İçeriğe Yönlendir

Erkeklerde Varikosel hakkında...

Tahir Ak

Recommended Posts

Arkadaşlar selamlar. Konuyu açıp açmama konusunda kararsız kaldım ama forumda bilgili arkadaşlar ve doktorlar var o yüzden sormayı uygun gördüm...

Erkeklerin ortalama yüzde 15 inde bulunan bu damar genişleme durumu bende de var galiba. ayrıntılar netten bakılabilir şimdi buraya yazmamayım :)

gözle ve elle rahatça gördüğüm bu sorunun kendi kendime Varikosel olduğuna Google hz. yardımıyla karar verdim :) tabi doktora gitmek ayrı bi sorun benim için ama neyse :)

Bu durum beni rahatsız etmese de bazen kaşıntı ve çok hafif ince sızı şeklinde beliriyor. Nette baktığım kadarıyla sadece ameliyat ileri safhada öneriliyor.

Başına gelen var mı? İlaçla tedavi vb hakkında bilgi almak istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

2008 de sol varikosel "Grade 3" den hiç bir belirti/ağrı ve şikayet olmaksızın ameliyat oldum.

Ameliyat mikro-cerrahi yöntemiyle lokal anestezi ile yapılıyor, 20 dk falan sürdü, iyileşmesi de 2-3 gün.

İşin özü genişleyen ve testislerden kirli kanı çekemeyen damarı bağlama operasyonu, oradaki kan nasıl nereden çekiliyor düşünüyorum ama bir çok damar var sanırım.

Ameliyat olmazsanız zamanla sprem canlılık ve hareketlilik oranını ciddi derecede düşürüyor ve kısırlığa sebep olabiliyor.

Doktor kontrolüne mutlaka gidin, ayıp değil :) belkide farklı bir şey vardır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ayıp değil gurur kaynağı olur :P asıl proktoloğa gitmek çok acı verici bir deneyim :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bence utanacak çekinecek bir durum söz konusu değil. Gittiğinizde sperm sayımı elle kontrol vs yapacaktır doktor ve buna bağlı olarak tedavi yöntemi söyleyecektir. Şöyle bir durum var bu pandemi sürecinde böyle bir durum için gider miyim doktora ben gitmem. Pandemi biterse o zaman giderim. Fazla ayakta durmak bunun en büyük sebebi diye biliyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Erkeklerde kısırlığa yol açabilen bir hastalık ağrı sızı olmaz ama sperm sayısı ve kalitesi açısından tedavi edilmesi gerekiyor. ortaokulda bende oldum o ameliyatı. genel anestezi ile şimdi kaç yıl oldu tabi teknikler değişmiştir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Dogan Arsiray yazdı:

ayıp değil gurur kaynağı olur :P asıl proktoloğa gitmek çok acı verici bir deneyim :D

ilk çocuktan önce test tahlil filan gerekti, özel ve lüks bir labaratuvara örnek vermek lazımdı :), laborant kıza dedimki elimden gelenin en iyisi bu. anlamadı herhalde

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
(düzenlendi)

Artık sebebini sallamayayım bende de vardı bu meret, yaş 22 gibiydi.

Doktora gittik, dokunarak tespit ediyor, 2 saniye sonra varikosel dedi, ameliyat olacaksın dedi, çocuğun olmaz dedi, kampanya kumpanya var dedi, neyse ben oluverdim korkup, dedim çocuk mocuk işleri sakat.

Aslında rahatsız etmiyorsa, ağrı sızı yoksa pek önermem ameliyatını. Ameliyattan sonra mikrop kapmışım hidrosel geldi bir de başıma, onu atlatması 2 ay sürmüştü, otobüse arabaya binemiyor en ufak kasiste zıplıyorsun.

Ameliyatı acayip basit mutlaka mikro cerraha yaptırılmalı ama. Bende ameliyat izi bile yok, karın alt bölgesinde ufak bir delikten giriyorlar cihazla. Ve her şey yolunda giderse aynı gün taburcu 2-3 güne de unutulan bir operasyon.

ek: operasyon önemli olduğu için çok araştırmıştım. Bizim yaşlarda şiddetli ağrı sızı yoksa önerilmiyor, sperm testi yapmamıştı bile doktor, ha çocuğa niyet edilir çocuk olmaz o zaman bi testle baktırılmalı neler oluyor diye.

tarihinde Azad Mirzade tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ilk çocuktan önce test tahlil filan gerekti, özel ve lüks bir labaratuvara örnek vermek lazımdı :), laborant kıza dedimki elimden gelenin en iyisi bu. anlamadı herhalde
hshsh hahaha yemekte hönkürdüm :) 2 çocuk var şükür kısırlık ile ilgili hamdolsun sorun yok lakin bekledikçe ileri safha durumu olabilir mi diye korkum var.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Azad Mirzade yazdı:

Ameliyatı acayip basit mutlaka mikro cerraha yaptırılmalı ama. Bende ameliyat izi bile yok, karın alt bölgesinde ufak bir delikten giriyorlar cihazla. Ve her şey yolunda giderse aynı gün taburcu 2-3 güne de unutulan bir operasyon.

iz olsa ne olur olmasa ne olur. zırh üzerinde kalan, bir başka ölümcül mücadelenin izi der geçersin. :D  çok romantik oldu. ama konuya uymadı tabi.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Tahir Ak yazdı:

hshsh hahaha yemekte hönkürdüm :) 2 çocuk var şükür kısırlık ile ilgili hamdolsun sorun yok lakin bekledikçe ileri safha durumu olabilir mi diye korkum var.

Alt tarafın buzhane olduğunu düşünün, kan akışı spermeleri buzdolabında muhafaza ediyor. Varikosel olduğunda kan akışı duruyor ve o bölge ısınıyor ve spermler kıymetsizleşmeye başlıyor. Üremeyi geçiçi olarak kısırlaştırıyor. Ancak ameliyattan sonra 1-2 ay içinde sperm kalitesi normale dönüyor. Çok çok önemsiz bir konu olmasa da tehlikeli ve ya dönülmez akşamın ufkunda durumu yok bu hastalıkta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bekârdım , bende de bir ara ağrı olmuştu, kendimce araştırma yaptım kısır vs. okuyunca hemen koştum hastahaneye . Doktorun odasına girdiğimde '' nedir şikayetiniz '' dedi. dedim'' ara sıra sızı şeklinde bir ağrı hissediyorum '' doktor '' pantolonunuzu ve iç çamaşırınızı indirin '' dedi. Ben şok oldum yanında yardımcı bir bayan da var tabi. '' burada mı? '' diye şaşkın bir şekilde sordum. :D 

Doktor ''hayır tabi ki içeri girin'' dedi ayrı bir yere aldı sonra kontrolde temiz çıkmıştım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Takip edin bence. Zamanla Aydemir Akbaş gibi yürümeye başlarsınız. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Her ne kadar burada bilgilensek de bir uzmanına görünmekte fayda var. Ben o iğrenç testi 2 defa verdim. Pek hoş bir şey değil ama test öyle yapılıyor malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Darbaz yazdı:

Askerde yerler insanı öyle. İnsan bedeni herşeyi otomatik yapabilir.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Çok geçmiş olsun Tahir bey. Can sıkıcı bir durum ama mutlaka uzmanına görünmeniz ve muayene bulguları ile bir sonuca varılması gerektiğini düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek yazdı:
Hep utanırız, çekiniriz....

hahaha :) ya konunun bu kadar güncel olacağına ihtimal vermiyordum :) güncel bir hastalıkmış ama hep içimize atmışız.

benim sorun olan damar t.stislerde. bazı arkadaşlar kasıktan ameliyat dediler ama... gerçi ikisi de ürkürüyor :(

Yorum bağlantısı
Metin Çilo
Tahir Ak yazdı:

hahaha :) ya konunun bu kadar güncel olacağına ihtimal vermiyordum :) güncel bir hastalıkmış ama hep içimize atmışız.

benim sorun olan damar t.stislerde. bazı arkadaşlar kasıktan ameliyat dediler ama... gerçi ikisi de ürkürüyor :(

2003 yılında arkadaşımın varikosel ameliyatı olması sonucu hastalığın ne olduğunu öğrendim.

Varis hastalığının testislerdeki hali. Kendimi kontrol ettim aynı görüntü ve belirtiler bende de var soluğu ÇAPA Üroloji alt dalı Androloji polikliniğinde aldım.

O süreçte elle muayene ve sperm sayımı derken süreç 2 aydan fazla sürdü. 

Birgün doktor bir arkadaşla otururken böyle bir durum tesbit ettiler dedim. Kısırlık riski felan varmış dedim güldü.

Bana dediği şu idi varikosel buzdolabının kapagındaki lastiklerin bozuk olduğunu düşün. Dolabın içine taze meyve koyarsın dolap çalışır ama meyveler çabuk bozulur. Varikoselde spermlerde aynen böyledir her zaman taze sperm bulundurursan sorun olmaz dedi.

Tedaviyi bıraktım şuan şimdilik 2 çocuk var. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Tahir Ak yazdı:

Arkadaşlar selamlar. Konuyu açıp açmama konusunda kararsız kaldım ama forumda bilgili arkadaşlar ve doktorlar var o yüzden sormayı uygun gördüm...

Erkeklerin ortalama yüzde 15 inde bulunan bu damar genişleme durumu bende de var galiba. ayrıntılar netten bakılabilir şimdi buraya yazmamayım :)

gözle ve elle rahatça gördüğüm bu sorunun kendi kendime Varikosel olduğuna Google hz. yardımıyla karar verdim :) tabi doktora gitmek ayrı bi sorun benim için ama neyse :)

Bu durum beni rahatsız etmese de bazen kaşıntı ve çok hafif ince sızı şeklinde beliriyor. Nette baktığım kadarıyla sadece ameliyat ileri safhada öneriliyor.

Başına gelen var mı? İlaçla tedavi vb hakkında bilgi almak istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.

Tahir Bey sizin vesilenizle belki merak eden arkadaşlar yada muzdarip üyelerimiz olabileceği düşüncesiyle bir kaç bilgi verilim.

Varikosel bacakta oluşan varisler gibi testis çevresindeki toplar damarların geri dönüşümsüz genişlemesi olayıdır. Görülme sıklığı normal populasyonda %20, kısırlık problemi olanlarda ise %40 civarındadır. Bu durum 2 farklı şikayete yol açabilir. Birisi özellikle ayakta kalındığında, ağır iş yapıldığında oluşan yada artan bacak iç kısımları, kasık alt kısımları ve testislerde hissedilen ağrı, bir diğeri de sperm hareket kalitesini bozarak kısmi yada tam kısırlık durumudur.

3 derecesi vardır 1-3 arasında. 1 en düşük 3 en yüksek. Ancak varikosel derecesi ile kısırlık yada ağrı şiddeti her zaman korele değildir yani bazen 1. derece varikosel ileri derecede ağrı ve kısırılık yapabilirken bazen de 3. derece varikoselde bunların hiç biri görülmeyebilir. 

Medikal bir tedavisi maalesef yoktur. Tedavisi cerrahidir. Cerrahi işlemi de genellikle varikosel derecesinde bağımsız olarak yapılmaktadır. Yani kısırlığı varsa grade 1 varikosel de ameliyat edilebilir. Bunun yanında şikayeti yoksa Grade 3 varikosel takip edilebilmektedir. Son 15 - 20 yıldır uygulanan mikrocerrahi varikosel ameliyatı şu an altın standart olma özelliğini korumaktadır. Komplike bir cerrahi değildir hasta ameliyat olup aynı gün taburcu olabilmektedir. 

Şunu ifade etmek faydalı olacaktır; Eğer bahsettiğimiz iki durumdan birisi yoksa o durumda varikosel tedavi zorunluluğu olan bir hastalık değildir. 

Testis çevresi kaşıntı bazı hastalarda görülse de tıbbi olarak varikosel ile ilgili bir şikayet kabul edilmemektedir. 

Herkese sağlıklı günler diliyorum. 

Saygılarımla...

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Tahir Bey sizin vesilenizle belki merak eden arkadaşlar yada muzdarip üyelerimiz olabileceği düşüncesiyle bir kaç bilgi verilim.
Varikosel bacakta oluşan varisler gibi testis çevresindeki toplar damarların geri dönüşümsüz genişlemesi olayıdır. Görülme sıklığı normal populasyonda %20, kısırlık problemi olanlarda ise %40 civarındadır. Bu durum 2 farklı şikayete yol açabilir. Birisi özellikle ayakta kalındığında, ağır iş yapıldığında oluşan yada artan bacak iç kısımları, kasık alt kısımları ve testislerde hissedilen ağrı, bir diğeri de sperm hareket kalitesini bozarak kısmi yada tam kısırlık durumudur.
3 derecesi vardır 1-3 arasında. 1 en düşük 3 en yüksek. Ancak varikosel derecesi ile kısırlık yada ağrı şiddeti her zaman korele değildir yani bazen 1. derece varikosel ileri derecede ağrı ve kısırılık yapabilirken bazen de 3. derece varikoselde bunların hiç biri görülmeyebilir. 
Medikal bir tedavisi maalesef yoktur. Tedavisi cerrahidir. Cerrahi işlemi de genellikle varikosel derecesinde bağımsız olarak yapılmaktadır. Yani kısırlığı varsa grade 1 varikosel de ameliyat edilebilir. Bunun yanında şikayeti yoksa Grade 3 varikosel takip edilebilmektedir. Son 15 - 20 yıldır uygulanan mikrocerrahi varikosel ameliyatı şu an altın standart olma özelliğini korumaktadır. Komplike bir cerrahi değildir hasta ameliyat olup aynı gün taburcu olabilmektedir. 
Şunu ifade etmek faydalı olacaktır; Eğer bahsettiğimiz iki durumdan birisi yoksa o durumda varikosel tedavi zorunluluğu olan bir hastalık değildir. 
Testis çevresi kaşıntı bazı hastalarda görülse de tıbbi olarak varikosel ile ilgili bir şikayet kabul edilmemektedir. 
Herkese sağlıklı günler diliyorum. 
Saygılarımla...
teşekkür ederim hocam değerli bilgiler için. genelde kaşıntı çok nadir tam genişleyen damarın üstünde meydana geliyor. şükür hayat kalitesine neredeyse hiç etkisi yok şimdilik ama insan " Bi doktora göstereyim ne diyecek bakalım" lık bir bölge olmadığı için ağırdan alıyor :)
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
(düzenlendi)
Tahir Ak yazdı:

teşekkür ederim hocam değerli bilgiler için. genelde kaşıntı çok nadir tam genişleyen damarın üstünde meydana geliyor. şükür hayat kalitesine neredeyse hiç etkisi yok şimdilik ama insan " Bi doktora göstereyim ne diyecek bakalım" lık bir bölge olmadığı için ağırdan alıyor :)

Tahir bey bölge olarak elbette mahrem bir bölge tedirginliğinizi anlıyorum ama varikosel tanısı zaten elle muayene ile konuluyor belki dopler denilen ultrason istenebilir. Her gün acaba ile yaşamaktansa gözü karartıp bir kerede işi halletmek daha mantıklı. Ayrıca ürologlar diğer doktorlardan biraz farklıdırlar. Sanırım her gün hayatın özünü kavradıkları için :) . Geyiğe sararsanız sürekli görmek isteyebilirsiniz yani. Bağımlılık yapabilir. 

Mert Gulkokan yazdı:

yakın arkadaşım varikosel değilde bir ameliyat olacak verimli sperm sayısı düşükmüş çocukları olmuyor ama yeni fark ettiler evleneli 5 sene olmuş çocuk yapmayı düşününce sorun olduğunu anlamışlar. Aslında benim de test yaptırmam lazım küçükken iğne tedavisi oldum sol yumurtalık diğerine göre boyut olarak ufak ama ilerleyen senelerde üzerine düşmedik nedense umarım çocuk yapma konusunda sorun yaşamam arada aklıma geldikçe bir hastaneye gitsem mi diye düşünmüyor değilim.

Mert Bey tedavi görmüşseniz bir baktırmakta fayda var elbette ama çocuk sıkıntısı yada  bir şikayet olmadıkça illaki gitmek de şart değil...

tarihinde Cem Dilmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Cem Dilmen yazdı:

Sanırım her gün hayatın özünü kavradıkları için :) . Geyiğe sararsanız sürekli görmek isteyebilirsiniz yani. Bağımlılık yapabilir. 

😀😀😀😀

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...