İçeriğe Yönlendir

2020 Astra Yakıt Verimliliği

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

2020 teknolojisi barındıran yeni 1,5 turbo motor , 100 üzeri ortalama sürate ve otobandaki trafiğe rağmen 4,1 litre dizel yakıt tüketimi yakalamış. Tabi 9 ileri otomatik şanzımanında etkisi büyüktür. 

Volkswagenin benzin motorlardaki üstünlüğü tartışılmaz ama PSA dizel motorlarıda çok verimli. Umarım aynı verimliliği servistede gösterir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Opel özellikle şanzıman hantallığından dolayı benzinli hatta dizel motorlarda verimlilik konusunda hep sınıfının bir tık gerisindeydi. PSA ya geçtikten sonra adamların ilk işi bu oldu verimli motor ve şanzıman düzeltmeleri Opeli segmentinde rekabete yaklaşıtırdı. Bence güzel hamle. 7-8 Opel araç değiştirmiş biri olarak Opeli hep donanım ve sağlamlık olarak tercih etmişimdir. Buna motor çanzıman kombinasyonu da eklenince bence de güzel bir iş çıkmış.

Vw ACT motorlar hakikaten iddialı. Özellikle şehir içi sakin kullanımda diğerlerine fark atacak cinsten. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yızdız om642 motor euro 5 normunda 265 hp filan üretirken, 100 110 ile gidince 5.7 ile 6.2 arasında biryerlerde oluyordu. araç 1.7 ton dan ağır, 7 ileri otomatik,  0-100 6.2 sn idi. bence verimlilik budur. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

misal sürekli 120 ile gitsem benim astrada 4 litre yakar. 

2020 yılında yeni gelişen bir teknoloji daha az yakmalıydı bence

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

100-110km hız toplam 1450 km uzun yol. Bmw e90 320d 1505kg araç 16inç jant 2000cc M47 163hp diesel 6 ileri otomatik 4.7lt. Bundan daha verimli dieselde kullanmadım.

1.500cc  9 ileri ile 4.1 wouuuw dedirtecek bir veri değil gözümde. 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sabit hızlarda ağırlık çok önemli bir dezavantaj değil tabii ,yüksek tork uzun vites oranıyla az yakıyorlar,  ama şehir içinde hafif araç çok avantajlı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yol şartlarını düşününce gayet iyi değerler. Arabanın alım gücüde önemli. 2000 cc BMW daha az yakıyor olabilir ama oldukca pahalı ve vergisi yüksek diğer işletme kalemleri pahalı bir otomobil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Dogan Arsiray yazdı:

sonuçta araba ama. o zaman elektirkli bisiklet alabilir insanlar.

Alıyorlar ve alacaklar.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

sonuçta araba ama. o zaman elektirkli bisiklet alabilir insanlar.

İyi güzelde 3 işilik aileyi Bolu dağında Topuk yaylasına bisiklet ilemi götüreyim :) 

Yağmur yağsa , kar bassa .. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yaylada ne işi var 3 kişinin amaç az yakıt harcamaksa öyle değilmi?

araziye gidecekseniz zaten araçta ekonomi hikaye. aynı şey değil.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

yaylada ne işi var 3 kişinin amaç az yakıt harcamaksa öyle değilmi?

araziye gidecekseniz zaten araçta ekonomi hikaye. aynı şey değil.

Arabayı neden aldık, Jolly tura para kaptırmadan düşük bir ücret karşılığında zaman sınırlaması olmaksızın doya doya gezmek için. Ben 3 kışdır faranjit olmadım. Neden olmadım ,  kış günü arabamla işe gittim. Düşük bir ücret karşılığı sağlığımı korudum. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Bence gayet güzel yakıt tüketimi. Yeni teknolojiye göre uygun olmaması teknolojinin buraya kadar gelebilmesinden kaynaklanıyor. Adamlar biz şu an yakıt tüketimi konusunda en iyi sonucu aldık diyor sonuçta. PSA grubundan da daha iyi sonuç alan şimdiye kadar yok galiba. 

Geçen hafta İstanbul-İzmir Otobanı'nda yaklaşık ortalama 115 km hızla -hız sabitleyici 120'de genelde açık olarak-  4.2lt/100km ortalama yakaladım İzmir girişine kadar. Daha sonra kalabalık İzmir trafiğinde gideceğimiz yere varıp tekrar yoğun trafikte İzmir'den çıkıp duble yollardan Ankara'ya geçtim. Ortalama yakıt tüketimi 5.5lt/100km olarak yolculuğu bitirdim. Kendi aracımında genel olarak yakıt tüketimi konusunda iyi olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Eyüp Çetin yazdı:

Bence gayet güzel yakıt tüketimi. Yeni teknolojiye göre uygun olmaması teknolojinin buraya kadar gelebilmesinden kaynaklanıyor. Adamlar biz şu an yakıt tüketimi konusunda en iyi sonucu aldık diyor sonuçta. PSA grubundan da daha iyi sonuç alan şimdiye kadar yok galiba. 

Geçen hafta İstanbul-İzmir Otobanı'nda yaklaşık ortalama 115 km hızla -hız sabitleyici 120'de genelde açık olarak-  4.2lt/100km ortalama yakaladım İzmir girişine kadar. Daha sonra kalabalık İzmir trafiğinde gideceğimiz yere varıp tekrar yoğun trafikte İzmir'den çıkıp duble yollardan Ankara'ya geçtim. Ortalama yakıt tüketimi 5.5lt/100km olarak yolculuğu bitirdim. Kendi aracımında genel olarak yakıt tüketimi konusunda iyi olduğunu düşünüyorum.

Demek ki benim arabada problem var 😃

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Alpay Sumer yazdı:

filitre ne durumda 🙄

Bende mi, bugün hepsi değişti bundan sonra biraz test edeyim sorun olmazsa yazılım yaptırabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Selçuk Bakış yazdı:

Bende mi, bugün hepsi değişti bundan sonra biraz test edeyim sorun olmazsa yazılım yaptırabilirim.

degistiyse tamamdir.👍

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Selçuk Bakış yazdı:

Demek ki benim arabada problem var 😃

mujLVu.jpg

Uşak'ta depoyu fulledim ve 375 km geldim Ankara'ya kadar. Deponun yarıdan fazlası duruyordu halen. Bir depo düzgün bir yolda neredeyse 950 km yaptıracak gibi. Bu veri sık sık durarak şehir içinden falan, duble yollardan gelerek oldu. Hatta Ali gibi hypermil yapılsa belki daha az yakacak. 😊  Biraz da kullanımla alakalı olabilir.

Osmangazi köprüsünden başlayarak İzmir üzeri Ankara'ya geliş 1050 km.

bSHRzk.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...