İçeriğe Yönlendir

Scirocco 1.4 TSI İlk Marş Duman Atma

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

Arabamı hep aynı yere park ediyorum. Park ettiğim yer yokuş ve arabanın burnu aşağı doğru duruyor.

Birkaç kez çalıştırıp geri manevra yapıp komşuların arabalarına yer açarken arkada duman var gibi gördüm ama emin olamadım.

Bakım için yetkili servise gittiğimde ilk marşta bazen duman atıyor bu araba dedim, havadaki nem egzoza doluyor ondan yapıyor dediler.

Geçenlerde yine komşuya yer açmak için birkaç metre geri geri yokuş çıktım, bir duman attı göz gözü görmüyor :D

Arabayı fazla kullanmıyorum 2009 model 1.4 tsi 160 beygir 77 bin km civarında. Yetkili servis bakımlı.

Sanayide işim vardı eski tamircime gittim anlattım supap lastiklerinden yapar dedi.

Ama senin arabada supap lastiklerinin bozuk olacağını sanmam kullandığın yağdan yapar dedi.

Yağı Shell 0w 30 kullanıyor yetkili servis dedim. Shell, motor ısındığında su gibi oluyor lastiklerden sızıyor dedi.

Bujileri söküp bakalım dedim sızıntıyı ilk marşta yaktığı için belirti bırakmaz dedi.

Ne yapacağız dedim, 1000-2000 km daha kullan castrol marka dolduralım dedi.

Madem öyle supap lastiklerini değişip yağı da castrol dolduralım bundan sonrası için castrol ile devam edeyim dedim.

Supap lastiklerini değişmeye gerek yok dedi.

Ne diyorsunuz bu işe?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Nihat Palolu yazdı:

Shell, motor ısındığında su gibi oluyor lastiklerden sızıyor dedi.

Şu kısım biraz ilginç :D

Castrol de 0-30 olacak muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Şu kısım biraz ilginç :D

Castrol de 0-30 olacak muhtemelen.

Benim usta Shell sevmiyi :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kompresyon segmanları eser miktarda sızıntı yapıp yanma odasına yağ veriyor olabilir. Diğer şüpheli de evet sübap lastikleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Servet Aydın yazdı:

Kompresyon segmanları eser miktarda sızıntı yapıp yanma odasına yağ veriyor olabilir. Diğer şüpheli de evet sübap lastikleri.

Ağa segman olsa sürekli duman atmaz mı? Bu ilk marşta atıyor o da her zaman değil. 10 marşta 1 kere gibi düşün.

Yarın egzozun videosunu çekeyim.

Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

Hocam yağ mevzusuna söylemeden geçemeyeceğim motor yağında kesinlikle ve kesinlikle lique moly veya motul kullanınız.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ozkan çoban yazdı:

lique moly veya motul

Bunun bilmediğimiz özel bir sebebi var mı ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ağa segman olsa sürekli duman atmaz mı? Bu ilk marşta atıyor o da her zaman değil. 10 marşta 1 kere gibi düşün.
Yarın egzozun videosunu çekeyim.

Uzun yol sonunda yapar ekseri. Kısa mesafe kullanımda yapmaz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ozkan çoban yazdı:

Hocam yağ mevzusuna söylemeden geçemeyeceğim motor yağında kesinlikle ve kesinlikle lique moly veya motul kullanınız.

Bu yağ markaları sonradan moda oldu, isimleri gençlerin hoşuna gidiyor galiba :)

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Servet Aydın yazdı:

Uzun yol sonunda yapar ekseri. Kısa mesafe kullanımda yapmaz.

Sakın 45-50 km'ye uzun deme

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yazın sıcağı trafik varsa birde olabilir. Ama sende km düşük işte. O biraz kafa karıştırıyor

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Ben araç sürekli kullanılmadığı için eksozun içine giren su vesair şeylerin, ani ısınma ile yaptığı duman yada buhar olduğunu düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Buhar değil ondan eminim. Bildiğin yağ yanığı, hem renk hem kokusuyla belli oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Silindire yağ doluyorsa kompresyon kaybı da olabilir.. 

Yağsız ve yağlı olarak bi ölçtür bakalım.. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Silindire yağ doluyorsa kompresyon kaybı da olabilir.. 

Yağsız ve yağlı olarak bi ölçtür bakalım.. 

6-8 arası çıkacak basınç. Yakında silindir de kırılacak [emoji53] biran önce kompresyon testi gerekiyor. Böyle sürmeyin.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Tamircime gittiğimde arabanın sesini de dinledi, gaz da verdirip baktı. Hatta fren hidrolik kabına da baktı eksik mi diye. Fren vakum hattında bir problem varsa fren yağını emip yakıyor olabilir dedi ama fren yağımda tam.

Silindire yağ dolduğunu veya sekman arızası olsa araba yağ eksiltmez mi yağ eksiltmiyor araba.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

1.4 tsi ile ilgili yağ problemi yaşayanlar vardı diye hatırlıyorum yakma gibi 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Tamircime gittiğimde arabanın sesini de dinledi, gaz da verdirip baktı. Hatta fren hidrolik kabına da baktı eksik mi diye. Fren vakum hattında bir problem varsa fren yağını emip yakıyor olabilir dedi ama fren yağımda tam.
Silindire yağ dolduğunu veya sekman arızası olsa araba yağ eksiltmez mi yağ eksiltmiyor araba.

Bence şuan başlangıç. Tamirciye gidip saat ile ölçtürün silindirleri. 10-12 çıkması gerekiyor normal değeri. Segmanda kırık varsa 6-8 arası çıkacaktır. Pistonda kırık olsa 4 gibi çıkıyor.

Genelde Segman kırılıp yerinde kalıyor ama sızdırmazlık sağlayamıyor. Yerinden çıkarsa üste giderse gömlek çizer sübap eğer her şey olur Allah korusun.

Ölçüm yaptırmak 20 dk sürmüyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Şimdi kuzeni aradım. vw yetkili serviste staj yapmıştı. Şimdi Alfa tamircisi. Cumartesi gel ölçelim dedi. Ara ara yapması ya segman veya yağdan olur diyor. 0w30 ince 5w30 olmalı, kompresyon kaçağı yoksa 5w30 kullanma zamanın gelmiş diyor.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Şimdi kuzeni aradım. vw yetkili serviste staj yapmıştı. Şimdi Alfa tamircisi. Cumartesi gel ölçelim dedi. Ara ara yapması ya segman veya yağdan olur diyor. 0w30 ince 5w30 olmalı, kompresyon kaçağı yoksa 5w30 kullanma zamanın gelmiş diyor.

Sorunu gizlemek olur. Kırılmışsa değişmesi gerekir.
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Mert Yeldan yazdı:

Sorunu gizlemek olur. Kırılmışsa değişmesi gerekir.

Kırık varsa testte çıkar zaten diyor.

Test normal çıkarsa yağ artık ince geliyor, 5w30 koyalım diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...