İçeriğe Yönlendir

Araç İçi Kameralar, Şikayet için Kullanılabilir mi?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Özellikle şu son 1 haftadır artan trafik magandaları nedeniyle aracıma bir araç içi kayıt kamerası almayı düşünüyorum. Ancak bu kamera görüntüleri, trafik şubeye yapılacak ihbarlarda delil olarak kullanılabiliyor mu onu öğrenmek istiyorum. Bazı yerlerde kullanılabileceği yazarken, bazı yerlerde ise kullanılamayacağından bahsediliyor. Son tüzüğü biliyor musunuz?

İyi günler dilerim,

Deniz. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bildiğim kadarıyla, sizin karıştığınız bir kazada kusurlu olmadığınızın kanıtlanmasında vs işe yarıyor ama hatalı sollama-hatalı park  ihbarı vs gibi konularda kabul görmüyor.. Yakın zamana kadar cep telefonu ile tehlikeli araç kullananları çekip ihbar edeileceğimiz başvuru imkanı varken, sonradan nedense kaldırıldı bu imkan.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Cem Işık yazdı:

Bildiğim kadarıyla, sizin karıştığınız bir kazada kusurlu olmadığınızın kanıtlanmasında vs işe yarıyor ama hatalı sollama-hatalı park  ihbarı vs gibi konularda kabul görmüyor..

Trafikte taciz, engelleme gibi durumlarda şikayet aracı olarak kullanılamıyor sanırım dediğiniz üzere :(

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Deniz Kom yazdı:

Trafikte taciz, engelleme gibi durumlarda şikayet aracı olarak kullanılamıyor sanırım dediğiniz üzere :(

Emin değilim ama kullanılamıyor diye kalmış aklımda. Bilen arkadaşlarım yorum yapacaklardır.

Şu olabilir, ilgili kayıt basına verilip kamuoyunda yankı uyandırırsa Savcılık resen harekete geçebilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Cem Işık yazdı:

Emin değilim ama kullanılamıyor diye kalmış aklımda. Bilen arkadaşlarım yorum yapacaklardır.

Şu olabilir, ilgili kayıt basına verilip kamuoyunda yankı uyandırırsa Savcılık resen harekete geçebilir diye düşünüyorum.

En son onu düşünüyorum zaten. Sadece bu iş için bile Youtube kanalı açıp, ifşa edebilirim böylelerini. Haber kanalları içerik toplayacak yer arıyorlar zaten :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Deniz Kom yazdı:

En son onu düşünüyorum zaten. Sadece bu iş için bile Youtube kanalı açıp, ifşa edebilirim böylelerini. Haber kanalları içerik toplayacak yer arıyorlar zaten :)

KVKK konusu sıkıntı olabilir, bu konuya dikkat etmeli. Plakalar, kişi yüzleri vs buzlanmazsa büyük dert açılabilir başınıza.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Araç içi kayıt ile ihbarda bulunma, maalesef işleme alınmıyor.

Aşağıda aynı konu hakkında daha önce açılmış bir başlığın linki ve, başlığın altında da, benzeri soruya ait, daha da önce açılmış bir başka konunun linki mevcut.

Sonuç olarak, yakınılan ama, bürokrasi yüzünden çözümü olmayan bu konuda, bir linkimiz daha oldu diyebiliriz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Artık yeni araçların üzerinde dikiz aynasına entegre bir şekilde gelmesi lazım bu kameraların, bir kamera bir dahili hdd zor olmasa gerek :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

maalesef vatandaş ihbarı ile yapılan cezalar mahkeme tarafından bozulduğu için bu işten vazgeçildi 🙃

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Emre Akbas

Kesinlikle araç kamerası zorunlu olmalı özellikle vurup kaçma ispat etme gibi durumlarda hayat kurtaran bir ürün allah göstermesin ölümlü kazalarda kamera bir insana bir kere lazım olur . ondada yok ise büyük problemlerle karşılaşılabilinir. artık günümüzde 150- 200 tl bandında iyi kamera alınabiliyor. bende xiaomi nin araç kamerasını kullanıyorum çok memnunum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Rusya'da zorunlu sanırım, kamera yok ise sigorta yapılamadığını duymuştum. BEnce de zorunlu hatta aracın orjinalinde olmalı kara kutu gibi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Bende Viofo A119 vardı. Bir kere birine arkadan hafif tıklattım. Önemli birşey değildi.Sonra merak ettim bakayım kamera kaydına dedim. Şansıma o anı kaydetmemişti.☺️ Kamera bencede şart olması lazım

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Ben de hem ön hem arka için kameranın zorunluluk olması gerektiğini düşünenlerdenim. Rusya'da çok fazla kaza olduğundan neredeyse her araçta mevcut. Batı ülkelerinde de yaygınlaşmaya başladı. Bizde ise işe yaramayan bir eklenti gibi duruyor şu anda :(

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Zonguldak merkezden Ereğli istikametine giden bir yol var.Tam bölge emniyet müdürlüğünün orada tünel var ve o aradan ters yöne bağlanan bir yol var.Eskiden bu yol git gel şeklinde idi sonra duble olunca orası gidiş oldu sadece ama yan yoldan gelenler dolaşmak istemedikleri için burada ters şeride girip tünelden geçiyor.Defelarca denk geldim kameramda kayıt ediyor bu durumu.Bu kayıt bir işe yaramiyor tabiki şikayet edemiyorsunuz anlaşılan.
Ve orada 15 gün önce kaza oldu kafa kafaya girdiler.hic suçu olmayan yolundan giden bir adam yoğun bakımda yatıyor bu sebeble.Bu ise yasal bir düzenleme gelmeli artık ve bu kayıtlar incelenmeli ve buna göre de cezayı yaptırım olmalı ki trafik biraz daha düzene girebilir diye düşünüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Emniyetin işine gelmediği için şikayetler işleme alınmıyor. Neden? Habersiz çekim yapılıyor diye. ama işlerine gelince avm’den, dükkanlardan, mobeseden vb türlü türlü yerlerin güvenlik kameralarından görüntü alıyorlar. Bu nasıl sistem? 

geçen trafik çekicisi gördüm. Önünde kocaman kağıt vardı. Kamera kaydı yapılıyor yazıyordu. 

Özel hayatın gizliliği suçları ile trafik suçlarının bence alakası yok. Trafikte özel hayat yoktur. Her türlü belgeyi inceleyecek birimin oluşturulması gereklidir. Kazalar böylece azalacaktır. Cezalar artar. Devlete gelir olur. Çalışan birim kendi maaşını da çıkarır bence

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Trafikte özel hayat yoktur. 

EDS'den fotoğraflı trafik cezası yiyen adam, fotoğrafta yanında oturan kadını, kendi eşine izah edemediği için, mahkemede aldatma delili olarak kullanılıp...😀😁

Oldu bu, gerçek hikaye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emin Önal yazdı:

EDS'den fotoğraflı trafik cezası yiyen adam, fotoğrafta yanında oturan kadını, kendi eşine izah edemediği için, mahkemede aldatma delili olarak kullanılıp...😀😁

Oldu bu, gerçek hikaye.

:) Yav görüntüler emniyette. Ön camı buzlar. Plakaya ceza diye gönderir. Çözüm üretilir. Yeter ki mevzuat olsun

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

:) Yav görüntüler emniyette. Ön camı buzlar. Plakaya ceza diye gönderir. Çözüm üretilir. Yeter ki mevzuat olsun

Zaten bu olaydan sonra sağ koltuk hep buzlu gönderilmeye başlandı emniyette. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Zaten bu olaydan sonra sağ koltuk hep buzlu gönderilmeye başlandı emniyette. [emoji4]

Bu daha kötü ya.. Orada oturanın amcamın oğlu olduğuna inandıramam.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet Serin yazdı:
Emin Önal yazdı:

Zaten bu olaydan sonra sağ koltuk hep buzlu gönderilmeye başlandı emniyette. emoji4.png

Bu daha kötü ya.. Orada oturanın amcamın oğlu olduğuna inandıramam.

Biri olsa da olmasa da buzlanıyor sanırım. Yani öyle olduğunu umuyorum :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...