İçeriğe Yönlendir

Cruze - Tüketim İstediğim Kadar Düşmüyor

Ali Darbaz

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Valla Ebrar, arabanın 100 derece ulaşmassı için  dokuzbucuk dakika yürümesi gerekti. Zaten bu  arabayı şehir içi kısa mesafe kullanmak müsriflik. İ10 bundan daha soğuk havada bile ısınması dörtbucuk dakika sürmüştü. Cruze elektronik termsotad var. Buna rağmen cruze çok yakıyor. Zaten en büük derdi bana göre ısıtma sorunu. Kısa mesafede geç ısındığından tüketim yükek. 

hocam sana hibrid bir araç lazım. kısa mesafede mis. dur kalk trafikte daha güzel.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

hocam sana hibrid bir araç lazım. kısa mesafede mis. dur kalk trafikte daha güzel.

Bana hibrid araba değil, para lazım. Çağ çap para. 

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ali Darbaz

Merhaba değerli arkadaşlar. 

Malumunuz arabayı satınca, babamın yancısı oldum. Arabayı i10 kullanır gibi kullanıp maksimum yakıt ekonomisi elde etmeye çalıştım. Daha öncede yaptığım ölçümlerde uzun yolda arabanın ölçümleri neredeyse birebir tutuyordu. Fakat iş yedi tepeli trafikli İstanbul olunca işler değişiyor. Kadranda 7,8 litre gösteren arabanın bugün deposunu fulledim.  Kendime olan güvenimi sarsan "7,8" litre gösteren ekran pompada 6,24 litre olarak yansıdı. Görüyorsunuz dostlar Arabanın yakıt göstergesini "üstün" ekonomik sürüş sitilimle şaşırtmışım :). Benim ekonomik sürüş hevesim tavan yapmış durumda :) 

ACtC-3eR2bP-zVM0zDppJsY8T9p_J_TgKjHNqnrL

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1,5LT şaşması imkansız. Bir hata olmalı. Peder arada 50-100TL'lik yakıt almış olmasın?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

1,5LT şaşması imkansız. Bir hata olmalı. Peder arada 50-100TL'lik yakıt almış olmasın?

Sinan Akgöl yazdı:

Bende pompa yanlıştır diyorum :) 

Peder 50 liralık + ben 170 liralık  koymuştum. Yani şaşma yok. 

1500 2000 devirde kullanıyom. Bol bol yakıt kestiriyom. O yuzden şaşmış olabilir

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

mumkun degil. sasmaz. 

10 günde o gösterge 10 defa resetlendi. Son 3 gün ortalaması 7.8 idi. 

Şu an 10 litre gösteriyor. Bu sefer resetlemek yok. Cuma gününe kadar ne yakıcak görelim. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

10 günde o gösterge 10 defa resetlendi. Son 3 gün ortalaması 7.8 idi. 

Şu an 10 litre gösteriyor. Bu sefer resetlemek yok. Cuma gününe kadar ne yakıcak görelim. 

parca parca yakitla dogru olmaz. Ayni motoru kullandim zerre sasmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

1.6 atmosferik bir aracın istanbul gibi biryerde 6.5 litre yakması imkansız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Banka kredisi için fıldır fıldır dönüyorum. Olmadık trafikler bol bol ışıklar geçtim. Başlangıcı 10 litre şu an ise 7,6 litreye düştü. 

Cumaya kadar devam. Bakalım sonuc ne çıkıcak. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Banka kredisi için fıldır fıldır dönüyorum. Olmadık trafikler bol bol ışıklar geçtim. Başlangıcı 10 litre şu an ise 7,6 litreye düştü. 

Cumaya kadar devam. Bakalım sonuc ne çıkıcak. 

Yakıt bilgisayarını sürekli sıfırlarsanız tüketimi göremezsiniz doğru olan. 200km'de ancak oturuyor o rakam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Araba ölümüne trafik görüyor. 8,6 litre gösteriyor. Hiç bukadar trafik görmemiştir. Şu bankacılık işleri yüzünden fena halde boşta kaldı. İnanın her dur kalkta içim acıyor. Benzin cayır cayır yanıyor. Ama şuda varki, depoyu pazartesi gününden doldurduğumdan beri epi topu 190 km yol yaptık. 

Manyak trafikte 8.6 değerini geçmedi. Bence sadece motor soğuk iken bir süre 9 - 10 litreleri gösteriyor. İlk düzlükte 8 li rakamlara düşüyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Cuma günü itibari ile yakıt aldım. Göstergede 4 gün ortalaması 8,6 litre gösterirken pompada 8,24 litre çıktı . Arabanın 4 günlük kullanım maliyeti 96 tl çıkıyor. 

ACtC-3dIGlFlChme7pxQL4mIbGETmeihAsUxdqiNACtC-3dWAC5LZHzdGAQD67DjjG1Rvq7dUF_kJmN1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

evet şimdi mantıklı rakamlar görmeye başladık. turbo küçük motor olmadığı sürece şehir içi düşük rakamlar imkansız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Günaydın. 

Açılışı 8.5 litre ile yaptık. İstanbulda görülmemiş trafik var. Saatlerimi dahada geriye alıcağim. 

İşe ulaştığımda tüketim 7.7 olmuştu. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Her sabah girdiğim trafikten kurtulmak için 30 dakika daha erken yola çıkmaya karar verdim :( 

Trafiğin olduğu rampa çok fazla dur kalk yaptırıp hem bana hemde arabama zarar veriyor. 

En az 1 litre yakıt tasarufu bekliyorum. 

ACtC-3egCvIXSRnnF3Iz722CSxDBRBKpJ4xAUoeA

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

erken yatabileceksen bence değer. 30 dk için o stresi çekmemek bile lüks. istanbulda neden yaşanır anlamış değilim o ayrı. gezilecek yeri çok diyorlar, saat 7 de kalkıp gezeni hiç duymadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Akşam dönüşü trafik güzeldi. Çok sahin geldim. Ama 41 derece hva sıcaklığı vardı. Ful klima açtım. Klima açmasam 6,9 lu rakamları görecektim. 

ACtC-3eyui35h7VeJxYE_NjQLCdicpuCZfh-D3Pb

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba Değerli arkadaşlar. 

116453 kmde 8,6 litre yakıt tüketimi ile başladığımız yolculuk 4 gün ve 100 km sonunda 6,7 litreye düşmüş durumda. Bu feci bir düşüş . 67 km yolun ortalaması 7,3 litre iken sadece 26 km yol yaparak bu ortalamayı 6,7 litreye düşürdüm.  Arabaya günden güne alışıyorum. Bir çok makale açıp okudum. Amerikan istatistik kurumlarını inceledim. Motor yağının kinematik viscositesi, gelişmiş termostad felan derken sonunda arabanın tüm bilimsel gerçeklerini öğrendim. Evden 30 dakika erken çıkıp 5 km uzunluğundaki trafiğe girmeden yolumu birazda uzatarak mükemmele yakın verimlilikte sürüşü yakaladım. 

ACtC-3dCFmMVPXH_vgA52usP-YW8SRtUcRF7TiD_

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çarşambanın ortalması 6,6 litre . 135 km oldu cumadan beri. artık çok milim düşüyor. Dün mesai dönüşü arabada full klima açıktı. ona rağmen 6,8 litreden yukarı çıkmadı. sabah 6.8 ile aldım, 6,6 litre ile park ettim. Cuma günü mesai bitiminde depoyu fullemek için şimdiden sabırsızlanıyorum. 

ACtC-3edHM-2eNsdnxKjUUGvygXrLaz3WiH0uENW

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben bu gün klima kullanmadan deneme yaptım. Arabada piştiğim boşaymış. Malesed 6,6 litre sabit. Klima en fazla 0,2 litre fark ediyor. Dün akşam mesai dönüşü 6,8 ile eve dönmüştüm. Şimdi ise 6,6 litre ile eve döndük. Duş için harcadığım doğal gaz daha fazla :( 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

181 km yolun ortalaması 6,5 litreye düştü.Dahada inmez. Yol boyu bir trafik çıksa 6,6 litre oluyor. Arabayı park ederken en hızlı şekilde yapmaya çalışıyorum. Gene en hızlısı 30 saniyemi alıyor :( . Birde bunun dönüşü olcak 6,8 litre garantisi var. Bu hali ile kmde 40 kuruş yakıyoruz :( . Hyundai i10 num ile 24 kuruşu geçmemiştim :( 

ACtC-3ewxGMJfcQf_WbTTKrL_yW62O3cobJpplST

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba değerli dostlarım. 

Şahane cumanın feci trafğinde bu gün 100 kmden fazla yol alınca o canım 6,6 litre tüketim 7,4 litreye fırladı. 

Peki Pompa ne ölçtü. O kadar farklı koşul bir araya gelince tüketim pompada şaşar düşündünüz dimi? 

Chevrolet Cruze pompada 7,39 litre tüketim çıkarmayı başardı. Yani kilometrede 308 km yol için 143 türk lirası harcamış. 46 kuruş yakmış. 

ACtC-3fq4GhlAyvF7WkaBOfV5dQlmhxYQzSOb1kxACtC-3frdFLaUNW5fAksTwoWcZFxsoD4VHGKi5diACtC-3dS4_THSwgVu3ZmZLcCrsPbHO3Oe0fcSst-ACtC-3d8S9rikUUIQQdlA2xfYlatbUFoHhY0zort

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...