İçeriğe Yönlendir

Focus 2 1.6 Tdci arıza

Oğuzhan Dinçel

Recommended Posts

Oğuzhan Dinçel

Herkese merhaba,

Aracım 2005 model 1.6 Tdci Ghia donanım, km 209k. Ocak ayında yağ bakımı yapıldı,2-3 ay önce de mazot filtresi değişti. Mazot filtresi değiştikten sonra 2 ayrı zaman da enjektör temizleyici attım rölanti de titreme vardı. Aracımı da genel olarak ay başında depo fulleyip, arada tekrar fullüyorum ay sonlarına doğru azalmış oluyor mazot. Depoyu fullesem de gösterge de 1 tık altında kalıyor,ama depo tam oluyor. Depodaki yakıt gösterge de çeyrek depo altına düştüğü zaman aracın rölanti de titreme, kalkışlarda alt devirlerde zor gaz yeme, kalkıştan sonra siyah duman atma, yolda giderken kerkinme gibi sorunlar yapıyor. Yalnız depo çeyreğin üstünde iken hiç bir sorun yok. Bugün motor ustama sordum şamandıra ve içindeki pompa yapabilir dediler.  Şamandıra 550 tl. Başka sebebi olabilir mi? Daha önce yaşayan oldu mu? 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Mazot filtresi ne marka idi?

Tdci motorlar yan sanayi mazot filtresini pek sevmez. Ya orjinal olacak ya da cok iyi markalardan olacak.

Tabi şamandırada da bir sorun var gibi gorunuyor.

Ben olsam once mazot filtresini degistirirdim

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Eren Gökmen yazdı:

Mazot filtresi ne marka idi?

Tdci motorlar yan sanayi mazot filtresini pek sevmez. Ya orjinal olacak ya da cok iyi markalardan olacak.

Tabi şamandırada da bir sorun var gibi gorunuyor.

Ben olsam once mazot filtresini degistirirdim

Delphi markaydı. Şaseden çıkan o idi,üzerinden de aynısı çıktı aracın. En uygun yollu deneme filtre aslında da, şamandıradan şüphelendiğim için daha çok ona yöneldim.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Delphi kullanmadim ama bildigim kadariyla iyi markadir. Ben f2 de orjinal ve mahle marka kullandim. Sorun yasamadim. Gaz yememe olayi biraz kafami karistirdi. Pompaya da baktirmak lazim bence bu arada hangi marka enjektor temizleyici kullanmistiniz?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

https://orjinalfordparca.com/mazot-filtresi/focus-2007-2011-16-dizel-mazot-filtresi-orjinal

Orjinali budur, başkasını da kullanmadım 6 senedir.

Gösterge sökülmedi ise ve ibre düzgün çalışmıyorsa şamandıra en güçlü sanık konumunda bence de.

2005 ler ve 2007 sonrası modeller arasında motor aksamlarında farklılıklar var. Mesela hava filtre kutusu bizim kare, sizinkiler yuvarlak. Mazot filtresi de farklı. Attığın linktekinden diye gönderecekti parçacım, şase den sorunca Delphi olandan çıktı. Aracın üzerinden de aynısı çıktı demişti ustam. Şamandıra üzerine yoğunlaşıcam. Ama aklımı kurcalayan enjektör temizleyici sonrası ve filtre değişimi sonrası olması. Şu ihtimal geliyor aklıma enjektör temizleyici depodaki çamurlaşmış pislik var ise onları yumuşatıp depodaki mazot az iken çekip motora çekiyor ise pompa ile bu sorunu yaratıyor olabilir. Hafta sonu fırsat bulursam depoyu bi açıp içine bakmayı düşünüyorum pislik var mı diye. 

Eren Gökmen yazdı:

Delphi kullanmadim ama bildigim kadariyla iyi markadir. Ben f2 de orjinal ve mahle marka kullandim. Sorun yasamadim. Gaz yememe olayi biraz kafami karistirdi. Pompaya da baktirmak lazim bence bu arada hangi marka enjektor temizleyici kullanmistiniz?

Delphi de orjinal miş parçacının dediğine göre.Pompa da ihtimaller arasında tabi ki. Würth kullandım temizleyici. 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Evet öyleymiş pardon.

https://orjinalfordparca.com/mazot-filtresi/c-max-2004-2006-16-dizel-mazot-filtresi-delpi

Yanma sırasında görev yapıyor, depoda bir çözünme yapmaz diye biliyorum enjektör temizleyiciler.

Bir kaç yerde deponun içindeki yapışmış tortu mu deyim pislik mi diyeyim onları yumuşatıp yakıt sistemine zarar verdiğini okumuştum yüksek km lerdeki araçlarda. Hafta sonu inşallah fırsat bulup bakabilirim depoya ve şamandıraya. Dün alttaki video yu izlediğimde daha çok düşündürdü beni bahsettiğim konu. İnşallah çözerim bakalım,yazarım durumu buraya. Şamandıra ve içindeki pompayı da değiştirmeyi düşünüyorum duruma göre. 

https://www.youtube.com/watch?v=-JamCR-tU7U

Bir de bu video var.

tarihinde Oğuzhan Dinçel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel

Cumartesi günü arka koltukları söktüm ama depoya erişebileceğim hiç bir yer yoktu. Depo sanırım alttan sökülüyor,ona da mecbur sanayiye gidip yaptırmam lazım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...