İçeriğe Yönlendir

C-Max Volant Değişimi Şart mı?

Ozan Cengiz

Recommended Posts

Ozan Cengiz

Arkadaşlar daha önce açtığım gaz kelebeği temizliği konusundada bahsettiğim gibi 2006 dizel manuel 250 binkm.aracımda özellikle 3.vitesten sonra devir yükselip düşmesi oluyordu.Çağlar beyinde dediği gibi baskı balata kaçırınca yapıyormuş.Ustaya gittim test sürüşü yaptık oda aynısını dedi baskı balata değişimi buraya kadar tamam ancak usta volantında hepsinin takım halinde değişmesi gerektiğini söyledi söküp volantın durumuna bakması gerekmezmi?iki üç yerden fiyat aldık.Volant 1500+(baskı+balata+bilya 900tlSachs marka)+işçilik 400tl toplamda 2800tl şanzıman yağıda eklersek 3000tl.Aklıma takılan volantı değiştirmezsek olurmu?İllaki volantıda değiştirmekmi gerekiyor.?

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

normalde yayli volantin omru balata ile orantili oluyor degistirirsin 300-500-1000 km sonra volantta silkeleme ses yapmaya baslarsa tekrar bir iscilik parasi verir tekrar sokturmek zorunda kalirsin suanda silkeleme var ve fark etmiyorsan arac sarsintili kalkiyor usta yapamadi veya balata arizali gibi durumlar olusur onun icin ideali takim halinde degismesidir bende oyle yapiyorum 2800 tl de bu is icin yuksek bir fiyat degil ben son degistirdigimde 7500 tl ye maletmistim isciliginde kendimde dahildim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Değişim tavsiye edilir, çift kütleli olduğu için ses yapıyor hatta kırılabiliyor.

Geçen sene değiştirdim bende.

Baskı balata volant 2180 TL
2 litre castol 75w 90 160 TL

İşçilik 270 TL, fren hidroliği ve şanzıman alt takozu da değişmişti bende ekstra.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
Metin Taşcı yazdı:

400 liralık işçilik ne yapıyormuş ? 

hızlı yapsa 1.5saatte iş için 400 lira nedir yahu

bu arada araçlar ortalama 1.8 litre şanzıman yağı alıyor, 200 lira da cok fazla.

1.5 saatte olmaz o is + o usta dukkan kirasi veriyor sigortasi iviri zivir derken kendine ne kaliyor

ben liftsiz 10-12 saate anca degistiriyorum lift ile audininkini 2 kisi 9 saate degistirdik bence hakkidir

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
Metin Taşcı yazdı:

imzamdaki aracın 1 saatte değişti. + üzerine bakım yapıldı. bir asgari ücretli calısanın neredeyse 5 günlük maaşı.

senin usta iyiymis ucuzdurda arkadas ver adresini orda yaptirsin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Metin Taşcı yazdı:

400 liralık işçilik ne yapıyormuş ? 

hızlı yapsa 1.5saatte iş için 400 lira nedir yahu

bu arada araçlar ortalama 1.8 litre şanzıman yağı alıyor, 200 lira da cok fazla.

Şanzıman inecekmiş ondan 400 tl istiyor.Genelde 400-500 istiyorlar şanzımanı indirmeye.şanzıman yağına 200 tl tahmini söyledim.

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Mustafa Cerci yazdı:

normalde yayli volantin omru balata ile orantili oluyor degistirirsin 300-500-1000 km sonra volantta silkeleme ses yapmaya baslarsa tekrar bir iscilik parasi verir tekrar sokturmek zorunda kalirsin suanda silkeleme var ve fark etmiyorsan arac sarsintili kalkiyor usta yapamadi veya balata arizali gibi durumlar olusur onun icin ideali takim halinde degismesidir bende oyle yapiyorum 2800 tl de bu is icin yuksek bir fiyat degil ben son degistirdigimde 7500 tl ye maletmistim isciliginde kendimde dahildim

Kalkışlarda silkeleme stop ederken sallanma gibi sıkıntılar yok.Artık şanzımanı söküp dikkatlice bakıcağız artık durumuna göre sökülünce karar vermek daha mantıklı görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tek kütleye dönsenize? eskiden çift kütleli volan mı vardı.. hiçte konforsuz değlidi araçlar.

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Dogan Arsiray yazdı:

tek kütleye dönsenize? eskiden çift kütleli volan mı vardı.. hiçte konforsuz değlidi araçlar.

Bende duymuştum sabit göbekli volanta çevirilebildiğini ancak Tek kütleli volanta dönünce sıkıntılar oluşuyormuş.Usta krank milini kırmak gibi sarsıntılı vites geçişleri,sürüş konforunda düşme gibi sıkıntılardan bahsetti benimde gözümde korktu.

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Dogan Arsiray yazdı:

krank milini kırmak mı? çok saçma bence.

Bu konuda tek kütleli volanta çeviren ve usta duayen forumdaki arkadaşların deneyim ve görüşlerini anlatırlarsa bizi bilgilendirirlerse çok iyi olur.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

volan değiştirmeden baskı balata değiştirmeyin derim, babam sağolsun değiştirdi benden habersiz, sonuç hüsran.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
(düzenlendi)

Arkadaşlar nihayet bugün ağır bakımımızı yaptırdık.

Sachs Volant+baskı balata bilya=2400 tl

Krank keçesi(Erling marka)=130 tl

Dot4 yağ+Aks körüğü,balata spreyi=70 tl

Şanzıman yağı değişti=150 tl

İŞÇİLİK =400 TL

Toplam maaliyet=3150 TL 

Sonuç yumşak debriyaj,bayağı alttan kavrama,devir dalgalanması gitti çekiş arttı.Çıkan eski parçalarda bayağı kötü durumdaydı.

tarihinde Ozan Cengiz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
Ozan Cengiz yazdı:

Arkadaşlar nihayet bugün ağır bakımımızı yaptırdık.

Sachs Volant+baskı balata bilya=2400 tl

Krank keçesi(Erling marka)=130 tl

Dot4 yağ+Aks körüğü,balata spreyi=70 tl

Şanzıman yağı değişti=150 tl

İŞÇİLİK =400 TL

Toplam maaliyet=3150 TL 

Sonuç yumşak debriyaj,bayağı alttan kavrama,devir dalgalanması gitti çekiş arttı.Çıkan eski parçalarda bayağı kötü durumdaydı.

hadi gecmis olsun bir 150-200 bin km daha basiniz agrimaz aklima takilmisken kac saatte sokup taktilar 

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Mustafa Cerci yazdı:

hadi gecmis olsun bir 150-200 bin km daha basiniz agrimaz aklima takilmisken kac saatte sokup taktilar 

Teşekkür ederim inşallah kazasız belasız cümlemize iyi sürürüşler dilerim.Gerçi benden başka evde acemi iki çocukta kullanıyor 😄 yaklaşık işin bitmesi 4,5 saat sürdü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Haci Hasan Karakaya

Geçmiş olsun, Bu uygulamada ilerisi için bir tecrübe olarak kayıtlara geçmiş oldu takım mı tek  tek değişimmi ihtiyaç duyacak arkadaşlara ışık tutacak. Bu arada 400 tl işçilik için makul diyorum bir z rot değişimine 200 tl. işçilik alıyorlar. İşçilik demişken sanayide dikkatimi çeken bi durumu burada paylaşmadan edemeyeceğim. Eskişehir sanayide yardımcı olarak çalışanların çoğu Suriyeli,afganlı v.b kişilerden oluşmaya başladı. Korkarım 5 sene sonra sanayi onların tekeline kalacak. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...