İçeriğe Yönlendir

Mercek Xenon Yaptırma

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Farlarımın yeterince aydınlatmadığından şikayetçiyim. Çakma bir Xenon uygulaması yapılmış, sonunda mercek neye benzeyecek öğrendim ve benimki merceksiz bir uygulama imiş. Aydınlatmadığı gibi, karşıyı da kör edebiliyorum :( bu yüzden farlarım hep en kısıkta çalışıyor. 

Bu farları temizletip, mercek yaptırmayı düşünüyorum. Yapacak yer ve maliyet hiç bilmiyorum. Bu işlem nasıl yapılıyor? Ne kadar sürüyor (aracımı günlük kullanıyorum, farsız çıkamam :D ). Maliyeti nedir?

Eğer yaptırmazsam, şu anda üzerindeki dandik Xenon'ları söktürüp halojen fara dönsem, ne far almalıyım? Araç megane 3 2011.

Bir de bonus soru: 

Megane 3 1.5 Dci için akü değerlerine baktığımda 60 Amper görüyorum. Ancak benim arabaya 76 Amper takılmış (ilk defa bugün açıp baktım :D ). Bu yüksek amper tercihi, o dandik lambaları desteklemek için midir?

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

İşlem maliyeti tahminen far sizden olarak 1000 TL-1500 TL arası olacaktır . Süresi de en iyi ihtimalle sabah ver akşam al olabilir. (farlar camı ile gövdesi ayrılır, akabinde bir çift mercek montajlanır )

Halojene dönmek için sadece 2 adet araca uyumlu halojen ampul almanız yeterli (xenondan farların reflektörleri çok kararmadıysa tabi)

Xenon ampul için akü büyütmeye gerek yok, daha az zorlansın az yük binsin diye yapılmıştır akü işi..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Farlar mercekli mi? Mercek varsa karardı zaten. Büyük akü değil normal akü üstündeki. Dci için 60 ah düşük

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Servet Aydın yazdı:

Farlar mercekli mi? Mercek varsa karardı zaten. Büyük akü değil normal akü üstündeki. Dci için 60 ah düşük

Soru: mercekli halojende kesilme çizgisi nasıl oluşur? İç yapısı nasıldır?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Soru: mercekli halojende kesilme çizgisi nasıl oluşur? İç yapısı nasıldır?

Xenon ile neredeyse birebir aynı ancak xenon olanların yansıtıcı biraz daha mat. Halojen olan daha parlak. Haliyle led veya Xenon ile ciddi verim alınıyor ve ufak tefek optik sapmalar da oluyor. Led tavsiye ederim
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Servet Aydın yazdı:

Xenon ile neredeyse birebir aynı ancak xenon olanların yansıtıcı biraz daha mat. Halojen olan daha parlak. Haliyle led veya Xenon ile ciddi verim alınıyor ve ufak tefek optik sapmalar da oluyor. Led tavsiye ederim

Peki oraya alınacak led pahalı mi? Geçen sene babamın avensise h11 osram nb unlimited almıştım çifti 180₺

ona kiyasla fiyatı nasıldır? Performansı nasıldır acaba?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Servet Aydın yazdı:

100 150 liralık led işini görür.

TRY 168.97 29% İndirim | Hlxg 50W 9012 HIR2 sis farları H11 H1 H8 H9 H7 LED far hb4 hb3 9005 9006 12V 6000K 72 CSP Turbo araba oto far ampuller
https://a.aliexpress.com/_BUWfMP

Servet abi bununla arasında kalite ve performans olarak çok fark var mı?

https://tr.aliexpress.com/item/4000103748275.html?spm=a2g0o.cart.0.0.29e03c005tXmn1&mp=1

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Led çipler aynı görülüyor. Pek fark olacağını sanmıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Servet Aydın yazdı:

Led çipler aynı görülüyor. Pek fark olacağını sanmıyorum

Servet abi uzunlarım için H1 arıyorum. Sana gönderdiğim linktekini buldum.

Farlarım Bi-xenon.

Daha önce kullandığım standart ledler vardı. Geçen hafta gece yolculuğu yaptım, uzun yol idi. Uzun aydınlatması beni memnun etmedi. Dağınıktı ve homojen bir dağılım yoktu. 

İstanbul içinde uzuna ihtiyaç pek duymadığım için selektörde etkili idi ama uzun yolda istediğim verimi alamadım.

Şuan uzunlarımda GE +130 takılı.

Fakat Bi-xenon olunca selektörde etkisiz kalıyor bunlar.

Eklediğim linkteki ledden verim alabilir miyim?

Yoksa farklı bir önerin olur mu?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hiçbir led şu anda halojen gibi uzağa etki edemiyor.. İllaki optik sapma nedeniyle ışığı dağıtıyor. Bence devam et böyle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Servet Aydın yazdı:

Hiçbir led şu anda halojen gibi uzağa etki edemiyor.. İllaki optik sapma nedeniyle ışığı dağıtıyor. Bence devam et böyle

Peki üzerindeki halojenden daha iyi halojen?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Servet abi uzunlarım için H1 arıyorum. Sana gönderdiğim linktekini buldum.
Farlarım Bi-xenon.
Daha önce kullandığım standart ledler vardı. Geçen hafta gece yolculuğu yaptım, uzun yol idi. Uzun aydınlatması beni memnun etmedi. Dağınıktı ve homojen bir dağılım yoktu. 
İstanbul içinde uzuna ihtiyaç pek duymadığım için selektörde etkili idi ama uzun yolda istediğim verimi alamadım.
Şuan uzunlarımda GE +130 takılı.
Fakat Bi-xenon olunca selektörde etkisiz kalıyor bunlar.
Eklediğim linkteki ledden verim alabilir miyim?
Yoksa farklı bir önerin olur mu?

Gerek yok bixenonun selektorunun onume gecmesin led :)

Bixenon uzuna halojen cok iyi destekliyor.
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Bende led takmıştım. Ama hiç memnun kalmadım. 73a71ad5fab9a1d469d4ef6ad1780c54.jpg

Bu şekilde bir montaj yapmışlardı. Dün akşam çıkardım ve halojenleri geri taktım.

Mevcut bixenonlar şu şekilde. @Servet abi nasıl görüntü?

778f2b26e1db64ddc7fd2831e66374dd.jpg

Bixenonların durumu da bu. Kirlenmiş. Temizlenmesi gerekiyor ama uzun vakit lazım.

86fead9d0699d76de4f42fddbb903733.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bende led takmıştım. Ama hiç memnun kalmadım. 73a71ad5fab9a1d469d4ef6ad1780c54.jpg

Bu şekilde bir montaj yapmışlardı. Dün akşam çıkardım ve halojenleri geri taktım.

Mevcut bixenonlar şu şekilde. @Servet abi nasıl görüntü?

778f2b26e1db64ddc7fd2831e66374dd.jpg

Bixenonların durumu da bu. Kirlenmiş. Temizlenmesi gerekiyor ama uzun vakit lazım.

86fead9d0699d76de4f42fddbb903733.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mesafe cok yakin. 10 metre geriden foto alalim. Led zaten evlere senlik ona fotoya gerek yok [emoji4] Tapatalk imzamizi kapatalim default_smile.png

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Bunları çıkardım zaten. Kısalar için müsait zamanda çeker paylaşırım tekrar.

Yorum bağlantısı
Murat Birinci
Işık zayıf Xenon olduğu halde. Ufaktan bir ayar lazım

Nası bi ayar abi? Ne öneriyorsun?
Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

P6 ledlerde iyi 3000k 4000k 5000k 6000k seçenekleride var. Ama merceksiz farda ışığın duvar çizgisi düzgün olur mu bilmem.  4000k veya 5000k alınırsa gayet iyi olur.

Toyota Auriste ismini bilmediğim merceğe uygulanan, 5000k P6 Led uygulaması:

6000k P6 led , d2s bi xenon mercek ile:

Gene 6000k P6 led, d2s bi xenon mercek performansı, Ama bu sefer yağmurlu havada:

tarihinde Tuncay Uludağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
Aydın Sert yazdı:

Bu P6 ledleri nasıl aratacağız?

P6 Led Headlight yazınca çıkıyor. Yada Philips Mz Led. Neredeyse tüm H türü ledler var. D1S D2S D3S D4S ledleri bile var.

https://a.aliexpress.com/_BTKCqF

71DACNqRMgL._AC_SL1200_.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Sürmeli
Tuncay Uludağ yazdı:

P6 ledlerde iyi 3000k 4000k 5000k 6000k seçenekleride var. Ama merceksiz farda ışığın duvar çizgisi düzgün olur mu bilmem.  4000k veya 5000k alınırsa gayet iyi olur.

Oldukça pahalıymış (500-600TL)

Değer mi peki? Yağmurda takıp da kullanan var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...