Ali Darbaz

Cruze - Tüketim Sapması

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba değerli arkadaşlar. 

Malumunuz arabayı satınca, babamın yancısı oldum. Arabayı i10 kullanır gibi kullanıp maksimum yakıt ekonomisi elde etmeye çalıştım. Daha öncede yaptığım ölçümlerde uzun yolda arabanın ölçümleri neredeyse birebir tutuyordu. Fakat iş yedi tepeli trafikli İstanbul olunca işler değişiyor. Kadranda 7,8 litre gösteren arabanın bugün deposunu fulledim.  Kendime olan güvenimi sarsan "7,8" litre gösteren ekran pompada 6,24 litre olarak yansıdı. Görüyorsunuz dostlar Arabanın yakıt göstergesini "üstün" ekonomik sürüş sitilimle şaşırtmışım :). Benim ekonomik sürüş hevesim tavan yapmış durumda :) 

ACtC-3eR2bP-zVM0zDppJsY8T9p_J_TgKjHNqnrL

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sani Gerşon

1,5LT şaşması imkansız. Bir hata olmalı. Peder arada 50-100TL'lik yakıt almış olmasın?

• Beğen 4

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sinan Akgöl

Bende pompa yanlıştır diyorum :) 

• Beğen 3

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

1,5LT şaşması imkansız. Bir hata olmalı. Peder arada 50-100TL'lik yakıt almış olmasın?

Sinan Akgöl yazdı:

Bende pompa yanlıştır diyorum :) 

Peder 50 liralık + ben 170 liralık  koymuştum. Yani şaşma yok. 

1500 2000 devirde kullanıyom. Bol bol yakıt kestiriyom. O yuzden şaşmış olabilir

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Alpay Sumer

mumkun degil. sasmaz. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

mumkun degil. sasmaz. 

10 günde o gösterge 10 defa resetlendi. Son 3 gün ortalaması 7.8 idi. 

Şu an 10 litre gösteriyor. Bu sefer resetlemek yok. Cuma gününe kadar ne yakıcak görelim. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

10 günde o gösterge 10 defa resetlendi. Son 3 gün ortalaması 7.8 idi. 

Şu an 10 litre gösteriyor. Bu sefer resetlemek yok. Cuma gününe kadar ne yakıcak görelim. 

parca parca yakitla dogru olmaz. Ayni motoru kullandim zerre sasmiyor.

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Dogan Arsiray

1.6 atmosferik bir aracın istanbul gibi biryerde 6.5 litre yakması imkansız.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Banka kredisi için fıldır fıldır dönüyorum. Olmadık trafikler bol bol ışıklar geçtim. Başlangıcı 10 litre şu an ise 7,6 litreye düştü. 

Cumaya kadar devam. Bakalım sonuc ne çıkıcak. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Banka kredisi için fıldır fıldır dönüyorum. Olmadık trafikler bol bol ışıklar geçtim. Başlangıcı 10 litre şu an ise 7,6 litreye düştü. 

Cumaya kadar devam. Bakalım sonuc ne çıkıcak. 

Yakıt bilgisayarını sürekli sıfırlarsanız tüketimi göremezsiniz doğru olan. 200km'de ancak oturuyor o rakam.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Araba ölümüne trafik görüyor. 8,6 litre gösteriyor. Hiç bukadar trafik görmemiştir. Şu bankacılık işleri yüzünden fena halde boşta kaldı. İnanın her dur kalkta içim acıyor. Benzin cayır cayır yanıyor. Ama şuda varki, depoyu pazartesi gününden doldurduğumdan beri epi topu 190 km yol yaptık. 

Manyak trafikte 8.6 değerini geçmedi. Bence sadece motor soğuk iken bir süre 9 - 10 litreleri gösteriyor. İlk düzlükte 8 li rakamlara düşüyor. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Cuma günü itibari ile yakıt aldım. Göstergede 4 gün ortalaması 8,6 litre gösterirken pompada 8,24 litre çıktı . Arabanın 4 günlük kullanım maliyeti 96 tl çıkıyor. 

ACtC-3dIGlFlChme7pxQL4mIbGETmeihAsUxdqiNACtC-3dWAC5LZHzdGAQD67DjjG1Rvq7dUF_kJmN1

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Dogan Arsiray

evet şimdi mantıklı rakamlar görmeye başladık. turbo küçük motor olmadığı sürece şehir içi düşük rakamlar imkansız.

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Günaydın. 

Açılışı 8.5 litre ile yaptık. İstanbulda görülmemiş trafik var. Saatlerimi dahada geriye alıcağim. 

İşe ulaştığımda tüketim 7.7 olmuştu. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Her sabah girdiğim trafikten kurtulmak için 30 dakika daha erken yola çıkmaya karar verdim :( 

Trafiğin olduğu rampa çok fazla dur kalk yaptırıp hem bana hemde arabama zarar veriyor. 

En az 1 litre yakıt tasarufu bekliyorum. 

ACtC-3egCvIXSRnnF3Iz722CSxDBRBKpJ4xAUoeA

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Dogan Arsiray

erken yatabileceksen bence değer. 30 dk için o stresi çekmemek bile lüks. istanbulda neden yaşanır anlamış değilim o ayrı. gezilecek yeri çok diyorlar, saat 7 de kalkıp gezeni hiç duymadım.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Akşam dönüşü trafik güzeldi. Çok sahin geldim. Ama 41 derece hva sıcaklığı vardı. Ful klima açtım. Klima açmasam 6,9 lu rakamları görecektim. 

ACtC-3eyui35h7VeJxYE_NjQLCdicpuCZfh-D3Pb

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Merhaba Değerli arkadaşlar. 

116453 kmde 8,6 litre yakıt tüketimi ile başladığımız yolculuk 4 gün ve 100 km sonunda 6,7 litreye düşmüş durumda. Bu feci bir düşüş . 67 km yolun ortalaması 7,3 litre iken sadece 26 km yol yaparak bu ortalamayı 6,7 litreye düşürdüm.  Arabaya günden güne alışıyorum. Bir çok makale açıp okudum. Amerikan istatistik kurumlarını inceledim. Motor yağının kinematik viscositesi, gelişmiş termostad felan derken sonunda arabanın tüm bilimsel gerçeklerini öğrendim. Evden 30 dakika erken çıkıp 5 km uzunluğundaki trafiğe girmeden yolumu birazda uzatarak mükemmele yakın verimlilikte sürüşü yakaladım. 

ACtC-3dCFmMVPXH_vgA52usP-YW8SRtUcRF7TiD_

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Çarşambanın ortalması 6,6 litre . 135 km oldu cumadan beri. artık çok milim düşüyor. Dün mesai dönüşü arabada full klima açıktı. ona rağmen 6,8 litreden yukarı çıkmadı. sabah 6.8 ile aldım, 6,6 litre ile park ettim. Cuma günü mesai bitiminde depoyu fullemek için şimdiden sabırsızlanıyorum. 

ACtC-3edHM-2eNsdnxKjUUGvygXrLaz3WiH0uENW

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Ben bu gün klima kullanmadan deneme yaptım. Arabada piştiğim boşaymış. Malesed 6,6 litre sabit. Klima en fazla 0,2 litre fark ediyor. Dün akşam mesai dönüşü 6,8 ile eve dönmüştüm. Şimdi ise 6,6 litre ile eve döndük. Duş için harcadığım doğal gaz daha fazla :( 

• Beğen 1
  • Mutlu 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Ben bu gün klima kullanmadan deneme yaptım. Arabada piştiğim boşaymış. Malesed 6,6 litre sabit. Klima en fazla 0,2 litre fark ediyor. Dün akşam mesai dönüşü 6,8 ile eve dönmüştüm. Şimdi ise 6,6 litre ile eve döndük. Duş için harcadığım doğal gaz daha fazla  

1.6 motor yahu oda o kadar etkilenecekse 1.2 atmosferikler ne yapsın
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz
(düzenlendi)

181 km yolun ortalaması 6,5 litreye düştü.Dahada inmez. Yol boyu bir trafik çıksa 6,6 litre oluyor. Arabayı park ederken en hızlı şekilde yapmaya çalışıyorum. Gene en hızlısı 30 saniyemi alıyor :( . Birde bunun dönüşü olcak 6,8 litre garantisi var. Bu hali ile kmde 40 kuruş yakıyoruz :( . Hyundai i10 num ile 24 kuruşu geçmemiştim :( 

ACtC-3ewxGMJfcQf_WbTTKrL_yW62O3cobJpplST

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Merhaba değerli dostlarım. 

Şahane cumanın feci trafğinde bu gün 100 kmden fazla yol alınca o canım 6,6 litre tüketim 7,4 litreye fırladı. 

Peki Pompa ne ölçtü. O kadar farklı koşul bir araya gelince tüketim pompada şaşar düşündünüz dimi? 

Chevrolet Cruze pompada 7,39 litre tüketim çıkarmayı başardı. Yani kilometrede 308 km yol için 143 türk lirası harcamış. 46 kuruş yakmış. 

ACtC-3fq4GhlAyvF7WkaBOfV5dQlmhxYQzSOb1kxACtC-3frdFLaUNW5fAksTwoWcZFxsoD4VHGKi5diACtC-3dS4_THSwgVu3ZmZLcCrsPbHO3Oe0fcSst-ACtC-3d8S9rikUUIQQdlA2xfYlatbUFoHhY0zort

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Merhaba değerli arkadaşlar Cruze ile artık her gün eşimi işe bırakıyor ve alıyorum. Kendisi İmes sanayi bölgesine yakın bir konumda çalıştığından, İmesin tüm trafiğini çekiyorum. Neyseki eşimi bıraktıktan sonra Otoban, bağlantı ve d100 yapıp işe geliyorum. Daha az yıpratıcı bir süreç oluyor. Tam park edip stop ettiğimde tüketim 7,8 litreye çıktı. Tüketim benim için önemli. Eşim yol parası 400, ben ise yol parası 800 tl alıyorum. Cruze bu şekilde yakmaya devam ederse 630 tl yakıt maliyeti yaratacak. Buda arabanın bakımı için aylık sadece 570 tl paranın kalması anlamına geliyor. EN azından bari şu bakim giderini 650 tl çıkarabilsem. 1350 tl harcadım arabaya. Gerçi bununda 200 lirasını yutubeden aldığım parayla yaptım. Geriye 1150 tl masraf kaldı. Geçen ay şirketin verdiği 800 tl den geriye sadece 270 lira kalmıştı. Onuda düşünce 880 tl gibi bir rakam kala kaldı. Bu ay sonuna kadarda aşağidaki tabloyu tutturursam 570 lira daha artacak. Geriye halen 310 tl bakımdan kalan borç kalacak. Arabanın masrafını amorti edemiyeceğim. Ev borcuna girdiğim şu dönemde çok sıkıcı bir durum. Arabanın borcunu amorti etmek istiyorum . Ama beceremeyeceğiz gibi :( 

ACtC-3dkhOHEvr09c4SimGWDHTbxAwNoR0xJiKOH

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Lpg lpg lpg

Mesajı paylaş

Mesajın linki

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.