İçeriğe Yönlendir

Değer Kaybı

Serdar Eser

Recommended Posts

Serdar Eser

Merhaba 2005 model focus 1 aracım 129 000 km de 11/05/2020 tarihinde kaza yaptım kaza sonucu aracıma çarpan tarafın trafik sigortası aracı yaptırdı.Deger kaybı için başvuruda bulundum tabi Mehmet Özyürek'in yönlendirmesi ile başvurudan 3 gün sonra mesaj geldi 3 iş günü içinde bildirdiğiniz hesaba deger kaybınız ödenecektir diye 961 tl hesabıma yattı.Konuyu açma sebebim internette yaptığım araştırmalarda 10 yaşından fazla olan araçlara deger kaybı yok veya belli km araçlara deger kaybı yok yazıyordu sonuç itibari ile ödeme yaptılar.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Geçmiş olsun Serdar. Böylece 10 yaşından büyük araçlara da değer kaybı ödendiği yaşanarak öğrenilmiş oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Geçmiş olsun.

Çevremde görüyorum ve görüyoruz da hepimiz.

Sigorta/kasko ucuz olsun diye webden, bankadan, tanımadığı merdiven altı acentadan yaptıran insanlar. Kaza vs gibi durumlarda mağdur oluyorlar. Neden? 200-300 lira için. Sonrası misliyle çıkıyor. 

Kaskonu/sigortanı tanıdığın/bildiğin yerden yaptıracaksın. Bir telefon kadar uzak olacak. Bu gibi durumlarda rehberin olacak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normalde 10 yaş ve 165 bin km üstü için ödenmez diyorduk.. Çünkü bir çok kaynak bunun bu şekilde olduğunu söylüyordu. 

Ancak olayı teknik olarak incelediğimde genel şartlar kitapçıklarında değer kaybı şartları ile ilgili bölümlerde bunlardan bahsedilmiyordu.. 

Bu sebeple Serdar'a başvurmasını söyledim. 

Araştırmaya devam edeceğim, teknik veri bulursam onu da yazacağım ancak şu ana kadar internetteki hukuk siteleri veya bu işi yapanların sitelerinde yazanlar hariç, 10 yıl ve km ile ilgili bir veri bulamıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

firmadan firmaya değişiklik göstermekle birlikte 15 yıl ve üzeri die okumuştum geçen hafta, yanlız bu değer kaybında sigorta firmalarının kullandığı bir hesaplama programı yada formülü olduğu için yatırdıkları parayı beğenmeyip hakem heyetine başvuruda bulunmayın, adamlar kılı kılına hesaplıyor hatta 5-10 tl fazla yatırıyorlar, hakem heyeti de sizin aleyhinizde karar verirse tüm masraflar (avukatlık,mahkeme vs.) size kaldığı için benim düştüğüm hataya düşmeyin die tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Serhat Murat

Yaklaşık 7 ay önce bir kamyon bize arka kapıdan sürtmüştü, kaportacıda tutanak tutturmustuk karşı taraf suçunu kabul etmişti %100 kusurluydu ve yaklaşık 1.300.1.400 tl arası hasar kaydı cıkmıştı kapı onarilmişti, bundan ilk defa haberimiz oluyor. Şimdi ise değer kaybını nasıl alabilirim sanırım karşı tarafın sigortasi,eksper kaydı vsvs isteniliyor galiba bunları kaportacı'dan bulabilir miyim 7 ay sonra kayıtları var mıdır?

Ktt kaza sorgulaması yaptigim da karsı tarafın %100 kusurlu oldugu yazıyor  plakası vs mevcut bu yeterli olur mu?

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Mehmet Cihat yazdı:

Bu değer kaybı başvurusu nasıl yapılıyor kısaca bilgi verebilir misiniz

karşı tarafın sigortasını arayıp belirteceksiniz onlar süreç hakkında sizi yönlendirip bazı evraklar istiyorlar onlara evrakları gönderdikten 1-2 hafta içerisinde sonuçlandırıp ödemeyi yapıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Cihat yazdı:

Tüm hasar evrakları ile birlikte kusurlu tarafın sigorta şirketine müracaat ediliyor. 

Şayet hasar trafik sigortasından ödenmiş ise iş çok kolaylaşıyor çünkü zaten tüm evraklar kendilerinde mevcut oluyor. 

Ön müracaat olarak ilgili sigorta şirketine 

Araç plaka, hasar tarihi ve hasar detayını içeren kısa bir mail atmak süreci başlatır. Devamında istenen belge ve bilgileri tamamlarsınız. 

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Serhat Murat yazdı:

Yaklaşık 7 ay önce bir kamyon bize arka kapıdan sürtmüştü, kaportacıda tutanak tutturmustuk karşı taraf suçunu kabul etmişti %100 kusurluydu ve yaklaşık 1.300.1.400 tl arası hasar kaydı cıkmıştı kapı onarilmişti, bundan ilk defa haberimiz oluyor. Şimdi ise değer kaybını nasıl alabilirim sanırım karşı tarafın sigortasi,eksper kaydı vsvs isteniliyor galiba bunları kaportacı'dan bulabilir miyim 7 ay sonra kayıtları var mıdır?

Ktt kaza sorgulaması yaptigim da karsı tarafın %100 kusurlu oldugu yazıyor  plakası vs mevcut bu yeterli olur mu?

sbm nin sitesinden ücretsiz evraklara ulaşılabiliyor kaza için, onun dışında bişey yapmanıza geerek yok karşı tarafın sigortası zaten neler yapıldığını nekadar fatura kesildiğini hangi parçalar kullanıldığını herşeye ulaşabildiğini için başka bişeye gerek yok die biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serhat Murat yazdı:

Onarım karşı tarafın sigorta şirketinden yapılmışsa yukarıda bilgi verdiğim şekilde bir mail gönderin. Sürecin devamı gelecektir. 

Sizin ve karşı tarafın plakalarını yazın mailinize. 

Normal şartlarda süre 2 yıl. 

Mesut Eyibil yazdı:

sbm nin sitesinden ücretsiz evraklara ulaşılabiliyor kaza için, onun dışında bişey yapmanıza geerek yok karşı tarafın sigortası zaten neler yapıldığını nekadar fatura kesildiğini hangi parçalar kullanıldığını herşeye ulaşabildiğini için başka bişeye gerek yok die biliyorum.

Araç kaskodan yapılmışsa, bu evraklar karşı şirkette olmayabilir.. 

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Mehmet Cihat yazdı:

Yorum bağlantısı
Serdar Eser

Araç kaskodan yapılmışsa, bu evraklar karşı şirkette olmayabilir.. 

mail ile yapıyorsun anında mail dönüşü gerçekleşiyor aslında ekspertiz raporu ve dilekçe yeterliymişim

Kazadan sonra 2 yıl hakkın devam ediyor şimdi başvurunu yapabilirsin
Yorum bağlantısı
Serhat Murat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tüm hasar evrakları ile birlikte kusurlu tarafın sigorta şirketine müracaat ediliyor. 

Şayet hasar trafik sigortasından ödenmiş ise iş çok kolaylaşıyor çünkü zaten tüm evraklar kendilerinde mevcut oluyor. 

Ön müracaat olarak ilgili sigorta şirketine 

Araç plaka, hasar tarihi ve hasar detayını içeren kısa bir mail atmak süreci başlatır. Devamında istenen belge ve bilgileri tamamlarsınız. 

Hocam karşı tarafın sigortasını nasıl bulacağım? 

Mesut Eyibil yazdı:

Hocam karşı tarafın sıgortası neydi onu hatırlamıyorum sorun orda sbsde de gözükmüyor.

Yorum bağlantısı
Serhat Murat
Serdar Eser yazdı:

mail ile yapıyorsun anında mail dönüşü gerçekleşiyor aslında ekspertiz raporu ve dilekçe yeterliymişim
Kazadan sonra 2 yıl hakkın devam ediyor şimdi başvurunu yapabilirsin

Onu biliyorum da aradan zaman(6-7ay) geçtigi için karşı tarafın sigortasını hatırlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Normalde 10 yaş ve 165 bin km üstü için ödenmez diyorduk.. Çünkü bir çok kaynak bunun bu şekilde olduğunu söylüyordu. 
Ancak olayı teknik olarak incelediğimde genel şartlar kitapçıklarında değer kaybı şartları ile ilgili bölümlerde bunlardan bahsedilmiyordu.. 
Bu sebeple Serdar'a başvurmasını söyledim. 
Araştırmaya devam edeceğim, teknik veri bulursam onu da yazacağım ancak şu ana kadar internetteki hukuk siteleri veya bu işi yapanların sitelerinde yazanlar hariç, 10 yıl ve km ile ilgili bir veri bulamıyorum. 

Km ve yaş ile ilgili bir sınır yok, bulamamış olman doğal Mehmet bey. Ancak 1 nisan 2020'den önceki hesaplama mantığında araç kilometresini 165.000 km üzeri girdiğinde değer kaybı çıkmıyordu. Günümüz de 2-3 yaşındaki çoğu aracın bu kilometrelerde olduğunu düşünürsek hak kaybı ile karşı karşıya kalınıyordu. Nisan ayından itibaren çarpanlar ve hesaplama mantığı değişti, yeni çarpanlar ile değer kayıplarındaki rakamlar düştü ancak kapsam genişledi.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serhat Murat yazdı:

Hocam karşı tarafın sigortasını nasıl bulacağım? 

Kaza tutanağı örneği yok mu elinizde. ? 

Mahmut Yurt yazdı:
Mehmet Ozyurek yazdı:

1 nisan 2020'den önceki hesaplama mantığında araç kilometresini 165.000 km üzeri girdiğinde değer kaybı çıkmıyordu.

Nisan ayından itibaren çarpanlar ve hesaplama mantığı değişti, yeni çarpanlar ile değer kayıplarındaki rakamlar düştü ancak kapsam genişledi.

Güzel bilgi. Teşekkürler Mahmut Bey.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Murat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaza tutanağı örneği yok mu elinizde. ? 

Hayır yok hocam acaba arabayi yaptirdiğim yerden alabilir miyim? kayıt tuttuklarını umuyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Trafik kazası için size atanmış olan eksper firması tüm evrakları size veriyor. Karşı tarafın sigortasına mail atıp değer kaybınızı ruhsat sahibinin hesap numarasını vererek alabiliyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Aracın önceden hasar kaydı ve boyalı parçası var ise, yine de değer kaybını alabiliyormuyuz ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serhat Murat yazdı:

Hayır yok hocam acaba arabayi yaptirdiğim yerden alabilir miyim? kayıt tuttuklarını umuyorum.

Sanmıyorum.. 

Şayet mail ile bir yerlere göndermişlerse mail geçmişlerinde olur. 

Ebrar Tüfek yazdı:

Aracın önceden hasar kaydı ve boyalı parçası var ise, yine de değer kaybını alabiliyormuyuz ? 

Aynı parçalar mı ?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sanmıyorum.. 

Şayet mail ile bir yerlere göndermişlerse mail geçmişlerinde olur. 

Aynı parçalar mı ?

Mesela arabamın arkadan kazası yok. Adam geldi arkadan vurdu ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mesela arabamın arkadan kazası yok. Adam geldi arkadan vurdu ? 

Değer kaybı alırsın.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...