İçeriğe Yönlendir

8 Yaş İçin Bisiklet Tavsiyesi

Ahmet İhsan Akşen

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Oğlum 3. yaş gününde halasının aldığı 14" bisikleti biraz benim üstüne varmamam biraz da kendisinin isteksiz olmasından dolayı yeni sürmeye başladı. 7 buçuk yaşında boyu 123 civarı. Tabi en yüksek ayarlarda bile ufak geliyor bisikleti. Biraz bakındım 24" büyük gelecek 6-8 yaş için tavsiye edilen 20" en mantıklısı duruyor. Olmuşken en azından arka dişli çoklu olsun diye düşünüyorum, evin olduğu yerler düz aslında ama anneannesinin mahallesi rampalı.

2 sene önce kuzenine ümit bisikletten 24" i 460 TL ye almışlar ama şuan piyasa fena maalesef. Nelere dikkat etmeli ne almalı tavsiyeye ihtiyacım var.

Benim gözüme kestirdiğim bu, biraz pahalı meret. :)

1690029_default.jpg?format=auto&quality=

https://www.decathlon.com.tr/rockrider-st-500-da-bisikleti-id_8405035.html?LGWCODE=2391218;119903;6841&gclid=Cj0KCQjwoub3BRC6ARIsABGhnyb7qiqTOGL75hmfPq21Og9u-55-DGnAhKh4LMGY22_oxw9Uy5jg5CAaAnu3EALw_wcB

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Bende benim 8 yaşındaki çocuga, 15 gün önce şok marketten 20 inç bisiklet aldım,üçyüz küsür lira idi.Size tavsiyem ucuz bisiklet alın,çünkü emin olun 1 veya 2 sene sonra büyük bisiklet isteyecek.En son alacagınız bisiklet kaliteli olsun,sen dahil uzun süre binersiniz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

4 yaş küçük kardeşi var, 3-4 sene biner sonra kardeşine geçer diye düşünüyorum ama o fiyatlarda bisiklet görmedim hiç internette, biraz daha bakinayim.

Mert bey sizin tecrübenizden faydalanmak isteriz, linktekini tavsiye eder misiniz yoksa başka öneriniz varmı.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

9 yaşındaki kızıma 24 jant kron marka bisiklet aldım 16 jant bisikleti küçük geliyor idi Alacağınız 20 jant bisiklet 1 2 yıla yetersiz küçük gelecek . Zor seçim kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Ahmet senin için ideal olan 20" olacak daha büyük tercih etme binemez. bu dönemde fazla para verme ucuz olan bir model al. çünkü hem tam binemeyecek hemde kıymet bilmeyecek düşecek atacak. iki yıl sonra ufak gelecek ve mecbur 24 alacaksın. bu dönemde vitesli alma.

ben fatihe bu yıl 24" aldım. bisan marka, 950 tl, 21 vites. Fatih 9 yaşında boy 132 cm civarı 20" ufak geliyor artık. ama şu bir gerçek 24"de bir tık büyük geliyor. Seneye daha iyi kullanacaktır

daf58ef9a70d4e8d2a8172a2e0e0a33f.jpg

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Gelelim yaş dağılımlarına;

14 jant: 3-5 yaş grubuna hitap eden bisikletlerdir. Boy olarak ise teorik olarak; 90-105 cm boyundaki pedalşörler için tasarlanmıştır.

16 jant: 4-6 yaş olarak kategorize edilmiştir. Cm bazında  105-120 cm’ye tekabül etmektedir.

20 jant: 6-8 yaş gurubu için tasarlanmış bisikletlerdir. 120-135 cm boylarındaki kullanıcılar için ideal jant ebatıdır.

24 jant: 135-155 cm boylarında olup , 8-12 yaş grubuna dahil olan pedalşörler için ideal jant ebatıdır

Bu bilgiler ışığında dediğin gibi 24" büyük zaten. Kuzenlerinde 20" ve 24" var 20 ye bile büyük süremem diyor ama alışır. 24" için 2 yılı var, 20" den direk büyük bisiklete geçeriz diye düşünüyorum, olmazsa 14"-20"-24"-26/27" 4 bisiklet olacak boy boy :)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

9 yaşındaki  kızım  için bakıyorum ve  de... 16 " küçük geliyor. 20 " olanlar vitessiz.  24" bianchi  shimano orjinal vites 970 tl gitti gidiyor kazananlar  kulübüne özel. Normali 1020 tl 

Bugün son gün  düşünürseniz. 

Decatlondaki çok  pahalı değil. Migrosta  500 tl idi sanırım  ama vites sistemi çok iyi değil. Şok markettekini  bilmiyordum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Geç oldu ama en başta verdiğim bisikleti aldık, yakından gerçekten kalite hissi veriyor. 24" i denedik aynı model çok büyük geldi, 4 yaşında kardeşi var, 2 sene binsin 24" yada daha büyüğü alırız bu küçüğe geçer.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
O.Yücel Çetin

2013 doğumlu 143 boyundaki oğluma bisiklet alacağım kararsızlık diziyi yine her türlü tavsiyeye açığım. 😀

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Bende 3 hafta önce 8 yaşında kızıma aldım.

Uzun yıllar kullansın ikide bir masraf etmeyelim diye 38 cm kadro ve 26 jant aradim ancak maalesef pandemi orayida vurdu.
Öyle olunca mecburen 24 jant bir bisiklet aldım. Tam oldu. Kızımın boyu 1.30 m

Sizin oğlunuz için 26 jant bulabilirseniz 38 veya 41 cm kadro dağ bisikleti olabilir.

Çocuk için dağ bisikleti daha uygun olur, hoplamaya zıplamaya daha dayanıklıdır.

Erkek çocuğu çabuk boy atar uzun vadeli dusunurseniz alüminyum kadro bilinen markalardan alırsanız uzun yıllar üzmez sizi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

9 yaşındaki oğluma Katlanır bisiklet aldım.

Gidon ve seleyi yükseltince bende kullanıyorum.😀

Katlayıp bagaja rahatlıkla koyabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Osman Yücel Çetin yazdı:

2013 doğumlu 143 boyundaki oğluma bisiklet alacağım kararsızlık diziyi yine her türlü tavsiyeye açığım. 😀

Manisada Carraro, Bianchi fabrikası var, büyük bir bayiden ayak boyuna uygun bşr bisiklet alabilirsiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Barış AÇIL yazdı:

Kararsızlık ne konuda?

Jant boyu, bisiklet tipi, kadro ?

Marka, fren sistemi, vites markası vs direkt alacaktım bisikletçiye sordukca kafam karıştı. 😀

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Vites markası tartışmasız Shimano olmalı. Fakat diğer kısımları hangi marka ve modeli alacağınıza göre değişiyor. Mesela kaynak noktalarının titizliği, sepeti mi, arkasında oturma yeri....vs İki hafta önce ben de bizim çocuğa bakarken bu tarz farklar görmüştüm. Ama tabi bizimkine 16 jant aldım küçük daha.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Size çok uzun bir yazı yazdım ama şarj bitti hepsi silindi. Özet yazayim;

Benim 8 yaşındaki kızıma 24 jant aldım sıkıntısız kullaniyor boyu 130 cm.

Sizin oğlunuz 143 cm ve daha hızlı boy atacaktır. 26 jant dağ bisikleti bakın. Çocuk için daha dayanıklı olacaktır.

Arkadaşlar belirtmiş zaten en bilinen aktarici ve ruble shimano tercih edebilirsiniz giriş modeli bile sıkıntı çıkarmaz

Fiyat burada önemli gerçekten uzun yıllar sıkıntısız kullanacaksaniz alüminyum kadrodan şaşmayın hafiflik ve kullanım konforu ust seviyede olacaktır.

Bütçe yeterse hidrolik disk fren bakın yoksa v frende iş görür.

Amortisör sistemi olarak on maşadan olanlara bakın mümkünse kilitlenebilir olsun sürüş ortamına göre ayar yapabilir. Göbekten amortisorlulerden uzak durun. Bastigi pedalin yarısı yaylanmaya gider.

Marka olarak yukarıda dediğim komponentlerden oluşan bir sistemin hemen hemen bir çok bilinen markada karşılığı iyidir.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Alüminyum 6061 kadro ve altus set başlangıç için yererlidir, hidrolik frenle daha ggüvenli durur. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Cok az fiyat artirirsaniz ayni markanin şu ürünü daha hafif (sitede yazan bilgiler doğru ise, corellinin kendi sitesinde bakmadim), komponentlerde shimano daha çok kullanılmış .

https://www.hepsiburada.com/corelli-dusty-2-0-h-disk-fren-26-jant-dag-bisikleti-p-HBV00000QBVIV?magaza=hkbisiklet

Birde tavsiyem corelli mağazasına çocukla beraber gidip, bisikleti görmeniz bacak boyuna uygun kadro seçmelisiniz.

Internette iç bacak boyu-kadro iye aratirsaniz hesaplamalarina erişebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...