İçeriğe Yönlendir

C-Max Lastik Problemi

Onur Yapıcı

Recommended Posts

Onur Yapıcı

Kafayı sıyırmak üzereyim lütfen yardım edin. :)

Lastiklerimin 2. sefer değişim zamanı geldi yol tutuşta da problemler hafiften başladı bir an önce değiştirmek istiyorum fakat. malum 215/50 R17 sıkıntılı bir ebat hele yük endeksi 95W olduğu için fiyatlar saçmalıyor. Ben lastiklerin arabanın en önemli parçası olduğunu düşündüğüm için karar veremiyorum açıkçası. Bu yüzden kime sorsam değişik cevaplar alıyorum.

Aracımın üstündeki lastikler Michelin Primacy 3 idi bayiden çıkışta bunlarla almıştım. 2013 aralık ayında teslim aldığım arabam 2013 temmuz lastikleriyle geldi. sonrasında 2016 sonuna doğru lastiklerimi değiştirdim ve yine gidip birebir aynısından 4 adet aldım. Aslında fiyatı hariç lastiklerden memnunum bunu da belirtmek istiyorum. ama etrafımdaki herkes o paraları verme yazık 1 sene sonra satarsın zaten veya ucuzunu al 2 yılda bir değiştir ne o kadar para veriyorsun diyor ama ben onlara bir türlü katılamıyorum. Çünkü ben ege kıyılarında yaşadığım için yazın da kışında aynı lastiği kullanıyorum. (ne kadar doğru tartışılabilir) bu yüzden yaptığım aşağıdaki araştırmaları da göz önünde bulundurup sizlerden yardım isteyeceğim. 

Burada şuna binaen karar verirseniz memnun olacağım. Fiyat performanstan çok hiç birimizin hayatının lastiğe verdiğimiz 200-300 tl farktan daha değerli olmadığı, sadece aynı derecede güvenebileceğimiz fakat yüksek maliyet yerine tercih edebileceğimiz bir öneriniz var ise ve özellikle 2-3 yıl veya lastik ömrünü tamamlamış deneyimlerinizi bu başlık altında paylaşmanızı rica edeceğim. 

Şimdi yaptığım araştırmalar neticesinde. 

Michelin Primacy 4 - 850-900 TL arasında

Pirelli Cinturato P7 Blue 800-850 TL arasında

Continental Premiumcontact 6 - 800-850 TL arasında

Bridgestone Turanza ER300 - 750-800 TL arasında

Hankook Ventus Prime3  - 650-700 TL arasında

Goodyear EfficientGrip Performans - Bunun 95 yük endeksli olanı piyasa şu an yok. 

Bunlara alternatif 

Nexen , Kumho, Falken gibi Kore malı ürünler ki çok insan Falken al diyor ama ben bir türlü güvenemiyorum.

Barum, Kormoran, Sava gibi büyük markaların yan ürünlerinin fiyatları 400-500 TL arasında. 

Değerli yorumlarınız için şimdiden hepinize çok teşekkürler.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Michelin tarafından üretilen Riken marka lastik kullanıyorum şu anki aracımda, 205/50/17 ölçüde. Önceki aracımda da Riken takılıydı. Konfor, ses ve yumuşaklık anlamında tatmin edici. Arkasında Michelin var en azından. Listeye eklemeye değer.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Lastik konusunda benzer hassasiyetlere sahibiz sanırım. araba ne olursa olsun yere tutunan/tutunamayan parça lastik sonuçta. Bu yüzden iyi olanın alınması lazım diyenlerdenim.

Ben şu an Continentale alternatif olarak epey araştırdıktan sonra Nokian Powerproof kullanıyorum yaklaşık 2 aydır, henüz yorum için erken ama yaklaşık 2000 km de bir sıkıntı henüz gözlemlemedim.

sizin ebat 700 TL imiş

https://urun.n11.com/oto-lastik/nokian-powerproof-21550-r17-95w-xl-yaz-lastigi-2020-uretimi-P316549475?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjwl4v4BRDaARIsAFjATPnAh_sJVScI_UBcNQp-emdyPWRXUjl5Q32RyWBrXY9y0ZfAgoOXXbkaAgM8EALw_wcB

aha işte araç jaguar ama tamda viraja girecekken arka lastik gümlemiş, sonuç: korkunç :( 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

en iyisinden en ucuzuna kadar cesitli markalarda lastik markasini kullandim arac spor degil virajlara sert girme ve surat marakida yok ise yuksek fiyatli spor  lastik almak mantikli degil bence ben artik lastigin islakta yol tutusuna yakit verilerine ve ses verilerine gore eniyi kullanici yorumu almis en ucuz lastigi tercih ediyorum bir aracimda toyo digerinde primacy takili hicbir sikayetim yok 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

kimi lastik adını satar pahalıdır kimi lastik kalitesini satar ucuzdur. 

tercihim michelin yada conti olurdu. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Furkan Avcı yazdı:

aha işte araç jaguar ama tamda viraja girecekken arka lastik gümlemiş, sonuç: korkunç :( 

Abi videoyu gördüm aklıma geldi. Geçen cuma benimde lastik gitti otobanda. Soldakı korkuluklara çarpmadan zor durdurdum arabayı. General Altimax Üretim 2018 43.hafta.Lastiğin son durumu:

AyctOM.jpg

• Teşekkür 1
  • Şaşkın 6
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Mais Jannataliyev yazdı:

Abi videoyu gördüm aklıma geldi. Geçen cuma benimde lastik gitti otobanda. Soldakı korkuluklara çarpmadan zor durdurdum arabayı. General Altimax Üretim 2018 43.hafta.Lastiğin son durumu:

Geçmiş olsun, hızınız neydi bilmiyorum ama daha yüksek olsa sonuç vahim olurmuş Allah korusun.

Lastik hareket halindeyken bir sebeple patladı mı, durana kadar jantta parçası dahi kalmıyor malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Geçmiş olsun, hızınız neydi bilmiyorum ama daha yüksek olsa sonuç vahim olurmuş Allah korusun.

Lastik hareket halindeyken bir sebeple patladı mı, durana kadar jantta parçası dahi kalmıyor malesef.
Yeni görev yerin hayırlı olsun Mustafa Hocam, başarılar dilerim.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
M. Asım Kahraman yazdı:

Hız 140 -150  idi, en sol şeritteydim.uyarı verdi sağa geçip yavaşlayacaktım 100 e kadar inmiştim fakat bi anda başladı sağ sol yapmaya. Hata bende sabah uyarı verdiğinde direksiyondan sıfırladım sonra unuttum. İş çıkışı böyle oldu. Muhtemelen havası inmiş jant kesmiş.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mais Jannataliyev yazdı:

Offf çok fena, Allah'tan ön lastik patlamış, işte sorsan 1.5 yıllık lastik.

Çok geçmiş olsun.

Lastik önemli abi, basın parayı kaliteli güzel lastik alın, canımızı bunların üstüne emanet ediyoruz.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Furkan Avcı yazdı:

Offf çok fena, Allah'tan ön lastik patlamış, işte sorsan 1.5 yıllık lastik.

Çok geçmiş olsun.

Lastik önemli abi, basın parayı kaliteli güzel lastik alın, canımızı bunların üstüne emanet ediyoruz.

Aynen abi.Lastik önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı
Mais Jannataliyev yazdı:

Hız 140 -150  idi, en sol şeritteydim.uyarı verdi sağa geçip yavaşlayacaktım 100 e kadar inmiştim fakat bi anda başladı sağ sol yapmaya. Hata bende sabah uyarı verdiğinde direksiyondan sıfırladım sonra unuttum. İş çıkışı böyle oldu. Muhtemelen havası inmiş jant kesmiş.

Çok geçmiş olsun. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:
M. Asım Kahraman yazdı:

Yeni görev yerin hayırlı olsun Mustafa Hocam, başarılar dilerim.

Çok teşekkür ederim Evren Hocam

tarihinde M. Asım Kahraman tarafından düzenlendi
İmla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Hangisiyle içiniz rahat edecekse onu alın. Bütçe varsa zaten sorun yok. Kuşkuyla bakılan lastik iyi bir seçim olamaz.
İnsanların yeni lastiğe değil 50.000 km yaptığı lastiğe söylediği şeyler daha doğruya yakın ve gerçekçi yorumlar olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay
(düzenlendi)

Son iki aracımda Hankook Ventus Prime3 kullanıyorum memnunum. Yol tutuşu, viraj kabiliyeti ve fren özellikleri gayet iyi. Islak zemin performansı da güzel.

tarihinde Ahmet Ertugay tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş

İki arabada 3 çift falken eskittim.Başarılı lastik

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı
Selçuk Keleş yazdı:

Hangisiyle içiniz rahat edecekse onu alın. Bütçe varsa zaten sorun yok. Kuşkuyla bakılan lastik iyi bir seçim olamaz.
İnsanların yeni lastiğe değil 50.000 km yaptığı lastiğe söylediği şeyler daha doğruya yakın ve gerçekçi yorumlar olur.

Kesinlikle zaten birazda amacım benim gibi kafasında soru işareti olan arkadaşları rahatlatmak bu bağlamda dediğiniz gibi uzun süreli kullanıp memnun kaldıkları lastikler varsa paylaşırlarsa onların referansıyla memnun kalabilmek. Bütçe konusunda da illaki bir şekilde ödenir o para ama birde o paraları verip hakkını alamamak var. çünkü ADAC gibi tyrereviews gibi bazı yerlerde michelin primacy 4'e 1.lik vermemişler 5-6 sıralarda bir lastik olarak görünüyor. misal continental daha iyi görünüyor micheline göre fakat ülkemiz koşulları farklı olduğu için bir continental çukurlarda kolay balon yapıyor diyorlar deneyimleri bu başlık altında paylaşıp başkalarına da faydamız da olsun istiyorum açıkçası.

ilgi ve değerli yorumlarınız için tekrar teşekkürler. 

Fatih Akbaş yazdı:

İki arabada 3 çift falken eskittim.Başarılı lastik

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Falkeni çok tavsiye ediyorlar ama şikayet varda çok saçma sorunlar ve yorumlar okudum açıkçası bu arada falken kore değil japon markasıymış aslında bir ara kafama da yatmadı değil bakalım cuma kartın günü hafta sonu sanırım birine karar verip taktıracağım. hayırlısı :) 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Onur Yapıcı yazdı:

Kesinlikle zaten birazda amacım benim gibi kafasında soru işareti olan arkadaşları rahatlatmak bu bağlamda dediğiniz gibi uzun süreli kullanıp memnun kaldıkları lastikler varsa paylaşırlarsa onların referansıyla memnun kalabilmek. Bütçe konusunda da illaki bir şekilde ödenir o para ama birde o paraları verip hakkını alamamak var. çünkü ADAC gibi tyrereviews gibi bazı yerlerde michelin primacy 4'e 1.lik vermemişler 5-6 sıralarda bir lastik olarak görünüyor. misal continental daha iyi görünüyor micheline göre fakat ülkemiz koşulları farklı olduğu için bir continental çukurlarda kolay balon yapıyor diyorlar deneyimleri bu başlık altında paylaşıp başkalarına da faydamız da olsun istiyorum açıkçası.

Falkeni çok tavsiye ediyorlar ama şikayet varda çok saçma sorunlar ve yorumlar okudum açıkçası bu arada falken kore değil japon markasıymış aslında bir ara kafama da yatmadı değil bakalım cuma kartın günü hafta sonu sanırım birine karar verip taktıracağım. hayırlısı :) 

Balon olayını Michelin için duymuş olmayasınız? 110.000 km/ 3 takım continental kullandım balon hiç olmadı birkaç kez sert çukur derbi gelmişti de. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı
Furkan Avcı yazdı:

Balon olayını Michelin için duymuş olmayasınız? 110.000 km/ 3 takım continental kullandım balon hiç olmadı birkaç kez sert çukur derbi gelmişti de. 

Haklı olabilirsiniz kullanmadığım için bilmiyorum. Eski aracımda 2 bridgestone sonrasında 1 michelin eskitmiştim. Sonrasında  2 takım 215 50 R17 michelin eskittim. 60 bin 60 bin kullandım ikisinide. Çok yumuşak lastik aşırı konforlu. Defalarla aha yardım aha kesin balon yaştı dediğim çukura girdim en ufak bir sıkıntı yaşamadım. Aslında alman markası olduğu için continental denemek hep aklımda yol tutuşu aşınma direnci çok daha iyi ama çevremdeki arkadaşlar balondan şikayetçi özellikle ince yanakta. Birde yol sesi biraz fazla diyorlar sizin düşünceniz nedir özelikke yol sesi konusunda?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Onur Yapıcı yazdı:

Bu konuda markaya göre indekslenmiş gayet geniş bir külliyatımız var zaten : https://www.otoclubturkiye.com/forum/forum/199-lastik-ve-jant/  :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Focusta er300 kullandim biraz guzel ama biraz sert ve sesli geldi. Sonraki serilerde guncelleme olmu mu bilemiyorum (7-8 sene oncesi)

Mondeoda conti pc3 kullandim gayet memnundum ust versiyonlari daha iyi

Cmax michelin p3 kullandim guzel lastik 4. Senesinde bile gayet sessizdi. Ama lastik bitmisti.
Cmax suan kislik sava kullaniyorum memnunum. Yazlik debica uhp2 kullaniyorum; etiket degerlerinin(a-c-67db) hakkini vermiyor sanki, ses biraz yuksek yol tutus zorluk cikartmadi, sogukta islak zemin hafif yuklenince pati yapacak gibi oluyor, ama yolda/frende problem yasamadim. zaten hava sogumaya baslayinca kislik var. Cok yuksek hizlara cikmiyorum eskisi gibi ama ciktigimda guvensizlik olusmadi. (aldigimda 650tl michelin p4 debica 350tl idi)
Ilk gunki kullanimdan bariz fark yok(3. Yazdayim-yillik toplam 15bin km yapiyorum)

4 mevsim kullanacaksaniz tavsiyem michelin veya conti gecmis tecrubelerim ile tavsiye ederim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Falken Cankirida uretiliyor Petlastan 1 tik iyi :)

Secenekler arasinda Hankook secerdim. Ek olarak su an kullandigim Nokian markasini tavsiye ederim. Hemen hic sikayet okumadim. Uygun fiyat olsa yine dusunmeden alirim fiyatlari cok artti Nokian in.

Birde benimde orijinal ebatim 215 50 17 ama 225 45 17 taktim. Yol tutus ve frenaj bir tik artti yanal yatma bir tik azaldi konfor ise Bridgestone Turanza ER300 den sonra Nokian aldigim icin artti, hatta kislik lastikten daha konforlu :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Mondeo Mk aracımın ölçüleri ile ölçüleriniz aynı. Aracımda fabrikadan çıkarken 215/50r17 Goodyear EfficientGrip 95w takılı idi. değişim zamanı gelince Nokian Zline lastik almıştım.  şimdiki aracımda (235/50r17 96w) continental contisport5 var. goodyear lastiklerin tabanına bakınca pul pul kopmalar vardı. goodyeardan sonra nokian zline alınca ses azaldı araba çukurlardan geçerken daha konforlu oldu. şimdiki aracımda continental contisport 5 var aldığımde bilmeden iç iplikleri görünen lastik ile 160-180 km/h hız yapmışım Allah korumuş.

1-Nokian Zline

2-Continental

3-Hankook (fiestada kullandığım)

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı

Yoğunluktan halen gidip bir lastik alamadım.

Ama yorumlarınız ve yaptığım araştırmalar neticesinde 4 lastik üzerinde duruyorum.

Hankook Ventus Prime3 K125 215/50R17 95W XL

Nokian Powerproof 215/50 R17 95W XL Yaz Lastiği 

Bunlar 700 - 725 TL arasında

Continental 215/50R17 95Y XL PremiumContact 6

Michelin Primacy 4 215 50R17 95W XL

Bunlar ise 850 - 875 TL arasında.

Üstekiler arasında tercih sanırım Nokian'dan yana. 

Alttakilerden ise Michelin yumuşak ve konforlu olan

Continental ise yol tutuş performans olarak en başarılı görünüyor.

Sonucu paylaşacağım :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben 225 45 17 nin bu araca uyumlulugunu arastirmani tavsiye ederim cunku lastik basina 150 200 civarinda avantajin olacak. O da 4 lastikten 1 tanesi bedavaya gelir demek. 215 50 17 den 225 45 17 ye gecen biri olarak tavsiye ediyorum. Su an bahsettigim ebatta bir Nokian 500 550 civarinda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...