İçeriğe Yönlendir

Araba Alırken Gerçekten 2. Kere Düşünmek Lazımmış!

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Arkadaşlar günaydın. Şimdi başlığı okuyup hemen bilenmeyin hele bi yazacaklarımı okuyun. Birazcık uzun olabilir.

Sizlere nasıl ketenpereye gelmekten son anda kurtulduğumu anlatmak istiyorum. Aracımı iş yerinden bir abime satınca yeni araba arayışına girdim. Aklımda uzun zamandır FC5 kasa Civic vardı. Sarı sitede dolaşırken beğendiğim ve bütçeme uygun olanları favoriye ekleye ekleye neredeyse 30 tane araç beğendim. Beğendiğim araçlar da patır patır satılınca elimi biraz çabuk tutmam gerek dedim. Kocaelinden bir araba beğendim ve fiyatta anlaştık. Biletleri aldım 2 gün sonra Pazartesi Tarcanlar Ekspertizde buluşmak üzere anlaştık. 

Gene malum sitede deniz kenarında gezerken Adana'da istediğim renk, km 10bin daha düşük ve fiyatı 5bin kadar daha uygun bir araba gördüm. Satıcı öğretmendi, araç servis bakımlıydı, kaskolu binilmişti vs yani görünürde sıkıntı yoktu. İletişime geçtim. Tabi kimse ayranım ekşi demiyor. detaylı 3 5 video istedim foto istedim uzaktan araba güzel görünüyordu.

Sonra Google amcadan en çok yorumu olan ve en yüksek puanı olan bir eksper buldum. "Xxxxxxxx Ekspertiz" Telefon açtım durumu anlattım. Abi sen merak etme ben seni Samsun'dan adanaya boşuna getirmem bana güven dedi. Satıcıyı ekspere yönlendirdim. Araç ekspere girdi ve tarafıma şu rapor yollandı.

Telefonda iyice sordum üstüne basa basa abi araba alınır dedi. Ben de aldım uçak biletlerini (hanımla beraber gittik adanada üniversite arkadaşım vardı onu görme niyetiyle) üstüne eksper parasını da yolladım. Peşine kaparo da yolladım. Samsun -> İstanbul oradan da İstanbul -> Adana aktarma ile Şakirpaşa havalimanına indik. Satıcı idarecilik mülakatına gireceğini söyledi öğleden sonra sözleştik. Üniversite arkadaşımız ile kahvaltı felan derken vakit geldi. Satıcı konumu yolladı aracın yanına gittik.

Aracın yanına gittik ama araçta bir şey var ama tam nasıl tarif etsem böyle bi güven veremedi bir türlü bana. 37bin km de araba böyle olmamalıydı. Araç satıcının eşinin üstüne söylediğine göre miras kalmış.

S: Hadi notere geçelim

B: Bi dur hele inceleyeyim arabayı. Önce servise geçelim

S: Servise geçmeye gerek yok bende bütün servis kayıtları var. Al abi kağıtlar burda

B: Bu plakalıklarda özel servis ismi var yetkili serviste baktırmadın mı?

S: Onu bi iş için sanayiye gitmiştim çırak hemen 2 dk da değiştirivermiş

B: Bu kaput ucundaki hasardan bahsetmemiştin?

S: Çok önemli bir şey değil bu

B: Bu ön panjur neden siyah. Orjinal parçada buraya da nikelaj takılması lazımdı. Sen bilerek mi taktın?

S: Bu zaten orjinali böyle. Sonradan nikelaj kaplanıyor

B: Bu şöför kapısındaki göçük düzeltme yetkili serviste mi yapıldı? Honda değişim yapar genelde düzeltme yapmaz

S: Onu biz ısrar ettik yaptırdık. (Karadeniz gibi dalgalı kapı bu arada)

B: O zaman ben aracı bir ustaya daha göstermek istiyorum

S: Gelmeden zaten eksper yaptırmadınız mı ne eksperi

B: Olsun 2 göz 1 gözden iyidir.

Adanada sokak arasında yanından geçseniz yüzüne bakmayacağınız eski püskü bir kaportacı dükkanına arkadaşımın nişanlısının selamı ile gittim. Aracı incelemeye aldı usta. Bir şeyler demek istiyor ama diyemiyor yanında satıcı olduğu için. Çektim ustayı kenara. Dedim usta anlat:

U: Bu adam al-satçı mı?

B: Yok usta öğretmen

U: Ben de kazalı araç alıp yapıp satıyorum ama böyle dandik işçilik görmedim. 50 kuruşluk vidayı atmamış arabaya. Bu araba ön şasisinde kaynak var. Podye sökülmüş ama yerine kaynaklanırken işçilik iyi yapılmamış arasında boşluk var. Direksiyon kutusunda kaynak var. Alttan darbe almış mil yerinden çıkmış kutuyu yırtmış. Araba airbag de açmış olabilir yüksek ihtimal

B: Alınır mı alınmaz mı usta?

U: Honda piyasası olan önemli bir araba. 3 5 lira fazla ver  eli yüzü düzgün olanı al kafan rahat olsun.

Satıcının yanına gittim dedim beni arkadaşımın yazahanesine bırak ben seni arayacağım. Gittim eşimle konuştuk dedik Samsundan geldik en kötü ihtimal oldu. Arabayı almayalım. Temin tamam.

Satıcı aradım telefon ile

B: Dediklerinizden faklı şeyler çıktığı için arabanızı almıyorum. Kaparomu yollayın. Siz yolunuza ben yoluma

S: Sen beni mağdur ettin kaparoda kesinti yapacağım

B: Nasıl bir mağduriyet?

S: Senin yüzünden aracı ilandan kaldırdım satıştan şimdi sahibinden.com benden ilan parası isteyecek. Onun parasını keseceğim senden. Üstelik senin yüzünden 3 tane müşteriyi geri çevirdim. Eşime de mahçup oldum senin yüzünden

B: Kardeşim ortada bi mağduriyet varsa o da benim mağduriyetim. Senin sözüne güvendim 2bin km yol yaptım. Eşine mahçup olduysan ben senden daha beter haldeyim.

S: Sen benim sözüme güvenmedin eksperin sözüne güvendin. Exper çağırdı seni. Sen eksper yaptırdın tekrar neden ekspere sokuyorsun arabayı 2. kere. Madem yaptırdın arabayı al git. Bi kere benzer olay benim de başıma gelmişti fiyat pazarlığı yaptık. Arabayı aldım geldim. Sen benle pazarlık bile yapmadın.

B: Bu arabanın nesine pazarlık yapayım canımı emanet edeceğim. Ver paramı çok uzatma

.

.

.

.Tam 25 dk konuşma

B: Seni polise şikayet edeceğim. Paramı gasp ediyorsun.

S: O zaman sen benim mağduriyetimi gider.

B: Lanet olsun sana ya 80tl için ne çene yaptın al 100 al naparsan yap senle mi uğraşacağım

80tl kesinti ile kaparoyu aldım. Peşine eksperi aradım

B: Kardeşim senin lafına inandık samsundan kalktık geldik. Nasıl iş yapıyorsunuz?

E: Abi ne oldu

B: Verdiğin raporda hatasız dediğin şasede kaynak çıktı, direksiyon kutusu kaynaklı çıktı, podye işlemli çıktı, airbag sıkıntılı olabilir?

E: Abi nasıl öyle oldu hiç böyle bir şey olmazdı. Valla abi kusura bakma abi

B: Arabayı lifte çekiyorsunuz alttan şöyle bir üstün körü bakıyorsunuz hatasız deyip geçiyorsunu

E: Haklısın abi bizim Fırat yapmıştı onu çocuğun gözünden kaçmış

Eksper de hiç paranı geri verelim diye konusunu açmıyor. Artık bunaldım telefonla konuşmaktan, uykusuz kalmışım zaten, bir de bu moral bozukluğu. Kapattım telefonu diğer tarafa bıraktım hesaplaşmayı.

Velhasıl bizim kuzenler Adana'dan araba alınmaz dediler. Belki münferit bir olay ama Adana araba konusundaki bu kötü şöhreti boşuna almamış. Biraz masraf yaptık ama karşılığında Lise Hoca'mı gördüm, üniversite arkadaşımı gördüm, biraz adanayı gezdik. Arkadaş dişçiydi eşimle ben 4 dolgu full diş bakımı yaptırdık ücretsiz :D 

Bu da böyle bir anımdı. Epey uzattım. İlk anda vazgeçtiğim Kocaeli'deki arabayı aldım. Onun da konusunu açacağım yakında.

Bu olaydan çıkardığım ders: Eksper meksper olayı ülkemizde HİKAYE!. Tanıdığın deneyimli bir kaporta ustası ve motor ustası olacak. Hiç öyle cicili bicili süslü raporlar, elektronik aletler, alengirli instagram sayfaları felan boş! Bundan sonra Tarcanlar hariç hiç bir eksperin raporuna itimat etmiyorum!

• Beğen 24
Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
(düzenlendi)

Adana da adam akıllı ekspertiz yok. Galericilerin yanına koymuşlar ekspertizleri. Hepsi galericilerle anlaşmalı, aracın kusurlarını örtüyorlar. Şahit olmuşluğumda var, ekspertizin yanındayken şahit olduğum telefon görüşmesi:

-Galerici: Usta sana müşteriyle araç gönderecez, aracın durumu şöyle böyle ilgilenirmisin gibisinden mesaj veriyor.

-Ekspertiz: Tamam tamam ben ilgilenirim merak etme sen..

Adanadan araç alınmazdan çok, Adanada ki ekspertizlerin hiç birine güven olmaz...

tarihinde Tuncay Uludağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Geçmiş olsun.

Adana ile ilgili bir durum değil bence, genel olarak "ekspertiz merkezi" olayına hiç güvenmiyorum, araba alırken de hiç götürmedim şimdiye kadar.

Eski usül, iyi bir kaportacı + markadan anlayan bir mekanik servis + şahsi tecrübe en iyisi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Emrah Altun yazdı:

4 dolgu full diş bakımı yaptırdık

Eksper parasına diş bakımı. Daha ne olsun. 😆

Çok geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

@Emrah Altun öncelikle geçmiş olsun, askerlik yaptığım Adana'da böyle bir şey yaşaman beni üzdü. Allah korudu canını/paranı da araç içine sinmediği için 2. exper yaptırdın. Velhasıl yeni aracın hayırlı olsun abi, Allah kaza bela vermesin (cümlemize). 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ben oldum olası Adanadan satılık veya 01 plakalı ilan gördümmü direk kapatıyorum :)

Araç üzerindeki küçük büyük hataları gizleyenlere sinir olurum. Senin için sorun olmayabilir ama başkası için sorun olabilir. Sonuçta gelince görücek(kör değilse alıcı) gelmeden söyle kusurları.

Ben eski aracımı satarken alıcı ile anlaştık yola çıkacaktı araçta 2-3 tane küçük ama tırnak takılan çizik ve kapı açmasından dolayı 1-2 tane gamze vardı hepsinin resimlerini gönderdim. Başta söylemiştim onlar sıkıntı değil demişti ama ben yinede resim gönderiyim dedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

Ben Diyarbakır'dan araç aldım, sağolsun satıcı arka tamponda bulunan 2-3Cm çiziği bile önceden söyledi-görsel attı, çizik boyayı kaldırmamış olmasına rağmen. Ben Urfa-Antep-Hatay sıkıntılı diye biliyordum ama Adana'da eklenmiş oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Geçmiş olsun.

Hiç tanımadığınız birinin sözüne güvenip bence oraya kadar gitmeniz hata olmuş.

Diş konusunda biraz sorunlar vardı sanırm o açıdan iyi olmuş :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Geçmiş olsun zararın neresinden dönersen dön kardasın. Adana Mersin Hatay buralardaki  araclar için sorunlu ve sıkıntılı yerler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Servet Aydın yazdı:

Tarcanlar eski pertçi.

O yüzden iyi anlıyor galiba. 😊

Geçmiş olsun bu arada. Bu işin şehri yok bence her yerde her şey oluyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Her ilde oluyor ne yazık ki. Bana da Konya'da denk gelmişti. Bir tane de Ankara'da :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yaşadığınız şey çok üzücü aslında ama siz en azından eşi dostu görerek fırsata çevirmeyi bilmişsiniz. İnsana ait o güzel duyguları malesef unuttuk. Utanma, mahçup olma, empati yapma, ... bunların yerini para sevgisi almaya başladı hep.. Benim üzücü bulduğum şey de bu..

Adana, Antep fark etmez. Her yerde çıkar bu tipler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Ben de Seydişehir ve Denizlide yaşadım , neyin nerde olacağı belli olmaz 

tarcanlar var diye o zaman kocaeli gebze  arasından alalım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

İlk focus 1 aracımı alırken , ekspere götürdüm, sıramızı bekliyoruz. Satıcı 2 kişi , adamlardan biri ekspere gelince sigara içme bahanesi ile yanımızdan ayrıldı. 20 dk beklemeden sonra sıra bize geldi, araç aynı adamların dediği gibi 2 parça boyalı çıktı, noterden satışı aldım. 3 yıl sonra aracı satışa koydum. Bende bir kazası olmadığı için aldığım eksper raporunu da ekledim ilana. Neyse biri geldi, aracı ekspere soktuk, araç tavan ve kaput kariç komple boyalı çıktı. Mahçup oldum, eksper parasını verdim adam gitti. Neyse eve geldim, arayanlara durumunu söylüyorum. Biri aradı, aracı falanca sanayi sitesine getir, bir bakalım dediğin gibiyse alalım dedi. Adam hastaymış , neyse teklif ettiği fiyat iyiydi, bu aracı bu kadar boyalı halde satmakta zorlanacağımı düşündüğümden aracı götürdüm dediği yere. Usta araca şöyle bir dıştan baktı, anahtarı aldı bir tur attı ama gözden kayboldu. Ah dedim arabayı çaldılar :) Sonra arka sokaktan dönüp gelmiş. Araç iyi dedi, dedim kaportaya da bakın, bu yaşta araca ne bakıcaz kaportaya düzgün görünüyor işte dedi alıcı. Neyse gittik notere satışı verdim.

Sonuç olarak, eksperlerin çoğu işine nasıl gelirse öyle söylüyor. Zaten bir sorumlulukları da yok. Kapıdan çıktığın an geçmiş olsun.

Adanaya gidek , şalgam içek, kebabını yiyek ama o kadar ancak.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Servet Aydın yazdı:

Tarcanlar eski pertçi.

daha güvenlir, bütün çakallıkları biliyor işte.
Zaten adam pert araba almayın demiyor, bilerek alın, satanda söylesin diyor ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

geçmiş olsun aynı zamanda yeni aracınız hayırlı olsun ekspertsiz işi cidden çok önemli düzce de meşur olan onay ekspertsiz var benim gözümde sadece meşur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

adanaya beyaz araç almaya gittik araç pastan dolayı komple sararmıştı. üstelik adamın evine kadar tek başımıza tarifle gitmemize rağmen 5 dakika içinde evden ayrıldık. Gamsızlıkta var yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hocam, ikinci götürdüğünüz kişi hem size hemde araç sahibine göstere göstere anlatmadığı için ucu açık kalmış. Kenara çekip fısıl fısıl konuşmak yerine satıcı arkadaşa gösterip gözünün içine sokarak anlatması gerekirdi. Ben burda son experiniz yapan adamada güvenemedim. Kendi aracımı satarken expertiz eden kişi arabanın değişensiz boyasız olduğunu söyledi. Oysaki ben baştan araçımı alacak adama değişenleri boyalıları saymıştım. Gülüp geçtik diyelim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benimde Adana maceram benzer şekilde sonuçlanmıştı. Üstelik satıcı seyhan belediyesinde müdürdü. Genel olarak sıkıntı bir yer haberlerde hiç eksik olmaz zaten.

Yorum bağlantısı
Salih Özen
Emrah Altun yazdı:

Ben Adana da oturuyorum benim de böyle bir şey başıma geldi. Ford focus arıyordum. Arkadaş facebooktan buldu. Neyse gittik ama dediğiniz gibi favoriye eklediklerimin hepsi satılıyordu. Gözüm döndü dedim ne olursa olsun alacağım. Neyse arabayı görmeye gittik hoşuma gitti adam yıkamacıymış bir güzel yıkamış arabayı hoş görünsün diye, neyse arkadaşın tamircisi kaportacısı varmış, onlara götürdük. Zaten bir tamircisi var ömre bedel adam lif filan çıkarmadı bile, adam motora öyle baktı, motorda adama baktı. Ne varmış sapasağlam motor dedi arkadaşın ustası olunca güvendim sonra satıcı ustaya nasılsın filan dedi. Dedim arkadaşın ustası yamuk yapmaz dedim. Neyse kaportacıya gittik adamın dediği gibi aynısını söyledi. Eve geldim babama filan söyledim. Babam gel dedi bizim ustaya gösterek. (adam aile dostu) Ben de eğer sen karışırsan bu iş olmaz dedim. Babamın kalbini de kırdım. Sonra atadır dedim gidip gösterek. Gittik lif ile kaldırdı ana bir de ne göreyim. Radyatörü tutan parça kırılmış yerine takoz ile vidalanmış. Sonra bir yerden benzin damlatıyor. Sonra sürüş testi yaptı usta, sonra kaportacıya gittik adam dedi bu araba da ayrıyeten çıkma takılmış  yer var dedi. Sonra usta beni kenara çekti baskı balata bitik ve bu araba sana çok masraf çıkarır dedi. Neyse vazgeçtim. Sahibinden bu arabayı bulmadan önce 39 bine bir araba vardı 38.500 kadar düşmüştü adama artislik yaptım 36 bine buldum diye sonra hemen aradım. Dedim hala duruyormu araba duruyor dedi. Bizim usta var ona getir gösterelim dedim. Adama tamam dedi, getirdik gösterdik. Hem usta hem de kaportacı dünkü getirdiğin arabadan bin kat iyi dedi. Nasip oldu aldık. Hem adama artsiliğik yaptım 2000 tl için en son 38 bıraktı. Hemde baba mı çok üzdüm. Yani ekspere filan güvenmeyin bir de dediğiniz eksep adanada iyi bir ekper deniliyor ben hiç bir zaman eksperden yana değilim. En iyi eksper bozuk yol ve araba yükte iken bakılandır. Şehir dışından geliyorsan arabayı eğer tanıdığın var ise ustaya göstereceksin. 

Bir olay daha var arkadaşa araba almaya mersine gittik. Neyse araba kullanıyoruz arabanın klimasını açalım dedik açtık bir baktık adam geri kapatı klima çok üflüyor rahatsız oluyorum dedi. Şüphelendim arkadaşa dedim içine siniyormu bu araba diye yanımızda da iyi bilen biri arkadaş var. O araba güzel yaşına göre iyi deyip deyip durdu. Neyse dedim sen ekspere bir sok neyse soktu ekspere motor gücünü ölçüyor adam neyse ölçü kaporta tarafına geçti oranın işi bitti araba çalışmadı iyice şüphelendim. Tekrar sordum içine siniyormu diye siniyor dedi. Neyse notere gittik. Adam da aceleci bir tavır var ve bacımın üstüne yapılı dedi. İşte olayı orda çakmamızlazımdı. (sizin olay gibi yani eşimin üzerine olayı) Neyse çıktık gidiyoruz bir baktım km saati çalışmıyor. Klimayı açıyoruz araba stop ediyor. Neyse adanaya geldik. Arkadaşın işi varmış beraber gidelim dedi sen kullan dedi neyse gidiyoruz bir baktım araba stop etti benzin gaz var. Ondan sonra bir daha çalışmadı ustaya götürdük yanılmıyorsam bobini ölmüş.

Yani adamlara almıyorum dedin mi kısmet değilmiş filan demesi lazım. Ama beni mağdur ettin. Senin yüzünden müşteri kaçtı. Eşimin üzerine, kardeşimin üzerine yaş ayaklar bunlar. Kaportacı abinin dediği gibi 3-5 fazla ver kaygısını çekme birazcık uzun oldu. Kusura bakmayın. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Salih Özen
Ali Darbaz yazdı:

Hocam, ikinci götürdüğünüz kişi hem size hemde araç sahibine göstere göstere anlatmadığı için ucu açık kalmış. Kenara çekip fısıl fısıl konuşmak yerine satıcı arkadaşa gösterip gözünün içine sokarak anlatması gerekirdi. Ben burda son experiniz yapan adamada güvenemedim. Kendi aracımı satarken expertiz eden kişi arabanın değişensiz boyasız olduğunu söyledi. Oysaki ben baştan araçımı alacak adama değişenleri boyalıları saymıştım. Gülüp geçtik diyelim :) 

Burası Adana ustalarda korku var. Acaba ters birisim diye korkuluyor. Daha 2-3 ay önce galiba bu yüzden başka şehirde adam ustayı öldürmüştü diye hatırlıyorum. Nedeni arabada şu şu var diye arabayı satamadım diye ustayı öldürmüştü. Yanlış hatırlamıyor isem.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Geçmiş olsun, dişinizi çekeceklermiş, dolguyla kurtarmışsınız. Buna benzer olayı her yerde görüyoruz.

Buradan Sivas'a araç almaya giden biri iki parça boyalı diye gittiği aracı zorla ekspere sokacağım demesiyle aracın iki aracın birleşmiş hali olduğunu gördü. 

Eksperde çalışan tanıdık var, neler anlatıyor. Ne dümenler dönüyor galerici-eksper arasında diyor. Kaportayı geç, motoru bitik arabayı, deli gibi yağ yakan arabayı motoru sıfır diye satanlarla dolu her taraf. Ancak eksper bunu söyleyince de başımız ağrıyor diyor. "Bu araba alınır mı?" diye sorana cevap vermiyoruz, araçtaki sorunları söylüyoruz diyor. 

Geçenlerde bir audi a6 mı a8 mi ne gelmiş, hava yastıkları patlamış değişmiş demişler. Sonra belinde silahlı adam geldi " sen bizim arabaya air bag patlak demişsin" diye girmiş lafa. Kem ettik, küm ettik, adama anlattık da gittiler diyor. 

Yani iki ucuna pislik bulaşmış değnek bu eksper işi. Ben kendi aracımı alırken ekspere girdik, sebebi de elimde kağıt olsun diyeydi. Başka bir hükmü yoktu, çünkü zaten ustayla beraber gitmiştik aracı almaya. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...