İçeriğe Yönlendir

Ford Connect Halojen Far Tesisatı

Tuncay Uludağ

Recommended Posts

Tuncay Uludağ

Merhaba, Bi xenon mercekli farları söküp halojen farları takacağım. Ama arabadaki h4-3 xenon tesisatını sökeceğim. Yerine nasıl bir tesisat takılacak bilmiyorum. Orijinal halojen far tesisatı lazım. Aşağıda gösterdiğim kablo soketinden. Bu soketi aldıktan sonra ne yapılacak?

61gngU.jpg

https://urun.n11.com/silecek-motoru/ford-fiestaconnect-far-soketi-7k001-P391928960?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMI5sDmssvE6gIVGLLtCh0GYQbiEAQYAyABEgIlK_D_BwE

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tesisatla hiç işin yok.. 

Xenon ampul ve balastı söküp, ampulü yerine takıp beyaz soketi ampulün arkasına takacaksın.. 

Xenon ampul takarken tesisat kesilmez bozulmaz.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanlış anlamış olabilirim.. 

Mercekli far varsa, H4-3 olmaz.. farklı bir ampuldür 

Biz eski far tam olarak ne onu bi anlayalım. Nasıl takılmış bi görelim.. 

Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yanlış anlamış olabilirim.. 

Mercekli far varsa, H4-3 olmaz.. farklı bir ampuldür 

Biz eski far tam olarak ne onu bi anlayalım. Nasıl takılmış bi görelim.. 

Komple bi xenon farları söküp halojen farları takacağım. Halojen farın kabloları yok. O beyaz soketi taksamda halojen farlar yanmaz. Fara komple o resimde gösterdiğim soketten güç gidiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tuncay Uludağ yazdı:

Komple bi xenon farları söküp halojen farları takacağım. Halojen farın kabloları yok. O beyaz soketi taksamda halojen farlar yanmaz. Fara komple o resimde gösterdiğim soketten güç gidiyor.

Anlaşamadık yine :)

Farda kablo olmaz.. Farda soket olur, tesisattan gelen kablo ucundaki soket oraya takılır.. 

Fotoğraf çekiverin. iç dış görelim.. 

Ampulü sökün görelim.. Xenon farın Ampulü muhtemelen H4 değildir. değilse far içinde veya tesisatta değişiklik yapılmıştır. bu değişiklik nerede yapılmış bu da bulunmalı. 

Fotoğraftaki O kırmızıyla işaretli olan kablo farın değil araç tesisatının bir parçası. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Orjinal xenon far varsa far tesisatinda modifiye yapmaniz gerekebilir. Orjinal halojen far + far soketi alacaksiniz daha sonra bunları gelen far tesisatında uygun kablolara baglayacaksiniz.

Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Anlaşamadık yine :)

Farda kablo olmaz.. Farda soket olur, tesisattan gelen kablo ucundaki soket oraya takılır.. 

Fotoğraf çekiverin. iç dış görelim.. 

Ampulü sökün görelim.. Xenon farın Ampulü muhtemelen H4 değildir. değilse far içinde veya tesisatta değişiklik yapılmıştır. bu değişiklik nerede yapılmış bu da bulunmalı. 

Fotoğraftaki O kırmızıyla işaretli olan kablo farın değil araç tesisatının bir parçası. 

H4 fara d2s mercek ve ampül takılmıştı. Aracın orijinal tesisatı sökülüp yerinede xenon tesisatı takılmıştı.  Şimdi ben xenon tesisatını söküp yerine kablolamayı nasıl yapıcağım anlamadım. Şuan fotoğraf gönderemem. Yarın detaylı foto atarım.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Orjinal xenon far varsa far tesisatinda modifiye yapmaniz gerekebilir. Orjinal halojen far + far soketi alacaksiniz daha sonra bunları gelen far tesisatında uygun kablolara baglayacaksiniz.

Sonradan d2s bi xenon mercek uygulandı. Tesisat, xenon tesisatı ile değişti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tuncay Uludağ yazdı:

H4 fara d2s mercek ve ampül takılmıştı. Aracın orijinal tesisatı sökülüp yerinede xenon tesisatı takılmıştı.  Şimdi ben xenon tesisatını söküp yerine kablolamayı nasıl yapıcağım anlamadım. Şuan fotoğraf gönderemem. Yarın detaylı foto atarım.

Sonradan d2s bi xenon mercek uygulandı. Tesisat, xenon tesisatı ile değişti.

Tamam 

Önce kavramlarda anlaşalım.. 

Farı komple söküp atıp yeni far takacaksınız doğru mu ?

Far olarak belirttiğiniz şey ampul değil doğru mu ?

Bunu neden sordum... 

Xenon tesisatı dediğiniz şey farda olur.. Araç tesisatında değişiklik yapılmaz. 

Mevcut farı söker atar, yerine yeni farı takarsınız. 

Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
(düzenlendi)

İlk soru: evet komple söküp yeni far takacağım.

İkinci soru: hayır ampül değil, komple söküp yeni far takacağım.

Bu xenon tesisatının üç tane soketi var. Birisi arabanın 3 tane yan yana birlikte olan bir kabloya bağlanıyor. Diğer ikisi farlara bağlanıyor. Xenon tesisatı bu kadar. 

Şimdi geldik arabanın orijinal tesisatına. Orijinal tesisatın soketi vardır ya resimde gösterdiğim farın dış kısmına takılan soket. İşte o soketin başı koparılıp atılmış ve kabloları farın içindeki kablolara takılmış. Yalnız sadece sol farda bu durum var. Sağ farda sadece xenon tesitasının bir adet kablosu var. Orijinal tesisatla bir bağlantısı yok.

LIY7Wy.pngF2ACcg.png

tarihinde Tuncay Uludağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Iyide fara gelen tesisat soket kurcalandi mi?

H4 xenon rolesi direk fardaki h4 soketten alinir zaten. Yapilmasi gereken h4 ampulu falan fara takip ampul soketini takip fara da far soketini takinca ia biter

Edit: Son mesaji yeni gordum. Once fardan hangi kablo nereye gidiyor test yapip ona gore kablolama yapilacak. Ondan sonra aractaki sokette veya kablolarda hangi kablodan ne oluyor o tek tek bulunacak.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Fara dıştan takılan soketin orijinalliği bozulmuşsa önce orijinal soketi almanız lazım.

Alacağınız soket kablolu ise sizin orijinalliği bozulmuş sokete gelen kablo sayısı ve renk kodları aynıysa işiniz kolay.

Aynı renkleri birbirine bağlayıp taktığınızda çalışır.

Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ

Beyler size attığım resimler benim aracıma ait değil. Örnek olsun diye internetten bulduğum resimler. İşte olduğum için müsait değilim. Yarın detaylı fotoğraf atarım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...