bilgili kişiler. Onlar kargolar ben eft yaparım. Bağzan unuttuğumda olur ses etmezler :) Bunlardan aldığım hiçbir malda pişmanlık olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Fatih Sarıkaya yazdı:

Scorpiodan beri burdan alırım fordun parçalarını. Senelerdir. Fiestanınkinide burdan alıyorum. Baba oğul bilgili kişiler. Onlar kargolar ben eft yaparım. Bağzan unuttuğumda olur ses etmezler :) Bunlardan aldığım hiçbir malda pişmanlık olmadı.

Bende bir iki bir şey almıştım abi sorun yaşamadım benim sorun tapadan çıkmayınca attım kenara dursun .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...